אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


יוסף חיים ברנר
יוסף חיים ברנר 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מבחר מיצירותיו של ברנר מתוך -פרוייקט בן יהודה
 ביוגרפיה מורחבת


ערכים קשורים
 חדר
 בונד
 חיבת ציון
 מלחמת רוסיה-יפן
 פועלי ציון
 הגימנסיה העברית הרצליה
 המנדט הבריטי
 ברל כצנלסון
 מנדלי מוכר ספרים
 חיים נחמן ביאליק
 פיודור מיכאילוביץ' דוסטוייבסקי
 לב ניקולאייביץ' טולסטוי
 פרידריך וילהלם ניטשה
 מיכה יוסף ברדיצ'בסקי
 יהודה לייב גורדון
 שאול טשרניחובסקי


תחומים קשורים
 ספרות עברית ויידיש
 עיתונות


 
 
 

יוסף חיים ברנר


Yosef Haim Brenner

מידע נוסף

יוסף חיים ברנר (1881 - 1921), סופר, מבקר, הוגה דעות, עורך ומתרגם ישראלי, שהטביע חותם עמוק על הספרות העברית ועל החיים הציבוריים בארץ ישראל.

יליד אוקראינה. בילדותו למד ב"חדר" ובהיותו בן 14 החל ללמוד בישיבה. ב-1898 הצטרף לבונד, תנועת הפועלים היהודית. ב-1900 פרסם ב"המליץ" את סיפורו הראשון, "פת לחם". ב-1901 יצא לאור קובץ סיפוריו הראשון, "מעמק עכור", שברוחו ובסגנונו הוא קרוב לסיפורים האקטואליסטיים של ימי "חיבת ציון". ב-1903 פרסם ב"השילוח" את יצירתו המרכזית והחדשנית "בחורף". ב-1900/1 שהה בביאליסטוק ובורשה ובין השנים 1901-1904 שירת בצבא הרוסי.

כשפרצה מלחמת רוסיה-יפן ערק מהצבא ובסיועם של חברים מהבונד נמלט ללונדון. בין השנים 1905 - 1908 ישב בלונדון והיה פעיל בתנועת "פועלי ציון". בלונדון גם ייסד את "המעורר" (1906/7), כתב עת שהתרכזו בו מיטב היוצרים הצעירים בספרות העברית. הרשימות והסיפורים שכתב באותה העת פורסמו בין השאר ב"העולם", ב"הזמן" וב"לוח אחיאסף". ב-1908 עבר להתגורר בלבוב ושם ערך את שני הקבצים הראשונים של "רביבים" ופרסם סיפורים ומאמרים ביידיש.

ב-1909 עלה לארץ ישראל. תחילה התגורר בעין-גנים שליד פתח-תקוה ומאוחר יותר קבע את משכנו ביפו (הצריף בו התגורר בעין-גנים שופץ ושוחזר, והוא ניצב עד היום בפינת הרחובות עין גנים וולפסון בפתח תקווה). בישראל פרסם ברנר רשימות פובליציסטיות, מסות, מאמרי ביקורת וסיפורים בעיתונים "הפועל הצעיר", "האחדות" ו"קונטרס" ועסק בתרגום. ב-1915 שימש מורה בגימנסיה העברית הרצליה. לאחר הגירוש מת"א-יפו עקר לחדרה ועם הכיבוש הבריטי שב ליפו. ב-1919 ייסד ברנר את הירחון "האדמה" (עם ברל כצנלסון). ב-1920 שימש מורה בגליל וב-1921 שב ליפו. נרצח בפרעות שפרעו הערבים ביהודים. על שמו נקרא הקיבוץ גבעת ברנר.

 

ברנר הוא ראש וראשון לסופרי הדור שמרד במסורת "האבות" הספרותיים, מנדלי מוכר ספרים וחיים נחמן ביאליק, ומבטא המשבר הלאומי והחברתי של היחיד ה"תלוש". הנושא המרכזי שביצירותיו הוא מפגש בין עולם מכוער וזר, לעתים אף עוין, לבין דמות האנטי-גיבור הנידונה למצוקה חברתית וקיומית, למחלות ולנדודים, בין שהם נכפים עליה מבחוץ ובין שהם תולדה של דחפים פנימיים. התמודדותו של הגיבור היא פנימית, התמודדות שיש בה חיפוש אחרי פתרון קיומי אישי בלבד. ראשיתו של המפגש הזה בתחום העיירה היהודית, שאת מצוקתה ואת אווירת החנק הרוחני והדתי השוררת בה, שוב אין הגיבור יכול לשאת. המרחבים שמחוץ לעיירה קוסמים לו, ואולם בצאתו אליהם מתברר לו שאין הם אלא גרסה אחרת של הגטו הרוחני שבעיירה. כך בעיר הרוסית הגדולה ("בחורף"), כך בגטו של לונדון ("מעבר לגבולין", מחזה; "מן המיצר" [1908/9]) ואף בניו יורק ("מכאן ומכאן" [1911]). הנדודים כולם מסתיימים במפח נפש. אף בא"י, מחוז כיסופיו האחד והיחיד, נכונה לגיבור אכזבה, שכן מתחוור לו שהווית הגלות נמשכת גם בה. המפלט היחיד מהווית הגלות המוצג בחיוב, הן ביצירותיו והן במאמריו של ברנר, הוא עבודת כפיים יוצרת.

