שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המיטה, החלון וארון הספרים: עיצוב חדר הילדים

  האם המיטה יכולה לעמוד מתחת לחלון? מה לגבי כוננית הספרים, היכן מקומה? והאם לצבע הקירות יש השפעה על מצב הרוח של הילד? שלומית שטיינברג מסבירה כיצד מומלץ לעצב חדרי ילדים ברוח הפנג שואי

  שיטת הפנג שואי בוחנת את איכות הבית מבחינת קריירה, שפע, זוגיות, בריאות ופוריות - החל משנות ה-80, החלה מודעות לנושא זה גם ישראל. יש לזכור כי הבית אינו רק ארבעה קירות ומשכנתה, אלא הרבה יותר מכך. שיטת הפנג שוואי מעניקה לנו את היכולת להשתמש בבית בצורה נכונה ולטובתנו בכל תחומי חיים.

   

  בשיטת הפנג שוואי קיימים שלושה חללים מרכזיים לבדיקה: דלת הכניסה (שפע), חדר השינה הורים (זוגיות) והמטבח (בריאות), מכאן שחדר השינה לילדים הינו משני בחשיבותו, לפי עקרונות הפנג שוואי, אך עדיין חשוב לבדיקה החל מהתאמה נכונה בין ילדי הבית לחדרים בתוכו ועד למיקומי הילד בתוך החדר עצמו: מיקום מיטה ושולחן לימודים.

   

  החדר שלנו יכול להשפיע על התחושות שלנו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  החדר שלנו יכול להשפיע על התחושות שלנו(צילום: shutterstock)

   

   

  החדר הנכון

  מהם העקרונות החשובים לבחירת חדר שינה טוב עבור ילדכם? ראשית יש לבחור חדר שינה שבו חלונות החדר אינם ממוקמים ישירות מול דלת חדר השינה. חלון הממוקם ישירות מול דלת הכניסה "מבריח" את האנרגיה שרק נכנסה לחדר השינה, לכן במידה וקיים חלון שכזה, קיימים מספר פתרונות, האחד הוא לסגור את החלון, דבר שאינו שימושי ברוב חדרי הילדים, היות וברובם קיים רק חלון אחד. הפיתרון השני הוא לתלות שבשבת או קריסטל שינתבו את האנרגיה שנכנסת לחדר שינה לשאר חלקי החדר ויגרמו לכך שהאנרגיה לא תצא מהחדר דרך החלון.

   

  מומלץ שלא לבחור חדר שינה בעל שיפוע של התקרה או בעל קורות ועמודים בתוך החדר. שיפועים או קורות מהתקרה יוצרים תחושת כובד ודחיסות, יתרה מכך הקורה "חוצה" את גוף האדם בזמן השינה ויכולה לגרום לבעיות בריאות.

   

  בנוסף, חשוב שלא יהיו גורמים בעייתים הממוקמים מול הילד, כגון: זווית של שידה או ארון, המכוונים למיטה של הילד. כמו כן, מומלץ שהשידה תהיה בגובה המיטה ומטה.

   

  מיקום המיטה בחדר

  בחירת חדר שינה הינו מעט בעייתי בעיקר וקיימים מספר ילדים בבית, כיצד נדע לבחור איזה חדר הינו טוב ומתאים לכל ילד? בדיקת חדר ובחירתו, נערכת בצורה מדוייקת יותר בעזרת מעלות הבית, חזית המבנה ותאריך הבנייה של הבית, בנוסף יש צורך בבדיקת תאריכי הלידה של דיירי הבית, אשר הם חלק מהבית.

   

  דרך תאריך הלידה ניתן לאבחן מיהו האדם העומד מולנו מבחינת קווי האופי וההתנהגות בכל תחום חיים. בדיקת תאריך הלידה מאפשרת הסתכלות מדוייקת האם אותו אדם נמצא בתקופה טובה בחייו או שלא ואילו תחומי חיים חייבים יותר התייחסות ועבודה עליהם, מתוך הבית, כך ניתן לתקן, לאזן ולתעל כל אדם ואת תחומי חייו מתוך הבית.

