שתף קטע נבחר

הביצה שנפרצה

מזלו של הבנק המקוון EGG, שהשודדים הוירטואלים היו שלומיאלים. מרדף באינטרנט

אם בוני וקלייד היו חיים היום, סביר להניח שהשניים היו מתמודדים עם ניסיון הפריצה לבנק המקוון Egg.com באופן מוצלח יותר מהעבודה השלומיאלית של שלושת השודדים הנתונים עכשיו במעצר.
חייבים להודות, שהרעיון של מרדף וירטואלי קוסם פחות ממרדף האוף ליין. בוודאי מהמרדף המרתק שהתנהל אחר בוני פארקר וקלייד בארו על פני מדינות רבות והסתיים במותם במארב בלואיזיאנה ב-23 במאי, 1934. השניים החליפו מכוניות במנוסתם, רצחו 13 בני אדם וביצעו מעשי שוד ופריצות.
המהפכה המקוונת מאפשרת לעבריינים מועדים לפעול בתנאים נוחים יחסית. השודדים המקוונים של הבנק אונליין Egg.com, מזכירים יותר את פורעי החוק בסרטים של האחים-הבמאים איתן וג'ואל כהן: לא מתוחכמים, רשלניים ובעיקר חסרי מזל.

בנק ברשת

אתר הבנק מאפשר ללקוחות לבקש משכנתאות, הלוואות אישיות, חסכונות, ביטוח נסיעות וקרנות נאמנות. הכל און ליין. המשתמשים אף יכולים להוציא כרטיס אשראי מקוון של הבנק, שמאפשר לשלם באמצעותו בתנאים נוחים עבור רכישות באזור הקניות באתר.
השודדים ניצלו את הקלות היחסית שבה אפשר Egg להוציא כרטיס אשראי מקוון ותכנון לקוי במערכת ההלוואות, שאפשר למשתמש בודד להכנס אליה באמצעות יישומים רבים. מלבד זאת, המערכת מאפשרת לאדם יחיד להעביר כספים בסכום גבוה יותר מהמותר.
ככל הנראה, הפורצים, שהשתמשו בשלושה מחשבים אישיים כבסיס לפריצה, פתחו חשבונות בבנק וניסו להוציא כמה שיותר כרטיסי אשראי ולהגיש בקשה להלוואות באמצעות מספר גדול של יישומים שפתחו. Egg הודה שהפורצים הצליחו להוציא כמה כרטיסי אשראי, אם כי סירב למסור אם השתמשו בהם. נחקר גם חשד שהם ניסו להשתמש בחשבונות האלה כדי להלבין כספים. המשטרה מסרה שהשלושה ייתכן שניסו לפרוץ לבנקים מקוונים נוספים.

המרדף והתפיסה

השודדים, שכאמור אינם מבריקים במקצוע שבחרו לעצמם, נתפסו באמצעות כלי עיקוב ש-Egg התקינה באתר לפני כחודשיים. הכלי, שעקב אחר הפעלה של יישומים מרובים מתוך כתובת IP בודדת, איתר את מיקומם המדויק של הפורצים.
שלושתם, בשנות ה-30 לחייהם, נעצרו לאחרונה בעקבות פשיטה של חוקרי היחידה הארצית לחקר פשעים בבריטניה על שבעה בתים צפון מערבית ללונדון. במהלך הפשיטה החרימה המשטרה ציוד מחשב, מסמכים, כסף מזומן וסמים.
כעת מתברר שהפרשה, שהתפוצצה בתקשורת ברעש גדול לאחר שישה חודשים של חקירה וכונתה "שוד האינטרנט הגדול" ו"העוקץ המקוון", שונה באופיה מהכתרים שנקשרו לה בתחילה. לא מדובר בפשע מאורגן. ההפך, נראה ששלושת הגיבורים לא שכחו להותיר אחריהם אף עקבה או סימן שיאפשר לשוטרים לאתר את דירות המסתור שלהם בצפון מערב לונדון.
אבל סימני השאלה שניצבים מעל הפרשיה עדיין רבים. "השודדים לא הצליחו לפרוץ לחשבונות של משתמשים", אמר לעיתונאים גארי קליפטון-מרשאל, מנהל התפעול ב-Egg. בהודעה רשמית של הבנק נמסר, שמערכת האבטחה לא נפרצה וכסף לא נגנב. הצהרה זאת עומדת בניגוד לטענת המשטרה, והדיווח בביביסי, לפיה הפריצה הביאה להפסד של אלפי פאונדים.