כרבים מבני דורו הושפע ברנר בתחילת דרכו מהסופרים הרוסים דוסטוייבסקי וטולסטוי ומסופרים מערב אירופים דוגמת האופטמן וניטשה (שמיצירותיהם אף תרגם), ואולם בעיקר הושפע מהיוצרים מבית, בהם מנדלי מוכר ספרים, ברדיצ'בסקי וברשדסקי. לימים השתחרר מהשפעתם. את מכלול יצירתו אפשר לחלק לשלוש קטגוריות:

1. שרטוטים וסיפורים קצרים, שכתב במזרח אירופה (כגון הקובץ "מעמק עכור" והסיפורים "שמה" ו"פעמיים"), בלונדון ("שלושה פרקים", "אל המטרה" ועוד), ובא"י ("עוולה", "המוצא" ועוד). בסיפוריו אלה התמקד בעיצוב ההווי היהודי האקטואלי; ברובם לא מיצה את יכולתו הסיפורית שבאה לידי ביטוי בסיפוריו האישיים.

2. סיפורים ארוכים, בהם "מא. עד מ." (1906), "שנה אחת" (1908), "מן המיצר", "עצבים" (1911), "בין מים למים" (1910), "מהתחלה" (פורסם בשנת 1922, לאחר מותו). סיפורים אלה, שלא כסיפוריו הקצרים, נעדרים נימה סאטירית ומגולם בהם העולם הברנרי הטראגי. במרכזם - יחסן של הדמויות להתרחשות חולפת, ועם זאת רבת משמעות, בחייהן. מוקד העלילה במרבית סיפורים אלו לקוח מחייו של ברנר עצמו.

3. רומנים, בהם "בחורף" (1903), "מסביב לנקודה" (1904), "מכאן ומכאן" (1911), "שכול וכשלון" (1914/9; נוסח מלא - 1920). בסיפורים אלה ניכרת התפתחות היכולת הסיפורית של ברנר, ורבים ממבקריו ראו בהם את הישגו האמנותי החשוב ביותר. סגנונו, שהמבקרים בני זמנו ראו בו סגנון מרושל, לא נבע מרשלנות או מזלזול בלשון אלא להפך, מרגישותו המופרזת למלים ולהדיהן.

ברנר המבקר והוגה הדעות קרא למעורבות חברתית וליחס בלתי אמצעי אל המתהווה. הוא דחה בחריפות את הספרות ש"ייפתה" את המציאות (במאמרו "הז'אנר הארץ-ישראלי ואביזריהו", 1911) וקרא ליצור ספרות מעורבת, מקורית, שתחשוף את פניה האמיתיים של ההוויה. במסות שפרסם עסק גם במרכזיים שבסופרים העברים, כגון י"ל גורדון, מיכה יוסף ברדיצ'בסקי, חיים נחמן ביאליק ושאול טשרניחובסקי.

 


מידע נוסף

 

שיעור ספרות - מאחורי כל יצירה מתחבא יוצר, ומאחורי כל יוצר מסתתר סיפור. מסע בעקבות סיפורי חייהם של הכותבים הגדולים, בישראל ובעולם. פרוייקט באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן.

 

אביב לברנר - שלושה ספרים על ומאת ברנר ראו אור לאחרונה בהוצאות מחודשות: "ברנר בלונדון", "מן המיצר" ו"שכול וכישלון". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

ברנר בלונדון - "הספרות העברית היתה ראש הגיגיו ומשענתו בחיים, ואת עצמו חשב לאחד מכוהניה כוהניה הגדולים. אין זה אומר שמתנת-יה שניתנה לו ריוותה את צימאון היצירה שלו. בכל אופן, הביט על עצמו כעל סופר ממדרגה ראשונה בספרותנו. מכל הסופרים העבריים שהכרתי לא היה איש שחברתו תזכיר בלי הרף כי הכתיבה היא אמנותו ועליה גאוותו, כשם שהזכירה חברתו של ברנר". קטע מתוך הספר "ברנר בלונדון" מאת אשר ביילין. מתוך אתר ynet.

לטקסט המלא - לחצו כאן.

 

ברנר חי, בועט ונוהם - "הוא שהה בלונדון רק שנתיים, אך פרשת 'המעורר', כתב העת הספרותי שהוציא, עודנה אגדה. על כתפיו השחוחות נשא את צער הקיום, הספרות, הציונות, היהדות והעולם. שני ספרים: 'ברנר בלונדון, סיפור זיכרון' ו'מן המצר, מגילות חתוכות', רואים אור במהדורה מוערת. יוסף חיים ברנר, האיש האפל וחייו הקצרים, המיוסרים, המסובכים, מוארים באהבה". מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©