שתף קטע נבחר

שבע אחיות פתלתלות

השמועה מספרות, שנהגי משאיות קיללו אותן, אחרות מגלות שגברים זוכרים את שמן בערגה קלה. אז מה הסיפור שלהן?

ידענו שקוראים להן שם כולל 'שבע אחיות', לא ידענו את שמה ,של כל אחת. השמועה אומרת שנהגי האוטובוסים בשנות קום המדינה הכירו היטב את 'שבע אחיות'. השמועה היותר זדונית מספרת, שכל נהג משאית באותה התקופה קילל אותן. שמועות אחרות מספרות על כך ששמן מלווה בזיכרונות נעימים, שלווה ורוגע. הגברים זוכרים את שמן עם חיוך נסתר, גם הנשים לא מקמצות במחמאות. אז מה הסיפור של 'שבע אחיות'.
'שבע אחיות' זה כביש. שיורד ממוצא הקטנה למוצא עילית, כביש מקביל לכביש מס' 1 מתל אביב לירושלים. הכביש הצר עם שבעה סיבובים קשים לנהיגה נסלל עוד בתקופת שלטונם של הבריטים. המנהדס שסלל אותו היה דווקא סקוטי חולה געגועים לארצו ולביתו. כשסיים לסלול את הכביש, הביט בנחש השחור המפותל, מצדדיו עצים ירוקים וגם תהום קטנה, זיכרונות מבית אמא הציפו אותו והוא נזכר שליד מקום מגוריו בסקוטלנד הרחוקה, יש מקום דומה וקוראים לו 'שבע אחיות'.
כך נחרט בספרים השם 'שבע אחיות'. (זו הגרסה שקיבלתי אחרי בדיקה, אם מי מהקוראים מכיר הסבר אחר - נשמח לדעת).

למה נהגי האוטובוס לא מחבבים את האחיות?

לפני קום המדינה ובשנים הראשונות השתמשו בדרך זו כדי לטפס לירושלים של המדינה. באותם הימים נסעו באוטובוסים ישנים עם הילוכים וללא הגה כוח. בסיבובים הקשים היו נזקקים הנהגים להפעיל הרבה כוח ולהפגין יכולת נהיגה גבוהה, ולכן חוסר החיבה למקום.
ולמה נשים וגברים דווקא חיבבו את המקום? באחד הסיבובים היה ממוקם כפר הנופש וההבראה 'ארזה'. כאן נטע הרצל בנובמבר 1898 עץ ברוש שנקרא 'ארז הרצל' שבמשך השנים כנראה השתבש והפך ל'ארזה'.
מקום הנופש זכור לטובה להרבה אנשים, שבאותם ימים באו לנוח ולנשום את אוויר ההרים הצלול. גובהו של המקום למעלה מ-700 מטר, משקיף על נופי ירושלים, מושב בית זית והבתים הנאים של מוצא.

מסלולי נהיגה

לחובבי הנהיגה, חגיגה קצרה, שבעה סיבובים, שנדרש מכם הנהגים אפילו להוריד להילוך ראשון. לפני שאתם יורדים את המעלה או עולים כדאי להשקיף על המקום, ליהנות מהנוף ומהכביש המיוחד, ורק אחר כך לרדת אותו. לחוששים וסובלים מפחד גבהים כדאי להמשיך ולנסוע כרגיל בכביש מס' 1.
טיפ לצלמים: לפני הירידה יש שני מקומות שכדאי לעמוד ואז רואים כמעט את כל הכביש. מצד שמאל יש חומת אבן גדולה. תשדלו למצוא מקום טוב לצילום למרות שמסוכן מאוד לטפס עליה. מצד ימין יש חורש קטן ממש מעל הסיבובים משם, תוכלו לקלוט היטב את אחד הסיבובים ואת המבנה של ארזה.
איך מגיעים: לנוסעים לירושלים, במחלף הראל פונים לכיוון מעוז ציון, ליד תחנת הדלק פונים לכיוון מוצא הקטנה, שם בוחרים את הכביש המרכזי, שעובר בין בתי אבן נאים וגולש עד 'שבע אחיות'. הכביש מתחבר עם הכביש המהיר לירושלים ומי שרוצה לחזור לתל אביב יכול לצאת במחלף מוצא, לעבור מתחת לגשר ולפי השילוט לעבור לצד השני של הכביש, חזרה לתל אביב. בכביש שבע אחיות אפשר לנסוע לשני הכיוונים.
'שבע אחיות' בעולם: מסתבר שהשם מאוד נפוץ, ומקורו במערכת כוכבים בשמים. סדרה של שבע גבעות עם פארק יפה נמצאים בבריטניה, בין איסברון וסיפורד. מספרים שגם בקליפורניה יש מקום עם סיבובים דומים, שנקרא 'שבע אחיות' ואתר אינטרנט בשם הזה שופע מקומות וספרים.
בספר "קווים ונקודות", מאת מנחם מיכלסון, אפשר להתרשם מחוויות הנהגים ותצלומי אוטובוסים ישנים. האוטובוסים המשופצים מוצגים "במוזיאון הרכב ההיסטורי של אגד", בחולון.לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דובי זכאי
השמועה אומרת שנהגי האוטובוסים בשנות קום המדינה הכירו היטב את `שבע אחיות`
צילום דובי זכאי
צילום דובי זכאי
הכביש הצר עם שבעה סיבובים קשים לנהיגה נסלל עוד בתקופת שלטונם של הבריטים
צילום דובי זכאי
מומלצים