אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


שכבת העור
שכבת העור צילום: סי די בנק
 
עמוד השדרה
עמוד השדרה 
 
הריאות. צילום רנטגן
הריאות. צילום רנטגן צילום: סי די בנק
 
כלי הדם. איור
כלי הדם. איור 
 
בלוטות החלב. מערכת ההפרשה החיצונית
בלוטות החלב. מערכת ההפרשה החיצונית צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
תא עצב (נוירון) במערכת העצבים
תא עצב (נוירון) במערכת העצבים צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
מערכת הרבייה
מערכת הרבייה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 המערכת החיסונית
 טמפרטורה
 לחץ דם
 אפידרמיס
 שומנים
 עור
 שיער
 עצם
 סחוס
 שריר
 מוח עצמות
 עמוד השדרה
 שלד
 חמצן
 חילוף חומרים
 פחמן
 ריאה
 אף
 פה
 סרעפת
 נשימה
 מחזור הדם
 כלי דם
 לב
 הורמונים
 מערכת השתן והכליות
 דם
 אבי העורקים
 קיבה
 מעיים
 עיכול
 תזונה
 בלוטות הרוק
 שיניים
 כבד
 לבלב
 מרה
 בלוטת הערמונית
 בלוטות חלב
 בלוטות חלב
 זיעה
 בלוטות
 יתרת המוח
 תת-רמה
 בלוטת התריס
 יתרת הכליה
 הרת
 אשכים
 שחלה
 שליה
 תא עצב
 מערכת העצבים
 מוח
 גנגליון
 סינפסות
 רבייה
 יחסי מין
 פין
 שדיים
 חצוצרה
 רחם
 נרתיק
 פות
 איברי הרבייה
 גיל ההתבגרות
 זוויגיות
 מערכת הלימפה
 שקדים
 ליזוזום
 נגיף
 חיידקים
 טחול
 עין
 אוזן
 לשון
 ראייה
 טעם וריח
 חוש המישוש
 שמיעה
 תא
 רקמות
 אפיתל


תחומים קשורים
 רפואה ואנטומיה


 
 
 

גוף האדם


Human body

מערכת העור |  מערכת השלד |  מערכת הנשימה |  מערכת מחזור הדם |  מערכת העיכול |  מערכת ההפרשה החיצונית |  מערכת ההפרשה הפנימית |  מערכת העצבים |  מערכת המין |  מערכת הכליות והשתן |  המערכת החיסונית |  אברי חישה |  מידע נוסף

גוף האדם, מכלול של תאים ושל חומרים חוץ-תאיים המאורגן ברקמות, באיברים ובמערכות איברים ומרכיב את הגוף האנושי. ערך זה עוסק במערכות ובאיברים המרכזיים במכלול זה. 

 

יחידת היסוד של כל האורגניזמים, לרבות האדם, היא התא. החומרים החוץ-תאיים מקיפים את התאים ויוצרים את סביבתו הפנימית של הגוף; עם התאים הם בונים את הרקמות - אפיתל, שריר, עצב וחיבור. תאי הרקמות נבדלים זה מזה כיוון שהם מותאמים לתפקיד המיוחד להם: תאי עצב מותאמים להולכת גירויים; כדוריות דם אדומות ברקמת הדם מותאמות להולכת חמצן; תא שריר מותאם להתכווצות, וכיו"ב.

 

 

האיבר, העשוי כמה רקמות, הוא יחידה נבדלת שלה מבנה ותפקיד מובחנים: הלב, למשל, תפקידו להזרים את הדם בגוף, ובונות אותו 4 רקמות שונות. מערכות האיברים הן הרמה הגבוהה של ארגון הגוף, לכל מערכת תפקידים ייחודיים ועם זאת הן פועלות בהדדיות ומשפיעות במידה ניכרת זו על זו. כך למשל משתייך הלב למערכת מחזור הדם, אך במקביל מושפע מפעולתה של מערכת ההפרשה הפנימית.

