אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


חיים גורי, 1973
חיים גורי, 1973 צילום: לע"מ
 
חיים גורי, 2001
חיים גורי, 2001 צילום: זום 77
 
כריכת הספר "אני מלחמת אזרחים", 2004
כריכת הספר "אני מלחמת אזרחים", 2004 באדיבות הוצאת הקיבוץ המאוחד
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 ספרות דור הפלמ"ח
 פרס ישראל
 העלייה השלישית
 מפא"י
 בית אלפא
 יצחק רבין
 פלמ"ח
 מלחמת העצמאות
 מלחמת ששת הימים
 מלחמת יום הכיפורים
 הגנה
 שואה
 אדולף אוטו אייכמן
 העפלה
 דבר
 חיים חפר


תחומים קשורים
 ספרות עברית ויידיש
 עיתונות


 
 
 

חיים גורי


Haim Gouri

מידע נוסף

חיים גורי (יליד 1923), משורר ישראלי. מחשובי היוצרים בתרבות העברית של המאה ה-20, ומנציגיו המובהקים של "דור הפלמ"ח" בספרות הישראלית. מכלול יצירתו העניפה כולל לא רק שירים ופרוזה, אלא גם כתיבה עיתונאית, מלאכת תרגום ועשייה קולנועית. חתן פרס ישראל לשנת תשמ"ח (1988).

 

גורי נולד בתל-אביב, בנם של אנשי העלייה השלישית. אביו, ישראל גורי, היה חבר כנסת מטעם מפא"י. עד גיל 12 למד בבית-החינוך לילדי עובדים בתל אביב, ואחר כך עזב את הבית לטובת חברת הילדים בקיבוץ בית אלפא, בבית-הספר המחוזי בגבעת השלושה ומאוחר יותר, בבית הספר החקלאי "כדורי" שלמרגלות הר תבור (בן כיתתו של יצחק רבין).

 

בשנת 1942 התגייס לפלמ"ח ושירת בשורותיו עד לשנת 1949. הווי החיים של חבורת הלוחמים הפלמ"חניקית תועד ביצירותיהם של רבים מבני התקופה, והיה ברבות השנים למושג מכונן בתרבות הישראלית. גורי, הן בתרומתו לעשייה עצמה, והן בכתיבתו השירית אודותיה – היה לאחד מסמליו המובהקים של הדור. ספרו הראשון - "פרחי אש" (1949) – זכה לקבלת פנים חמה ביותר, ומחברו נתפס כלב הקונצנזוס של ההויה הישראלית.

 

שנה מאוחר יותר ראה אור ספרו הבא - "עד עלות השחר" - יומן מלחמה שהיה שונה מאוד באופיו מיצירתו הקודמת. בספר זה התייחס גם אל צדה המכוער של המלחמה ותיאר מעשי ביזה של הלוחמים ופגיעה בשבויים. ספר זה זכה לקבלת פנים נלהבת פחות, בעיקר מטעם הצבא אשר תחילה אסר כלל את הפצתו ומאוחר יותר הטיל צנזורה על חלקים ממנו.

 

גורי השתתף בקרבות מלחמת העצמאות בחטיבת הנגב של הפלמ"ח. מאוחר יותר נלחם גם במלחמת ששת הימים, ובמלחמת יום הכיפורים שימש כקצין חינוך באחת מאוגדות השריון בסיני. לאורך השנים התמיד לבטא את עמדותיו הפוליטיות ופעל באפיקים שונים כדי להשפיע על המציאות הישראלית בסוגיות חברתיות ומדיניות.

 

בשנת 1947 יצא למחנות העקורים באירופה בשליחות ה"הגנה", כדי להכין את עלייתם ארצה של בני נוער, ניצולי שואה. המפגש של גורי, הצבר הלוחם יליד הארץ, עם יהדות הגולה, המצולקת מאימת השואה, הותיר בו חותם עמוק. בהמשך דרכו הקדיש חלק ניכר מזמנו לעיסוק בנושא זה. בעת משפט אייכמן שימש ככתב העיתון "למרחב" ורשימותיו ראו אור גם כספר - "מול תא הזכוכית" (1962).

 

גורי בחדר עבודתו, 2005 (צילום: עטא עוויסאת)

 

ב-1972 הוזמן על ידי חברי קיבוץ לוחמי הגיטאות ליצור סרט עבור המוזיאון של הקיבוץ בנושא השואה והמרד. התוצאה היתה טרילוגיה קולנועית תיעודית הנחשבת ליצירת מופת: "המכה ה-81" (1974) - סרט הנפתח בעליית הנאצים לשלטון ומסתיים בהשמדת היהודים , "הים האחרון" (1979) - סיפור מסעם של רבבות ניצולי השואה ממזרח אירופה לארץ ישראל במסגרת העלייה הבלתי-ליגאלית ו"פני המרד" (1985) - הנצחת היבטים שונים של ההתנגדות היהודית באירופה, מהפירנאים ועד יערות מינסק. הסרטים תורגמו לחמש שפות, הוקרנו בכל רחבי העולם ואף זכו בפרסים רבים ("המכה ה-81" היה מועמד לפרס האוסקר ו"הים האחרון" זכה בפרס "נשר הכסף" בצרפת).

