שתף קטע נבחר

מתחברים לוואלה, מתנתקים מ-IOL

וואלה תתמזג עם התכנים של "הארץ". עובדי IOL אינם ברי מיזוג, מסתבר

המיזוג בין וואלה ו-IOL ייצא לדרכו באופן רשמי רק בחודש הבא, ככל הנראה, עם קבלת האישורים הסופיים מהרשות לניירות ערך ובעלי המניות של וואלה. כך, אם בוחנים את הדברים במשקפיים כלכליות-פורמליות בלבד. בפועל, המיזוג כבר התרחש.
השלכות ההסכם שנחתם בינואר, שיביא בסופו של דבר לאיחוד בין תכניי קבוצת "הארץ", קהילות IOL לבין וואלה, האתר הפופולרי בארץ כיום, מטלטלות את שתי החברות ונותנות את אותותיהן בפעילותן זה כמה חודשים. ב-IOL המיזוג מורגש במיוחד.

iol מתרוקנת

בשיחות איתם אומרים עובדי IOL לדורותיה, כי בימים אלה הם חשים זן נדיר בתהליך הכחדה. העתיד של החברה הממוזגת לוט בערפל ואין תוכניות פעולה מסודרות בעניין הזה, לפחות לא כאלה בהן שיתפו אותם.
כ-100 עובדי IOL עזבו את החברה או פוטרו בחודשים האחרונים. IOL, שלפני ההכרזה על המיזוג מנתה כ-130 עובדים, מעסיקה כיום כ-30 בלבד. בוואלה, לשם השוואה, פוטרו כ-30 איש ותופעה דומה, של "עזיבה" המונית, לא התרחשה.
"בעצם, לא מדובר במיזוג. וואלה בלעה את IOL", אומר אייל כרמי, עובד לשעבר בצוות התוכן של IOL. "ברור לי שוואלה רצתה במיזוג בעיקר בגלל תכני קבוצת 'הארץ' ועל הרקע הזה אפשר להבין את הדרך בה פעלה".
"וואלה איפשרה לעובדים רבים ב-IOL לעזוב ובכך ויתרה מראש על ידע עצום שנצבר בחברה במשך כמה שנים", אומר אורי ברוכין, איש הנהלת IOL, שעזב את החברה לפני החתימה על מסמך המיזוג. "להערכתי, הסיבה לכך היא כי וואלה רצתה לשמור על יציבותה במהלך המיזוג, למרות שהתמונה מסובכת יותר מהגלוי לעין. למשל, מנכ"ל החברה המאוחדת הוא עופר לוי, אדם שצמח בתוך קבוצת 'הארץ'. השאלה המהותית היא אם יש או אין סינרגיה בין שתי החברות. בהקשר זה, המיזוג עדיין לא התרחש.
"כדי להמשיך להוביל, הגוף המאוחד צריך לסגל לעצמו מחדש המון מהאופי החלוצי שהיה נחלת שתי החברות בתחילת דרכן. זהו אתגר לא פשוט, בהתחשב באקלים הנוכחי של השוק ובתרבות הארגונית של בזק בינלאומי וקבוצת הארץ, בעלי השליטה בוואלה-IOL".

"הפיטורים - קשורים לשפל בשוק"

עופר שני, העורך הראשי ב"וואלה", לא מסכים: "וואלה ניגשה למיזוג עם תפישה מוצקה ויעדים ברורים", הוא מסביר. "לצערי, כמה עובדי IOL נפלו בין הכסאות בתקופת ההמתנה".
גם מנכ"ל וואלה, עופר לוי, בעבר מנכ"ל IOL, אינו מסכים. "חלק מהפיטורים אינם קשורים למיזוג אלא לשפל בשוק", הוא אומר. "מיזוג הוא תהליך מורכב ובעייתי, אך מאחר שבאתי מ-IOL, היה קל לי באופן יחסי לנהל אותו, כאשר אף צד לא יכול לחשוד בי במשוא פנים".
לוי דווקא סבור שההמתנה הארוכה היתה חיובית עבור שתי החברות. "תקופת ההמתנה הארוכה לקראת המיזוג איפשרה לנו להפיג את החשדנות ההדדית בשתי החברות", הוא אומר.
למרות זאת, כדאי לשים לב אל דברים שאמר לוי ל-ynet, עם הידיעה על המיזוג המתקרב, לפני חמישה חודשים (קישור לכתבה, "סופר רגישים", תחת "כתבות נוספות" מימין): "iol לא תיבלע בוואלה. מהלך זה יבטא חוסר רגישות כלפי קהל הגולשים המאוד מאופיין של וואלה ו-iol. זה יהיה מאוד לא חכם למחוק אחד משני מותגים אלו. אם המיזוג יצא לפועל, בשלב ראשון שני האתרים ימשיכו לפעול בנפרד וכל חברה תתמוך בפעילות של השניה".

