שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פרדורים בספרד
  ברחבי ספרד פזורים בתי מלון ששוכנים בארמונות, מנזרים, טירות ומצודות העונים לשם "פרדורים". הנוף מדהים, הרמה משובחת וזה אפילו לא יקר
  פרדור לכל נפש הנבחרים הזמנות מהארץ 
  לכל אחד מאתנו מגיע להיות פעם מלך ולגור בארמון. כמה הזדמנויות יש לנו כבר לגור בארמון? או לחילופין כמה פעמים חשבתם שהכי טוב יהיה לגור במנזר שקט, נקי וצופה אל הנוף? למרות שזה נשמע מופרך לחלוטין, כל האפשרויות האלה פתוחות בפניכם, וברוב המקרים זה אפילו לא נורא יקר. ברחבי ספרד פזורים בתי מלון ששוכנים בארמונות, מנזרים, בתים בעלי ערך היסטורי, טירות ומצודות שהיו שייכים למדינה או לכנסייה.

   

   


  פורסם לראשונה

   

  פרדור לכל נפש
  בשנות העשרים החליטו בספרד לגאול מן ההזנחה והקריסה כמה ארמונות שבעליהם לא יכלו להמשיך ולהחזיק בהם. המטרה הייתה כפולה – לשמר את הבניינים ההיסטוריים ולעודד פריסה רחבה של התיירות. אם תהיה רשת מלונות ממשלתית בכל רחבי ספרד, גם באזורים הפחות מתוירים, גם במחוזות שזוכים למעט מבקרים הדבר יעודד תיירים להגיע אל הפרובינציה. כך, עד היום, אין פרדור בברצלונה ובמדריד, אבל יש מקומות מצוינים כמעט בכל עיר ספרדית קטנה. הממשלה הספרדית הלאימה את המבנים ההיסטוריים, הפכה אותם לבתי מלון (פרדור) והשכירה את שירותיהם לתיירים. חברת הפרדורים היא עדיין חברה ממשלתית, שבבעלותה שמונים וחמישה בתי מלון בפריסה רחבה מאוד – על פני כל הממלכה. קשה לחשוב על דרך רומנטית ונעימה יותר לבקר בספרד. גם היום המקומות האלה לא יקרים במיוחד. שליש מן הרשת הממשלתית הזו שוכן בארמונות ובמקומות בעלי ערך היסטורי. שני השלישים האחרים הם בתי מלון נוחים, נקיים, שבדרך כלל יתרונם הגדול טמון במיקום הנפלא שלהם.

  הסוד פשוט: הם הוקמו על קרקע ממשלתית וכך הם שוכנים בנקודות התצפית הטובות ביותר, על הגבעות הנישאות ביותר, או בכיכרות הציוריות והמרהיבות ביותר בספרד. כל המלונות ברשת, חדשים כעתיקים, מצוידים היטב, במכשירים ובבנייה מודרנית לחלוטין. במובן זה חייו של האורח בפרדור בתחילת המאה ה-21 טובים בהרבה מחייהם של הדיירים המקוריים של כמה מן המקומות האלה. איש מדייריהם של המנזרים שהפכו לפרדורים לא זכה לאמבטיה חמה עם מים זורמים ולא חלם על טלוויזיה או טלפון. יש לשער שגם איכותם של המזרונים שמונחים היום על המיטות בכמה מן המקומות האלה טובה יותר מזו של המזרונים (אם בכלל) מהם נהנו הדיירים המקוריים.

  כל מבקר באחד מן הפרדורים יזכה לקבל ספרון לא גדול ובו רשימה מפורטת, עם מפה, של כל הפרדורים בספרד. הרשת, כיאה לרשת, מעודדת ביקור גם בסניפים האחרים. יתר על כן, לשכת התיירות של ספרד מציעה טיולי פרדורים על פי אזורים – אתה בוחר את מסלול הטיול ותחנות הלינה שמוצעות לך שוזרות את הפרדורים שפזורים ברחבי המחוז. כך אפשר לנסוע לאורך החוף האטלנטי, לאורך רכס הפירנאים, או לרוחבה של אנדלוסיה. בניגוד לרשתות אחרות של בתי מלון כאן יש גיוון גדול באופיים של במלונות, באדריכלות ובעיצוב שהם מציעים, כמו גם באופי האוכל ובעיקר במחיר. חשוב לזכור שאין לפרדורים מחיר אחיד. מחיריהם נעים בהפרשים גדולים מאוד על פי המיקום וההדר של כל אחד מן המוסדות. אין דין לינה בארמון מהודר או במנזר עתיק ומשופץ כדין לינה באחד המלונות החדשים יותר של הרשת. המחירים נעים בין 50 למאה וחמישים דולר ללילה לאדם בחדר זוגי.

  סריקה קצרה של הפרדורים בהם ביקרנו (מעטים מדי למרבה הצער) מצביעה על הבדלים משמעותיים. הרשימה הזו אינה מייצגת אם כי כל אחד ממרכיביה מומלץ בחום. המסקנה אליה קל מאוד להגיע היא שזו עסקה כדאית. אפשר רק לקוות (מוטב לבדוק באופן אישי ומעמיק) ששאר הפרדורים מענגים באותה מידה.

