השבוע סיפרה הדוגמנית יובל שרף בדמעות על הדיכאון שהיא עברה במהלך ההיריון. דיכאון בהריון ולא דיכאון אחרי הלידה, עליו אנחנו רגילים לשמוע. היא פירטה על הקשיים שליוו אותה והמחשבות הקשות והתחושה שהיא חריגה. מסתבר שיובל שרף לא לבד.
האנשים מסביב האישה ההרה יאמרו שזה שכיח וקורה לפעמים, כולם מאשימים את ההורמונים, הם אולי בכלל לא מבינים למה את "עושה סיפור" מהעניין – אבל לך ברור: ההרגשה המציקה הזאת שאיתה את מסתובבת כבר תקופה מסוימת, לא אמורה להיות שם. הרי זו אחת התקופות המרגשות בחייה של אישה, אז מדוע את מרגישה רע כל כך, עמוק בפנים?
בשנים האחרונות מתחיל תהליך של הכרה בתופעה שלא הייתה מדוברת עד כה: דיכאון בתקופת ההיריון. דיכאון מוכר יותר, שנותר גם הוא במחשכים במשך שנים רבות הוא הדיכאון שאחרי לידה – אך דיכאון בהיריון יישמע בוודאי לרבים כדבר כמעט בלתי אפשרי.

 דיכאון בהיריון הוא דבר שכיח למדי דיכאון בהיריון הוא דבר שכיח למדי
דיכאון בהיריון הוא דבר שכיח למדי
(צילום: shutterstock)

בשנים האחרונות מתחיל תהליך של הכרה בתופעה שלא הייתה מדוברת עד כה: דיכאון בתקופת ההיריון. דיכאון מוכר יותר, שנותר גם הוא במחשכים במשך שנים רבות הוא הדיכאון שאחרי לידה – אך דיכאון בהיריון יישמע בוודאי לרבים כדבר כמעט בלתי אפשרי
אך דיכאון בהיריון הוא דבר שכיח למדי: למעשה, גם בישראל וגם בארה"ב, למשל, מדברים על כך ש־15% מהנשים ההרות סובלות מדיכאון בהיריון. מדובר במצב נפשי המחייב טיפול, הן בשל ההשפעה על האם והן בשל ההשפעה על העובר. לכן הדבר הראשון שעלייך לדעת הוא שאינך לבד. הדבר השני, החשוב לא פחות, הוא להבין במה מדובר.

מותר לך לא להיות באופוריה?

ההיריון הוא תקופה מרגשת, אך גם לחוצה, סוערת, עמוסה ומלאה בשאלות. הוסיפי לזה את השינויים ההורמונליים (כן, כן – ההורמונים משחקים כאן תפקיד, בוודאי) והפיזיים – וקיבלת מתכון 'מושלם' לשינויים רגשיים, כר פורה להתפתחותו של עומס נפשי.
אין ספק: התקופה הזו משפיעה על כל אישה בצורה אחרת, הרי כל אחת מאיתנו היא עולם ומלואו, אדם שמגיע עם מטען משלו אל החוויה הזו. כן, ישנן כאלו שעבורן זהו הזמן הטוב ביותר בחייהן. אך יש אחרות שעבורן זה לא בדיוק מה שמספרים. וזה בסדר גמור. הציפייה של החברה והסביבה שתהיי באופוריה לאורך כל חודשי ההיריון אינה מציאותית.
אם כן, מדוע מתפתח דיכאון בהיריון? כמו דיכאון קליני, שאינו מתפתח על רקע תקופת ההיריון, קשה לקבוע בוודאות. אך ישנם גורמים שהתגלו כמעודדים את התפתחותו:
 • היסטוריה רפואית של דיכאון, אצלך או במשפחתך הקרובה.
 • רגישות לשינויים הורמונליים: לגלולות למניעת הריון.
 • תסמונת קדם וסתית קשה, דיכאון לאחר הריונות קודמים.
 • מצוקה כלכלית.
 • גיל צעיר יחסית שבו נכנסת להיריון.
 • חוסר בתמיכה רגשית, מצד המשפחה או הסביבה.
 • טראומה מהילדות.
 • אלימות מאדם קרוב.
ריבריב
כ 15% מהנשים יחוו דיכאון בהריון
(צילום: shutterstock)