"תכני iol מוזנחים"

אנשי IOL טוענים כי וואלה, המטפלת כבר כיום ברוב תכני iol, אינה מקפידה על איכות תכנים אלה ועדכניותם מאז המיזוג. אינדקס האתר אינו מתעדכן עוד, אתר האינטרנט של מגזין הארץ "קפטן אינטרנט" מזכיר ספינה שטובעה ועזובה פשתה גם באתר הקניות של IOL.
גורמים המעורים בנעשה ב-IOL מקווים שלא מדובר בייבוש מכוון. אם כי, הם אינם פוסלים גם את האפשרות הזאת. הסיבה להזנחה אינה רק מחסור בכוח אדם, הם אומרים, למרות שברור שיש בחברה המתמזגת יותר עבודה ופחות עובדים.
"הרעיון לאחד בין שני המותגים ולהפנות את גולשי IOL לוואלה הוא נכון", אומר ב', עובד IOL לשעבר. "אך אם הוא לא יתבצע בזהירות הראויה, גולשי IOL עלולים לעבור לאתרים אחרים ולא לוואלה. הפנייה מיידית של גולשי IOL לוואלה עדיפה על פני ייבוש הדרגתי של IOL".
"עצוב לראות את אתר IOL", אומר ג'. "אני מקווה שהאתר לא יגמור כמו נטקינג, דף עלוב ובו כמה מלות פרידה. הייתי רוצה לראות את IOL כיישות חיה בתוך תאגיד וואלה".

"מצבם של אנשי הקהילות של IOL הוא הגרוע ביותר"

עובדים ב-IOL מדווחים על שאננות בוואלה בכל הנוגע לדיונים שמתנהלים בחברה בנושא הטיפול העתידי בנכסי IOL. "מצבם של של אנשי הקהילות של IOL, שניהלו את אתר הקהילות המשגשג בארץ, הוא הגרוע ביותר", אומר ג', עובד לשעבר. "הסמכויות המקצועיות שלהם קוצצו והם נדרשים לקבל את המדיניות של הנהלת הקהילות של וואלה".
המרמור של צוות הקהילות של IOL אינו נובע רק מהכורח לצפות בתחום הקרוב ללבם מטופל בידיים זרות, אלא גם בגלל החלטות מקצועיות שגויות של הנהלת הקהילות של וואלה, אומרים גורמים המעורים במיזוג. ראו הודעה זועמת של מנהלת פורום בוואלה, תחת "קישורים" מימין לכתבה.
"קהילות וואלה לא התגלו כסיפור הצלחה, ואם אנשי וואלה לא ינהלו כראוי גם את קהילות IOL, הקהילות ידשדשו במקום, דבר ששקול למוות במצב הנוכחי של השוק. כבר כיום נחלשת רוח הקהילות של IOL והדעיכה בהן מורגשת", אומר ב'.

תגובות iol ווואלה: "iol תמשיך להתקיים"

"אין מהלך של ייבוש IOL", אומר עופר שני, העורך הראשי של וואלה. "IOL תעבור בעתיד שדרוג טכנולוגי משמעותי ומערכת הקהילות החדשה של IOL-וואלה תשולב בשני האתרים ותכלול תכונות משופרות. IOL תמשיך לשמור על האופי הייחודי שלה גם בעתיד. הזנחת אתר 'קפטן אינטרנט' היא פשלה והדבר יתוקן".
"לא הזנחנו את אתר IOL", אומר גם עופר לוי, המנכ"ל, אך מודה שחלק מהתכנים באתר IOL לא מטופלים ומייחס זאת לסיבות טכנולוגיות ולקשיים הביורוקרטים שמעכבים את המיזוג. "וואלה מתייחסת לקהילות IOL כנכס יקר שיש לשמור עליו", הוא אומר. "אני משקיע זמן רב בדיונים בנושא הקהילות כך שאין זה נכון לקבוע שבוואלה מתייחסים בקלות ראש לנושא הקהילות".

העכברים

רבים מעובדי IOL לא יזכו ליהנות מהפירות האפשריים של המיזוג. 40 עובדי מערכת התוכן של "וואלה" הם שיעדכנו את תכניי "הארץ" באתר "וואלה" (ובמקביל גם באתר IOL), החל מבעוד כמה חודשים.
עובדים ב-IOL חשים אי וודאות גם ביחס לנכס מרכזי נוסף של החברה, חברת הבת "בידור.קום", שמפתחת את תכני "עכבר העיר" ברשת. לאחרונה עלו לרשת בהשקה "רכה" מהדורות הניסיון של אתרי IOL "עכבר העיר", "עכבר כרטיסים" ו"עכבר עולם", לאחר תקופה ארוכה מאוד של פיתוח (אפילו במונחי IOL).
"הקהילות המקוונות והתכנים המקוונים של "העכבר" הם הנכסים המרכזיים של IOL", אומר שני. "תכניי 'העכבר' ישודרגו וישולבו בכל חור אפשרי באתר וואלה ו-IOL".
גם עופר לוי, מנכ"ל וואלה תקשורת, חד משמעי באשר לעתיד בידור.קום. "מכל חברות האינטרנט, לחברה זו הסיכויים הטובים ביותר להצליח", הוא אומר. "היא מייצרת מוצרים אינטרנטיים ושימושיים מאוד לצורכי מסחר".

- IOL תמשיך להתקיים כאתר נפרד גם בעתיד?

"IOL תמשיך להתקיים במתכונת הנוכחית בטווח הקצר ובטוווח הארוך נאפיין את שני האתרים, וואלה ו-IOL לקהלים שונים. האתגר שעומד לפנינו הוא להציע אתרים נוחים ומועילים לגולשים ובמקביל לחתור לרווחיות במהירות האפשרית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים