בתקופה הלא-פשוטה שבה אנו חיים, היכולת להגן על עצמנו הופכת להכרח של ממש. במקרים מסוימים מדובר אפילו במיומנות שמהווה צורך קיומי. מעבר לרכישת כלים שיאפשרו לנו לשמור להגן על עצמנו בעת הצורך, למידה של טכניקות הגנה עצמית אף מסייעת לחזק את הביטחון העצמי ביכולות שלנו ולהוריד תחושות של מתח וחרדה. האחים גילעד ומיה רוקח ממרכז רוקח לקראטה, חברי נבחרת ישראל ומאמני קראטה מוסמכים, עם אימון מצולם למתחילים שתוכלו לבצע בבית, וכל המידע שיאפשר לכם לעשות את הצעד הראשון. צפו ותרגלו בעצמכם:
מה היתרונות של תרגול הגנה עצמית בקראטה? העיסוק בקראטה מקנה בראש ובראשונה כלים להגנה עצמית, דבר חשוב מאוד לכל אחד ואחת בתקופה שבה אנחנו חיים. הכלים שהמתאמנים רוכשים מגבירים את תחושת הביטחון העצמי שלהם ואת הסיכוי שלהם להגיב טוב יותר, חלילה במקרה "אמיתי", מאשר אנשים שאינם מתאמנים.
אופי התרגילים באימוני הקראטה משפר את יכולת הקשב והריכוז של המתאמנים. מעבר לזה, קראטה היא פעילות גופנית שמחזקת את הבריאות, את היציבה ואת זרימת הדם, וככזו היא גם משפיעה לטובה על מצב הרוח של העוסקים בה. בגלל אופיו של הקראטה כאומנות לחימה יפנית מסורתית, העיסוק בו מחנך לערכים של משמעת עצמית וגבולות, חתירה למצוינות, כבוד למאמן וכבוד בין המתאמנים.
אימון הקראטה הוא אימון שמתבצע לרוב בקבוצה, המורכב מתרגילים אישיים שכל אחד ואחת מבצעים לבד (למשל "קאטה"), אך גם תרגילים בזוגות או בקבוצות, דבר המחייב אינטראקציה ומשפר את המיומנויות החברתיות, כמו גם את הקשרים החברתיים ותחושת השייכות של המתאמנים.
החזרתיות באימוני הקראטה – על טכניקת אגרוף, טכניקת חסימה, בעיטות ועוד – מחנכת בלי מילים את העוסקים בה לעבוד קשה, לחתור למצוינות. היא גורמת להם להבין שמי שרוצה לראות תוצאות חייב לעבוד קשה ושאין קיצורי דרך בדרך להצלחה. הבחינות והתחרויות שמסייעות להציב יעדים ולחתור אליהם, מסייעות גם הן לפיתוח מוטיבציה ושיפור עצמי תמידי.
2 צפייה בגלריה
אימון הגנה עצמית, גילעד ומיה רוקח
אימון הגנה עצמית, גילעד ומיה רוקח
אימון הגנה עצמית
מהם העקרונות של הגנה עצמית בקראטה?
  1. שימוש נכון ויעיל בגוף - זאת על פני שימוש בכוח פיזי, שאין לכל אחד/אחת. על ידי שימוש יעיל בגוף גם מישהו קטן ממדים יכול להתגבר על יריב גדול וחזק ממנו, שזה, על פי רוב, מה שקורה ברחוב.
  2. תזמון – חלק ניכר מהתרגול מוקדש למציאת הזמן המתאים – הן להתקפה והן להגנה. זכרו: תזמון מנצח מהירות. הכוונה – אם יש לי יריב מהיר, אם אני אגיב נכון ובזמן – אוכל להתגבר עליו.
  3. אסטרטגיה – יצירת הזדמנות להתקפה או הגנה יעילה.
  4. הצד המנטלי – שליטה ברגשות, אימון וחיזוק היכולת להגיב בצורה היעילה והנכונה ביותר, ולא על ידי תגובה אימפולסיבית מתוך סערת רגשות.
כיצד זה יכול לסייע בסיטואציות מסוימות בחיים?
כאמור, לימוד ותרגול של הגנה עצמית מאפשר לכל אחד לקבל כלים להגן על עצמו בעת הצורך. ככל שאתרגל יותר, מבחינת היקף התרגילים והסיטואציות האפשריות, וככל שאקדיש יותר זמן, כך הסבירות שאצליח להגן על עצמי בזמן אמת גדולה יותר.
בנוסף, ככל שאתרגל יותר, כך הביטחון העצמי שלי יעלה, לא רק ביכולת ההגנה העצמית שלי אלא בעצמי וביכולותיי באופן כללי. העבודה בזוגות בתרגילי הגנה עצמית במסגרת אימוני הקראטה תורמת גם לשליטה העצמית – הן במובן הפיזי של שליטה גופנית, והן במובן המנטלי, ביכולת שלי לשמור על רגשות יציבים, גם בעת כעס, ואפילו, חלילה, בעת מצוקה - ולנהל את עצמי בתוך הסיטואציה על הצד הטוב ביותר.
2 צפייה בגלריה
אימון הגנה עצמית, גילעד ומיה רוקח
אימון הגנה עצמית, גילעד ומיה רוקח
אימון הגנה עצמית
עוד יתרון גדול של עבודה עם בן/בת זוג הוא התקשורת הבינאישית, תקשורת שלצערנו הולכת ונעלמת בעולם הדיגיטלי ובעידן הרשתות החברתיות. כשאני עובד/ת מול בן/בת זוג עליי להקשיב לו, לקצב שלו, לא להיות רק עם עצמי. הדבר הזה מפתח אותי כבן אדם רגיש לסביבתו. היכולת הזו חשובה מאין כמותה בחיי היומיום שלנו – במערכות יחסים, בעבודה, בניהול משא ומתן, ובמגוון היבטים נוספים שאינם קרב אלא אינטראקציות בין אנשים.
האם זה מתאים למתחילים? מי יכול לתרגל? האימון המצולם בכתבה הותאם במיוחד למתחילים, בכל הגילים, כדי שכל אחד ואחת יוכלו לתרגל לפי רמתו ויכולתו. יחד עם זאת, חשוב להדגיש שהתרגילים בסרטון הם רק "טעימה". על מנת שבאמת נהיה מסוגלים להגן על עצמנו במצב אמת, שבו ממילא האדם המותקף נמצא במצב של סטרס, יש להתאמן ולהיות מתורגלים ברמה כזו שההגנה העצמית והיכולת להגן על עצמנו הופכת לחלק מאיתנו.
האם אפשר להתאמן בבית? אפשר להתחיל להתאמן מהבית, אבל בסופו של דבר, כדי באמת להשתפר ולהתקדם, כדאי להגיע לדוג'ו. וזה גם הרבה יותר כיף – להתאמן עם עוד א.נשים, שהופכים, מהר מאוד, לסוג של משפחה. חשוב ונכון להתחיל ממשהו וללמוד תרגילים ובהחלט אפשר להתאמן בסלון, אך זה כמובן לא מחליף אימונים מסודרים עם מדריך או מאמן מוסמך, שעוזרים לנו להכין את הגוף שלנו – מבחינה פיזית ולא פחות חשוב מכך – מבחינה מנטלית – למצבי קיצון.