שתף קטע נבחר

צה"ל הכריז רשמית על ביטול חיל הנשים

קצינת ח"ן ראשית, תא"ל סוזי יוגב, תהיה מעתה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים. יוגב: התמורות המשמעותיות, המאפשרות לחיילות להשתלב בכלל חילות צה"ל, מביאות לכך שאין עוד צורך בחיל נפרד לנשים. לדברי יוגב, עדיין יש מספר תפקידים הסגורים לנשים ביחידות הדת, בחטיבות החי"ר ובסיירות העלית

צה"ל הכריז היום (ד') רשמית על ביטול חיל הנשים, והקמת גוף חדש, שבמקומו תעמוד יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים. קצינת ח"ן ראשיתעד כה, ויועצת הרמטכ"ל מעתה, תא"ל סוזי יוגב, הודיעה על כך במסיבת עיתונאים.
לדברי יוגב, התמורות המשמעותיות בצבא, שפתחו בפני החיילות מגוון אפשרויות רחב והזדמנות להשתלב בכלל חילות צה"ל, הביאו לכך שאין עוד צורך בחיל נפרד לנשים.
מטרת המהלך, על פי יוגב, היא להביא לכך שהמפקדים יהיו בעלי אחריות מלאה לחיילות, בדומה לאחריותם כלפי החיילים. יוגב אמרה שהיא מקווה להתייחסות עניינית לנשים ולצמצום הפערים המקצועיים בין נשים לגברים. הגוף החדש שתעמוד בראשו ייעץ, יתווה מדיניות ויקיים בקרה על שילוב הנשים בצה"ל.
תא"ל יוגב סיפרה כי נשים משתלבות כיום בכל יחידות הצבא, גם ביחידות לוחמות, אך עדיין יש מספר תפקידים הסגורים לנשים ביחידות הדת, בחטיבות החי"ר ובסיירות העילית. לדבריה, נעשה ניסיון לשלב בנות ביחידת החילוץ של צה"ל, והתגלה כי ישנם הבטים פיזיולוגיים שאינם מאפשרים שילוב של בנות ביחידות חי"ר, אולם הנשים משתלבות בתפקידים שבהם הן מפעילות מכשירי לחימה. גם לחלק מהבנות שהשתלבו בחיל הנ"מ נגרם נזק במהלך המסעות, ונמצאו אצלן כ-30% יותר שברי מאמץ מאלה שנמצאו אצל חיילים.
יוגב אמרה כי צה"ל מעודד כניסת חיילות למקצועות רבים שהיו סגורים בפניהן - למשל, בחיל המודיעין, ביחידות המחשבים, ויש בנות שמשרתות כיום גם כטבחיות וכנהגות מלגזה.
בעניין מחאת חיילי ההסדר על שילוב בנות ביחידות קרביות אמרה תא"ל יוגב כי מתקיים דיאלוג עם הסקטור הדתי במטרה להגיע לפשרה שתתחשב ברגשות הדתיים ותאפשר את המשך שילוב הבנות בצה"ל. "זה לא צריך לבוא אחד על חשבון השני", אמרה יוגב.

ההיסטוריה של חיל הנשים

חיל הנשים הוקם לפני 53 שנה. החיל הוקם על ידי סוריקה ברוורמן ושושנה גרשונוביץ'. השתיים נקראו במאי 48' ללשכתו של יעקב דורי הרמטכ"ל הראשון של צה"ל. ברוורמן כיוון שהיתה חיילת בפלמ"ח וגרשונוביץ' ששירתה בעבר בחיל הנשים הבריטי.
דורי ביקש מהן להקים חיל נשים, לאור החלטת ועדה שדנה בעניין. בראיון שנתנו בשנת 86' הן סיפרו כי יצאו ממשרדו מבולבלות לחלוטין, וכי לא היה להן מושג מה לעשות. הן החליטו לפנות לבבה אידלסון, שנתנה להם משרד בתל אביב.
שתי הנשים התיישבו וכתבו מכתבים ל-30 נשים שהפכו מאוחר יותר ל-30 המפקדות הראשונות בצה"ל. מיד לאחר מכן החליט ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, למנות את מינה בן צבי מהפלמ"ח לעמוד בראש חיל הנשים, שיצא לדרך.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דו"צ
לוחמת בפעולת ביטחון שוטף
צילום דו"צ
מומלצים