אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מרדכי (מוטה) גור
מרדכי (מוטה) גור צילום: לע"מ
 
מוטה גור כרמטכ"ל
מוטה גור כרמטכ"ל צילום: משה מילנר, לע"מ
 
גור לוחץ את ידו של חוסיין מלך ירדן בבית הנבחרים האמריקני, 1994
גור לוחץ את ידו של חוסיין מלך ירדן בבית הנבחרים האמריקני, 1994 צילום: יעקב סער, לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 אתר לזכרו


ערכים קשורים
 מפלגת העבודה
 ארגון צבאי לאומי
 סזון
 מלחמת העצמאות
 מלחמת סיני
 הקרב על המיתלה
 מלחמת ששת הימים
 דוד אלעזר
 מלחמת יום הכיפורים
 מבצע יונתן
 מבצע ליטני
 ממשלת אחדות לאומית


תחומים קשורים
 אישים בישראל
 היסטוריה צבאית


 
 
 

מרדכי גור


Gur, Mordechai

ציטוטים |  מידע נוסף

מרדכי (מוטה) גור ( 1930 - 1995), פוליטיקאי ואיש צבא ישראלי. כיהן כרמטכ"ל ה-10 של צה"ל (1974 - 1978), כחבר כנסת וכשר. מראשי מפלגת העבודה.

נולד בירושלים בשם מרדכי גורבן. אביו היה עובד אזרחי בשירות הצבא הבריטי (בזמן שלטון המנדט הבריטי בא"י). בגיל 12 עברה המשפחה לרחובות. בגיל 13 הצטרף לשורות הגדנ"ע של ארגון ה"הגנה", שנתיים לאחר מכן היה לראש סניף הגדנ"ע ברחובות. במהלך פעילותו ב"הגנה" נטל חלק בפעילות הארגון נגד אנשי האצ"ל (בתקופת הסזון). במלחמת העצמאות שירת בגדוד הפשיטה בחטיבת הנגב. את שירותו בגדוד סיים כמפקד פלוגה.

 

בתום המלחמה עבר לשרת בנח"ל, במקביל החל בלימודי מזרחנות ומדעי המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים. כעבור שנתיים התנדב גור ליחידת הצנחנים (תחת פיקודו של אריאל שרון) והתבלט כמפקד בפעולות הגמול בשנות ה-50. בפעולת הגמול בחאן-יונס (1955) נפצע וזכה לציון-לשבח. ב-1956 מונה למפקד גדוד הנח"ל המוצנח הראשון (גדוד 88). במלחמת סיני הוביל את הגדוד בלחימה בקרב על המיתלה ובתקיפת שדה התעופה בא-טור. בשנים שלאחר מכן המשיך לעלות בשרשרת הפיקוד בצה"ל. בין תפקידיו: סגן מפקד חטיבת הצנחנים, מפקד חטיבת גולני (פיקד על פעולת הפשיטה בנוקייב), מפקד המכללה לפיקוד ומטה וראש מחלקת מבצעים במטכ"ל.

 


מרדכי גור (ימין), במהלך כהונתו כרמטכ"ל, עזר ויצמן (אמצע) ושמעון פרס (צילום: משה מילנר, לע"מ)


במלחמת ששת הימים עמד בראש חטיבת המילואים שכבשה את ירושלים המזרחית. בסופו של הקרב על העיר העתיקה הודיע במערכת הקשר: "הר הבית בידינו", משפט אשר נחרט בזיכרון הישראלי. בתום המלחמה צורף למשלחת ישראל באו"ם והשתתף במסע הסברה ישראלי בחו"ל. עם שובו לישראל מונה למפקד כוחות צה"ל ברצועת עזה וצפון סיני ולאחר מכן למפקד אוגדה. היה אלוף פיקוד הצפון (1969 - 1972 ושוב ב-1974) ונספח צה"ל בוושינגטון (1972/3).

באפריל 1974 (עם התפטרותו של הרמטכ"ל דוד אלעזר) מונה גור לרמטכ"ל וניצח על שיקום הצבא לאחר מלחמת יום הכיפורים. במהלך כהונתו פיקד על שחרור החטופים הישראלים מאנטבה (1976) ועל מבצע ליטני.