סימנים לדיכאון בהיריון

איך מזהים דיכאון בהיריון והאם הוא יימשך גם אחרי הלידה? דיכאון במהלך ההיריון איננו שונה מדיכאון אשר לא בתקופת ההיריון. נוספות עליו תופעות הקשורות להיריון כגון עייפות רבה, בחילות והקאות.
ככלל, חשוב לנסות ולנתח את התנהגותך הכללית, ולנסות להבין אם ישנם כמה סימנים המתגבשים יחד לכדי תמונה המצביעה על דיכאון אפשרי. כך, אם את מרגישה במצב רוח ירוד למשך תקופה, מתקשה לצאת מהמיטה, מתקשה לתפקד ,מאבדת רצון לקשר חברתי מתקשה לאכול, לא נהנית, חסרת סבלנות, רואה שחורות, סובלת מבעיות שינה, סובלת ממחשבות טורדניות סביב ההיריון והלידה הגורמות לחרדות רבות, ייתכן שאת סובלת מדיכאון בהיריון, ורצוי שתפני לפסיכולוג או לפסיכיאטר כדי שינסו לאבחן זאת באופן מדויק.
מבלי להדאיג יתר על המידה, חשוב שתדעי: דיכאון ממושך יכול לפגוע גם בעובר שלך באופן רגשי ונפשי ובאופן פיזי. מחקרים רבים הראו כי שיעור גבוה של אימהות שסבלו מדיכאון בהיריון נדרשו ללידה מוקדמת, מעבר לכך, נמצא קשר בין דיכאון בהיריון לבין התפתחותו התקינה של היילוד, קשיי ויסות בשלבים מאוחרים יותר של חייו, קשיים נירולוגיים שונים ועוד. עוד יש לציין כי דיכאון בהיריון אשר איננו מטופל מהווה גורם סיכון להתפתחות דיכאון אחרי לידה. כל אלו ממחישים עד כמה חשוב הטיפול בדיכאון כבר בשלבים המוקדמים של התפתחותו, בידי איש מקצוע מוסמך.

אפשר לטפל בדיכאון גם בהיריון

הטיפול בתופעה, כמו בדיכאון קליני שאינו קשור בהיריון, מתמקד בטיפול פסיכולוגי מסוגים שונים, אשר מותאם לטיפול בדיכאון. במקרה הצורך, תופני אף לטיפול פסיכיאטרי – ולמרות הדעה הרווחת, ניתן להיעזר גם בתרופות במהלך ההיריון, לאחר בחינה מעמיקה של העניין והתייעצות בינך לבין הצוות הטיפולי.
כיום ניתן להתאים את התרופות נוגדות הדיכאון למטופלת עצמה, לנתוניה הפיזיים, למצבה הנפשי והרגשי ולתקופה שבה היא נמצאת – תקופת ההיריון, זאת באמצעות בדיקה לאבחון גנטי כדוגמת נוירופרמג'ן, אשר באמצעות דגימת רוק פשוטה מנתחת את ה־DNA שלך, ובהתאם לכך יכולה לסייע לרופא המטפל בבחירת הטיפול התרופתי המדויק והבטוח ביותר עבורך, גם בזמן ההיריון.

7 סימנים שעשויים לאותת על דיכאון

סימנים שאמורים להדליק נורה אדומה לנשים בהריון ולסביבה:
 • התמודדות עם חרדה מתמשכת וקיצונית סביב נושאים מסוימים – בדיקות צפויות, תוצאות בדיקות, שלומו של העובר ועוד.
 • קושי לקום מהמיטה לאחר שינה, ובאופן כללי חוסר חשק לבצע פעילות כלשהי – גם כזו שבעבר גרמה להנאה.
 • איבוד תיאבון.
 • הטלת ספק ממשי ביכולת להיות אימא. הספק יכול לגרום לאישה להתחרט על ההחלטה להיכנס להיריון או לשמור אותו.
 • הרהורים חוזרים ברעיון לבצע הפלה.
 • שימוש באלכוהול, סמים או לעישון בתחושת מצוקה.
 • התפקוד בכל מישורי החיים (בית, חברה, עבודה) יורד מאוד.
חשוב לציין כי האבחון הרפואי היחיד יתבצע בידי פסיכולוג או פסיכיאטר בעלי הכשרה מתאימה.
ד"ר ציפי דולב היא פסיכיאטרית לבריאות האישה