אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 ניקולאי גוגול
ניקולאי גוגול 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 ביוגרפיה על גוגול


ערכים קשורים
 ספרות רוסית
 אנטישמיות
 לב ניקולאייביץ' טולסטוי
 איבן סרגייביץ' טורגנייב
 פיודור מיכאילוביץ' דוסטוייבסקי
 קוזקים
 רומנטיציזם
 אלכסנדר סרגייביץ' פושקין
 סטירה
 קומדיה
 מהפכות ברוסיה


תחומים קשורים
 ספרות כללית
 תיאטרון


 
 
 

ניקולאי וסילייביץ' גוגול


Nikolay Vasilyevich Gogol

מידע נוסף

ניקולאי וסילייביץ' גוגול (1809 - 1852), מגדולי הסופרים הרוסים. יש הרואים אותו כאבי הזרם הנטורליסטי ב ספרות הרוסית; אחרים רואים את גדולתו בכך שחדר לרבדים העמוקים ביותר בנפש האדם. נמנה עם הראשונים שחשפו את חולשות ארצו, והיה מבין האנטישמיים שבסופריה הגדולים. ליצירותיו נודעה השפעה רבה על טולסטוי, טורגנייב ו דוסטוייבסקי.

 

גוגול נולד בקרבת פולטבה שבאוקראינה. איכרים וקוזקים, צמיתים ובעלי אדמות קטנים, כמו גם הפולקלור העשיר של מחוזות הולדתו, שימשו אחר כך כרקע וכדמויות בכתיבתו. הוא רצה להיות שחקן, אבל נכשל במבחני הבמה. בבית הספר הצטיין בכתיבה ובחריזה, וכשביקש לימים משרה בשירות הציבורי, והתברר לו כי ללא כסף וקשרים לא יוכל למצוא אחת כזו, נזכר בפואמה סנטינמטלית ארוכה שחיבר בימי לימודיו והחליט להוציאה לאור כדי לעשות לעצמו שם, שיסייע לו מאוחר יותר לקבל משרה ראויה. הספר ראה אור במימון עצמי, והכישלון היה כה צורב, עד שגוגול מעל בכספים ששלחה לו אמו על מנת שישלם את המשכנתא על חלקת האדמה שלה – הוא נטל את הכסף וביקש להגר לארצות הברית. הוא הגיע באונייה עד נמל ליבק בגרמניה, שם נמלך שוב בדעתו, והחליט תחת זאת לטייל ברחבי גרמניה. כשאזל הכסף חזר לסנקט פטרבורג חפוי-ראש, ובמהרה נעשה לבלר נחות דרגה.

 

כדי להימלט מגורלה המחפיר של הפקידות הנמוכה, החל לכתוב סיפורים סנטימנטליים, רוויי תמונות פסטורליות מנופי אוקראינה, עבור כל מגזין שהיה מוכן לפרסמם. ובכל זאת היה בהם משהו חדש: ההתבוננות המעמיקה ב"פשוטי עם", הלשון ה"מדוברת" בדיאלוגים, שגוגול העביר בה את רוח המקום והזמן, ונכונותו לתת מקום של כבוד לאמונות טפלות ולסיפורי מכשפות ושדים מן הפולקלור האוקראיני, בצד הארה של אפלולית חיי "העם".

 

הקהילה הספרותית התאהבה בסיפורים הללו, ואימצה את הסופר בן ה-21, אל חיקה. וכך, בעודו עובר ממשרה למשרה, חיבר את הקובץ "ערבסקות", אוסף שראה אור ב-1835, ובו ניכרים לראשונה הפערים בין נטייתו להימלט לפסטורליה רומנטית לבין הייאוש העמוק שלו מבני האדם באשר הם. בשלב זה של חייו זכה בפטרונותו של הסופר פושקין, שהיה ממעריציו וגם הזמין אצלו סיפורים ל"סוברמניק", המגזין הספרותי הנחשב ביותר בסט' פטרבורג של אותם ימים. בין היתר נדפס שם "החוטם", בשנת 1836.

  

משיחותיהם של גוגול ופושקין נולד "הרוויזור": סטירה נשכנית שנועדה לנגח את הבירוקרטיה המסואבת של הצאר ניקולאי הראשון. לעיירה נידחת אמור להגיע רֶוִויזוֹר – המפקח מטעם השלטונות – אבל תושביה טועים וחושבים כי זר אחר שהגיע לעיירה הוא הרוויזור, רק מפני שהלה היה לבוש בבגדים הדורים. הפקידות המקומית מתגייסת לשחדו, להסעידו ולהשקותו, על מנת שיעלים עין מעוולותיה, ונוחלת מפח נפש גדול כאשר מופיע הרוויזור האמיתי. באמצעים דרמטיים פשוטים למדי, במשחק של חילופי זהויות, יצר גוגול יצירה נוקבת על צביעות, מראית-עין, חנופה, שחיתות מוסרית ויראת שליטים.

