אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


קטע מצינור הגז בין מצרים לישראל
קטע מצינור הגז בין מצרים לישראל צילום: רויטרס
 
חתימת הסכם יבוא גז ממצרים לישראל. בתמונה, שר התשתיות בנימין פואד בן אליעזר ושר הנפט סמח פאהמי
חתימת הסכם יבוא גז ממצרים לישראל. בתמונה, שר התשתיות בנימין פואד בן אליעזר ושר הנפט סמח פאהמי צילום: ישראל הדרי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 מסופוטמיה
 הרי אורל
 ערד
 עמק החולה
 פחמימנים
 גז
 נפט
 דלק
 אנרגיה
 פחם
 רכב
 אמוניה
 גופרית
 חנקן
 פחמן חד-חמצני
 פחמן דו-חמצני
 אורגניזם
 אנאירובי
 חיידקים
 מולקולה
 כדור הארץ
 ביוספירה


תחומים קשורים
 חומרים שימושיים
 כימיה


 
 
 

גז טבעי


Natural gas

היסטוריה |  גז טבעי בישראל |  מידע נוסף

גז טבעי, תערובת של פחמימנים גזיים שמשקלם המולקולרי נמוך (בעיקר מתאן 85%], אתאן [10%], פרופן, בוטן ופחמימנים גבוהים יותר). מצוי לרוב במעמקי האדמה (בדרך כלל בקרבת נפט) ומשמש דלק ומקור לחומרי ביניים בסינתזה אורגנית. ערך ההיסק שלו (כמות האנרגיה המשתחררת בגלל שרפה) - 1000 3.ft/Btu לערך. הגז חסר צבע וריח.

 

בדרך כלל מצוי הגז יחד עם הנפט (ומכונה casinghead gas), ואולם כמויות מסחריות של גז טבעי מפיקים לרוב מבארות גז. מבחינים בין גז ביוגני ("גז יבש"), שהוא מתאן טהור, גז תרמי, שהוא מתאן הנוצר על ידי פיצוח תרמי של קרוגן, ו"גז רטוב", הזהה לגז המופק משדות נפט ומורכב ממתאן ומאתן. יתרונותיו (בהשוואה לנפט ולפחם): הוא זול יחסית ואפשר לאגור אותו במכלים על ידי ניזולו בטמפרטורה נמוכה (º161C-).

 

ניזול הגז (LNG = Liquid Natural Gas) על ידי קירורו הוא תהליך יקר אך כדאי משום שנפח הגז הנוזלי קטן ביותר מפי 600 ביחס לנפח הגז – מה שמאפשר אחסון והובלה נוחים יחסית.

 

אסדה לקידוח של נפט וגז טבעי

 

המתאן מהווה כ-80%-90% מהגז הטבעי, המכיל גם אתאן, פרופן, בוטנים ופנטנים. ניתן להשתמש בגז טבעי להפעלת תחנות כוח, לבעירה, להפקת דלקים נוזליים וכימיקליים לתעשייה. החל משנות ה-90 של המאה ה-20 החל שימוש מסחרי בגז טבעי כדלק לרכבים. האנרגיה הסגולית שלו ליחידת משקל גבוהה ב-15% מן האנרגיה הסגולית של הבנזין, והאוקטן שלו הוא כ-120. גז זה (CNG - Compressed Natural Gas) נדחס בלחץ גבוה לתוך מיכלים.

 

לייצור חשמל בעזרת גז טבעי ישנם מספר יתרונות. הגז  מאפשר שימוש בטכנולוגיות משוכללות המאפשרות ניצול אנרגטי גבוה יותר בתחנות כוח, לעתים עד30% מדלקים אחרים. תהליך ייצור החשמל בעזרת גז טבעי אינו כולל יצירת קיטור ואת עיבויו למים באמצעות מי ים קרים, על כן אין הכרח להקים תחנות מעין אלו בקרבת הים ובנוסף, תחנות הכוח המופעלות בגז תופסות שטח קטן יחסית. כמו כן, הגז הטבעי הוא מרכיב חשוב בתהליך יצירת האמוניה - "תהליך הבר" (Haber process ) - המשמשת כחומר דישון חשוב בחקלאות.