 

הרמטכ"ל מרדכי גור חותם על הסכם הביניים בין ישראל למצרים, בנוגע למיקום הכוחות בחצי האי סיני, 1975 (צילום: משה מילנר, לע"מ)


עם שחרורו משירות צבאי ב-1978 הצטרף גור למפלגת העבודה וכעבור זמן מה נמנה עם ראשיה. היה חבר הכנסת ה-10 וה-11 ושר הבריאות בממשלת האחדות הלאומית (1984 - 1986). סירב להצטרף לממשלה בקדנציה השנייה ונעשה ליו"ר מועצת המנהלים של סולל בונה. לאחר שלא הצליח להיבחר כמועמד מטעם מפלגתו לראשות ההנהלה הציונית, שב לממשלה כשר בלי תיק. גור נבחר לכנסת ה-13 ובקיץ 1992 מונה לסגן שר הביטחון. שלוש שנים אחר כך שם קץ לחייו בעקבות מחלה סופנית.

בוגר ביה”ס ללימודי עסקים באוניברסיטת הרוורד בארה”ב. חיבר מספר ספרים על נושאים צבאיים וכן סדרת ספרי ילדים שבמרכזם דמותה של כלבה מסוג רועה גרמני המשתתפת בפעולותיה של יחידת הצנחנים בצה"ל. הידוע מביניהם הוא הספר "עזית הכלבה הצנחנית".

 


ציטוטים

 

  •  "במלחמת יום הכיפורים ואחריה איבדנו דורות של גנרלים. איבדנו תשעה מפקדים, שנשאו על כתפיהם את הצבא הזה משך שנים רבות. צריך למלא את מקומם ולא רק במלחמה. הגנרלים צריכים להיות בשטח, לפקד לחנך, לטפח, זו בעיה רצינית. במלחמה הזאת איבדנו גם 200 קציני-קבע, 200 מפקדי שדה מעולים, ברמות של מפקדי יחידות. גם כאלה נבנים בתוך 10-12 שנים. לא בונים אותם ביום אחד. בקלות יכול להיווצר מצב שנסבול מ"קרחות" גדולות במבנה הפיקודי...". הרמטכ"ל מרדכי גור מתייחס להשלכותיה של מלחמת יום הכיפורים על צה"ל. מתוך דבריו בפגישה עם כתבים צבאיים, יוני 1974.

 

  • "אנחנו חייבים ליצור, תחילה בתוך הצבא ואחר כך עם הציבור כולו,  מערכת כזאת, שבמסגרתה יוכל הקצין בשדה לקבל החלטות, שיהיה לו האומץ לקבל החלטה ושהוא ירצה לקבל אותה. המלחמות הוכיחו שרק הנכונות לשאת באחריות היא הגורם הדומיננטי בשדה הקרב ".  הרמטכ"ל מרדכי גור, יוני 1974.

 

  • "הרצון להיות רמטכ"ל הוא בעיקר רצון להיות שותף פעיל בקבלת ההחלטות. בתפקיד הזה אתה שותף להחלטות גדולות. אנחנו מדברים פה בגילוי לב על השאיפה שלי להיות רמטכ"ל: כאשר הייתי מפקד פלוגה בצנחנים, התנגדתי פעמים רבות למבצעים שהלכנו לבצע. עשיתי אז את החשבון הכולל וחשבתי לעצמי שאילו נמצאתי אז ברמה הכי גבוהה ושם צריך היה לקבל החלטה - לא הייתי מקבל את ההחלטה לבצע... בימים שקדמו למלחמת ששת הימים הייתי במשך זמן רב נגד היציאה למלחמה. בתוך צה"ל החלה תנועה: לצאת היום למלחמה! לצאת מחר למלחמה! כל יום שאיננו יוצאים למלחמה אנחנו מפסידים. חשבתי אז שאנחנו מספיק חזקים לחכות ושזה לא נכון להוציא מדינה למלחמה בלי לדעת בדיוק מה יקרה". מתוך דבריו בראיון עיתונאי, אוקטובר 1975

 


מידע נוסף

 

רמטכ"לי צה"ל: מרא"ל יעקב דורי ועד רא"ל גבי אשכנזי. רשימת כל רמטכ"לי צה"ל מקום המדינה ועד לימינו. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט – לחצו כאן

 

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©