שתף קטע נבחר

ערפאת: "זו היתה תאונת דרכים"

יושב ראש הרשות הפלסטינית: אני נגד הרג אזרחים. הג'יהאד האיסלאמי: אנו מעודדים פעולות כאלה. רדיו קול פלסטין: זה בגלל הגז שירו החיילים

יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, התייחס לפיגוע הבוקר בחולון והגדיר אותו כ"תאונת דרכים". ערפאת הוסיף, כי לפי המידע המצוי בידיו מדובר בתאונת דרכים ולא בפיגוע טרור. עם זאת, ציין ערפאת, כי הוא נגד אלימות והרג אזרחים. הדברים נאמרו במסיבת עיתונאים שקיים ערפאת, בתום פגישות שערך עם מנהיגים טורקיים באנקרה, עמם דן בהמשך תהליך השלום.
קודם לכן אמר ערפאת בביקור בירדן כי הוא תולה את האשמה לפיגוע ב"הסלמה הצבאית הישראלית". "זו ההסלמה הצבאית הישראלית שמשפיעה על רגשות העם הפלסטיני", אמר ערפאת בעמאן. הוא סירב לגנות את המעשה.
במקביל, אמר אחמד עבד אל-רחמן, יועצו הבכיר של ערפאת, "על ממשלת ברק להאשים רק את עצמה על שאירע, משום שאלימות מובילה לאלימות". הוא העריך כי את הפיגוע ביצע אדם בודד "שביקש להביע את זעם העם הפלסטיני נגד מדיניות החיסול הישראלית של פלסטינים ונגד טרור המאורגן בידי ממשלתו היוצאת של ברק".
רדיו קול פלסטין אומר כי ייתכן שעלא חליל אבו עילבה ביצע את הפיגוע "משום שהיה במצב של היסטריה כתוצאה מהגז המרעיל שירו חיילי צה"ל אל מספר מוקדים בעזה, או בשל ההיסטריה שבה לקה כתוצאה מחיסול מסעוד איאד אתמול". הרדיו דיווח כי על פי המקורות הרשמיים אבו עילבה אינו שייך לאף ארגון פלסטיני והוא פעל על דעת עצמו.
בכירים פלסטינים הבהירו היום כי אין ספק שהפיגוע נעשה בעקבות חיסולו של מסעוד איאד אתמול על ידי ישראל. בכיר החמאס איסמעיל אבו שנב אמר: "נגן על האזרחים שלנו, נלמד את הישראלים לקח שלט ישכחו - כמו בדרום לבנון".
תנועת הג'יהאד האיסלאמי הודיעה בתגובה לפיגוע, כי היא מעודדת פעולות כאלה של בני העם הפלסטיני וכי "תנועת הג'יהאד קראה לאורך כל הדרך לבני עמה לעשות פעולות מסוג זה". התנועה אומרת בהודעתה כי הפיגוע הוא "תשלום על חשבון הנקמה שהפלסטינים עוד יחזירו לציונים, וגם הם ימלאו את בתי הקברות שלהם ולא רק אנחנו".
משמעות דברים אלה הם כי תנועת הג'יהאד אינה נוטלת אחריות לפיגוע והם מחזקים את הדברים שאומרים אנשי ביטחון פלסטינים כי לדעתם הפעולה נעשתה על דעתו האישית של המפגע. כוחות הביטחון הפלסטינים פתחו בחקירת הפיגוע.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
"הנהג ביקש להביע את זעם העם הפלסטיני"
צילום איי פי
צילום: איי אף פי
ערפאת. "ההסלמה הישראלית משפיעה על רגשות עמי"
צילום: איי אף פי
מומלצים