1 צפייה בגלריה
התמונה של זאב רוזנשטיין
התמונה של זאב רוזנשטיין
זאב רוזנשטיין
(צילום: ערן יופי כהן)
ועדת השחרורים של הנהלת בתי המשפט קבעה היום (א') שהעבריין זאב רוזנשטיין (65) ישוחרר ממאסרו תשעה חודשים לפני שסיים לרצות את 17 השנים שנגזרו עליו בגין הפצת סמים בארה"ב (12 שנים) וקשירת קשר לביצוע פשע (חמש שנים). פרקליטות מחוז מרכז ביקשה וקיבלה עיכוב ביצוע כדי לבחון בשבוע הקרוב אפשרות לערער לבית המשפט המחוזי. באוגוסט 2019 נדחתה בקשתו הקודמת של רוזנשטיין לשחרור מוקדם.
הדיון נערך בבית משפט השלום בכפר סבא. מדובר בדיון "עיון חוזר" - בעקבות דיון בנושא שהתקיים במחוזי בלוד. סנגוריו טענו שבשנים האחרונות השתלב רוזנשטיין בטיפול קבוצתי בכלא, ובוועדות השונות הוא הביע חרטה וגילה עייפות מאורח חייו העברייני. "הפשע לא מעניין אותו ולא מדבר אליו", אמרו. הוועדה התרשמה שהוא אכן לא מהווה סכנה לציבור.
רוזנשטיין נחשב במשך שנים ארוכות לאחד המשמעותיים מבין ראשי הפשע המאורגן בישראל והוגדר כיעד המודיעיני מספר 1 של המשטרה - שעשתה כל מאמץ בניסיון לשלוח אותו לכלא. במהלך השנים הוא ניצל כמה פעמים מניסיונות חיסול מצד אויביו בעולם הפשע. באחד מהם, ב-2003, נהרגו שלושה אזרחים לאחר שמטען חבלה התפוצץ ליד חנות של חלפן כספים ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, שאליה הגיע רוזנשטיין. הוא עצמו שרד.
ב-2004 נעצר רוזנשטיין בחשד להפצת מיליוני כדורי אקסטזי בארה"ב, הוסגר לאמריקה, ונידון שם למאסר. לאחר גזר דינו הוחזר לישראל, ומאז הוא מרצה כאן את עונשו. רוזנשטיין הוגדר כאסיר מסוכן, ולפיכך לא זוכה לחופשות (למעט שלוש מיוחדות שאושרו לרגל נישואי ילדיו).
דצמבר 2014: זאב רוזנשטיין יצא לחתונת בנו
(צילום: אסף מגל)

הפרשה שבמסגרתה נעצר רוזנשטיין החלה ביולי 2001, כשבניו יורק נעצרו שני ישראלים, דוד רואש וישראל אשכנזי, כשברשותם מיליון כדורי אקסטזי (בשוויו של כ-40 דולרים כל אחד) וסכום כסף גדול. בחקירתם סיפרו שנשלחו להפיץ את הסמים על ידי רוזנשטיין ואנשיו. בפברואר 2002 הועברו רואש ואשכנזי לחקירה במיאמי. במקביל נעצר אזרח קולומביאני בשם פטריסיו ויווס על-ידי הרשות ללוחמה בסמים (DEA) כחשוד באותה פרשה.
באותו זמן הפעילה משטרת ישראל סוכן סמוי בספרד, המקורב לרוזנשטיין. הסוכן, מוטי כהן, חשף בפני החוקרים כי שם-טוב מכתבי, שותפו של רוזנשטיין לעסקים, פנה אליו כדי שיגייס רוצחים שכירים קולומביאנים שיתנקשו בחייהם של האחים אלפרון. שני שכירי החרב הגיעו לישראל, ובמשך כחודש ימים עקבו אחריהם בלשי הימ"ר, עד שאלה עזבו את הארץ מבלי לבצע את המשימה שהוטלה עליהם.
באפריל 2002 נעצר במדריד הסוכן מוטי כהן על-ידי אנשי ה-DEA, בתיאום מלא עם מפעיליו בתל אביב - זאת בהתבסס על מעורבותו בעסקת הסמים הגדולה שנחשפה בניו יורק ביולי 2001. כהן הוסגר לידי ה-DEA במיאמי, שם שיתף פעולה עם חוקריו ומסר הודעה מפורטת, שבה קשר סוף סוף את מעורבותו של זאב רוזנשטיין לעסקאות הסמים, בסיועו של מכתבי. מכתבי עצמו נעצר ביוני 2003 בבירת בולגריה, סופיה, ואף הוא הוסגר לידי ה-DEA במיאמי. בעקבות החקירה הבינלאומית הגיע לישראל צו מעצר בינלאומי ובו בקשה להסגיר את רוזנשטיין לארה"ב.
את רוזנשטיין ייצגו עורכי הדין ימימה אברמוביץ' ואביגדור פלדמן.