בתי החולים בעומס כבד ביותר, חולים שוב מאושפזים במסדרונות, והצוותים הרפואיים קורסים תחת עול העבודה. גם אלה שמגיעים למיון נאלצים להמתין שעות ארוכות. העומסים הכבדים הללו נובעים הן ממחלות חורף רבות שצצות מסיבות לא ברורות עכשיו בשיא הקיץ, והן בשל מגפת הקורונה שהביאה ישראלים רבים לדחות את הטיפול הרפואי והאבחונים עד שכבר הידרדר מצבם, או בגלל הקורונה עצמה שממשיכה להתפשט.
אבל יש לא מעט דרכים שבהם תוכלו למנוע את ההידרדרות במצב, ובמקרה שכבר חליתם – לבצע מטלות רבות שאולי ימנעו את ההחמרה במחלה, וגם יביאו להבראתכם. אספנו עבורכם את כל הטיפים החשובים שעשויים לשמור עליכם.
2 צפייה בגלריה
חיסונים
חיסונים
לכו להתחסן אם עוד לא עשיתם זאת
(צילום: Shutterstock)

1. הקפידו להתחסן

בניגוד למפיצי המיתוסים, החיסון של פייזר שניתן בארץ עדיין מתמודד היטב נגד זן הדלתא, ומפחית את הסיכון לאשפוז ולמחלה קשה ב-89%, וזה תפקידו העיקרי של חיסון. אמנם הדלתא הצליח להשתכפל במהירות, כך שהוא עוקף את החיסון בהדבקה, אך החיסון שריין היטב את מערכת החיסון שעדיין מזהה אותו לאחר שפלש ומחסלת אותו.
החיסון הוא הדרך של ישראל לחזור לשפיות, ולהגן על התושבים וגם על מערכת הבריאות. לנו ניתנה הפריבילגיה לקבל את החיסון, בעוד מדינות רבות בעולם עדיין משוועות אליו.
בנוסף, ודאו שקבעתם תור לכל בני 60 ומעלה שסביבכם למנה השלישית. אצל קשישים במיוחד, בכל חיסון וגם בחיסון הקורונה, חלה ירידה ברמה ההגנתית של הנוגדנים המנטרלים ונוגדנים נוספים, ולפיכך הבוסט יעורר את מערכת החיסון מחדש לרמה תקינה שתיתן מעטפת הגנה, לפחות ל-6 חודשים נוספים – ואולי גם הרבה יותר. אל תקחו סיכון, ולכו לקבל חיסון.

2. השתמשו במוקדי הקופות

כל הקופות מקיימות שירותי ייעוץ אחיות 24/7. בכל התלבטות או בעיה תוכלו להיוועץ באחות, שקיבלה הסמכה מיוחדת והרשאות להפנותכם במידת הצורך לחדר מיון או למוקד רפואי. במידה ולא תדע כיצד לסייע, היא תעביר את השיחה לרופא אונליין שיסייע.
קופות החולים מכבי וכללית מקיימות שירותי רופא אונליין בשעות הערב והלילה בשלל תחומים. בכל שאלה תוכלו להתקשר ולשוחח עם רופא מומחה ברפואת ילדים, רפואת משפחה, פנימית, עור, גינקולוגיה ועוד. הרופאים יכולים לשדר מרשמים, הפניות, לבדוק אתכם או את ילדיכם עם מכשיר ה"טייטו" המהפכני המאפשר לבדוק אוזניים, לוע, חום, דופק, ריאות, לב, בטן ועוד ולהגיע לאבחנה ולטיפול המתאים לכם.

3. גשו להיבדק לקורונה

אם הופיעו אצלכם או אצל ילדיכם אחד התסמינים הבאים: חום 38 ומעלה, שיעול, קוצר נשימה, נזלת חדשה, כאבי גרון, שלשולים או הקאות – גשו מיד להיבדק לקורונה, גם אם אתם מחוסנים.

4. אל תדחו חיסונים אחרים

מגפת הקורונה גרמה לישראלים רבים לפספס את שאר החיסונים והטיפולים, החל מטיפת חלב וכלה בחיסונים בגילאי בית ספר והלאה. החיסונים, כידוע כבר, מגינים עלינו ממחלות קשות חלקן מדבקות לא פחות מהקורונה. הקפידו לוודא שקיבלתם את כל חיסוני השגרה של ישראל, ואם אינכם בטוחים – הגיעו לאחות המרפאה.

5. ציוד רפואי ביתי

בנו לכם ארון ציוד רפואי קטן ביתי, ובו כדאי להחזיק מד חום, מד לחץ דם, מד סטורציה ודופק (בעלי שעון סמרטפון מצוידים באלה), ומד סוכר, לצד תרופות בסיסיות לשיכוך כאבים, הורדת חום, טיפות אוזניים, תמיסת מינרלים למניעת התייבשות, תכשירים לנזלת וציוד חבישה. כמו כן הקפידו כי יש לכם מספיק תרופות קבועות.

