אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


צפון הגולן
צפון הגולן צילום: לע"מ
 
נהר הירדן
נהר הירדן צילום: רוני שיצר
 
אגם הכנרת
אגם הכנרת צילום: אפי שריר
 
הירמוך
הירמוך צילום: יריב כץ
 
שרידי בית כנסת בגמלא
שרידי בית כנסת בגמלא צילום: אפי שריר
 
סיור גבול
סיור גבול צילום: אפי שריר
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 רמת הגולן מתוך אתר סנונית


ערכים קשורים
 בזלת
 טוף
 איאוקן
 ניאוגן
 אלון
 אלה
 רקפת
 שיזף
 עמק החולה
 כנרת
 פטל
 הרדוף
 אירוס
 זאב
 צבוע
 בזיים
 נשר
 זרזיריים
 נהר הירדן
 אלכסנדר ינאי
 משנה
 תלמוד
 יוסף בן מתתיהו
 האימפריה העות'מאנית
 בדווים
 צ'רקסים
 דרוזים
 אדמונד ג'יימס רוטשילד
 מלחמת ששת הימים
 מלחמת יום הכיפורים
 הסכמי הפרדת הכוחות
 סוריה
 ארץ ישראל
 הר חרמון
 ירמוך


תחומים קשורים
 היסטוריה של א"י
 מקומות בישראל


 
 
 

רמת הגולן


Golan Heights

גיאולוגיה |  עולם הצומח |  עולם החי |  היסטוריה קדומה |  הגולן במאה ה-20 |  מעמד מדיני |  מידע נוסף

רמת הגולן, אזור בצפון מזרח ארץ-ישראל, שהוא חלקו המערבי של הבשן (שאר חלקי הבשן נמצאים בשטחה של סוריה). גבולותיו: בצפון - החרמון, בדרום - עמק הירמוך, במזרח - אפיקו של נחל רוקאד, יובל של הירמוך, ובמערב - עמק החולה, הירדן והכנרת. שטחו - 1,055 קמ"ר (לא כולל החרמון).

יש להניח שמקור השם גולן בעיר גולן, הנזכרת במקרא (דברים ד, מ"ג), שמקומה לא ידוע. בתקופה ההלניסטית (ימי בית שני) נקרא האזור גאולניטיס. בערבית משמעות השם ג'אולן "ארץ נדידה ושוטטות". ייתכן שהגולן נקרא כך על שום היותו אזור מרעה, שבו נודדים תושביו בעקבות הצאן.
 

להגדלה לחצו על המפה


שלוש יחידות נוף

הגולן נחלק לשלוש יחידות, השונות זו מזו במבנה הטופוגרפי שלהן ובאקלימן:

 

  1. צפון הגולן - האזור הגבוה ביותר. רמה המתנשאת לגובה של 1200-700 מטרים, שבמערבה עמקים קטנים ופוריים. באזור זה הטמפרטורות נמוכות, ויורדים בו משקעים מרובים (גשמי חורף, שלגים וטל בקיץ). הממוצע הרב-שנתי של המשקעים מתקרב ל-1000 מ"מ בשנה.
  2. מרכז הגולן - שיפוע מתון, המשתפל מגובה של 700 מטרים עד לכנרת. הוא כולל בעיקר טרשים וקניונים צרים ועמוקים. כאן פחות גשום ויותר חם מאשר בצפון הגולן.
  3. דרום הגולן - אזור מישורי, שבו אדמות המתאימות לעיבוד חקלאי. הוא פרוץ לרוחות מזרחיות, והאקלים בו חם ויבש. ממוצע המשקעים השנתי מגיע ל-250 מ"מ בלבד.

 


גיאולוגיה

הנוף הגיאולוגי בגולן הוא בעיקרו נוף געשי, שנוצר בתקופה גיאולוגית מאוחרת יחסית - לפני כמה עשרות אלפי שנים.

מרבית השטח בנוי משכבות עבות של
בזלת, שנוצרו משפכי לבה כתוצאה מהתפרצויות של הרי געש. בין שכבות הבזלת יש שכבה של קרקע מאובנת, הנוצרת בעקבות תהליכי הארוזיה והבליה החלים בסלע הגעשי בתום ההתפרצויות הגעשיות. על פני שטחו של הגולן יש הרי געש גדולים וקטנים, הבנויים מסלעי סקוריה (סלע מוצק, המלא בועות גז, שהשתחרר תוך כדי ההתפרצות הגעשית) וטוף (אפר וולקני).