  

הצנזורה לא אהבה את היצירה, והמחזה הועלה רק לאחר מאמצים רבים. הפקידות רדפה את גוגול עד כדי כך שנמלט לרומא. שם ישב שש שנים וכתב את "נפשות מתות": רומן קומי-עצוב שבמרכזו ניצב הגיבור צ'יצ'יקוב - נוכל סדרתי ממולח הקונה מבעלי אדמות את צמיתיהם שמתו ושמותיהם טרם הוצאו ממפקד האוכלוסין הרשמי: אלה ה"נפשות המתות", שיש להיפטר מהן כדי לא לשלם מס-צמיתים. צ'יצ'יקוב מתעתד להתעשר על ידי כך שיפקיד את הנפשות המתות הללו, סחורה לכל דבר, כביטחונות לכספים שיקבל מהבנק, וכך יוכל להתיישב בנחת בפרובינציה מרוחקת ולבנות לעצמו חיים של אציל כפרי שליו ומהוגן.

 

הדיוקנאות הנוקבים והמדויקים של בעלי האחוזות החמדנים, היחס המחפיר לבני אדם כאל סחורה, התנאים הקשים בהם חיו מיליוני צמיתים ברוסיה – כל אלה הופכים את הספר לקומדיה מקאברית מרהיבה: אחרי מותו של פושקין נחשב גוגול, בעיקר בזכות הספר הזה, לבולט בחוג האינטלקטואלים הליברליים ברוסיה, מבשרהּ הספרותי של המהפכה שלעתיד לבוא.

 

דווקא כשהגיע אל פסגת יצירתו, ותכנן את כתיבתו של ספר המשך, נקלע גוגול למשבר יצירה חמור. כתיבתו המתוחכמת והסרקסטית נעלמה, ותחתיה באה הקצנה מיותרת בעיצוב דמויות "הטובים" ו"הרעים". גוגול היה מבקר חמור של יצירתו-שלו, אבל בשנותיו האחרונות האמין שהתערבות אלוהית היא המונעת בעדו מלכתוב כפי שרצה. הוא סבר שאלוהים שוב אינו רואה בו את הכלי והקול הראוי להטיף לעמו לעבור לחיים מוסריים יותר, ובכל זאת, החליט להעלות את עיקרי משנתו הדתית-חברתית על הכתב. ב-1847 ראה אור קובץ מסות שלו, שבהן הילל וקילס את הכנסיה ואת הסדר החברתי הקיים.

 

אוהביו בקרב האינטלקטואלים נחרדו והפכו לו עורף. קהל הקוראים לא השתכנע שעליו לרכוש את הספר, וגוגול היה סבור שזה עוד סימן אלוהי לכך שהוא חוטא ולא-ראוי. בצר לו פתח בתעניות ארוכות, התפלל בדבקות עצומה ואפילו עלה לרגל, כצליין, לארץ ישראל. הוא נדד מבית לבית ומעיר לעיר ברוסיה, ובסופו של דבר התיישב במוסקבה כבן-חסותו של האב מטוויי קונסטנטינובסקי, כומר קנאי שלא היה מעוניין בקידום הקריירה הספרותית של החוזר-בתשובה האומלל. המעשה הספרותי האחרון של גוגול היה שריפת כל פרי עמלו בעשור האחרון לחייו. מיד אחר כך מת.

 

גוגול היה מבין הסופרים האנטישמיים ביותר בתרבות הרוסית. הדמויות היהודיות המופיעות בכתביו תמיד נזכרות בתואר "ז'יד" - כינוי גנאי ליהודים בתקופתו - והן מתאפיינות במגוון תכונות שליליות, החל מחזות חיצונית נלעגת ועלובה וכלה באופי מרושע, נצלני ותאב בצע. אותה הסתכלות אנושית, גם אם עוקצנית, שאפיינה את גוגול ביחסו כלפי גיבוריו הלא-יהודים, בולטת בהעדרה כאשר מדובר בייצוג דמות היהודי. 

 

מבחר מיצירתו: "טארס בולבה" (1835), "החוטם" (1836), "האדרת" (1842), "רוויזור" (1836), "נפשות מתות" (1842).

 


מידע נוסף

 

שיעור ספרות - מאחורי כל יצירה מתחבא יוצר, ומאחורי כל יוצר מסתתר סיפור. מסע בעקבות סיפורי חייהם של הכותבים הגדולים, בישראל ובעולם. פרוייקט באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©