   

  חזור למעלה
  הנבחרים
  1. פרדור סן פרנסיסקו באלהמברה, גרנדה - זהו, קרוב לוודאי היהלום שבכתר. בכל רשימה מונים את האלהמברה בין שבעת פלאי העולם המודרני. הארמון המורי, שמייצג בעיני רבים את האדריכלות המוסלמית במיטבה, הוא מקום מדהים ביופיו. ארמון, מצודה, גנים רחבי ידיים, מרפסות שצופות אל גרנדה ואל ההרים המקיפים אותה. כל אלה הופכים את השהות במתחם למענגת מאוד. בלבו של מתחם האלהמברה פועל הפרדור הזה שהוקם במבנה ששימש כמנזר קתולי מן המאה ה-15.
  זהו אמנם אחד המקומות היותר יקרים ברשימת הפרדורים (110 דולר ללילה לאדם בחדר זוגי) אבל גם אם (כמונו) אינכם לנים כאן, כדאי מאוד להיכנס לבקר ולשהות זמן מה בשטח הפרדור. ביקור כזה מקובל למדי ואינו נתפס כחדירה לרשות הפרט. אפשר לשתות כאן קפה מצוין ובעיקר לשהות זמן רב ככל האפשר בחצר הפאטיו המדהימה של המקום.

   

  סביב הפאטיו יש אכסדראות עמודים עם קשתות אבן עגולות, ברחבי המקום פורחת במרץ צמחייה שמשוויצה בעיקר בכמה היא בריאה, חסונה וירקרקה. בכל מקום פזורות ספות נוחות שמזמינות את המבקרים להסב בהן זמן מה ולהרהר בשאלה המטרידה "מהם חסרונותיו של מנזר, אם זהו נציג של קבוצה הקרויה כך?" הפאטיו הזה בפרדור בלב האלהמברה הוא אחד הזיכרונות הנעימים ביותר שיש לי מן הביקור האחרון בספרד.

   

  2. בסאו ד'אורחל (Seu D'Urgell) שבצפון ספרד יש בבניין מודרני פרדור שונה מאוד מזה של גרנדה. הוא נמצא במרכז העיר, ממש מול הקתדרלה, באזור שנבנה עוד במאה ה-16. מעט מאוד מזה השתייר בפרדור של סאו ד'אורחל אבל למרות זאת הוא זכור לטובה בעיקר בזכות שני דברים – גם כאן יש פאטיו מדהים, מקורה לחלוטין, שיוצר מעין חממה. את העובדה הזו ניצלו הגננים ומשתי קומות הפאטיו משתלשלים מאות שרכים שהופכים את המקום כולו למעין גן טרופי. הדבר השני שזכור היטב מן הפרדור הזו הוא בריכת השחייה המקורה שלו, בה בילינו אחר צהריים שלם, נאבקים בעוז ברגשי האשמה על כך שאנחנו "סתם" נהנים מן הטבילה במקום לצעוד במרץ בסמטאות העיר. (50 דולר ללילה לאדם בחדר זוגי).

   

  3. בקרמונה שליד סביליה שוכן האלקאזאר, מצודה ערבית מן המאה ה-14 שהפכה לפרדור מהודר. בריכת השחייה היא המקום ממנו נשקף כאן הנוף המדהים ביותר. מן המצודה הערבית הקודרת נותרו בעצם רק קוויו החיצוניים של הבניין. החדרים עצמם מרווחים מאוד ומוארים היטב. העיצוב עושה שימוש נרחב באריחים שמאפיינים את אנדלוסיה. (70 דולר ללילה לאדם בחדר זוגי).

   

  את הבחירה בפרדור שמתאים לכם כדאי לעשות בעיקר על פי האזור. המרחקים בין הפרדורים השונים אינם גדולים במיוחד ובתמיד אפשר למצוא עוד שניים או שלושה במרחק של פחות מיום נסיעה. יתרון נוסף – בכל אחד מן המקומות ישמחו מאוד להזמין עבורכם את הלילות הבאים במלונות הרשת. אם נוסעים במהלך העונה כדאי מאוד להזמין מקומות זמן רב מראש. רבים מן המלונות האלה קטנים ומספר חדריהם המועט מחייב הזמנה מראש.

   

   

  חזור למעלה
  הזמנות מהארץ

   

   

  לראות עולמות

   

  סוכני החברה ישמחו לבנות עבורכם טיול בין מספר פרדורים עם אפשרות לשילוב רכב שכור וטיסות.

   

  מחירים לדוגמה:

   

  סאו דה רוהל - פרדור הנמצא ליד קתדרלה עתיקה בצפון ספרד ומשקיף על נוף נהדר. חדרים נוחים, בריכת שחיה פנימית ומסעדה טובה. 85 דולר לאדם ללילה על בסיס לינה וארוחת בוקר.

   

  פרדור קרמונה - שימש בעבר מלכים קאתוליים, מקום מפואר הממוקם על גבעה. 102 דולר ללילה על בסיס לינה וארוחת בוקר.

   

  פרדור דה ג'אן - ממוקם בטירה המשקיפה על מבצר סנטה קטאלינה, רמת השירותים של מלון ארבעה כוכבי, חדרים גדולים ונוחים, בריכת שחייה ומסעדה. 97 דולר לאדם ללילה על בסיס לינה וארוחת בוקר.

   

  טלפון: 6299222-03.

   

   

  חזור למעלה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "פרדורים בספרד "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פרדור סן פרנסיסקו שהוקם במנזר מן המאה ה-15 במתחם האלהמברה
  פאטיו מדהים מקורה, שיוצר מעין חממה, בסאו ד`אורחל
  האלקאזאר, מצודה ערבית מן המאה ה-14, שהפכה לפרדור מהודר ליד סביליה
  מומלצים