 

נחל אל על בדרום רמת הגולן (צילום: אלעד גרשגורן)


בצפון הגולן מצויה סדרת הסלעים הגעשיים על סלעים ימיים-גיריים מגיל האיאוקן, ואילו בדרום הגולן היא נמצאת על סלעים ימיים, אגמיים ויבשתיים מתקופת הניאוגן

 


עולם הצומח

הצמחייה בגולן מגוונת ומשתנה בהתאם לגבהים השונים. חברת הצומח השלטת בגולן העליון, מגובה של 500 מטרים ומעלה, היא חברת האלון המצוי ואלון התולע. חברת צמחים זו, המלווה באלה ארצישראלית, יוצרת חורשים מפותחים ביותר באזור יער מסעדה והר אודם. אל עצים אלה נלווים עוזרר קוצני, שזיף הדוב, אגס סורי ולבנה רפואי.

בין העצים מצוי שפע של מטפסים שונים, שהבולטים בהם סיסנית הבולבוסין ורקפת יוונית, הנדירה בשאר אזורי הארץ וכאן פורחת בחורף בשפע, סביב גזעי האלון.

רובו של הגולן התחתון, עד לגובה של 500 מטרים, היה מכוסה בעבר ביער עשיר של חברת אלון התבור. כיום שרדו מיער זה רק גושים גדולים אחדים - בעיקר בנחל מיצר שבדרום הגולן ובאזור יהודייה שבמרכזו.

 

אירוס הגולן (צילום: החברה להגנת הטבע)

לעצי אלון התבור נלווים פרטים רבים של אלה אטלנטית, לבנה רפואי, וכן שיזף השיח ושיזף מצוי. החוקרים מעריכים ששני מיני השיזף השתלטו על שטחים שבהם נפגע היער המקורי, בעיקר בחלקיו הנמוכים של הגולן.

באזורים בהם שולטים שני מיני השיזף - בגולן המערבי ובמורדות הפונים אל עמק החולה והכנרת - הם יוצרים נוף דמוי סוואנה.

בתי גידול מעניינים נוספים בגולן הם מעיינות, ביצות ומאגרי מים, הנפוצים מברכת רם שבצפון, דרך מעיינות ושקעים טבעיים על פני מרכז הגולן, ועד נחלי האיתן הרבים שבמערבו. חברות הצומח השולטות בגדות נחלי האיתן הן חברת שיח-אברהם מצוי, חברת פטל קדוש וחברת הרדוף הנחלים. בגדות המעיינות ובמקומות לחים רבים אחרים גדלים עצי צפצפה איטלקית, שהובאו על ידי תושבי הגולן כמקור לעצה משובחת.

שני צמחים בעלי ייחוד אסתטי גדלים אף הם בגולן: אירוס הגלבוע, הגדל בשוליים הדרומיים, ואירוס הגולן, הגדל במרכז הגולן וברכס בשנית.

 


עולם החי

הגולן אינו מיושב בצפיפות ולכן עולם החי בו עשיר למדי. אמנם הצבאים, הדובים והנמרים, שחיו בו בעבר, הוכחדו, אבל עדיין אפשר למצוא זאבים וצבועים מפוספסים. כמו כן משמש האזור כמקום חיות לנמיה, לחתול הבר, לשועל המצוי, לסמור, לגירית, לחזיר הבר, לשפן הסלעים הסורי, ולשלושה מיני מכרסמים, הגורמים נזק לחקלאות - הדורבן, המריון המצוי ונברן השדה.

 

שפן הסלע (צילום: עינב ברזני)

עולם העופות של הגולן עשיר ביותר, בעיקר במינים של ציפורי שיר קטנות, אך רק שני מינים מיוחדים לאזור זה: העורב הזנבתן (הנקרא גם עקעק או עורב הנחלים) ומין של דורס לילי, הנקרא קטופה. כמו כן מקננים באזור שלושה מיני בז - בז מצוי, בז אדום ובז העצים. ריכוזים גדולים של עופות אפשר למצוא בנחל דליות, שם יש מושבה גדולה של נשרים, ובאל-חמה, שם מדי חורף נאספים המוני זרזירים מבקעת הירדן והגולן ללינה על עצי הפיקוס.

כמו כן אפשר למצוא בגולן מינים רבים של דו-חיים, כמו קרפדות וצפרדעים, וזוחלים רבים, כמו צבי יבשה ומיני לטאות (מניפנית הסלעים, עינחש, לטאה ירוקה ועוד).

 


היסטוריה קדומה

בחפירות ארכיאולוגיות בגולן נמצאו שרידי דולמנים - מבני קבורה פריהיסטוריים, הבנויים מאבנים ומלוחות אבן ענקיים - המעידים על כך שהאזור היה מיושב כבר בתקופות קדומות ביותר.