6. ביקורי רופאים היברידיים

כל הקופות מאפשרות להמשיך בביקורים אצל הרופאים המומחים גם מהבית – בטלפון, בזום, או במכשיר ה"טייטו" לבדיקה מרחוק. כעת בכל קביעת ביקור באפליקציה, באתר, או במוקד הטלפוני של הקופה, תוכלו לבחור "ייעוץ טלפוני" והמרפאה תקשר בינכם לבין הרופא על פי שעה שקבעתם מראש.

7. תרופות עד הבית

כל קופות החולים היום מקיימות שירות תרופות עד הבית. אל תזניחו את נטילת התרופות, בדקו היטב מה המלאי כרגע, האם התרופות בתוקף, ואם אינן – הזמינו כבר עכשיו את הנאגלה הבאה. עלות השליח עומדת על כ-30 שקלים, ולקשישים השירות ניתן חינם.
2 צפייה בגלריה
אישה מודדת חום
אישה מודדת חום
נסו להוריד את החום
(צילום: shutterstock)

8. חום גבוה

במקרה של חום, כאשר המצב הכללי תקין, ניתן לנסות ולהיעזר בתרופות "אנטי פיירטיקה" (מורידי חום) דוגמת אקמול ונובימול כל 4 שעות, ונורופן אדוויל או אייבו כל 8 שעות (מגיל 4 חודשים ואילך). ניתן לשלב את שתי התרופות במקביל. כאמור, כל מקרה חום מחייב בדיקת קורונה.

9. שיעול וקוצר נשימה

להקלה על קוצר נשימה, ניתן להתחיל ולבצע אינהלציות של מי מלח סטריליים "סלאיין" בריכוז של 3%, בתדירות של עד כל חצי שעה-שעה. באם אין שיפור בתוך יומיים, עשוי הרופא להמליץ בטלפון על נסיון טיפול באינהלציות ונטולין ובודיקורט, אף שבמכשיר האינהלציה אסור להשתמש בבתי חולים ומרפאות, מחשש שהרסיסים הנפלטים מהמכשיר יכילו את הנגיף וידביקו אחרים – חשש שעדיין לא הוכח.

10. הקאות ושלשולים

גם מצב זה דורש בדיקת קורונה. בינתיים, כדי לא להגיע למצב של התייבשות, יש צורך להצטייד בתמיסת מינרלים בשם אלטקרוטייס או מינרלי, כדי להחזיר לגוף את הסוכים והמלחים שאבדו, ולהתאושש. נסו לשתות כמויות קטנות לאורך זמן. אם אין שיפור, ואין מתן שתן מעל 8 שעות, או ירידה במצב ההכרה, או מעל 3 הקאות, או שלשולים דמיים – יש לגשת למיון.

11. שימו לב למצב הנפשי

גם המצב הנפשי אינו פשוט ועלול להפוך למעין "כדור שלג" שבו אלמנטים באישיותכם יחמירו. לפיכך ההמלצות הטובות ביותר בתקופה הקשה הזו היא לנסות ולהמשיך את שגרת החיים, בכל מתכונת אחרת שתמצאו לנכון, תוך מבט קדימה לתכנון צעדים נוספים.

12. אל תההסו - במצב חירום

ולמרות כל הטיפים, כאשר קיים מקרה חירום רפואי, יש להגיע לחדר מיון בלי שום ספק. הקפידו ככל האפשר לקבל הפניה לכך דרך מוקד האחיות בקופה שלכם, הזמין 24 שעות ביממה. אלה חלק מהמצבים הרפואיים שתמיד מחייבים בדיקת רופא:
  • חום: מעל 38.5 מעלות הנמשך מעל 3 ימים
  • זיהום: הופעת דימומים תת עוריים (פטכיות)
  • קוצר נשימה: נשימות מהירות (מעל 20 במבוגר ומעל 40 בתינוק לדקה), צלעות בולטות ונחיריים רחבות
  • התייבשות: מעל 3 הקאות, אי מתן שתן מעל 10 שעות, שלשול דמי
  • נוירולוגי: ירידה במצב ההכרה, חולשה או שיתוק בצד אחד של הפנים או הגוף, כאבי ראש חריגים בעוצמתם או שמעירים מהשינה
  • טראומה: חבלת ראש, חשד לשבר או פריקה, צליעה, דימומים
  • הפרעות ראייה: טשטוש, צמצום שדה הראייה, כפל ראייה, סינוור מאור, סגירת עפעף (פטוזיס), חוסר יכולת להניע את אחד מגלגלי העין
הכותב הוא מומחה ברפואת ילדים וכתב רפואי של ynet