ynet - שנות השבעים - מלכות יופי
 
אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

שנות השבעים

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet

מושית ציפורין, חיילת בת 20 וחצי מרמת גן, נקראה על שם אחי אביה, משה, שנהרג במלחמת השחרור.
ערב נסיעתה לתחרות מיס יוניברס הודיעה לאומה, כי עם שובה תינשא לחברה לחיים, ולחופה תלבש את השמלה בה הוכתרה. אבל לקופידון היו תוכניות אחרות. במהלך התחרות במיאמי, פלורידה, הוזמנה מושית למסיבה שערך שמוליק סגל, ישראלי שגר 20 שנה במיאמי. היא התאהבה בו ממבט ראשון, וכל התוכניות המקוריות נשכחו. הם חזרו להתחתן בארץ , ושבו לביתו במיאמי. "כשנולד בננו הבכור, ידעתי שיש רק מקום אחד שבו ארצה לגדל את ילדי, וזה בישראל. עשינו עליה, ביחד עם כל המשפחה של שמוליק". הבעל פנה לעסקי הנדל"ן, בעוד היא מגדלת את המשפחה המורחבת (ארבעה ילדים). במקביל, למדה מושית ספרות ופסיכולוגיה באוניברסיטה והמשיכה בלימודי אמנות. היא החלה לפסל בברונזה ובאבן, ולהציג את יצירותיה בתערוכות וליהנות מהביקורות. בראיון ב-1998 אמרה: "אנחנו מתגוררים בבית על החוף בנתניה והחיים טובים". את התחרות בה זכתה היא זוכרת כ"חוויה גדולה. דגמנתי תקופה קצרה, אך לא מצאתי בזה עניין. אני ממשיכה לעקוב אחרי המלכות הזוכות גם היום".
(בתמונות: מושית ציפורין כמלכת היופי, ומושית סגל, בצילום מ-1998).
אתי אורגד, צברית בת 18 מאילת, הוגדרה כ"נערת חוף שזופה, שגדלה בחיק הטבע, הים והשמש".
את התואר המלכותי היא כמעט שמטה מרצונה החופשי: התחרות עמדה להתקיים ימים ספורים לפני גיוסה לצה"ל, ואתי פשוט סירבה לבקש דחיית גיוס. רק אחרי שסיימה טירונות והוצבה זמנית בבקו"ם, שוכנעה לשוב לתחרות ולהתמודד. אחרי הבחירה אמרה: "ניגשתי לתחרות כספורט, אני לא בנויה לאיפור ולזוהר". זה לא מדויק. אחרי התחרות דיגמנה תקופה קצרה ועבדה כדיילת באל על. באחת הטיסות הכירה את טרי טרייסר, ישראלי יפה תואר, שגר בדרום אפריקה, ובתוך זמן קצר הפך בעלה. הם עברו להתגורר ביוהנסבורג, שם ניהלו עסק משותף לטקסטיל. הנישואים התפרקו כשאתי היתה בת 30, אם לבן יחיד (היום לומד מינהל עסקים בקייפטאון). אחרי הגירושים בנתה לעצמה קריירה כמתווכת נדל"ן. מבחינה כלכלית היא מסודרת, והחיים מחייכים אליה. "בלי התחרות היו חיי מתפתחים בכיוון שונה לגמרי, הייתי הולכת ללמוד. אבל אז היו הרבה פיתויים ואני, נערה אילתית בלי יומרות גדולות, הסתנוורתי - ונסחפתי לכיוון אחר".
(בתמונות: אתי אורגד כדוגמנית ב-1971, ואתי טרייסר בצילום מ-1998).
בכרטיס הביקור של אילנה גורן משנת 1972, היא מתוארת כ"חיילת בת 18 וחצי מקריית מוצקין, חובבת בעלי חיים, רוקדת ריקודי עם בלהקה, בוגרת מגמה ביולוגית, שמתכננת ללמוד כימיה בטכניון אחרי שחרורה מצה"ל".
לכרטיס ביקור זה נוסף בקיץ 1972 תואר מלכת היופי של ישראל, וכמה חודשים לאחר מכן, גם התואר סגנית שלישית למיס יוניברס. "להיות מלכת יופי זו לא רק זכות. אלא גם תפקיד". אמרה אז. "כולם מזהים אותי ברחוב, זה נעים וגם מביך. איך אני מגדירה את עצמי? צברית רגילה עם נטיות מתימטיות וחיוך נצחי". כימיה בטכניון היא לא למדה, אך במהרה מצאה כימיה עם עמי וילקר, איש עסקים מצליח, שהפך בעלה ואבי שני ילדיה. המשפחה עקרה לניו יורק, שם עבדה אילנה במשרד עורכי דין. סיכום מלכותי: "הבחירה אפשרה לי לצאת לעולם הגדול, להכיר אנשים מתרבויות שונות, ולחוות חוויות בלתי נשכחות".
(בתמונות: אילנה גורן בערב ההכתרה, ואילנה וילקר בצילום מ-1998).
בקיץ 1973, בשיאו של טקס נוצץ, הוענק לטר"שית לימור שריר (19) דרגת מלכת-יופי. אולם לימור התבלטה לא רק ביופי. כבתו היחידה של אליעזר שרייבמן, מנהל בית-ספר, מרצה למשפטים ומתמטיקה ומחנך דגול, היא היתה תלמידה מצטיינת גם ביסודי וגם בתיכון. היא ויתרה על חופשות ובילויים, כדי להכנות לבחינת הבגרות בביולוגיה. היתה מבלה ימים ולילות במעבדות תל-השומר ועורכת ניסויים. אחרי שזכתה בתואר הנכסף ובמכונית "סובארו" יצאה להתמודד בזירה עולמית, בתחרות מיס תבל שנערכה באתונה איימו מחבלים על חייה, אולם לימור לא ויתרה וזכתה בתואר סגנית מיס תבל לשנת 1973. כשפרצה מלחמת יום כיפור חזרה לימור לשירותה הצבאי אצל אלוף פיקוד דרום, האלוף שמואל גונן (גורודיש) ונחתה מעולם הזוהר יישר למציאות הישראלית. בתום שירותה הצבאי פנתה להגשים את חלומה האמיתי להיות רופאה והיא סיימה את לימודיה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב. כיום לימור מתגוררת בתל-אביב, אם לילדים. ספרה הראשון "הבית על האגם" ראה אור בהוצאת "ידיעות אחרונות".
אשקלון עלתה לראשונה על מפת היופי בזכות עדנה לוי, 18 וחצי, תושבת העיר הדרומית, צברית, בת לאב ממוצא הונגרי ואם ממוצא תימני, "ילדת סחוג ופפריקה", כהגדרתה.
היא בוגרת מגמה לבורנטית בתיכון המקומי. דודו לוי, קצין בקבע, היה החבר הצמוד מאז מלאו לה 15 וחצי, "מי יודע, אולי הזוהר יקרוץ גם לי ואתפתה לעסוק בדוגמנות", אמרה אחרי הזכייה ומיהרה להבהיר: "בכל מקרה, זה יהיה עיסוק משני, אחרי לימודים ועבודה רצינית. מעולם לא חלמתי להיבנות על תכונותיי החיצוניות. אני רוצה להתפתח כאדם, מקווה לא להסתנוור, לא להשתנות, רק ללמוד ולצבור את החוויות כזיכרון יפה לעתיד".
אחרי הזכייה אומנם הגיעו הצעות לדוגמנות, אבל היא נישאה לחבר הקצין, ואת שש השנים הבאות עשתה בניגריה, לשם יצא בעלה בשליחות. היא הרחיבה את אופקיה בתחומים שונים, בהם גרפולוגיה, הערכת חפצי אמנות ועיצוב פנים. בשובם ארצה עברו להתגורר בראשון לציון, שם הם מגדלים שני ילדים, חתולים וכלבים. "אני לא מזלזלת באסתטיקה, אבל מעולם לא סגדתי ליופי כערך בפני עצמו. אם יש בי תחושת החמצה, זה על כך שאני, שהוגדרתי תלמידה מחוננת, לא ניצלתי את היכולות שלי עד הסוף".
(בתמונות: עדנה לוי כמלכת היופי, ובצילום מ-1998).
ירושלים, שלפי האגדה נטלה תשעה קבים של יופי, שיגרה ב-1975 את הקב העשירי לתל אביב: אורית קופר, חיילת ילידת הבירה, שלקראת התחרות השילה מספר לא מבוטל של קילוגרמים ממשקלה.
אמה בת למשפחה חברונית עתיקה, אביה דור שביעי בירושלים. בצעירותה, נהגה לבקר בקביעות בבית הכנסת. "אני מאמינה באלוהים, בגורל, בכוח עליון. אחרי שאחי הגדול מת באופן פתאומי בגיל 17, נעשיתי אדישה לשאלה של חיים ומוות". היא הקימה משפחה וילדה ילדים, ורק לאחר שגדלו, הירשתה לעצמה לצאת לעבודה בלי יסורי מצפון. היא הקימה עם שותפה חברה למתנות וקידום מכירות, אותה היא מגדירה "עסק יצירתי".
(בתמונות: אורית קופר בערב ההכתרה, ואורית ברונפלד ב-1996).
משנת 1950 ועד שנת 1998, במשך 47 שנים תמימות, החזיקה רינה מור בתואר "מיס תבל" הישראלית היחידה, עד לזכייתה של לינור אברג'יל בתחרות המקבילה, מיס עולם, לפני שלוש וחצי שנים.
(בתמונות: רינה מור עם כתר מיס תבל לשנת 1976, ורינה מור-גודר, בצילום מ-1998. הפנייה לכתבה המלאה על רינה מור ראו בטור הצד מימין).
זהבה ורדי, צברית בת 21 מקריית ביאליק, 170 ס"מ, תלמידת סמינר למורות, הוכתרה כמלכת היופי של ישראל, ערב נישואיה לחבר הקבוע, שלמה (שלומי) דמארי.
רגע אחרי הבחירה גילתה זהבה: "אם שלומי לא היה מוכן לדחות את החתונה - הייתי מוותרת על הנסיעה לתחרות מיס יוניברס". לקראת התחרות עשתה דיאטה רצחנית והגיעה ל-57 ק"ג. במהלך שנת המלכות נישאה, ומההבטחות שפיזרה בליל הבחירה, לא קיימה רק אחת: היא הבטיחה לבעלה ארבעה ילדים, וילדה רק שלושה. לאחר שנת המלכות שבה ללמוד הוראה לגיל הרך והכיתות הנמוכות. מאוחר יותר, היתה מחנכת בבית הספר היסודי קדימה בקריית ביאליק, עשתה פסק זמן קצר לטובת קריירה בשיווק, ושבה לעסוק בחינוך. בעלה השתלב בפוליטיקה המקומית, ומכהן כסגן ראש עיריית קריית ביאליק. ב-1998 אמרה: "מראש התייחסתי לתחרות כאל ספורט, בלי יומרות לזכות. נהניתי מכל רגע, אבל ידעתי שאני רוצה חתונה ומשפחה, ואני משוכנעת שעשיתי את הבחירה הנכונה".
(בתמונות: זהבה ורדי בליל ההכתרה, וזהבה דמארי ב-1998).
טיל יופי צפוני נוסף משוגר למרכז הארץ: השנה זו דורית ילינק, חיילת בת 19 וחצי, משכונת בת גלים בחיפה.
דורית לא רצתה להעמיד את יופיה למבחן, אבל כאן התערב החבר, אריה פרידמן, וכמעט הכריח אותה להשתתף. בתחרות מיס תבל שהתקיימה במקסיקו, התברגה בשישייה הראשונה. כששבה לארץ נישאה לאריה, סיימה תואר ראשון במדעי המדינה, ילדה את בתם הבכורה ורק בגיל 25 פתחה בקריירת דוגמנות. אחרי הלידה הרביעית, והיא בשיא הביקוש, החליטה לפרוש מהמסלול, "כי הגעתי לרוויה וכל בנות דורי עזבו לפני". בין לבין, עבדה עם בעלה בעסק המשפחתי לציוד סלולרי היקפי, ולמדה רפואה אלטרנטיבית. באמצע 1998, עשרים שנה לאחר הזכייה בכתר, חגגה עשרים שנות אהבה, 17 שנות נישואים וחמישה ילדים. "אנחנו ממש שבט", היא מגדירה את משפחתה.
(בתמונות: דורית ילינק מוכתרת למלכת היופי, ודורית פרידמן ב-1997).
שוב חיפה המלכותית: ורד פולגר, שביעיסטית בת 17 במגמה ביולוגית מתימטית, שהגיעה לתחרות לגמרי במקרה, ואף חשבה ברצינות לפרוש במהלכה. "היו לי התלבטויות עם עצמי. לבסוף החלטתי שיופי, בשילוב עם יכולת ביטוי, זה כוח". כילדה, היא מגלה, היתה ממש מכוערת. "צמחתי נורא מהר, הרכבתי משקפיים, ונראיתי כמו פרופסור. עכשיו, כשכולם אומרים לי שאני יפה, נורא חשוב לי שיתייחסו גם לדברים שאינם חיצוניים". אחרי סילוק חובותיה המלכותיים, כולל ייצוג ישראל בתחרות מיס יוניברס באוסטרליה, שבה לארץ, סיימה בגרות בהצטיינות, התגייסה לצה"ל ושירתה כקצינה. אחרי השחרור למדה משפטים, עבדה תקופה מסוימת כעורכת דין והפכה רשמת בבית המשפט. בגיל 36 מונתה שופטת בבית הדין האזורי לעבודה בנצרת. היא מתגוררת במצפה בגליל עם בעלה ושלושת ילדיהם.
(בתמונות: ורד פולגר כמלכת היופי ב-1979, וכשופטת ב-1998).המידע והסיפורים המופיעים בעמודי "מלכות העבר" - מתוך אלבום "אשה 2000", בהוצאת "ידיעות אחרונות"
1976: מיס תבל
בן לילה הפכה החיילת רינה מור מושא הערצה עולמי

כל מלכות היופי
מי היו מלכות היופי של ישראל, ואיפה הן כיום?
שנות ה-50
שנות ה-60
שנות ה-70
שנות ה-80
שנות ה-90
שנת 2000
כל אתרי היופי
מדריך לאתרים הרשמיים ברשת של תחרויות היופי העולמיות
כל המועמדות
20 המועמדות הסופיות בתחרות מלכת היופי 2001 (לפי סדר הופעתן בליל התחרות):
1: אילנית לוי
2: דקלה אלקבץ
3: נטלי אסייג
4: אנגליקה קרפי
5: קרן שלימוביץ
6: ורד הרפז
7: חגית סטריקובסקי
8: ריבי טל
9: שלי גיתיאת
10: אורטל משה
11: נינה כבסה
12: מיטל גיאת
13: יולי סגרדה
14: מורייל סגל
15: מריה מורזוב
16: ענת אדלר
17: חני מאיירס
18: אושרית אזיזה
19: אושרת פוני
20: ריטה אברבנל
חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©