בימי בית ראשון, במאה ה-10 לפני הספירה, ישבו בגולן ככל הנראה ממלכות גשור ומעכה, ולאחר מכן הוא הפך לנחלתו של חצי שבט מנשה.

המלך החשמונאי
אלכסנדר ינאי כבש את הגולן במאה הראשונה לפני הספירה, ומאז ובמשך תקופת המשנה והתלמוד היה במקום יישוב יהודי צפוף, כפי שמעידים שרידיהם של כ-25 בתי כנסת ומבני ציבור אחרים, שנמצאו באזור.

 

שרידי בית הכנסת העתיק בגמלא (צילום: אילן יעל, לע"מ)

התושבים היהודים השתתפו במרד נגד הרומאים בשנת 66 לספירה. יוסף בן מתיתיהו, שהיה אז מפקד הגליל, ביצר ערים אחדות בגולן. אחת מהן היתה גמלא, בירת המחוז. מגיניה של גמלא התאבדו בשל המצור הממושך שהטילו עליה הרומאים.

עם הכיבוש הערבי, במאה השביעית לספירה, התרוקן הגולן מתושביו היהודיים. בימי שלטונה של האימפריה העות'מאנית התיישבו באזור מהגרים, בני עמים שונים, ובעיקר בדווים.

 


הגולן במאה ה-20
בסוף המאה ה-19 הוקמו בגולן כמה כפרים
צ'רקסיים ודרוזיים. גם יהודים רכשו אז אדמות בגולן והקימו מספר מושבות. הרכישה נעשתה בעזרתו של הברון רוטשילד שקנה 52,000 דונם קרקע, בין היתר במקום בו נמצא היום המושב השיתופי רמת מגשימים. ניסיונות ההתיישבות של היהודים במקום נכשלו בגלל התנכלויות מצד תושבי המקום והשלטון הטורקי.

 

לאחר מלחמת העולם הראשונה עבר הגולן לחסות שתי מעצמות: חלקו היה בשליטה בריטית וחלקו בשליטה צרפתית. עם הקמת מדינת ישראל היה הגולן בשליטה סורית. בגלל יתרונו הטופוגרפי הניכר, בנה בו הצבא הסורי מוצבים רבים והפגיז את היישובים הישראליים שלמרגלותיו. צה"ל הגיב בפעולות תגמול. רוב תושבי הגולן בתקופה זו היו דרוזים ומיעוטם צ'רקסים ובדווים. הגדולה בערי החבל היתה קוניטרה .

 

במלחמת ששת הימים (1967) העפיל צה"ל לגולן בשלושה צירים, ובקרבות קשים כבש את האזור. מרבית התושבים, למעט כ-6000 דרוזים, נמלטו.

 

קיבוץ מרום גולן (צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

לאחר הכיבוש הישראלי, נקרא השטח רמת הגולן והוקמו בו יישובים ישראליים חדשים, שהראשון בהם היה קיבוץ מרום גולן . בתחילת מלחמת יום הכיפורים (1973) פרצו הסורים לגולן, אך צה"ל הצליח להדוף אותם. על-פי הסכם הפרדת הכוחות, שנחתם ב-1974, הוחזרו לסורים כמה שטחים שנכבשו, ונקבע אזור חיץ בפיקוח האו"ם.

 

מאז הוקמו בגולן עוד יישובים יהודיים, שהגדול בהם הוא העיר קצרין, אשר נוסדה ב-1977. כיום (2004) ברמת הגולן כ-36,000 תושבים, מחציתם יהודים ומחציתם דרוזים. ב-1981 החליטה הכנסת להחיל את החוק הישראלי על רמת הגולן. עיקר הפרנסה באזור מבוססת על ענפי החקלאות, התעשייה והתיירות. בנוסף ליישובים היהודיים, יש בגולן ארבעה כפרים דרוזיים.

 


מעמד מדיני

על מעמדו המדיני של הגולן כחלק ריבוני של מדינת ישראל מתקיים דיון ציבורי-פוליטי רב שנים: יש הרואים בגולן חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל, בעוד אחרים רואים בו קלף מיקוח ישראלי בכל הסכם שלום עתידי עם סוריה.

 

על פי פרסומים שונים, מאמצע שנות ה-90 נוהלו מגעים מדיניים חשאיים בין ממשלות ישראל לסוריה, בהם הובעה הסכמה ישראלית לפשרה טריטוריאלית ברמת הגולן, במסגרת הסכם שלום. השיחות לא נשאו פרי, ובינואר 1999 עבר בכנסת חוק שריון הגולן, הקובע שכל ויתור על שטח ישראלי ריבוני חייב את אישור הכנסת ברוב של 61 קולות לפחות.

 


מידע נוסף

 

זו הארץ – תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet.

לציר הזמן - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©