כולנו התרגשנו כשהחללית בראשית שלחה תמונה של דגל ישראל על רקע הירח, בזמן נסיון הנחיתה באפריל 2019. בעוד כמה שנים ייתכן שנראה לצד דגל ישראל בחללית בראשית 2 את דגל איחוד האמירויות. שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה אורית פרקש-הכהן יצאה היום (ג') לביקור ראשון באיחוד האמירויות ומחר היא ושרת הטכנולוגיות המתקדמות של האמירויות, שרה אל אמירי, יחתמו ביריד אקספו דובאי על הסכם שיתוף פעולה היסטורי ראשון בתחום החלל בין שתי המדינות.
6 צפייה בגלריה
חדר בקרה יהוד נחיתה חללית בראשית ירח תעשייה אווירית spaceil
חדר בקרה יהוד נחיתה חללית בראשית ירח תעשייה אווירית spaceil
דגל ישראל על רקע הירח במשימת בראשית 1
(צילום: מוטי קמחי)
ההסכם, שהוא המשך לחוזה השלום בין שתי המדינות, יוביל לפרויקטים משותפים בתחום החלל, בהם פיתוח טכנולוגיות חלל, לוויינים, מערכות לחקר חלל - כמו רובוטיקה, כלי רכב ומערכות אופטיות, תעשיית החלל, לימודי חלל, תוכניות חינוכיות ועוד.
החתימה המתוכננת כוללת לא רק הסכם מסגרת בין המדינות לשיתוף פעולה בין שתי סוכנויות החלל, אלא גם על מסמכי הבנות ביחס לפרויקטים ספציפיים שכבר מקודמים, פרי עבודה של החודשים האחרונים בתקופת הקורונה בין שתי הסוכנויות:
שיתוף פעולה בינלאומי ראשון בפרויקט בראשית 2 – מדובר בחתימה על הסכם בינלאומי ראשון בין מדינות על משימת בראשית 2, שיקדם פעילויות משותפת של סוכנות החלל הישראלית ומקבילתה באמירויות. שיתוף הפעולה יהפוך את משימת בראשית 2 לפרויקט המדעי-טכנולוגי הראשון, שייצור היסטוריה משותפת לשני העמים: דגלי ישראל והאמירויות על הירח.
6 צפייה בגלריה
הדמיה של משימת בראשית 2. חללית אם ושתי נחתות
הדמיה של משימת בראשית 2. חללית אם ושתי נחתות
הדמיה של משימת בראשית 2. חללית אם ושתי נחתות
(איור: SpaceIL)
מדובר ביצירת מודל לשיתוף פעולה בין שני העמים בהיבטים רבים, טכנולוגי, מדעי וחינוכי אשר יעמיק את הקשר בין המדינות וישמש השראה לשיתוף פעולה עתידי בין ישראלי לכלל מדינות ערב. החללית בראשית 2 תהפוך לפרויקט משותף בין ישראל לאמירויות בהיבטי הטכנולוגיה, המדע והייצור. לפרויקט צפוי להיות גם אימפקט חינוכי משמעותי לילדי שתי המדינות.
המטרה של החללית בראשית 2, שעל פי התכנון תשוגר לירח בשנת 2024, היא להנחית שתי חלליות, אחת מהן בצד הרחוק של הירח. בנוסף חללית האם אמורה להקיף את הירח במשך כחמש שנים. מדובר בפרויקט של עמותת ב-SpaceIL והתעשייה האווירית.
שיתוף פעולה שמצרף את האמירויות למחקר באמצעות לוויין ונוס – המתקיים כיום כבר בין צרפת לישראל. סוכנות החלל הישראלית יחד עם סוכנות החלל של האמירויות יפרסמו קול קורא למחקר משותף של חוקרים משתי המדינות. המחקר המשותף, שיתבסס על הנתונים של הלוויין ונוס, יבדוק תופעות הקשורות למשאבי כדור הארץ, חקלאות מדייקת, מדבור, ניטור גופי מים וכדומה.
6 צפייה בגלריה
הכינרת, כפי שתיעד הלוויין ונוס
הכינרת, כפי שתיעד הלוויין ונוס
הכינרת, כפי שתיעד הלוויין ונוס
(צילום: משרד המדע)
מדובר בנושאים הנמצאים בליבת המחקר הבינלאומי העוסק בהתמודדות עם משבר האקלים העולמי. הלוויין הזעיר מצויד במצלמה מיוחדת שיכולה לקלוט פרטים על פני כדור הארץ ב-12 אורכי גל, בהם גם פרטים שאינם נראים לעין. הוא מצלם שטחים קבועים בישראל וברחבי העולם ויספק לחוקרים עשרות תמונות מדי יום, שכל אחת מהן תכסה כ-730 קמ"ר. מסלול הלוויין מאפשר זמן חזרה של אחת ליומיים לצילום אותם שטחים ובאותה זווית צפייה.
