אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מהטמה גנדי בצעירותו, 1910
מהטמה גנדי בצעירותו, 1910 
 
גנדי (מימין) בשיחות עם מוחמד עלי ג'ינאח, 1944
גנדי (מימין) בשיחות עם מוחמד עלי ג'ינאח, 1944 צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מאגר מידע על מוהנדס קרמצ'נד גנדי
 תמליל דבריו של גנדי על אמונותיו ואלוהים


ערכים קשורים
 סטייגרהא
 הודו
 הינדואיזם
 מלחמת הבורים
 ין כריסטיאן סמטס
 ג'יניזם
 פביאנים
 לב ניקולאייביץ' טולסטוי
 מפלגת הקונגרס
 פשיזם
 פקיסטן
 גנגס
 ברהמפוטרה


תחומים קשורים
 אישים בעולם
 המאה ה-20 ואילך
 העת החדשה


 
 
 

מוהנדס קרמצ'נד גנדי


Gandhi, Mohandas Karamchand

מוהנדס קרמצ'נד גנדי (1869 - 1948), מנהיג לאומי הודי ומשחררה מהשלטון הבריטי; ידוע בכינויו-תוארו מהטמה (Mahatma, "בעל הנשמה הגדולה"); מהאישים הבולטים במאה ה-20. ניסח את עקרונות ה"סטייגרהא" ועל פיהם ניהל מאבק בלתי אלים ומוצלח בשלטון הבריטי בהודו.

אביו, קרמצ'נד גנדי, היה ראש ממשלתה של נסיכות פורבנדר הקטנה בגוג'רט, שהיתה כפופה לשלטון הבריטי; אמו היתה אדוקה מאוד בדתה (הינדואיזם), והרבתה בצום ובמעשי צדקה. ב-1888 החל גנדי ללמוד משפטים באנגליה. ב-1891 חזר להודו, אך לא הצליח לפתח לעצמו קריירה כמשפטן או כפוליטיקאי, עד שהוזמן לעבוד שנה בחברה הודית בנטאל שבדרום אפריקה. ב-1893 יצא לשם, והזדעזע מן האפליה שהיתה מנת חלקם המשפילה של הלא-לבנים בארץ זו.

 

כעו"ד ניהל גנדי מאבק למען זכויותיהם של יוצאי הודו בדרום אפריקה. ב-1894 הקים מפלגה מקומית - הקונגרס ההודי של נטאל. בהנהגתו גובשה מדיניות של אי-שיתוף פעולה עם השלטונות כדי להילחם באפלייתם לרעה של ההודים.

 

כיוון שדגל בשוויון חובות כבשוויון זכויות, ארגן, עם פרוץ מלחמת הבורים, יחידת אמבולנסים הודית בשירות הצבא הבריטי. ניצחון הבריטים במלחמה לא הועיל לשיפור מעמדם של ההודים בדרום אפריקה, ולכן המשיך גנדי במאבקו.

 

ב-1913 השיג הסכם פשרה עם ראש הממשלה ין סמטס, שהבטיח זכויות מסוימות (מוגבלות מאוד) למיעוט ההודי. בתקופת שהותו בדרום אפריקה פיתח גנדי את מכלול רעיונותיו, שהתבסס על הנוסח הג'ייני של דת הינדו כמו גם על עקרונות הסוציאליזם הפביאני ועל משנתו של לב טולסטוי.

ב-1914 שב להודו, אך לא נכנס מיד לקלחת הפוליטית, אלא ניהל מאבקים משפטיים למען המקופחים. ב-1919, משנתקבל חוק המתיר מעצר בלא משפט של חשודים בחתרנות, החליט גנדי לקחת חלק בחיים המדיניים במגמה לשים קץ לשלטון הבריטי. הוא הכריז על מדיניות של סטייגרהא - התנגדות לא-אלימה וקרא לחרם על תוצרת בריטית ועל מוסדות שניהלו בריטים.