 

עם תום שירותו הצבאי, החל גורי את לימודיו האקדמיים באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא למד ספרות עברית, פילוסופיה ותרבות צרפת. מאוחר יותר זכה במלגת לימודים מטעם ממשלת צרפת ונסע להשלים את השכלתו באוניברסיטת הסורבון בפריס. במשך השנים ניצל את ידיעותיו בשפה הצרפתית ועסק גם בתרגום שירים, סיפורים ומחזות מצרפתית לעברית. כתיבתו העיתונאית ליוותה את עשייתו במשך תקופות ארוכות. משנת 1954 כתב בעיתון "למרחב", ולאחר שזה אוחד עם העיתון "דבר" המשיך לפרסם בו את רשימותיו עד לסגירתו.

 

שירתו של גורי מזוהה בעיקר עם "שירת האנחנו" - שירה המבטאת את קולו של הקולקטיב ומתמקדת בתיאור חוויות לאומיות המשותפות לבני דורו. כמה משיריו הולחנו והיו לנכסי צאן ברזל בזמר העברי, כך למשל שיר "הרעות" ו"באב אל וואד". אך כתיבתו כוללת גם פן אישי-וידויי, שאמנם מוכר פחות לקהל הרחב, אך מהווה מרכיב כבד משקל במכלול יצירתו. על הבלבול הנוצר לעתים בין המימד הלאומי-קולקטיבי לבין המימד הפרטי והאינטימי, סיפר גורי באחד הראיונות עימו: "אני יודע, ששירים אישיים שלי מתפרשים לפעמים כשירים לאומיים בגלל הסטיגמה של 'כובע הגרב' הפלמ"חי. מקובל עכשיו שהקורא יוצר את השיר לא פחות מהכותב, ולכן מותר לו לפרש כרצונו, אך נתקלתי פה ושם בפירושים מעלי חיוך. באחד מימי הזיכרון קראו בגל"צ כמה משיריי בחגיגיות רבה, כהצדעה לנופלים, ביניהם את 'אם תעבור במיצרים האלה ההולכים ונפערים', שהוא שיר אירוטי מובהק".

 

גורי נשוי, אב לשלוש בנות וסב לנכדים. מתגורר בירושלים.

 

מספרי שיריו: "שירי חותם" (1954), "שושנת הרוחות" (1961), "תנועה למגע" (1965), "מראות גיחזי" (1974), "עד קו נשר" (1976), "איומה" (1979), "מחברות אלול" (1985), "חשבון עובר" (1988), "הבא אחרי" (1994), "השירים" (1998).

 

מספריו בפרוזה: "עסקת השוקולד" (1965; רומן), "הספר המשוגע" (1972), "החקירה, סיפור רעואל" (1980).

 

עוד מיצירתו: "אלבום הפלמ"ח (1959), "השורש" (1961), "דפים ירושלמיים" (1968), "מי מכיר את יוסף ג'?" (1980), "משפחת הפלמ"ח (ילקוט שירי עם ופזמונים, בשיתוף עם חיים חפר), "רשימות מבית היין" (1991), "מאוחרים" (2002), "אני מלחמת אזרחים" (2004; שירים, סיפורים וקטעי עיתונות), "עיבל" (2009).

 


מידע נוסף

 

כל הטורים של חיים גורי - אוסף מאמרי דעות פרי עטו של חיים גורי. מתוך אתר ynet.

לעמוד המאמרים - לחצו כאן.

 

"הִשְׁתַּנּוּת" מאת חיים גורי - לרגל פסטיבל השירה הבינלאומי בירושלים פירסם אתר ynet שיר משיריו של גורי.

לקריאת השיר - לחצו כאן.

 

"אני מלחמת אזרחים" - אסופת היצירות של חיים גורי, היא ספר נדיר שצריך להצטרף לספרייה שלכם. כתבה מאת אריאנה מלמד באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

כמעט כל הפרות הקדושות נשחטו - "אולי נבקש פסק זמן/ אולי תומרקין יקים בידיו הקשות/ אנדרטה לזכרן היקר/ ברזל מעורגל, מזדקר על רכס קשוב". שני שירים מתוך הספר "עיבל". מתוך אתר ynet.

לקריאת השירים - לחצו כאן.

 

הנמר הזקן עוד נושך - "עיבל", ספרו החדש של חיים גורי, הוא חשבון נפש של ארץ ישראל העובדת הבא מתוך אהבה. ניסים קלדרון על משורר שרק משתבח עם השנים. מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

שיעור ספרות - מאחורי כל יצירה מתחבא יוצר, ומאחורי כל יוצר מסתתר סיפור. מסע בעקבות סיפורי חייהם של הכותבים הגדולים, בישראל ובעולם. פרוייקט באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©