   

  כך גם מבחינת בחירת חדרי שינה לילד כזה או אחר בבית, במידה וקיימים שני ילדים בבית או יותר, ניתן לאבחן אילו מהילדים זקוק ליותר ביטחון עצמי, לדחיפה בלימודים או בכל תחום אחר, כשאת אותו ילד נחזק מתוך הבית באמצעות בחירת החדר הטוב ביותר עבורו.

   

  מיקום המיטה הוא ביחס לשנת הלידה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מיקום המיטה הוא ביחס לשנת הלידה(צילום: shutterstock)

   

  באמצעות תאריך הלידה של הילדים ניתן יהיה גם למקם נכון את הילדים במיקומים הטובים להם מבחינת מיקום המיטה למען שלווה ובריאות טובה ושולחן הלימודים, מיקום הישיבה עבור ריכוז והצלחה בלימודים, וניתן לקבל מידע גם עבור מיקום נכון לעבודה ולזוגיות.

   

  לפנייך טבלה ובה שנת הלידה של ילדך, משנת 1994. הטבלה מתייחסת למיקום המיטה, כאשר יש להתייחס לגב המיטה, לאן גב המיטה פונה. בטבלה יש להתייחס לשנת הלידה בלבד ולזכור כי לוח השנה הסיני חל מה-4 לפברואר, מכאן שבמידה וילדייך נולד מה-1 לינואר ועד ל-3 בפברואר, יש להתייחס לשנה אחת אחורנית (שנה קודמת). לדוגמה: אם ילדך נולד ב-15 לינואר 1994 תיחשב השנה כשנת 1993.

    


  מועד לידה וכיוון המיטה האידיאלי

  מועד לידה וכיוון המיטה האידיאלי
  השנה בה נולד הילד (18 שנים) מיקום שינה לבן מיקום שינה לבת
  1994 צפון מערב דרום
  1995 דרום מערב צפון
  1996 דרום מזרח דרום מערב
  1997 מזרח מזרח
  1998 דרום מערב דרום מזרח
  1999 צפון צפון מזרח
  2000 דרום צפון מערב
  2001 צפון מזרח מערב
  2002 מערב צפון מזרח
  2003 צפון מערב דרום
  2004 דרום מערב צפון
  2005 דרום מזרח דרום מערב
  2006 מזרח מזרח
  2007 דרום מערב דרום מזרח
  2008 צפון צפון מזרח
  2009 דרום צפון מערב
  2010 צפון מזרח מערב
  2011 מערב צפון מזרח
  2012 צפון מערב דרום

   

  מיקום המיטה לפי תאריך הלידה מאפשרת שינה טובה בלילה ותחושת שלווה, חשוב כי המיטה תהיה בעלת תמיכה של קיר או מחיצה, כך לילד תהיה תמיד הגנה וביטחון.  מאוד מומלץ שתהיה לילד שליטה על הנכנסים והיוצאים מדלת החדר, אך לוודא כי מיקום המיטה לא יהיה ממוקם ישירות מול דלת החדר, זו יכולה לגרום לעייפות רבה ולתחושת כבדות, חוסר שקט ואנרגיה ירודה מאוד עבור הילד.

   

  מיקום שולחן הלימודים בחדר

  מה לגבי שולחן הלימודים? במקרה של שולחן הלימודים, חשוב שלא להציב את השולחן ישירות מול דלת הכניסה, כך שהילד ישב במקביל לדלת הכניסה או עם גבו לדלת הכניסה, דבר שאינו מומלץ וגורם לבעיות ריכוז, חוסר חשק ללמוד, עייפות גדולה ושחיקה.

   

  איזור זה, הממוקם ממול לדלת הכניסה בחדר השינה, נקרא "איזור מת" שרבים מאיתנו מניחים בו את שולחן הלימודים. לעומת זאת, ניתן להניח באזור זה את ארון הבגדים או את שידת הלילה ושידת הטלוויזיה, כך שהאנרגיה הטובה תהיה במיקומים הנכונים בחדר ונוכל להשתמש באזורים הלא טובים מבחינה אנרגטית לחפצים שאינם משמעותיים.

