שתף קטע נבחר

רוסיה: פעיל זכויות אדם שמת בכלא - יעמוד לדין

בחודש הבא יחלו הדיונים במשפטו של סרגיי מגניצקי, שנעצר ב-2008 למרות שחשף פרשת שחיתות בשלטון הרוסי. כעבור שנה הוא נמצא מת בתאו בנסיבות מחשידות. רק כעת מתחיל משפטו

חושף שחיתויות שמת מוות מסתורי בכלא הרוסי ב-2009 עומד עכשיו לדין: בית משפט ברוסיה יקיים באמצע חודש הבא דיונים ראשונים במשפט נגד פעיל זכויות האדם הרוסי, סרגיי מגניצקי.

 

עוד כתבות בערוץ החדשות

נתן אשל ל-ynet: "כנראה שלנשים אין בעיה לשקר"

לפוצץ אסדות גז, להפיל מטוסים. הנשק לנסראללה

 

מגניצקי בן ה-37, שהיה עורך דין לענייני מסים, הצליח לחשוף שחיתות כספית גדולה בתוך הממסד הרוסי ומיד נעצר. בזמן שעבד מטעם משרד אמריקני במוסקבה שהעניק לרשת ההשקעות הבריטית "הרמיטג'" ייעוץ בנושאי הון ומיסוי, חשף מגניצקי תרמית מס ענקית על גב החברה, שבה היו מעורבים קציני משטרה ופקידים במשרד הפנים הרוסי.

 

חשף שחיתיות בשלטון הרוסי ומצא עצמו בכלא. מגניצקי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חשף שחיתיות בשלטון הרוסי ומצא עצמו בכלא. מגניצקי(צילום: AFP)

 

מטרת התרמית הייתה לקבל החזרי מס שקריים בסך 230 מיליון דולר ממשרד האוצר הרוסי על ידי הצגת מסמכים שנגנבו מחברת ההשקעות הבריטית שהייתה הגדולה ברוסיה.

 

אך במהרה הפך עורך הדין הרוסי לנרדף ולבסוף הואשם בהיותו אחראי לפרשת השחיתות. מגניצקי נעצר בגין חשדות של העלמת מס ונשלח לכלא. בנובמבר 2009, ימים ספורים לפני שמלאה שנה למאסרו - הזמן המרבי הקצוב ברוסיה למעצר ללא משפט - נמצא מגניצקי מת בתאו. סיבת המוות הרשמית הייתה התקף לב או קריסת בלוטת הלבלב, אבל חוקרים עצמאיים טענו כי הוא מת כתוצאה מעינויים ובעיטות שספג.

 

סיפורו של מגניצקי הוביל למתיחות שיא בין ארצות הברית ורוסיה. מיד לאחר מותו המסתורי של פעיל זכויות האדם הרוסי, החל מייסד "הרמטיג'" וויליאם בראודר לפעול למען מגניצקי ושכנע סנאטורים מובילים בארצות הברית, ביניהם ג'ון מקיין וג'ו ליברמן, להוביל חקיקה מהפכנית.

 

לפני כחודשיים אושר החוק בקונגרס שנקרא על שמו של מגניצקי לפיו יוטלו סנקציות ותימנע כניסתם של גורמים רשמיים רוסיים שהיו מעורבים במעצרו וחיסולו של העו"ד הרוסי. כמו כן, תיאסר כניסתם של גורמים רוסיים שהואשמו בהפרת זכויות אדם ושנכסיהם עלולים להיות מוקפאים.

 

חודש לאחר מכן בחר נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, להחריף את הטון נגד ארצות הברית ואישר את החוק שאוסר על אזרחים אמריקנים לאמץ ילדים רוסים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עומד לדין שלוש שנים לאחר מותו. סרגיי מגניצקי
צילום: AP
מומלצים