צירוף האמירויות לפרויקט לוויין ונוס עונה לתחומי עניין משותפים בין האמירויות וישראל בתחומי החקלאות, המדבור, ניטור המים וסוגיות של שינוי אקלים - נושאים המשותפים לשתי המדינות.
6 צפייה בגלריה
תמונות שצילם הלוויין ונוס
תמונות שצילם הלוויין ונוס
תמונות שצילם הלוויין ונוס
(צילום: משרד המדע)
פרויקט לונר סאט - תלמידים משתי המדינות יבנו וישגרו ביחד לוויין שיקרא "לונר סאט" או "רמאדן סאט", במסגרת יוזמה חינוכית ללימוד הנדסת לוויינים ואסטרונומיה. הלוויין יסייע לקבוע עיתוי מדויק למולד הירח, שקובע בין היתר את מועד תחילת הרמאדן. כיום קובעים מתי מולד הירח על פי תצפיות מהקרקע וכולם מבינים שהדרך אינה כל כך מדוייקת.
הלוויין יספק עיתוי מדויק למולד הירח וישפיע על מועד תחילת הצום. מדובר בפרויקט פרי יוזמת והובלת משרד המדע ובתמיכה כספית משותפת של משרד המדע, המשרד לשוויון חברתי והמשרד לשיתוף פעולה אזורי.
6 צפייה בגלריה
פגישת עבודה באמירויות
פגישת עבודה באמירויות
פגישת עבודה באמירויות
(צילום: משרד המדע)
הסכם החלל הוא ההסכם ה-15 שנחתם בין שתי המדינות. במסגרת שבוע החלל שייערך בשבוע הבא בדובאי - תקיים סוכנות החלל הישראלית בביתן הישראלי באקספו, אירוע טרילטראלי, בשיתוף סוכנות החלל הצרפתית (CNES) וסוכנות החלל האיטלקית (ASI), באירוע יוצגו הלוויינים ונוס ושלום.
השרה פרקש-הכהן נועדה בינתיים עם שר היזמות והעסקים הבינוניים והקטנים באמירויות, ד"ר אחמד בלהול אל פלאסי, שאותו הכירה במסגרת תפקידה כשרת התיירות. לאור עיסוקה של השרה במשבר ההיי-טק הישראלי, דנו שני השרים בניסיון האמירתי לטפל בנושא. השר הציג בפני פרקש-הכהן את התוכניות והאמצעים הממשלתיים המעודדים הגעת כוח אדם איכותי לתחומי הטכנולוגיה וההייטק על ידי האמירויות. השניים שוחחו בנושאי הקורונה ואתגריה וסיכמו על המשך שיח בין הצדדים.
6 צפייה בגלריה
השרה פרקש-הכהן עם שר היזמות של האמירויות
השרה פרקש-הכהן עם שר היזמות של האמירויות
השרה פרקש-הכהן עם שר היזמות של האמירויות
(צילום: משרד המדע)
השרה גם פגשה את שרת הטכנולוגיות הגבוהות, שרה אל אמירי, לקראת החתימה על ההסכם. בהמשך הביקור בדובאי, עתידה השרה לפגוש גם את מנכ"ל קרן העתיד של דובאי, וכן את ראשי תעשיות הטכנולוגיה והחלל בדובאי.
שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש-הכהן, אמרה: "ממשלות חותמות על הסכמים, אבל אנשים עושים את השלום! אני מברכת על הזכות שניתנה לי להגיע לאחר הסכמי אברהם לדובאי ולחתום על הסכמי שיתוף פעולה חשובים בין ישראל לאמירויות. הסכמים בין סוכנויות החלל של שתי המדינות, פרויקט בראשית 2, פרויקט לוויין ונוס ולבסוף פרויקט 'לונה- סאט' שיחבר בין תלמידים ערבים ישראלים והאמירויות. תחום החלל אינו רק חקר הירח, אלא מוביל טכנולוגיית משנות חיים בתחום האקלים, חקלאות מדייקת, אתגרי המים והמדבור בעולם. אני שמחה שמצאתי בשרת הטכנולוגיות המתקדמות, שרה אל-אמירי, שותפה נאמנה לתפיסה שמחברת בין שתינו ולפיה מצוינות טכנולוגית המהווה מנוף כלכלי אבל לא פחות חשוב מזה הינה כלי חינוכי וחברתי ממדרגה ראשונה שמחבר בין אנשים ועמים".
מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה, תא"ל (מיל') אורי אורון, הוסיף: "אני גאה להיות שותף לסדרת שיתופי פעולה חדשניים ובעלי ערך מדעי, טכנולוגי וחינוכי רב עם סוכנות החלל של האמירויות. בכוונתי לרתום את כל ניסיוני להעצמת תחום החלל בכלל וסוכנות החלל בישראל בפרט כמנוף כלכלי למדינה ולחברה הישראלית כולה על כל רבדיה".