שתף קטע נבחר

"יחידות מעורבות קורעות את הצבא"

עשרות מילואימינקים דתיים ובני ישיבות הפגינו מול לשכת הרמטכ"ל נגד עירוב הנשים בצבא. בדיון חירום של ראשי ישיבות ההסדר הוחלט לדחות את גיוס התלמידים במחזור הקרוב, כפי שעושים החרדים, "בעקבות העמקת העירוב בין בנים לבנות בצה"ל וביטול חיל הנשים". הרבנים דורשים מהצבא למצוא פתרון שיאפשר "שרות ללא מסכת של איסורים הלכתיים מובהקים". ח"כ פריצקי בתגובה: "זוהי קבורת החמור של המפד"ל"

מול לשכת הרמטכ"ל בקריה בתל אביב נערכה הערב (ד') הפגנה של אנשי מילואים מישיבות הסדר וממכינות דתיות קדם צבאיות. המפגינים מחו על ההחלטה לבטל את חיל הנשים ונגד שילוב בנות ביחידות קרביות בצה"ל.
המפגינים קראו קריאות בסגנון: "יחידות מעורבות קורעות את הצבא". מולם הפגינו אנשי שינוי וצעירי מרצ שנשאו שלטים שכותרתם: "איזהו הגיבור החרמן? הכובש את יצרו".
במקום התנהלו ויכוחים ערים בין המפגינים הדתיים לבין מפגיני שינוי ומרצ. משה מכנס, תושב רמת גן, חילוני, הגיע להזדהות דווקא עם חובשי הכיפות. "אני בעד המאבק שלהם גם בלי קשר לדת. יש פה גם עניין מוסרי. מוסר זה לא דבר שצריך להיות ייחודי רק לדתיים, אמר.
הרב יעקב מידן, רב בישיבת ההסדר בגוש עציון אמר בהפגנה: "נילחם על זכותנו לשרת בצה"ל. חלפו הימים שאנחנו הדתיים היינו טרמפיסטים בצה"ל, היום יש מפקדי אוגדות דתיים, הסיירות מלאות בכיפות סרוגות וכך גם האחוז בקרב משרתים במילואים. אנחנו לא מדברים על זכותנו לקבוע את דמותו של הצבא, אלא על זכותו של כל פרט לשרת בצבא ולשמור תורה ומצוות. הצבא הוא גם שלנו וזכותו של כל אזרח לשרת בו. אני מכבד את זכותן של הבנות לשרת אבל שיקימו יחידות לבחורות בלבד".
רועי וסטרייך בוגר ישיבת ההסדר בירוחם, אומר ל-ynet: "חבל שאנחנו צריכים לעשות הפגנות וזה לא נסגר אצל מפקדי הצבא והרבנים. אין לנו בעיה שישרתו חיילות ביחידות קרביות, אם זה מה שהצבא החליט. הבעיה שלנו היא חוסר הצניעות. חייל דתי לא יכול לחיות במצב של בנים ובנות שנמצאים באותו אוהל 24 שעות".