 

ממה בנוי גוף האדם? (ניתן לצפות בסרטון המלא באתר הערוץ האקדמי )

 

 

 


מערכת העור

מערכת רקמות בגופם של בעלי חיים המהווה מעטפת חיצונית לגוף. העור מכסה את כל חלקי הגוף החשופים לסביבה, מלבד פתחי הגוף השונים (פה, נחיריים וכו'), שם מצויות רקמות ריריות הממלאות אחדים מתפקידיו.

 

העור הוא "קו ההגנה" הראשון של המערכת החיסונית, וממלא גם תפקידים חשובים אחרים - ויסות הטמפרטורה של הגוף ולחץ הדם, חישת הסביבה, ייצור מספר חומרים הדרושים לגוף ובראשם ויטמין D, אגירת חומרים דרושים ועוד.

 

העור הוא הגדול באיברי גוף האדם, שטחו מגיע עד כדי 2 מ"ר ומשקלו 18 - 20 ק"ג. הוא בנוי משתי שכבות עיקריות של תאים - אפידרמיס ודרמיס. מתחת לעור מצויה שכבה תת-עורית, המכילה בעיקר תאי שומן.

 

תיאור מורחב של מערכת העור בערכים - עור , שיער .

 

 


מערכת השלד

שלד האדם עשוי מסחוס ומגרם (עצם) וכולל במצב פיזיולוגי תקין 206 עצמות, המחוברות יחדיו ברקמה גמישה (סחוס ורצועות). תפקידי השלד הם: נשיאת משקל הגוף, תמיכה, מאחז לשרירים, הגנה על איברים פנימיים חיוניים ואגירת חומרים כמו סידן, מגנזיום, נתרן, זרחן וחלבונים. מוח (לשד) העצם מייצר כדוריות דם אדומות ולבנות.

 

השלד האנושי מתחלק לשלד הציר (קופסת המוח שהיא חלק מהגולגולת , עמוד השדרה וצלעות), שלד הגפיים (חגורות הגפיים והגפיים) והשלד הדרמלי (חלקים מהגולגולת ומהלסת, עצמות האוזן ועוד).

 

במערכת השלד נוהגים לכלול גם את מערכת השרירים: כל תנועת של הגוף נגרמת כתוצאה מפעולת שריר. מרבית שרירי הגוף מניעים עצמות לצורך פעולות שונות דוגמת הליכה, קפיצה וכו'.

 

תיאור מורחב של מערכת השלד בערכים - שלד, מוח עצמות, עצם, שריר.

 

 


מערכת הנשימה

תפקידה של מערכת זו הינו אספקת חמצן לפעילות גוף האדם והוצאת תוצרי פסולת המצטברים בגוף. האדם זקוק לחמצן כדי לקיים את תהליך חילוף החומרים בתאים השונים, להפקת אנרגיה לתהליכים כימיים וביולוגיים שונים בו. במקביל, בתהליך זה נוצרים ברקמות ריכוזים של חומרי פסולת שונים, ובהם פחמן דו-חמצני. תהליך הנשימה מאפשר לפחמן הדו-חמצני לצאת החוצה מהגוף (בנשיפה) ולחמצן להיכנס אליו (בשאיפה). 

 

מערכת הנשימה אצל בני האדם היא סגורה - מתחילה בפה ומסתיימת בריאות. בתהליך הנשימה משתתפים איברים שונים, ודרכי הנשימה כוללות את האף, הפה, קנה הנשימה, הסימפונות, הסימפונונות והריאות. איברים נוספים המשתתפים בנשימה הם שרירי בית החזה והסרעפת.

 

תיאור מורחב של מערכת הנשימה בערכים - נשימה ו ריאה.

 


מערכת מחזור הדם

מערכת מחזור הדם הינה מערכת צינורות (כלי הדם) סגורה ורציפה המניעה את נוזל הדם בתנועה מחזורית מן הלב אל הרקמות השונות בגוף, ומשם בחזרה אל הלב.

 

מחזור הדם נושא חמצן, חומרי מזון, הורמונים וחומרים אחרים אל הרקמות, ומפנה פחמן דו-חמצני וחומרי פסולת אחרים מהרקמות אל האיברים המפרישים - כליות, ריאות ועוד.

