שתף קטע נבחר

"אי אפשר לעצור את פרוייקט השיבוט האנושי"

ד"ר אבי בן אברהם, הישראלי שמשתתף בפרוייקט השיבוט האנושי, אומר היום: "הפרוייקט מתקדם ואנחנו נצליח בו". בראיון בגל"צ ציין: "יש לנו קבוצה של מדענים בעלי שיעור קומה, שפועלת בעניין"

ד"ר אבי בן אברהם, הישראלי שמשתתף בפרוייקט השיבוט האנושי, אמר היום (א') כי "הפרוייקט מתקדם ואנחנו נצליח בו".
בן אברהם התראיין בגל"צ ואמר כי "יש לנו קבוצה של מדענים בינלאומית. מדובר במדענים בעלי שיעור קומה ומיומנות מיוחדים במינם. כל אחד בתחומו. הפרוייקט הזה ייעשה בשיתוף פעולה של כמה מדינות. אני לא יכול למסור את פרטי המדינה בה זה ייעשה. זה ייעשה באגן הים התיכון. אני רוצה להסביר ששום פרוייקט לא נעשה בקיסריה ושום אספקט בלתי חוקי לא היה. אני מודע היטב לכללים ולחוקים של שיבוט גנטי בישראל. ישנו גם מאמץ לשנות את החוק הזה ולהעביר חוק שכן יאפשר לעשות שיבוט גנטי בישראל אבל אנחנו עובדים בדיוק עפ"י החוק ולא נעבור עליו. הפרוייקט הזה יימשך ואם לא כאן אז במקום אחר".
בן אברהם הוסיף כי "היהדות תומכת בשיבוט גנטי ואמנם הרבנים הראשיים כבר אמרו, גם הבוקר, שהם רוצים ומעוניינים שהתהליך הזה יימשך. האפיפיור מתנגד לתהליך הזה והכנסייה הקתולית מתנגדת. היהדות, מאז ומתמיד, תמכה ועזרה לחולים בהפריה מלאכותית. ראוי ורצוי שמדינת ישראל והעם היהודי יהיו הראשונים והמתקדמים בתחום הזה ואני שמח שנפלה בחלקי ההזדמנות להיות חלק מקבוצת מדענים שעוסקת בכך. אני מאד מקווה שיתאפשר לנו לעשות את זה במדינת ישראל או בעולם היהודי. הפרוייקט הזה הגיע לשלב שכבר אי אפשר לעצור אותו".
בתגובה לטענות נגדו כאילו הוא "בדאי ידוע", אמר בן אברהם: "מעולם לא טענתי שאני נכדו של אלברט איינשטיין או מקורב אליו. מי שאמר כזה דבר, אני כאן מודיע שאני אתבע אותו על דיבה. לא אמרתי וזה איננו נכון והיות שאני עוסק בנושאים שמאוד שנויים במחלוקת, נושאים שאלפי שנים חיכינו להם ושיגיעו לכלל מימוש, יאמרו עלי ונאמרו דברים רבים שאינם נכונים".

כנס באיטליה

הדיווח על הפרוייקט נמסר בסוף השבוע באיטליה. הרופא האיטלקי סברינו אנטינורי, אשר לפני כשמונה שנים עזר לאשה בת 62 ללדת תינוק, מסר כי הוא עובד על פרויקט לשיבוט בני אדם. העיתון הגרמני "דר שפיגל" דיווח כי הפרוייק נעשה בישראל. מדענים ישראלים המתמצאים בתחום הגנטיקה אמרו ל-ynet כי לא שמעו מעולם על הפרויקט.
לדברי המגזין, קבוצת חוקרים הקימה לצורך זה חברה, שנקראת "אבאקלון", ואשר פועלת בקיסריה. בן-אברהם, אחד מיוזמי הפרויקט, אמר ל"דר שפיגל" כי "הדת היהודית לא פוסלת אפשרות לשיבוט בני אדם כמו הדת הקתולית". הוא הוסיף כי "הגיע הזמן לשים בצד את חוק הטבע". בן-אברהם סירב למסור את שמות המשקיעים בפרויקט. "הכסף לא משחק תפקיד בעניין זה", אמר.
דוברת משרד הבריאות, דליה שהרבני, מסרה בתגובה: "במדינת ישראל יש חוק האוסר על שיבוט בני אדם. בוועדת הלסינקי לניסויים גנטיים, אשר כל מי שמעוניין לבצע ניסויים כאלה חייב לעבור דרכה, לא התקבלה כל בקשה לשיבוט מסוג זה. לכשתתקבל בקשה כזו, היא תידון ברוח החוק".
גם פרופ' אמנון כרמי, מומחה לדיני רפואה, העומד בראש המרכז לבריאות, משפט ואתיקה של אוניברסיטת חיפה, אומר כי העוסקים בשיבוט בישראל עוברים על החוק. לדבריו, בסוף דצמבר 1999 חוקקה הכנסת חוק האוסר על שיבוט בני אדם אשר תקף לחמש שנים. לפיכך, רק בשנת 2005 יהיה מותר לעסוק בתחום זה בארץ. כרמי הוסיף כי נקבע עונש של עד שנתיים מאסר למי שיעבור על החוק.

"מחסור גדול"

ד"ר אנטינורי הודיע על הפרויקט החדש בכינוס שנערך באוניברסיטת "לה סאפיינצה" ברומא. לדבריו, "מחסור גדול בתאים נביטים הוא הקושי העיקרי בתהליך השיבוט".
בכינוס הסוער, שבו השתתפו מדענים מארצות הברית, מאוסטריה, מאיטליה ומישראל, ציין אנטינורי כי מטרת השיבוט לסייע לזוגות חשוכי ילדים להיות להורים. הוא הסביר כי השיבוט מיועד לגברים שאינם מסוגלים לייצר זרע, ואשר נשותיהם אינן מעוניינות בהפריה מלאכותית.
"השיבוט ייצור ילדים רגילים לגמרי, לא העתקים", אמר אנטינורי בנסותו להשתיק את החוקרים והעיתונאים שהעלו שאלות אתיות לגבי שיבוט בני אדם. ואולם בתום ארבע שעות של דיונים הוקראה הצהרה מטעם מנהל המחלקה הגינקולוגית בבית החולים אומברטו, שבה הובעה התנגדות נחרצת לשיבוט.
גם חוקרים אחרים, שהשתתפו בכינוס, הביעו הסתייגות גדולה מהרעיון. "הקבוצה שתומכת בכך משתמשת במלה 'ליצור'. הם מדברים על הקרבת עוברים", אמר נתן אוגבונה, גינקולוג מניגריה, "עכשיו כל מה שאפשר לעשות, הוא גם מותר. זה לא בשבילי". מדענים אחרים, שניסו בעבר לשבט בעלי חיים, דיווחו כי רוב מאמציהם הסתיימו באסונות - יצורים דמויי מפלצות, או מוות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הדת היהודית לא פוסלת שיבוט" (אילוסטרציה)
צילום ערוץ 2
בן אברהם (במרכז) ואנטינורי (מימין)
צילום ערוץ 2
מומלצים