 

מהטמה גנדי, 1935 (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

ב-1920 היה גנדי למנהיגה החשוב ביותר של מפלגת הקונגרס הלאומי ההודי, וארגן אותה מחדש. ב-1922 קרא להפסקת המערכה, משנבהל מתגובתם האלימה של השלטונות, אך למרות זאת נאסר. עם שחרורו ב-1924 (מטעמי בריאות) פרש מפעילות מדינית. בתקופת מאסרו התפלגה מפלגת הקונגרס, והידרדרו היחסים בין הינדים למוסלמים. גנדי החליט להתרחק מהפוליטיקה המפלגתית, וערך מסעות ברחבי הודו שבהם הטיף בעד אחדות ונגד היחס המנדה כלפי בני כת "האסורים במגע" (Untouchables).

ב-1927 הקימה הממשלה הבריטית ועדה שהוטל עליה להמליץ על שינוי חוקתי בהודו, אך לא היה בה אף חבר הודי אחד. הדבר עורר התמרמרות רבה, וגנדי חזר לקחת חלק בפעילות המדינית. ב-1930 עמד בראש צעדת מחאה נגד הטלת מס בריטי על המלח: הצועדים ערכו את מסעם אל הים כדי להפיק ממנו מלח. ב-1931 הוזמן ללונדון לשיחות "שולחן עגול" שעלו בתוהו. בהיעדרו התפתח עימות בין מפלגתו לבין השלטונות, וגנדי נאסר שוב כשחזר לארצו. בעת מאסרו פתח בשביתת רעב שעוררה הדים בעולם כולו.

ב-1934 פרש שוב מפעילות מדינית, משום שהתאכזב ממפלגתו והגיע למסקנה שהיא אימצה את המאבק הלא-אלים כאמצעי פוליטי, ולא מתוך שכנוע מוסרי; גנדי עבר לכפר במרכז הודו, כדי להפוך את הכפר מוקד לתוכניותיו לפיתוח בתחומי החברה והכלכלה - חינוך והשכלה לכול, יצירת מקומות עבודה למיליוני המובטלים והמשך המאבק נגד היחס לכת "האסורים במגע".


בסוף שנות ה-30 שב לקחת חלק בפעילות מדינית. למרות התנגדותו לפשיזם, סירב לתמוך בבריטים בימי מלחמת העולם השנייה. ב-1943 נאסר עם כל שאר מנהיגי מפלגת הקונגרס, משום שלא שיתף פעולה עם השלטונות. שוחרר ב-1944 מכלאו והיה לאישיות המרכזית בניהול המשא ומתן לעצמאות הודו - עצמאות שהוענקה לה ב-1947. 

גנדי התנגד לחלוקת הודו ולהקמת מדינה מוסלמית נפרדת (פקיסטן), אך הכיר בכך שהדבר נעשה בלתי-נמנע בעקבות גל האלימות ההרסני שפרץ בין הינדים ומוסלמים. לאחר מעשי טבח שפרצו בחבל נואקאלי שבבנגל המזרחית (East Bengal's Noakhali district) ואיימו להצית שפיכות דמים בקנה מידה ארצי, מיהר גנדי בן ה-77 להתערב בנעשה, וב-2 בינואר 1947פתח בצעדת השלום האחרונה שלו - מסע רגלי ארוך ומתיש בין העניים שבכפרי דלתת נהרות הגנגס והברהמפוטרה במזרח הודו, בסביבה מוסלמית בעיקרה. 

 

בצעדת השלום שלו הצליח גנדי למקד תשומת לב ציבורית ופוליטית בחיוניותה של סובלנות הדדית בין בני הדתות. גם לאחר חלוקת הודו הוא המשיך בנסיונותיו למתן את המחלוקות, ולהקל את סבלם של הנפגעים באזורי הגבול, אולם הטפתו לשלום ולסובלנות בין שתי העדות, השניאה אותו על ההינדים הקיצונים, ואחד מהם התנקש בחייו ב-30 בינואר 1948.

 

גנדי היה לסמל של התנגדות לא-אלימה, ותנועות פוליטיות רבות ברחבי העולם אימצו ופיתחו את תפיסת העולם והאסטרטגיה הפוליטית שלו. נשקו החשוב ביותר היה היכולת לעורר ביריביו ספקות באשר לעמדתם המוסרית במאבק נגדו.

 

בשנת 1969 הוקם בלונדון פסל לכבודו, ביום 100 השנה להולדתו.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©