 

מחזור הדם מונע על ידי פעילותו של שריר הלב וכן על ידי תנועת השרירים העוטפים את כלי הדם השונים בגוף. כלי הדם מתפרשים על פני כל הגוף ברשת מסועפת ביותר, בעלת שטח פנים עצום, המאפשר מעבר מהיר ואינטנסיבי של חומרים מהרקמות אל הדם ולהפך.

  

תיאור מורחב של מערכת מחזור הדם בערכים - מחזור הדם, דם, לחץ דם, כלי דם, אבי העורקים ו לב.

 


מערכת העיכול

מערכת העיכול עוסקת בפירוק המזון הנכנס לגוף האדם לחומרים כימיים בסיסיים, אותם ניתן לנצל בתהליכי חילוף החומרים, והוצאת הפסולת הנותרת. מערכת זו מורכבת מצינור ארוך העובר בתוך הגוף ומשנה את אופיו בקטעים שונים כדי לטפל במרכיבים שונים של המזון.

 

מערכת העיכול מחולקת לשמונה חלקים עיקריים, כאשר לכל אחד מהם תפקיד שונה: פה, בית הבליעה והוושט, הקיבה, תריסריון, המעיים, המעי הדק, המעי הגס, המעי העיוור ופי הטבעת.

 

תיאור מורחב של מערכת העיכול בערכים: עיכולתזונה, פה, בלוטות הרוק, שיניים, קיבהכבדלבלב, מרהמעיים.

 


מערכת ההפרשה החיצונית

מערכת של בלוטות המפרישות את תוצריהן לתוך חלל בגוף או אל פני העור, ולכן פעולתן מוגבלת לרקמות הסמוכות להן (בניגוד למערכת ההפרשה הפנימית, שפעולתה יכולה להיות ארוכת-טווח). נקראת גם המערכת האקזוקרינית.

 

רוב הבלוטות האקזוקריניות מפרישות את תוכנן דרך תעלות, כמו בלוטות הדמעות ובלוטות הרוק , וחלקן מפרישות את תוכנן ישירות לאיבר המטרה, כמו בלוטות הריר ושאר הבלוטות של מערכת העיכול. בין בלוטות ההפרשה החיצונית אפשר למנות גם את הערמונית, בלוטות החָלָב, בלוטות החֶלֶב ובלוטות הזיעה.

 

תיאור מורחב של מערכת ההפרשה החיצונית בערכים: בלוטות וזיעה.

 


מערכת ההפרשה הפנימית

מערכת של בלוטות המווסתות את פעילותם של מנגנונים רבים בגוף, על-ידי הפרשתם של חומרים כימיים הנקראים הורמונים. הפרשת ההורמונים נעשית ישירות למחזור הדם, ומשם לאזורים קרובים או מרוחקים בגוף. נקראת גם המערכת האנדוקרינית.

 

בלוטת יתרת המוח , בתיאום עם התת-רמה (היפותלמוס), מווסתת את פעולתן של שאר הבלוטות האנדוקריניות: בלוטת התריס ובלוטות מצד התריס, יתרת הכליה (הבלוטה האדרנלית), הלבלב, בלוטת האצטרובל וההרת. גם האשכים, השחלות והשליה מתפקדים כבלוטות הפרשה פנימית, לצד תפקידיהם האחרים.

 

תיאור מורחב של מערכת ההפרשה הפנימית בערכים: בלוטות, הורמונים ויתרת המוח.  

 

 


מערכת העצבים

מערכת המורכבת מרשת ענפה של תאי עצב שנושאים מידע (בצורת אותות עצביים) אל כל חלקי הגוף ומהם. תפקיד המערכת הנו לפקח על תיאום ותקשורת בין האורגניזם לסביבתו החיצונית ובין איבריו לבין עצמם.

 

העצבים קולטים גירויים המגיעים מבחוץ או מבפנים לאורגניזם והופכים אותם לתגובות חשמליות או כימיות המועברות לרקמות אחרות בגוף ועל ידי כך גורמות להם לפעול או לעכב פעולה.