חבורה של שלומיאלים: גם השודדים, גם הבנק

מדובר, אם כן, בהונאה בסגנון ישן שבוצעה בידי אנשים שאין להם מידע טכני מספיק כדי לטשטש את זהותם באינטרנט ולא היו מודעים לעקבות שהם מותירים בניסיונות הרמייה המגושמים שלהם. עם קצת יותר נסיון, היו מסתפקים בפריצה חד פעמית ולא שבים לאתר הבנק ומגדילים את סיכוייהם להיתפס, או לכל הפחות דואגים להתחבר מכתובות מגורים ארעיות או סייברקפה.
"יש לתפוש את הפריצה בהקשר של זיוף כרטיסי אשראי באופן כללי, תופעה שגם בנקים לא מקוונים מתקשים להתמודד אתה", אמרה דוברת Egg. אך למרות ניסיון הבנק לטעון כי המערכת מאובטחת לחלוטין, והעובדה, עליה מסכימים כולם, שחשבונות משתמשים לא נפרצו, נגרם נזק בפשיטה. הסירוב של ראשי הבנק למסור פרטים נוספים על אופיו המדויק רק מעצים את החשד.
הפשלה המרכזית של-Egg לא הייתה בכשל אבטחה כי אם בחטא חמור יותר – טפשות. הבנק לא דאג להגדיר אמצעי בקרה ראויים שיפקחו על המשתמשים במערכת. סביר להניח ש-Egg אינו הבנק המקוון היחיד שנדרש לבדק בית בעקבות ניסיון ההונאה. היחידה הארצית לחקר פשעים ציינה את הבעיה האמיתית: "בעולם האוף ליין, פקידים אנושיים עוקבים אחר העברות כספים חשודות ומפעילים שיקול דעת בהתאם לצורך. אפשרות זו אינה קיימת באינטרנט ועלולה להפחית את כמות ההונאות הנחשפות".

האם הבנקים המקוונים בטוחים?

הפרשה בוודאי לא תסייע לבנקים המקוונים לשכנע את הלקוחות הפוטנציאליים בבטיחות השימוש באינטרנט. בנק Barclays סגר את השירות המקוון שלו לאחר שהתברר שהמערכת אפשרה לחלק מהלקוחות לעיין בחשבונות של משתמשים אחרים.
בשלב זה ניכר, שאי הוודאות סביב בעיות האבטחה ברשת, בשילוב עם פס צר ובעיות טכניות עומדים בדרכה של הבנקאות המקוונת. Egg היה בנק האינטרנט הראשון שהושק, באוקטובר 1998. בתחילה הוא זכה בתקשורת חיובית ובעניין נלהב של משקיעים, אך לאחרונה ירדה קרנו.
לאחר שהצליח לעבור בעבר את קו מיליון הלקוחות, הודה לאחורנה הבנק כי לקוחות רבים עזבו אותו ונטלו עמם חסכונות בשווי כ-2.2 מיליארד שקל. הודעה זו תרמה לירידה חדה בערך המניה של הבנק. נוסף על כך, לאחרונה המליצו אנליסטים למשקיעים לזנוח את השקעתם ב-Egg בגלל עתידו הלא ברור. הבנק עצמו צופה מעבר לרווח בסוף השנה הבאה, אך מומחים מאמינים ששנת 2004 היא תאריך ריאלי יותר לרווח.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון
בוני פארקר. שודדת אוף ליין
צילום: ארכיון
צילום: אן
קלייד בארו. שודד אוף ליין
צילום: אן
egg, הבנק המקוון. נשדד אונליין
מומלצים