שתף קטע נבחר

אפיקי השקעה ללא סיכון

לאחר מאמצים הצלחתי לחסוך קצת יותר מ- 100 אלף שקל. הריביות שמציעים לי בפק"מים למיניהם אינן נראות לי. אילו אפיקי השקעה אחרים קיימים בשוק שייתנו לי תשואה נאה מבלי לסכן את כספי?

יוסי שי, מיחידת הייעוץ לסניפים אגף ניירות ערך בבנק הפועלים, משיב:

בשוק ההון ישנם ארבעה אפיקי השקעה: אפיק שקלי, אפיק צמוד מדד, אפיק צמוד מט"ח ואפיק מנייתי. עפ"י נתוני השאלה הלקוח אינו מעוניין לסכן את כספו ולכן, ישנם שלושה אפיקי השקעה הנחשבים לאפיקים סולידיים:
1. אפיק שיקלי:
א. פיקדון שקלי – בריבית קבועה או ריבית משתנה.
ב. קרן נאמנות שקלית – קיימות קרנות נאמנות המתמחות באפיק השקלי הסחיר, רצוי לקבל יעוץ ספציפי ולהיעזר במערכות תומכות החלטה.
ג. שקלי סחיר – ניתן לקנות ישירות בבורסה אג"ח מסוג שחר, גילון או מק"מ, כאשר יש לקחת בחשבון את העלויות ברכישת אג"ח שקליות ולבדוק את התשואה העדיפה מבין השלושה.
2. אפיק צמוד מדד:
א. תוכניות חיסכון – צמודות למדד ונושאות ריבית (תקופה מינימלית להפקדה – שנתיים).
ב. מדדי סחיר – ניתן לקנות ישירות בבורסה אג"ח מדדיות אך יש לקחת בחשבון שהריבית על אג"ח אלו חייבת במס ואת עלויות הרכישה (כנ"ל בקרנות נאמנות מדדיות).
3. אפיק צמוד מט"ח:
באפיק זה ישנו מגוון רחב של מכשירים פיננסיים על מספר מטבעות, כמו כן חשוב לציין שלמרות שאפיק זה נחשב לאפיק סולידי, קיים בו אלמנט מסוים של סיכון עקב תנודתיות בשערי החליפין בין המטבעות.
לדעתנו, מומלץ לפזר את ההשקעה בין שלושת אפיקי ההשקעה כאשר הרוב המכריע של הכספים יחולק בין קרנות נאמנות שקליות ותוכניות חיסכון צמודת מדד (במידה ואפשר לסגור חלק מהכספים לתקופה מינימלית של שנתיים).
בכל מקרה רצוי לקבל ייעוץ פיננסי מיועץ השקעות מוסמך שיוכל להמליץ על תיק השקעות המתאים לך תוך התחשבות בפרמטרים כמו רמת נזילות, רמת סיכון, מעמד המס וכו'.

(אין בתשובות המופיעות באתר המלצה לביצוע פעולה כלשהי)
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים