2 צפייה בגלריה
הקבר של הקצין שמצא את מותו בכלא
הקבר של הקצין שמצא את מותו בכלא
קברו של קצין המודיעין
(צילום: גיל נחושתן)
נתיחת גופתו של קצין המודיעין שמת בכלא הצבאי מעלה את ההערכה שתרופות שנטל עשויות היו להביא למותו. ל-ynet נודע כי בדמו של הקצין נמצאו תרופות אנטי-פסיכוטיות ותרופות נוגדות דיכאון, אך השאלה שנותרה פתוחה היא הכמות שנמצאה. תוצאות הנתיחה מגיעות יותר משלושה שבועות אחרי שהקצין נמצא מת בתאו, וכעשרה ימים אחרי שהפרשה נחשפה ב-ynet.
במהלך הנתיחה נבדקה גם אפשרות לחבלות או לפציעות על גופו של הקצין, ומשלא נמצאו - עברה הבדיקה לתהליך טוקסיקולוגיה של בדיקת רעלים ותרופות בדמו של החייל. מדובר על תהליך ממושך ובמהלכו נבדקים מספר רב של חומרים בדם. תוצאות הנתיחה הועברו לפרקליטות הצבאית, ונבדקות אפשרויות לחומרים נוספים שעשויים היו להביא למותו של הקצין.
עו"ד בני קוזניץ שמייצג את המשפחה: "קיבלנו חומרים שיכלו לעזור לו במשפט"
(צילום: משה מזרחי)

הרמטכ"ל: "הקצין עבר עבירות חמורות ביותר"
(צילום: המרכז הבינתחמי הרצליה)

מוקדם יותר היום מסר צה"ל כי אין מניעה ביטחונית לפרסם את שמו ותמונתו של קצין המודיעין, ואיסור פרסום הפרטים בשלב זה הוא לבקשת המשפחה. במשפחה הגיבו בזעם וטענו כי "ההודעה מנוגדת לסיכומים עם הפרקליטות". עיקר הטיעון של המשפחה לא לפרסם את השם והתמונה הוא הומניטרי. "דובר צה"ל שכח שאנחנו לא בשנות ה-80 וכמו שאי אפשר להעלים אף אדם כך אי אפשר לתדרך עיתונאים ולפרסם הודעות בלתי אחראיות", אמרו. "הסיכונים הביטחוניים שבפרסום עדיין לא נבחנו על-ידי אגף המבצעים".
בריאיון באולפן ynet הבוקר (ה') אמר עו"ד בני קוזניץ, פרקליט המשפחה, כי "יש ניסיון לשפוט את הקצין לאחר מותו ולגזור את דינו. מבחינתו זה דבר שלא ראוי ולא הוגן. לצערנו, הקצין כבר לא בין החיים ולכן ההכתמה שלו פוגעת גם באופן קשה בבני המשפחה. אפילו יש תחושה של חילול כבוד המת".
היום גם קבע נשיא בית הדין הצבאי לערעורים בקריה, אלוף דורון פיילס, כי המשפחה וצה"ל יגיבו לטיעונים המעודכנים שנמסרו אמש על ידי ynet וכלי תקשורת שהצטרפו לבקשת התרת פרסום האישומים, וכי ייקבע דיון - כנראה במעמד צד אחד - בשבוע הבא. על פי הבקשה, יש לכל הפחות לפרסם את עבירות האישום שיוחסו לקצין.
2 צפייה בגלריה
נשיא בית הדין דורון פייליס בדיון בחשיפת פרטי מותו של קצין מודיעין בכלא הצבאי
נשיא בית הדין דורון פייליס בדיון בחשיפת פרטי מותו של קצין מודיעין בכלא הצבאי
השופט דורון פיילס
(צילום: יאיר שגיא)
גנץ מתייחס לראשונה לפרשה, השבוע
(צילום: גיל יוחנן)

גורמים צבאיים אמרו כי קצין המודיעין, שתמונתו ושמו נחשפו והופצו באתרים שונים באינטרנט בשבוע האחרון, היה עצור בבסיסי כליאה צבאיים. הם הדגישו שוב כי "אין מדובר באסיר X", וציינו כי נכלא בשמו, עמד בקשר עם סגל הכליאה והיה בסביבת כלואים אחרים. הקצין שהה בתא עם כלואים נוספים ולא בתנאי בידוד.
לפי אותם גורמים צבאיים, במהלך שהותו בכלא זכה הקצין לזכויות כנדרש. ככל כלוא, הוא קיבל באופן שוטף טיפול רפואי וליווי של גורמי בריאות הנפש. בני משפחתו ביקרו אותו בבסיס הכליאה והיו עמו בקשר שוטף. בנוסף, הקצין עמד בקשר עם שתיים מידידותיו, וגורמים מאגף המודיעין ביקרו אותו כמה פעמים.
החקירה העלתה כי הקצין היה מודע לפוטנציאל הנזק לביטחון המדינה כתוצאה ממעשיו, ואף ניסה להסתיר אותם. הגורמים הצבאיים אמרו כי מטבע הדברים נסיבות ביצוע העבירות אינן מותרות לפרסום מטעמים ביטחוניים.
בצה"ל אמרו כי מותו של הקצין נבחן בימים אלו בחקירה ייעודית של היחידה לחקירות פנים (היחק"פ) באגף כוח אדם. היחק"פ היא המקבילה הצבאית למח"ש. היא פועלת באופן עצמאי ובראשה עומד משרת מילואים בכיר.
בנוסף ציינו כי באגף כוח אדם מונה צוות מומחים, בראשותו של תא"ל (מיל') מיקי לוריא, שיבחן "בראייה מערכתית ורחבה את מערך הכליאה בצה"ל, בדגש על כליאה של כלואים בעלי מאפיינים ייחודיים".