 

הגז הטבעי מזהם פחות, יחסית לשאר הדלקים משום שכמויות המזהמים בו, דוגמת גופרית, תחמוצות חנקן, פחמן חד-חמצני וחלקיקים שונים הן נמוכות, בעירתו מושלמת ותוצרי השריפה שלו נקיים יחסית (הוא שורף כ-30% פחות פחמן דו-חמצני מנפט ו-45% פחות פחם). כמו כן, הוא לא מזהם מים, כמו דלקים האחרים. למרות תכונות אלו, רואים ארגוני איכות הסביבה בגז רק שלב ביניים בדרך לשימוש באנרגיה נקיה לחלוטין, דוגמת אנרגית הרוח ואנרגיה סולרית.

 

גז בישול או גפ"מ (גז פחמימני מעובה) הוא הקל שבמוצרי הנפט השונים, ומיוצר בתהליך של זיקוק נפט. מכיל בדרך כלל מכ-80% בוטן ומכ-20% פרופן. הגז מכיל אחוז מזערי של חומר ריח, (אתיל מרקפמן), למקרי דליפה. גז הבישול מזהם הרבה יותר מגז טבעי. גז מופק גם מפחם, אך תהליך ההפקה יקר יותר מנפט. ניצולת האנרגיה של הגז הטבעי על פני הגז המופק מנפט או מפחם גבוהה לעתים עד פי 2.

 

גז טבעי נוצר בתוך מאגרי נפט, בסמוך להם או במאגרים עצמאיים, רבים מהם נוצרו לפני 280 עד 360 מיליון שנה. מקורו בצמחי יבשה וגם בחומרים אורגניים ימיים. למעשה, לכול סלעי המקור יש פוטנציאל לאצור בתוכם גז, המצוי בטבע בכמויות גדולות הרבה יותר מנפט.

 

גז טבעי נוצר בכמה שלבים הקשורים בדרך כלל לתהליך היווצרותו של הנפט: בתחילת התהליך נוצר גז מתאן כתוצאה מפעילות אנאירובית של חיידקים המפרקים חומר אורגני; גז טבעי, בעיקר "רטוב", נוצר בעיצומו של תהליך היווצרות הנפט בעומקים של 1 עד 5 ק"מ. בעומקים ובטמפרטורות גדולים יותר נוצר גז טבעי כתוצאה מבישול הנפט – מולקולות הנפט הארוכות יותר מתפצחות למולקולות קצרות יותר, כלומר למולקולות גז המונות עד 4 פחמנים.

 

מספר מדענים גורסים כי מקור הגז והנפט הוא אנאורגני (או א-ביוגני) – אחת התיאוריות התומכות בתופעה זאת טוענת כי גז שנוצר אחרי התגבשות החומר הלוהט שבמעטפת כדור הארץ. גז זה כלוא במעטפת ומשתחרר לעתים באזורי חולשה של הליתוספרה. עד כה לא נמצאו הוכחות מבוססות לטענות אלו.

 

שדות הנפט הגדולים נמצאים ברוסיה (כ-33% מהייצור העולמי), בארה"ב, באלג'יריה, בקטר ובהולנד. בארה"ב בלבדה יש כ-300,000 קידוחי גז וכ-50 מיליון צרכנים פרטיים (הגז הטבעי מגיע למקום השני, אחרי נפט, בצריכת אנרגיה בארה"ב – כ-25%.

 

על פי הערכה, בשנת 2007 הופקו ברחבי העולם 3,000,000,000,000 (3 טריליון) מטרים מעוקבים של גז כ-25% מצריכת האנרגיה העולמית. יש לציין כי משבר האנרגיה בשנות ה-70, תרם לעלייה בשימוש הגז. ארה"ב היא צרכנית הגז הגדולה בעולם – 657 מיליארד מ"ק, ואחריה האיחוד האירופאי - 516 מיליארד מ"ק, רוסיה – 420 מיליארד מ"ק, אירן – 119 מיליארד מ"ק, יפן – 101 מיליארד מ"ק ובריטניה וגרמניה עם 95 מיליארד מ"ק כל אחת.

 


היסטוריה

גילוי גז טבעי מתוארך לאלף השני לפנה"ס לערך במסופוטמיה, אך יתכן שבני אדם היו מודעים לקיומו אלפי שנים קודם לכן. מרבצי הגז הוצתו ושמשו לחימום, ואף שמשו כמקומות פולחן באזור פרס. השימוש בגז טבעי מוזכר בכתבים בסין מהמאה ה-9 לפנה"ס – הסינים היו שואבים את הגז בעזרת צינורות חזרן (במבוק) ארוכים, בזמן שעבדו במכרות מלח עמוקים. ב-211 לפנה"ס מופיע בסין האזכור הראשון לבאר גז, 150 מ' עומקה, ששימשה למיצוי מלח ממים על ידי אידויים בעזרת שריפת הגז.

