שתף קטע נבחר

ערפאת התקשר לטיבי ובירך את המתפללים "על עמידתם האמיצה"

הפלסטינים פתחו בצהריים בעימותים באזור הר הבית. המשטרה פרצה בתגובה מספר פעמים למתחם ההר. מספר שוטרים ומפגינים פלסטינים נפצעו בעימותים. ובשעת ערב התפנו המפגינים. פלסטינים: אל-אקצה הוא "קו הדם" שלנו. הבוקר ערכו נאמני הר הבית טקס קצר להנחת "אבן הפינה לבית המקדש השלישי", שעבר בשקט יחסי

יום מתוח וסוער סביב הר הבית: אחר הצהריים (יום א') החלו כוחות המשטרה לפנות את אלפי הפלסטינים ממתחם ההר, בתום יום של עימותים אלימים שבו נפצעו מספר שוטרים ומפגינים פלסטינים. רוב המפגינים פונו בשעות אחר הצהריים. כמה מאות מהמתפללים הערבים המשיכו להסתגר במסגד מחשש שייעצרו, אך לאחר מו"מ ממושך הסכימו להתפנות.
ידויי האבנים נמשכו לסירוגין במשך כל היום, כאשר פלסטינים באזור ההר תקפו מתפללים בכותל. המשטרה נערכה בכוחות גדולים, שפרצו מדי פעם למתחם כדי להרגיע את האלימות. הוואקף פעל מנגד בניסיון להרגיע את הרוחות.
העימות הקשה ביותר פרץ בסביבות השעה 12:00, לאחר שפלסטינים ואנשי התנועה האיסלאמית יצאו מהמסגדים והחלו להשליך אבנים לעבר מתפללים יהודים ברחבת הכותל המערבי ובשער המוגרבים.
המתפללים פונו מהרחבה במהירות על ידי המשטרה, כשהם מגנים על ראשיהם בכיסאות הפלסטיק. כוח משטרה פרץ לתוך ההר במטרה לפזר את המתפללים המוסלמים. בוואקף איימו כי אם לא יעזבו השוטרים - יפרצו במקום מהומות דמים.
במקום התנהל עימות חריף ומתוח, ומספר שוטרים נפצעו קל ופונו לבית החולים. הפלסטינים מסרו אף הם על מספר פצועים. לטענת הפלסטינים, עצרה המשטרה כמה פצועים שטופלו במרפאה של הוואקף. למקום הגיעו מפכ"ל המשטרה אהרונישקי ומפקד מחוז ירושלים ניצב מיקי לוי, שניהלו משא ומתן עם הח"כים הערבים ואנשי התנועה האיסלאמית.
אנשי הוואקף המוסלמי, אנשי הביטחון המסכל של ג'יבריל רג'וב וכן כוח 17, שהגיעו גם הם למקום ניסו להרחיק את הצעירים הפלסטינים מאזור שער המוגרבים, המשקיף מהמסגדים אל הכותל.

תגובות פוליטיות

ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, התקשר לח"כ טיבי ובירך אותו על "עמידתו האיתנה, שלו ושל המתפללים, אשר מנעו מהמשטרה להיכנס למסגד". לדברי טיבי, ערפאת הבטיח להמשיך במאמצים הבינלאומיים שהוא עושה כדי "להסיר את המצור מעל המסגדים ולהביא לשיחרור המתפללים".
ראש האופוזיציה יוסי שריד סיכם את האירוע: "משוגעי כל האזור התאחדו על הר הבית. לכל אנשי הג'יהאד האיסלאמי והג'יהאד היהודי ייאמר - עזבו אותנו במנוחה, יש לנו מספיק צרות. צאו מהחיים שלנו ואל תהפכו אותם לגיהנום".
יו"ר סיעת חרות, ח"כ מיכאל קליינר אמר בתגובה על התקריות בהר הבית כי "באדיבות ממשלת שרון הופכת ירושלים שבין החומות לירושלים של טיבי ובשארה". לדבריו: "שרון המיט על העם היהודי חרפה כאשר איפשר לכוח 17 ולאנשי ג'יבריל רג'וב להגיע להר ולתפוס פיקוד", אמר ח"כ קליינר.
חאתם עבד אל קאדר, חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית באזור ירושלים, טען כי הפלסטינים לימדו היום את הישראלים לקח נוסף, והבהירו להם כי אל-אקצה הוא "קו הדם" מבחינת הפלסטינים.

בבוקר: טקס נאמני הר הבית עבר בשלום

המשטרה נערכה ליום המתוח בכוחות שיא. כמה עשרות אנשי כוח 17 ואנשי הביטחון המסכל של ג'יבריל רג'וב התפרשו גם הם בהר הבית. המשטרה מצידה הורתה על הקדמת טקס "הנחת אבן הפינה לבית המקדש השלישי" שתכננו נאמני הר הבית והטקס התקיים כבר בשעה 08:00 בחניון גבעתי שבכניסה לכפר סילוואן, ונמשך מספר דקות בלבד. בתום הטקס, הושבה האבן, השוקלת כמה טונות, למערב העיר. נאמני הר הבית יצאו לשער המוגרבים, שם קיימו עצרת מחאה.
יו"ר התנועה, גרשון סלומון, תקף בחריפות את ראש הממשלה, אריאל שרון, ואת השר לביטחון פנים, עוזי לנדאו, וכינה אותם "מתחזים לאוהבי ארץ ישראל". סלומון הזכיר את עליית שרון להר הבית לפני 10 חודשים ואמר: "שרון, לא תצליח לברוח מהר הבית, כי הר הבית ירדוף אחריך". עוד הבטיח סלומון כי אבן הפינה עוד תונח על הר הבית והצהיר כי תנועת נאמני הר הבית נערכת להוריד את האבן בעזרת מסוק. סלומון הבטיח להגיש עוד עתירה לבג"צ בנושא ואמר: "את אבן הפינה הזו אי אפשר יהיה לעצור, וגם את שובו של עם ישראל אל לב האומה אל הר הבית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
המתפללים מפונים תחת מטר האבנים
צילום רויטרס
צילום רויטרס
אחד השוטרים שנפגעו במהומות
צילום רויטרס
צילום רויטרס
הפחד. מתפללים יהודים מוצאים מרחבת הכותל
צילום רויטרס
מומלצים