   

  מיקום שולחן הכתיבה חשוב ללימודים וגם להרגשה הכללית (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מיקום שולחן הכתיבה חשוב ללימודים וגם להרגשה הכללית(צילום: shutterstock)

   

  גם בנוגע למיקום של שולחן הלימודים יש להתייחס לתאריך הלידה של הילד, שמאפשר לימוד רציף, הצלחה טובה יותר בלימודים וריכוז רב יותר. את השולחן יש להציב כך שפני הילד יופנו לכיוון שרשום בטבלה שלפנייך. הטבלה הינה עד לגיל 18 משנת 1994. כאמור, השנה הסינית מתחילה החל מה-4 לפברואר עד ה-3 לפברואר שנה אחריה, כלומר במידה וילדך נולד עד ל-4 לפברואר יש להביט בשורה של השנה הקודמת.

   


  מועד לידה ומיקום שולחן הלימודים

  מועד לידה ומיקום שולחן הלימודים
  השנה בה נולד הילד (18 שנים) מיקום שולחן הלימודים לבן מיקום שולחן הלימודים לבת
  1994 צפון מזרח דרום מזרח
  1995 מערב מזרח
  1996 דרום מערב
  1997 צפון

  צפון

  1998 מערב דרום
  1999 מזרח צפון מערב
  2000 דרום מזרח צפון מזרח
  2001 צפון מערב דרום מערב
  2002 דרום מערב צפון מערב
  2003 צפון מזרח דרום מזרח
  2004 מערב מזרח
  2005 דרום מערב
  2006 צפון צפון
  2007 מערב דרום
  2008 מזרח צפון מערב
  2009 דרום מזרח צפון מזרח
  2010 צפון מערב דרום מערב
  2011 דרום מערב צפון מערב
  2012 צפון מזרח דרום מזרח
   

   

  צבעים ואלמנטים טובים לילד

  עולם הפנג שואי בנוי מהטבע ולכן עולם החיות טוב לחדרי ילדים: ביניהם האריה, הדרקון והנמר הטובים לחדרי הבנים ומביאים לכריזמה, לחוזק ולביטחון עצמי. עבור הבנות החסידה, החזיר, הפרפר והצב טובים ומביאים לרכות, מזל טוב, ביטחון עצמי והגנה שמיימית. לכל ילד על שולחן הלימודים טוב להניח פסלון של פיל הטוב לזיכרון.

   

  תעודות טובות על קיר דרומי ויצירות על קיר המערבי בחדר שינה, איזור המשחקים/כוננית טובים לקיר המערבי. מבחינת תמונות, מומלץ תמונות עם "תוכן", לא תמונות מופשטות שיוצרות חוסר מיקוד במטרה, בלבול וחוסר ריכוז. תמונות של ילדים מאושרים, בית עם משפחה, פרחים וחיות טובים יותר ומביאים לאושר, יציבות וביטחון. לגבי יצירות אמנות שהילד הכין לבד, הקיר המערבי טוב לכך, כך גם פינת המשחקים שמומלץ לה להיות באותו מיקום, היות והמערב מתייחס לאושר, שמחת חיים בבית וליצירתיות.

   

  מבחינת צבעים, גם לצבע קיימת משמעות, הצבע יכול להתבטא בצבע הבגד, צבע הרהיט, הקיר או המצעים. שימוש בצבעים בפנג שואי הם ככלי לטיפול ולאיזון האדם מתוך המבנה הקיים, כשגם מבחינת הצבעים הכול קשור לטבע, במקרה זה לחמישה אלמנטים: עץ, אש, אדמה, מתכת ומים. דרך תכונות האלמנטים ניתן לקבל הכוונה לגבי מהות ואופי האדם, קווי התנהגות, התאמה זוגית ומקצועית ואף אילו כלים וצבעים יכולים לחזק את אותו אדם לפי חמשת האלמנטים.

   

  מתי כדאי להשתמש בצבע הכתום? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מתי כדאי להשתמש בצבע הכתום?(צילום: shutterstock)

   

   

  מהם הצבעים ותכונותיהם בבית ובחדר השינה של הילד?