ידחו את הגיוס

רבני ישיבות ההסדר הודיעו בצהריים כי ידחו את גיוס תלמידיהם לצבא, וישרתו בעתיד על פי הדגם של הסדר "תורתו אומנותו" של החרדים. ההודעה נמסרה בתום דיון חירום של ראשי ישיבות דתיות-לאומיות שתלמידיהן משרתים בצה"ל. הדיון התקיים היום בישיבת הסדר ברמת גן.
בדיון החירום דנו המשתתפים בהעמקת העירוב בין בנים לבנות במסגרת השירות בצה"ל, במיוחד לאור המגמה לשלב נשים ביחידות קרביות ובעקבות ביטולו של חיל הנשים, שנכנס היום לתוקף.
בדיון השתתפו ראשי ישיבות הסדר, ראשי מכינות קדם צבאיות, קצינים דתיים בכירים במילואים ואישי ציבור של הציונות הדתית, ביניהם יו"ר המפד"ל, הרב יצחק לוי, ותא"ל (מיל') אפי איתם, שמונה לעמוד בראש ועד הפעולה בנושא.
אמש פנה לוי לנשיא המדינה משה קצב, וביקש ממנו להעלות את הנושא בפני הרמטכ"ל שאול מופז בפגישתם היום. מלשכת הנשיא נמסר כי קצב העלה בפני הרמטכ"ל בקשה שחיילות לא ישמשו בתפקידי הדרכה של חיילים דתיים. מבית הנשיא נמסר כי עמדתו של הנשיא בנושא היא "שיש לצמצם למינימום הכרחי את נקודות החיכוך ולגלות רגישות לצרכיהם של בחורי ישיבות ההסדר". עוד נמסרי, כי הרמטכ"ל הבטיח לנשיא לכנס דיון בעניין עוד השבוע.
ראשי ישיבות ההסדר הדגישו כי הם נאלצים לדחות את השירות של המחזור הבא של תלמידי "ההסדר", כדי לאפשר לצבא למצוא פתרון שיאפשר "שרות ללא מסכת של איסורים הלכתיים מובהקים".
בדיון הובאו דוגמאות אודות תוצאות שילוב הבנות בצה"ל בפרט, ואודות המתירנות המינית בצבא בכלל. בין הדוגמאות שהובאו בדיון: התקיימו תחרויות בין חיילות מי תצליח "להפיל" יותר חיילי מילואים; פקידות פלוגתיות ישנות באוהלי הסגל עם הבנים; בקורס חובלים התקיימה ריצה משותפת לחיילים ולחיילות עם בגדי ים; חייל דתי חוייב לזחול בין רגלי חיילת במהלך שיעור ספורט; כמו כן, חייל צילם את חברתו בעירום והקרין את הסרט בפני חיילי היחידה.
מתוך הדברים עולה כי מטה המאבק החדש מתכוון להרחיב את פעילותו, ולא להיאבק רק בשילוב בנות ביחידות קרביות, אלא בכלל תופעת עירוב הנשים בצה"ל.
עוד הובאו בדיון מחקרים הטוענים כי שילוב בנות ביחידות לוחמות נכשל בכל צבאות העולם. הדוברים הבהירו כי אינם מתכוונים להוציא את החיילים הדתיים מצה"ל אלא לפעול כדי שיתאפשר להם להמשיך ולשרת ביחידות הקרביות בלא שהדבר יפגע באורח חייהם הדתי.
תא"ל (מיל') אפי איתם אמר: "מחשבת פירוד בינינו לבין צה"ל לא עולה על הדעת", ורבה הראשי של צפת, הרב שמואל אליהו, תקף את הרמטכ"ל שאול מופז ואמר: "הוא לא קרא מפה לפני שיצא למהלך הזה, הוא ייתקל בקיר אטום". הרב אליהו הוסיף ואמר בהתייחסו לרמטכ"ל: "לא תזרוק אותנו מהצבא".

זעם בשמאל

חבר הכנסת רן כהן ממרצ קרא הערב לכינוס דחוף של ועדת החוץ והביטחון לדיון בהחלטה רבני ישיבות ההסדר. חבר הכנסת אבשלום וילן קרא לשר הביטחון והרמטכ"ל שלא להיכנע לרבנים, ואמר כי "הם קוראים למרד בנוסח אלטלנה".
חבר הכנסת יוסי פריצקי (שינוי) אמר: "במקום להיות דוגמא ולהוכיח שלציונות הדתית יש עוד ערך בישראל, הם החליטו להפוך לאויבי הציונות ולהשתמט גם כן. החלטה זו היא גט כריתות של ישיבות ההסדר מהחברה הישראלית כמו גם קבורת החמור של המפד"ל".
איתי בן חורין מתנועת התעוררות שנלחמה בעד גיוס חרדים: "אין ספק שהצבא צריך ויכול להתחשב בחיילי ישיבות ההסדר אשר עושים עבודה נהדרת ונגזר מכך שחיילי ישיבות ההסדר צריכים להתגייס ועל צה"ל להביא לפתרון שיתחשב בישיבות ההסדר, אבל יתחשב קודם כל בעיקרון השוויון".
סגנית שר הביטחון, דליה רבין פילוסוף, אמרה כי צה"ל, בתקופת הרמטכ"ל מופז, הגיע להישגים מעולים בכל הקשור בשילוב בנות ביחידות קרביות, "ואסור לנו לחזור אחורה, למצב בו חיילות לא יוכלו לשרת בכל תפקיד". לדברי רבין יש להמשיך ולקדם את הנושא תוך התחשבות בצרכי החיילים הדתיים. אחר הצהריים דנה רבין בנושא עם יושבת ראש נעמ"ת, חדוה אלמוג.

בכתיבת הידיעה השתתפו ענת רואה ולינוי בר גפןלפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום שאול גולן
כנס הרבנים שנערך היום
צילום שאול גולן
צילום שאול גולן
אפי איתם והרב שמואל אלינו בכנס
צילום שאול גולן
צילום ערוץ 1
ההפגה בקריה
צילום ערוץ 1
מומלצים