שתף קטע נבחר

"נשמות תלושות זעקו בשמו של גוי כושי"

ההיסטריה התקשורתית סביב הזכייה בגביע אירופה זכתה לביקורת קשה בעיתונות החרדית. "מאות אלפי נשמות תלושות זעקו כעדרי המונים בשמו של גוי כושי שהביא להם ניצחון", תיאר ישראל אייכלר את חגיגות הניצחון. רק הרב עובדיה גילה נקודת אור - פיני גרשון. ובש"ס? ממשיכים במסלול ההתרסקות: הרב דוד יוסף מאיים להגיש תלונה במשטרה נגד אחיו, ובפתח כבר שערוריה חדשה. זוהי פרשת השבוע

הנהגת הציבור החרדי נאלצה השבוע להתמודד עם ההיסטריה סביב זכייתה של מכבי תל אביב בגביע אירופה. נצחונה של אלופת ישראל על פאנאתינייקוס היוונית זכה לאחוזי התעניינות לא רעים בקרב הצעירים החרדיים, אך העיתונות החרדית הקפידה להתפלמס ולהבהיר כי לא המכבים ניצחו את היוונים, אלא תרבות יוון היא זו שניצחה.
עורך "המחנה החרדי", ישראל אייכלר, למשל, כתב על "הטמטום שאחז במאות אלפי תל אביבים" ותיאר את החגיגות בכיכר רבין כחגיגות של "מאות אלפי נשמות תלושות, חסרות שמחה בלב, זועקים כעדרי המונים בשמו של גוי כושי שהביא להם את הניצחון". אייכלר קרא לקוראיו ללמוד מחזיון החגיגות ההמוניות, שכן הוא "פותח צוהר להבנת הריקנות של אותן נפשות אומללות, שמדברים אתנו על 'נאורות', על ספקנות, על ביקורת ואינדיבידואליזם ונגד הנהירה אחר ההמון. אין ציבור המוני ופרימיטיבי יותר מן 'הציבור הנאור'". במאמרו טען אייכלר גם ש"הספורט היה מוקד מרכזי להעברת רוב בני עדות המזרח על דתם מאז עלייתם בשנות החמישים", והוסיף כי "שערי היכלי הספורט היו שערי הגיהנום לרבבות נשמות ישראל".
בביטאון ש"ס, "יום ליום", פירסם הרב דוד בניזרי, אחיו של שר העבודה והרווחה, שלמה בניזרי, מאמר בו מחה נגד "משחקים אלו שהופכים את חיי יושבי המדינה לערב רב מטומטם הרוקד לעגל הזהב". בניזרי האח הוסיף וקבע כי "'עם הספר' נהפך ל'עם הכדור'", והביע צער על כך ש"יוון הצליחה להחדיר למאות אלפי יהודים שהערך החשוב ביותר הוא הכדור ולא הספר". בניזרי לעג לחגיגות ההמוניות בעקבות הזכייה וכתב: "כמה עליבות היא לראות חבורת אנשים "מבוגרים" מדשדשים בבוץ ורפש ושמחים בשמחת הכדור. כמה רחמנות יש להתמלא על אנשים שלא זכו להכיר שמחה של לימוד תורה, פירוק סוגיה בדף גמרא...".
בעיתון "משפחה" לעג משה גרילק בעיקר לביטאון המפד"ל, "הצופה", שיצא בכותרת "המכבים ניצחו את היוונים". גרילק הקפיד לציין גם הוא ש"רוח היוונים ותרבותם הספורטיבית ניצחה עוד הפעם את היהדות", וש"הפעם השתמשה יוון להשגת הניצחון בצאצאים נחשלים של המכבים אשר נעזרו על ידי מספר שחקני חיזוק גויים מחוץ לארץ".
רק מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, מצא נקודת אור באירוע הספורטיבי - מאמן מכבי תל אביב, פיני גרשון. הרב עובדיה, שקשה לחלוק על יכולתו לחפש וגם למצוא נקודות זכות אצל הציבור המסורתי, שמע בחדשות ברדיו את הדיווח על המשחק ושאל את בני ביתו: "מי זה פיני גרשון?". לאחר שהובהר לו כי מדובר במאמן מכבי ת"א, הביע הרב עובדיה יוסף קורת רוח מהטקסטים האמוניים של גרשון, שהדגיש את חלקם הגדול של התפילות והאמונה של האוהדים בזכייה בגביע.