 

גז טבעי התגלה באירופה רק ב-1659, וב-150 השנים לאחר מכן היה השימוש בו מועט. לעומת זאת, לגז שהופק על ידי חימום של פחם נמצא שימוש רב יותר, ועד תחילת המאה ה-19 הוא האיר את מרבית בירות אירופה. כמו כן השתמשו בגז זה לבישול ולתעשייה. השימוש בגז טבעי נשאר מקומי במהלך המאה ה-19 משום שהטכנולוגיה להולכתו לא היתה בנמצא. על כן מרבית הגז שהופק מבארות נפט נשרף כתוצר לוואי או נשאר במעמקי האדמה.

 

רק עם פיתוחה של תשתית צינורות יעילה בתחילת שנות ה-30 של המאה ה-20 החלה העברת גז טבעי למרחקים גדולים של מאות ושל אלפי קילומטרים. אורכו של "אורות צפוניים" (Northern Lights) למשל, צינור הגז המחבר בין שדות הנפט בחופי הים הארקטי לרוסיה ולאירופה (הושלם 1985), מסתכם ב-7,300 ק"מ לערך, ובדרכו הוא חוצה את הרי אורל וכמעט אלף נחלים ונהרות. צינור גז אחר מחבר את שדות הגז שאלג'ירה לסיציליה ומשם לאיטליה – מרחק של 2,500 ק"מ ובעומק של 600 מ' בים התיכון. מלבד צינורות, מובל גז טבעי נוזלי במיכליות ענק על גבי ספינות.

 

בשל נפיצותו הרבה נחשבת הובלתו לתהליך אחסון הגז יקר מאוד ומסוכן ופעמים רבות הוא מאוחסן במיכלי ענק מתחת לפני האדמה.

 


גז טבעי בישראל

חיפוש והפקה של גז טבעי הוסדרו בישראל באמצעות חוק הנפט (1952), וב-2002 אושר בכנסת "חוק הגז" שהסדיר את הולכת הגז משדות הגז אל הצרכנים באמצעות מערכת צינורות ימיים ויבשתיים. החוק מציין כי רשת הצינורות תיבנה על ידי זכיין - תקופת הזיכיון נקבעה ל- 30 שנה, ולאחר מכן תועבר התשתית לבעלות המדינה.

 

גז טבעי היה אחראי לכ-37% מהחשמל שיוצר בישראל ב-2010 (כ-5 מיליארד מ"ק השווים לכ-3 מיליארד ש"ח), זאת לעומת ייצור אפסי ב-2003. על פי הערכה צפוי השימוש בגז טבעי להגיע לכ-17 מיליארד מ"ק ב-2020.

 

ביולי 2005, לאחר מו"מ ממושך, נחתם הסכם בין ישראל לבין מצרים על אספקת גז טבעי בכמות של 7 מיליארד מ"ק בשנה למשך 20 שנה. במסגרת זו חתמה חברת הגז המצרית EMG על חוזים עם חברת החשמל בהיקף של כ־4 מילארד דולר לאספקת גז ב־15 השנים הבאות. המצרים השקיעו 470 מיליון דולר בצינור הגז (כ-100 ק"מ אורכו) המחבר בין אל-עריש לחוף קצא"א באשקלון.

 

במסגרת הכניסה לייצור גז נבנו 400 ק"מ של תשתיות הולכה ואספקה. מרבית תחנות הכוח השונות של חברת החשמל חוברו לגז טבעי, כך גם לגבי מספר מפעלי תעשיה. (עד ל-2009 הושקעו במשק הגז כ-1.3 מיליארד דולר).

 

חיפושי גז החלו בישראל עוד בתחילת המאה ה-20, אך ללא גילויים מהותיים. גז בכמויות זניחות נתגלע ליד רכס זוהר ליד ערד ב-1958, וכמויות זניחות עוד יותר בעמק החולה. ב-1999 נתגלה שדה גז טבעי מול אשקלון ("מרי-B") בהיקף של כ-32 מיליארד מ"ק מול אשקלון. חברת "בריטש גז" גילתה בשנת 2000 מאגר גז טבעי מול חוף עזה, כ-50 מיליארד מ"ק גודלו. 

