(צילום: משי בן עמי)

רוב ראשי סיעות הקואליציה מבקשים באופן חריג לקיים דיון בכנסת נגד יו"ר האופוזיציה בעקבות סרטונים שפרסם - וטוענים כי הוא "מתנהג כמו אחרון אויבי ישראל": ל-ynet נודע כי ראשי הקואליציה פנו ליו"ר הכנסת בצעד חריג וביקשו לקיים דיון בעניינו של יו"ר הליכוד בנימין נתניהו ומה שהם מגדירים "סרטונים מסיתים" שהוא מפרסם בעולם ופוגעים לדבריהם במדינת ישראל.
המכתב נשלח על ידי מ"מ יו"ר הקואליציה בועז טופורובסקי, אולם חתומים עליו רוב ראשי הסיעות, שמבקשים כעת לערוך במליאה דיון בנושא. "ביום חמישי האחרון פרסם יו"ר האופוזיציה נתניהו סרטון באנגלית, עם כתוביות באנגלית, המיועד להפצה בכל רחבי העולם", כתבו. "בסרטון, יו"ר האופוזיציה תוקף את ממשלת ישראל, טוען לקץ הדמוקרטיה בשל צעדי הממשלה ואף הגדיל ואמר כי הדבר ישפיע על מדינות דמוקרטיות אחרות".
הסרטון שפרסם יו"ר האופוזיציה

3 צפייה בגלריה
נתניהו בסרטון התגובה לבקשה של ראשי הקואליציה
נתניהו בסרטון התגובה לבקשה של ראשי הקואליציה
מתוך הסרטון של נתניהו
בפנייה שהועברה ליו"ר הכנסת מיקי לוי נכתב עוד: "'מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו', אך מה רבה ההפתעה שהסרטון החותר באופן חד-משמעי תחת חוסנה של ישראל, ערכיה והעומדים בראשה הופץ על ידי מי שכיהן כראש הממשלה עד לא מכבר וכעת מתנהג כמו אחרון אויבי ישראל. סרטון זה פוגע באופן אינהרנטי וישיר במוסריות הישראלית, אשר אותה יש לחזק ולא להרוס מבית״.
במכתב שעליו חתומים ראשי סיעות הקואליציה נכתב כי "פעולותיו של יו"ר האופוזיציה ברשתות החברתיות מהוות פלטפורמה להמשך הפצת דיבתה של ישראל בעולם ונותנות חומר נוסף לאלו המבקשים לפגוע בנו, ביציבותנו ובחוסננו. ויש לחדד, כי בחירתו של נתניהו לדבר באנגלית בסרטון ואף להוסיף כתוביות בשפה האנגלית יש בה להוות פגיעה תדמיתית כפולה ומכופלת, שכן פונה הוא לקהילה הבינלאומית ולא לאזרחי ישראל, בתקופה בה ישנו מאמץ אמיתי לשפר את תפיסתה של ישראל בקהילה הבינלאומית".
3 צפייה בגלריה
נתניהו בסרטון התגובה לבקשה של ראשי הקואליציה
נתניהו בסרטון התגובה לבקשה של ראשי הקואליציה
"איראן זה כאן". נתניהו תוקף את החוקים, גם באנגלית
לטענתם, פעולותיו של נתניהו אינן תוצר של דאגה כנה למדינת ישראל, אלא נובעות מתוך האינטרס הפוליטי האישי והצר שלו. "נתניהו, אשר נלחם לאורך כל שנות כהונתו בחירוף נפש נגד ארגונים שונים המבקשים להרע לישראל, הצטרף אליהם והפך להיות חלק ממפיצי ההסתה נגדנו", האשימו.
את מכתבם סיכמו כאמור ברצון לקיים דיון פומבי וחריג במליאת הכנסת נגד פעולותיו של ראש הממשלה לשעבר. "לאור הרצון לערער את יציבות ממשלת וכנסת ישראל, אבקש כי פגיעתו ההרסנית של יו"ר האופוזיציה בביטחונה ובערכיה של מדינת ישראל, כאילו היה אחד מהארגונים הקיצוניים אשר מבקשים את השמדתה של מדינתנו, תובא לדיון על גבי מליאת הכנסת ותדון על ידי חבריה", כתב ח"כ טופורובסקי.
3 צפייה בגלריה
בועז טופורובסקי
בועז טופורובסקי
ח"כ בועז טופורובסקי: "נתניהו הפך לאחד ממפיצי ההסתה נגדנו"
(צילום: הדר יואביאן)
מהליכוד נמסר בתגובה: "מי שמוציא את דיבתה של ישראל זו הקואליציה של בנט וגדעון סער שמחוקקת חוקים איראניים ואנטי-דמוקרטים - צנזורה על הרשתות החברתיות, חיפוש בבתים בלי צו שופט וחוקים לפסילת מועמדים לראשות ממשלה".
בסרטון שהפיץ ברשתות החברתיות בחודש שעבר, במקביל לסרטונים דומים בעברית, אמר נתניהו באנגלית: "אני בכנסת, שהיא מגדלור הדמוקרטיה. אבל הדמוקרטיה מאוימת כי הממשלה הנוכחית רוצה להעביר שלושה חוקים שמוחקים את שלוש החירויות הבסיסיות בדמוקרטיה. החוק הראשון הוא החופש לבחור מנהיגים. הם רוצים להעביר חוק שמונע מאנשים שיכולים לנצח אותם כמוני מלהתמודד, ובכך לשלול ממיליוני ישראלים את בחירתם להנהגה".
"החוק השני שהם רוצים להעביר מפר את חופש הביטוי ברשתות החברתיות", אמר ראש הממשלה על "חוק הפייסבוק" של מאיר יצחק הלוי, שעבר בקריאה טרומית. "הם רוצים לעצור את זה כי הם רוצים לבצע מונופוליזציה של הדיונים הפוליטיים כדי להישאר בשלטון".
הוא תקף גם את "חוק החיפוש" של גדעון סער, שאף הוא עבר בקריאה טרומית, ואמר כי "הם יעבירו חוק שיאפשר למשטרה להיכנס לבתים ללא צו בית משפט. קוברים זכויות בסיסיות בדמוקרטיה". בעברית כתב כי "בימים אלה בנט מקדם בכנסת חוקים אנטי-דמוקרטיים בסגנון צפון קוריאה. איראן זה כאן. צפון קוריאה זה כאן. ארדואן זה כאן".
ח"כ שלמה קרעי מהליכוד אמר על חברי הקואליציה: "כרגיל, כל מה שכואב להם זו המראה מול הפרצוף. צריך לתבוע אותם".
ח"כ מירי רגב הגיבה: "לחיי הצביעות והמוסר הכפול. כשמוסי רז פונה לחברי פרלמנט אירופאים כדי לגנות את מדינת ישראל, זה בסדר. כשהורוביץ קורא לחקור את חיילי צה"ל בהאג, זה בסדר. כשבר לב מדבר על אלימות מתנחלים עם תת מזכירת ההגנה האמריקאית, זה בסדר. כשבנט מגנה את מערך הרפואה הישראלי על בימת האו"ם, זה בסדר. כשלפיד אומר ששומר החומות הוא גחמה של נתניהו לתקשורת הזרה, זה בסדר. אז אתם מעזים להעלות הצעה כל כך הזויה ובזויה? לאן עוד תגיעו עם האובססיה הזאת לנתניהו?".