מלחמות הש"סניקים

אין רגע שקט בש"ס. בימים האחרונים נחשפו ב-ynet סיפור העימות הפיזי בין שני בניו של הרב עובדיה יוסף, הרב משה יוסף והרב דוד יוסף. פיטוריו של אריה דרעי מהנהלת "אל המעיין", וכן הדיון המתנהל בבד"צ "בית יוסף" (בית דינו של הרב עובדיה יוסף) בסוגייה האם הגה אחד מנאמני דרעי את צירוף המלים הבלתי אפשרי: "הרב עובדיה בן זונה".
בימים הקרובים אמור הרב דוד יוסף לשוב לארץ מחו"ל והרכב הדיינים של בד"צ בית יוסף יצטרך לדון בסוגייה קשה לא פחות. הרב דוד יוסף הצהיר בפני מקורביו כי הוא מתעתד לתבוע את אחיו לדין תורה באשמה החמורה של "שבועת שקר". לטענת הרב דוד יוסף, אחיו נשבע שבועת שקר בפני אביהם, כשהכחיש שאמר ש"יחסל את בית המדרש 'יחווה דעת'" (שבראשו עומד דוד יוסף).
בית משפט עשוי לדון גם בטענתו של הרב דוד יוסף, כי אחיו הרב משה יוסף תקף אותו פיזית, טענה שהוכחשה על ידי האחרון. הרב דוד יוסף מאיים כי מייד בשובו לארץ יגיש תלונה במשטרה כנגד אחיו. את האיום הזה כדאי לקחת בערבון מוגבל, שכן אם לא תסרב מערכת המשפט לטפל בתלונה בנימוק של "חוסר עניין לציבור", הרי שהרב עובדיה עלול להצטרך להגיע לבית המשפט בכדי להעיד בעצמו, גרסתו של מי משני הבנים נכונה.

המלחמה הבאה

עוד לא תמה השערוריה הנוכחית וכבר רובצת בפתח אפשרות לשערורייה הבאה:
בחוברת שהוציא אחד מאוהדיו של אריה דרעי מופיעה הקביעה כי דרעי הוא שהפך את הרב עובדיה יוסף מרב ראשי לשעבר למנהיג רוחני. בחוברת נכתב: "דרעי הקים מערכת הנהגה רוחנית שבה הפך את הגר"ע (הגאון הרב עובדיה) יוסף מרב ראשי לשעבר השקוע ראשו ורובו בכתיבת ספרים, למנהיג רוחני של הציבור הספרדי".
מקורבי דרעי מיהרו להתנער מהחוברת והסכימו להישבע בנקיטת חפץ ש"דרעי לא ראה את החוברת ובלי שום קשר התנגד בחריפות להפצתה".
שיחה עם כותב המאמר, בו מופיע המשפט הבעייתי, העלתה כי מדובר באברך ליטאי שנרתם לסייע להפצת החוברת. האברך הנ"ל דווקא לא היה מוכן להישבע שלא הבין איזה חומר נפץ טמון במשפט האמור.
מקורב לדרעי אמר כי "מפיץ החוברת הוא בן אדם פרטי, שאין לנו שום קשר אליו. אבל בכל מקרה אין מחלוקת על זה שלמרות שהרב עובדיה היה ענק בתורה גם בלי אריה דרעי, דרעי עזר לו להגיע אל הציבור הרחב. אני לא רואה בזה פגיעה בכבודו של הרב עובדיה".

מאבק בתקציב

בשבוע הבא מתכוונים בש"ס להחריף את המאבק כנגד הקיצוצים הצפויים בתקציב ומצהירים כי כדי למנוע קיצוץ בתחומים חברתיים הם מוכנים להגיע עד כדי משבר ממשלתי.
בכיר בהנהגת ש"ס הביע תקווה כי המאבק החברתי יצליח לדחוק את המלחמות הפנימיות בתנועה, אבל נראה כי סביר יותר שבש"ס ינהגו על פי הכלל המקראי: "טוב אשר תאחז בזה וגם מזה אל תנח ידך".

יציאת השבת:

שיחה עם בחור ישיבה צעיר מישיבת "אור ברוך", שמגלה אופטימיות זהירה למרות מצבה העגום של ש"ס: "עוד מעט דרעי יצא מהכלא והוא והרב עובדיה יתפייסו, ואלי ישי ואלי סוויסה ישלימו, והרב דוד ומשה יוסף יהיו אחים טובים כמו פעם". - ואז? "ואז נפסיק להרגיז אחד את השני ונחזור להרגיז את האשכנזים מהאליטות". - אתה באמת מאמין בזה? "אני מאמין בביאת המשיח ובהשגחה פרטית ובחיים שלאחר המוות, אז מה זה כבר בשבילי להאמין שבש"ס יהיה שלום בית?"

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:דודו בכר
פיני הוא נקודת אור. הרב עובדיה
צילום:דודו בכר
צילום ערוץ 1
הפך את הרב עובדיה למנהיג? דרעי
צילום ערוץ 1
מומלצים