 

תיאור מורחב של מערכת העצבים בערכים - מערכת העצבים, תא עצב, מוח, גנגליון ו סינפסות.

 

 


מערכת המין

קבוצת איברים בגוף האדם הממלאים תפקיד ברבייה ובקיום יחסי מין. זהותם ואופיים של אברים אלה שונה בין המינים: אצל הגבר זה כוללת קבוצה זו את האיברים: אשכיםבלוטת הערמונית ו פין. אצל האשה כוללת המערכת את האיברים: שדיים דגדגן, שחלות, חצוצרות, רחם, נרתיק ופות.

 

תיאור מורחב של מערכת המין והרבייה בערכים - רבייה, איברי הרבייה, יחסי מין, גיל ההתבגרות וזוויגיות.

 


מערכת הכליות והשתן

מערכת בגוף האדם המשמשת לפליטת חומרי פסולת וחומרים מזיקים שונים מן הגוף החוצה. מלבד הוצאת פסולת לא רצויה מסייעת מערכת ההפרשה לשמירה על איזון בריכוזי המלחים והנוזלים בגוף. המערכת כוללת הפרשת חומרי פסולת באמצעות הכליות דרך השתן.

 

תיאור מורחב של מערכת השתן והכליות - מערכת השתן והכליות

 

 


המערכת החיסונית

מכלול המנגנונים המסועפים בגוף האדם, האחראים להגנה עליו מפני פלישתם של גופים זרים העלולים להזיק לו. המערכת החיסונית נחלקת לשני חלקים עיקריים: מוּלד (לא-ספציפי) ונרכש (ספציפי). החלק הראשון פועל נגד כל גוף זר, ומונע את מרבית הפלישות לגוף; השני נכנס לפעולה כאשר הפלישה חזקה מכפי יכולתה של המערכת הלא-ספציפית לבלום אותה, ופועל במישרין נגד סוג מסוים של פלישה.

 

אחד המרכיבים החשובים של המערכת החיסונית היא המערכת הלימפטית - רשת של בלוטות, רקמות וצינורות דקים בגוף האדם, שבין תפקידיה סינון נוזלי הגוף ממגוון הגורמים המזהמים שבו.

 

תיאור מורחב של המערכת החיסונית בערכים: המערכת החיסונית, מערכת הלימפהמוח עצמות, שקדים, ליזוזום, בלוטת ההרת, נגיף, חיידקים וטחול.

 


אברי חישה

קבוצת איברים בגוף האדם המחוברים אל מערכת העצבים, ומעבירים דרכה מידע בנוגע לגירויים שונים מחוץ לגוף ובתוכו. איברי החישה מסוגלים לקלוט מידע מסוגים וממקורות שונים: אור (עין), קול (אוזן) חום, כאב ומגע (עור), ריח (אף) וטעם (לשון).

 

תיאור מורחב של איברי חישה בערכים: ראייה , טעם וריח , חוש המישוש  ושמיעה .

 

 


מידע נוסף

 

המחזור החודשי - מעגל הפריון בגוף האישה. פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

 

תהליך ההפריה - היכן נפגשים תאי הזרע עם הביצית? מהי זיגוטה? אנציקלופדיה ynet מציגה את היווצרות החיים שלב אחר שלב. פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

 

מערכת העיכול - כיצד פועלת מערכת העיכול בגוף האדם ומה קורה למזון העובר בה? פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

 

אודות השמיעה - היכן ממוקמת האוזן הפנימית? מהו תפקידו של עור התוף? בואו לגלות כיצד פועלים חלקי האוזן השונים. פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

  

הלב - ההשערות בדבר תפקידו של הלב לאורך ההיסטוריה היו שונות ומשונות - מאריסטו שחשב כי תפקידו לדחוס אוויר לריאות, דרך גלנוס שהבין כי יש ללב חלק בהזרמת דם, אך לא הבין לאן. פרויקט מיוחד באתר הכיתה האינטראקטיבית. 

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

 

אודות הראייה - כיצד נקרא המעטה המגן על האישון? מהו תפקידה של הרשתית? בואו לגלות כיצד פועלים חלקי העין האנושית. פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©