מי שנתקל בו ברחוב מנופף בידיו ומפיק מגרונו קולות באופן בלתי נשלט, אולי יכול להבין שמדובר בצעיר על הרצף האוטיסטי, אבל לא יכול לדמיין שהצעיר הזה הוא אמן מאוד מוכשר, שכבר הוציא תחת ידיו יצירות מעוררות השראה. דן שטיין בן ה-20 מירושלים כבר הציג שלוש תערוכות של ציורים מרהיבים שזכו לתגובות אוהדות, ועכשיו הוא כבר עם הפנים לחו"ל.
1 צפייה בגלריה
yk13930906
yk13930906
"חולם למכור את הציורים שלי בעולם". שירלי ודן
(צילום: אלכס קולומויסקי)
דן הוא בנם הבכור של עו"ד שירלי בלייאר-שטיין ושופט בית המשפט העליון אלכס שטיין, ואח של גלי (17) ויעל (7). הסימנים המחשידים התגלו כבר כשהיה בן שנתיים, למשל רגישות לרעשים וקושי לתקשר עם הסביבה. "הייתי מדברת איתו והוא לא היה מקשיב, היה מתפזר", מספרת שירלי. בשלב מסוים החלה בהליך של בירור מקצועי, ובסופו דן אובחן עם אוטיזם.
במפגש מקרי עם חברה קרובה גילתה שירלי שדן מתחבר לציור. היא סיפקה לו דפים וצבעים כדי שלא ישתעמם – והתוצאה הייתה מרגשת. דן קישט את הדפים בצבעים עזים וצורות מרתקות. האם המופתעת החליטה שהיא הולכת לפתח את הכישרון של דן בכל הכוח, והפכה כל אבן כדי להנגיש לו אפשרויות לתקשר. "הדרך הייתה לא פעם מטלטלת ומורכבת. ממש עשיתי הסבה מקצועית", היא אומרת.
השופט העליון אלכס שטיין, אביו של דן: "מדהים מה שהבן שלי עושה, לפני תערוכה ואחריה, מבחינת היכולות שלו. מחשבות שהיו חבויות והציור שנותן לזה להתפרץ"
שירלי התעמקה בכל מה שקשור לאוטיזם על כל היבטיו - חינוכי, רפואי, תזונתי, מערכתי ומשפטי. לאחר מחקרים רבים הגיעה לשיטת RPM (הנחייה מהירה להנעה), שמקלה על תקשור עם הסביבה. בקיץ 2015, כשהמשפחה שהתה בארה"ב, איתרה שירלי את האם ההודית שהגתה את השיטה, סומה מוקופדיאיי, ודאגה להביאה מטקסס לקונטיקט לסדנת עבודה עם דן, חבריו וההורים. לאחר ביקור עם דן במוזיאון המטרופולין, בתערוכתו של האמן הבינלאומי דיוויד הוקני, הגיעה שירלי למסקנה שבנה מצא ערוץ תקשורת בו הוא פורח.
בעקבות מה שחוותה ולמדה עם דן, שירלי הוציאה לאור ספר, "שפת אם", בו היא מתארת את המסע המתיש וההתמודדות עם הקשיים. על עטיפת הספר מופיע, איך לא, ציור של דן. בספר חושפת שירלי את מסע ההורות שלה − מרגע האבחון המטלטל ועד התבגרותו של דן. הספר נועד לסייע לכל משפחה המתמודדת עם גידול ילדים על הספקטרום האוטיסטי.

"מסביבי כל הזמן צבעים שמספרים סיפור"

כשדן יוצר הוא נמצא בעולם משלו, נטול דאגות. "אני מאושר כשאני מצייר", הוא כותב בטאבלט. דן בחור גבוה, מרשים ביכולותיו. כך, למשל, בציור "אהבה" בולטים הצבעים העזים – הכחול שמייצג את הגבר, האדום של האישה והירוק החזק שמסמל תקווה. כמעט כמו במבחן רורשאך, כל מי שמתבונן בציור הזה יכול לקחת אותו לכיוון אחר.
דן מצייר בסגנון אבסטרקטי, אבל יש היגיון מאחורי כל תמונה. שירלי, שסייעה לדן להציג את יצירותיו: "מתערוכה לתערוכה הוא שיקף יותר רגש. בציור מ-13 באוקטובר הוא מתייחס למצב בשלושה צבעים: השחור מייצג את הרוע שבא בכל הכוח להרוג יהודים בדרום, הכחול מייצג את ישראל והלבן את השורדים. קחי בחשבון שהציור בשבילו הוא גם מרפא. היום הוא מתקשר באמצעות הקלדה על טאבלט וככל שהוא הולך ומשתפר באמנות שלו, אני מגלה שיש לנו עסק עם פנומן. מה שנותן לו השראה זה הרגשות שלו".
אלכס, אביו של דן: "מדהים מה שהבן שלי עושה, לפני תערוכה ואחריה, מבחינת היכולות שלו. זה שהוא יכול להביע כך את עצמו, האופן שבו הוא בוחר צבעים ואיכשהו ממקם את עצמו בתמונה, מחשבות שהיו חבויות והציור שנותן לזה להתפרץ".
דן שוב נעזר בטאבלט עם מורתו עדן שחק כדי לפרט את רגשותיו: "מסביבי כל הזמן צבעים שמספרים סיפור. יש לי רעיון שיכול להשתנות תוך כדי. אני מרגיש כמו אמן שיוצר משהו חדש. שיידעו כולם כמה אנשים עם אוטיזם יצירתיים. החלום שלי הוא למכור את הציורים שלי בעולם".
פורסם לראשונה: 00:00, 23.05.24