  • צבע לבן מייצג את אלמנט המתכת המתייחס לסדר, ניקיון ולטוהר. צבע זה מתאים למטבחים ובחדרי עבודה ביתיים, אך לא לצבע חדר שינה היות והלבן יכול לגרום גם לביקורתיות ולציניות בחיי הילד, לכן מומלץ לשלב את הלבן עם עוד צבעים נוספים, כך גם את צבע השחור.
  • השחור מייצג את אלמנט המים, המתייחס למצבי רוח, מסתורין ואף לדיכאון, למרות זאת השחור הינו צבע של יוקרה וטוב למשרדים, אך לחדרי ילדים אינו מומלץ ואף יש לבדוק מה קורה מבחינה רגשית במידה וילדיכם צבע את חדרו בשחור, דבר שניתן לראות בבתים רבים - כשהילדים חווים את גיל ההתבגרות מומלץ לשוחח ולהגיע ללב העניין מדוע החדר צבוע בשחור, יש כאן מסר עבור ההורים.
  • הצבע הצהוב שייך לאלמנט האדמה ומעורר שמחה ואושר, ומאיר את החלל. הצהוב מעורר אינטליגנציה ומודעות עצמית, טוב לניקוי רעלים ולכן טוב במטבח, אך אינו מתאים למקום של רוגע, כחדר השינה, היות ויכול ליצור תחושת לחץ ועצבנות. במידה והנכם אוהבים את הצהוב, ניתן להשתמש בו כצבע שאינו הדומיננטי בחדר.
  • האדום הינו צבע מאוד אנרגטי, המעורר מרץ רב, יוצר הזדמנויות כלכליות היות ומזמין את אנרגיית השפע לבוא לבית ולעסקים, בשל האנרגיה הרבה שמביא האדום לא כדאי להניחו בחדר שינה, מום שהוא יוצר אימפולסיביות וכעסים, ייתכן אפילו אלימות. במידה והינכם אוהבים את האדום, המלצתי היא להשתמש במתינות או בגוון בהיר של אדום בחדר השינה, כגון ורוד.
  • הכחול הוא צבע מרגיע ומתייחס לאלמנט המים. צבע זה מרגיע ויוצר תחושת שלווה, הכחול מתאים לחדרי אמבטיה, לאזורי מדיטציה ולחדרי ילדים, בעיקר צבע הכחול בהיר.
  • הצבע הירוק מעורר צמחיה והתפתחות ומייצג את אלמנט העץ. הירוק מתאים בעיקר לאנשים הסובלים מנדודי שינה ומלחץ דם גבוה, היות וצבע זה מוריד לחץ דם ומרגיע, מאזן רגשית ומטהר. גם הירוק מומלץ בחדרי ילדים, ירוק בהיר בעיקר והטורקיז.
  • הצבע הסגול מתייחס מאז ומתמיד לצבע רוחני, המגן על האדם מפני אנרגיות שליליות. הסגול שייך לאלמנט האש, המאזן רגשית ומחזק מבחינת ביטחון עצמי, לכן צבע זה הינו טוב בעיקר בחדרי ילדים שמתקשים מבחינת ביטחון עצמי.
  • הצבע הכתום מעורר אופטימיות ושמחת חיים, צבע זה עוזר מבחינה בריאותית היות ושייך לאלמנט האדמה המזין ומטפל. בשל החיוביות שבצבע זה, מומלץ להשתמש בו בסלון, מטבח ובחדר הילדים, בעיקר עבור ילדים שחשים בדיכאון, חסרי מרץ או יצירתיות.

   

  כפי שניתן להבחין, הצבע הינו משפיע ומאזן את האדם, אך ממוקם בתחתית סדר העדיפויות בייעוץ פנג שואי, היות ותחילה יש לבחון את איכות הבית, התאמת החדרים הנכונים לכל ילד ועד לבחירת המיקום הנכון למיטה ושולחן כתיבה בחדר עצמו. רק לאחר מכן ניתן להשתמש בחפצים ובצבעים הנכונים למטרת החדר והאדם בתוכו.

   

  • שלומית שטיינברג , מעצבת פנים ויועצת בכירה לפנג שואי. משלבת בין עיצוב הבית לדייריו, לפי תאריך הלידה (אסטרולוגיה סינית) לחיזוק והעצמה אישית

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  היכן צריכה להיות ממוקמת המיטה ביחס לחלון?
  צילום: shutterstock
  מומלצים