 

בסוף 2008 נתגלה כ-90 ק"מ מערבית שדה גז ענק, "תמר" בעומק של 1.5 ק"מ בהיקף של כ-240 מיליארד מ"ק - תגלית הגז הטבעי הגדולה בעולם באותה שנה. זמן קצר מכן, נתגלה סמוך לחוף חיפה מאגר קטן יותר, "דלית", בהיקף של כ-15 מיליארד מ"ק. שדה גז עצום נוסף, "ליוויתן", נתגלה בסמוך ל"תמר" וגודלו מוערך בכ-450 מיליארד מ"ק - אחת התגליות הגדולות ביותר בעשור הראשון של המילניום.

 

תגליות גדולות אלו יגבירו, קרוב לוודאי, את החיפושים בשנים הקרובות אחר שדות גז ונפט באגן המזרחי של הים התיכון. כמויות הגז שנתגלו עד כה יאפשרו את ייצואו למדינות נוספות. עד שנת 2011 היה חלק המדינה והציבור ברווח הנקי מהפקות הגז והנפט היו כ-33%, שיעור נמוך בהרבה ממרבית מדינות המערב. בעקבות התגליות הגדולות, גבר הלחץ בישראל להעלות את חלקה של המדינה ברווח, ועל פי המלצת ועדה שכונסה לעניין ("ועדת שישינסקי", ינואר 2011), הוחלט להעלות את שיעור הרווח ל-52% - 62%. במרס 2011 אישרה הכנסת את המלצות הוועדה כמעט במלואן, זאת למרות לחצים כבדים מצד חברות האנרגיה ובעלי הון המושקעים בחברות אלו.

 


מידע נוסף

 

מה עושים עם כל הגז הזה? - בעקבות גילוין של עתודות גז טבעי גדולות בשדה קידוח מול חופי חיפה: מהם השימושים השונים של גז טבעי, מה יתרונותיו ומה עושה אותו למשאב יקר ערך. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן 

 

סימנים להימצאות 15 מיליארד ד' בים, מול חיפה - מציאת סימני הגז בקידוח תמר הציתה ניצוץ של התלהבות בקרב היזמים, כמו גם בקרב המשקיעים בבורסה בתל אביב. 145 מיליון דולר שהושקעו בקידוח עשויים להפוך למיליארדים רבים ולפתור בדרך לא מעט בעיות למשק האנרגיה הישראלי. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

גז טבעי עשוי להתגלות בכמויות עצומות בישראל - על פי דו"ח גיאולוגי של הממשל האמריקני, באזור יש פוטנציאל לאיתור כמויות ענק של גז טבעי ונפט. הבעיה: חלק מהאזורים עמוקים יותר מ"תמר", מה שהופך את החיפוש לסיכון כלכלי. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

גז טבעי: קודם בתחבורה ציבורית - כבר לפני שנה הגיש הטכניון דו"ח מפורט, המעודד ניסוי בהסבת ציי רכב גדולים לשימוש בגז טבעי. האם כעת, לאחר שברור כי מאגר הגז שנמצא בים גדול אף יותר מהערכות מוקדמות, יוחלט בכל זאת לנסות ולשפר את איכות האוויר ולהוזיל את השימוש ברכב? כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

מאגר הגז: איך זה ישפיע על תדלוק המכונית - לידיעה המשמחת על מציאת מאגר הגז הגדול, יש משמעות ברורה עבור בעלי המכוניות, כמו-גם אנשי איכות הסביבה. האם תביא ההכרזה על המאגר למהפך של ממש בעולם התדלוק? כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן 

 

יש גז בישראל - מה יוצא לנו מזה? - המאגרים שנתגלו אל מול חופי ישראל עשויים להשפיע על מניות החברות המפיקות את הגז וכן על מחיר הגז לצרכן. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

בזכות הגז הטבעי: ירידה של 47% בצריכת מזוט - המעבר לגז טבעי מניב תוצאות: על פי נתוני מכון הנפט, עיקר הירידה בצריכת המזוט נובע מהמעבר של תחנת הכוח באשדוד לשימוש בגז טבעי בלבד. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©