אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מצר גיברלטר, מחבר את האוקיינוס האטלנטי ואת הים התיכון
מצר גיברלטר, מחבר את האוקיינוס האטלנטי ואת הים התיכון צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
קוף מטייל בחופי גיברלטר
קוף מטייל בחופי גיברלטר צילום: איי פי
 
יהושע חסן, ראש עיריית גיברלטר לשעבר
יהושע חסן, ראש עיריית גיברלטר לשעבר צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 ספרד
 מרוקו
 האוקיינוס האטלנטי
 תעלת סואץ
 בריטניה
 אורן
 זית
 ארנבת
 שועל
 מלחמת ירושת ספרד
 הוריישו נלסון
 קרב טרפלגר
 נפוליאון ה-1 בונפרט
 מלחמת העולם הראשונה
 פרנסיסקו פרנקו
 גירוש ספרד
 הים התיכון


תחומים קשורים
 מדינות העולם
 מקומות בארצות העולם


 
 
 

גיברלטר


Gibraltar

מצר גיברלטר |  מושבת גיברלטר |  היסטוריה |  יהודים

גיברלטר, מצר במערב הים התיכון ומושבה בריטית מצפון-מזרח למצר גיברלטר. מקור השם במצודת "ג'בל (הר) טריק" שהקים הגנרל המוסלמי טריק אבן זיאד, מפקד הצבא המורי אשר כבש את המקום בשנת 711 לספירה כראש גשר לקראת כיבוש ספרד על ידי כוחותיו.

 


מצר גיברלטר

מצר ים המפריד בין ספרד (אירופה) למרוקו (אפריקה) ומחבר את האוקיינוס האטלנטי ואת הים התיכון. רוחבו במקום הצר ביותר כ-14 ק"מ; אורכו כ-60 ק"מ ועומקו כ-350 מ' בלבד. גבולותיו המערביים: כף טרפלגר (ספרד) וכף ספרטל (מרוקו). במי המצר העליונים קיימת זרימת מים חזקה מכיוון האוקיינוס האטלנטי, וזאת כתוצאה מהתאדות מוגברת של מי הים התיכון. ואילו במעמקים הזרימה חזקה יותר בכיוון ההפוך, עקב צפיפות גדולה יותר של מי הים התיכון.

 

למצר גיברלטר נודעת חשיבות רבה מבחינה אסטרטגית ומסחרית, אשר התעצמה מאז פתיחת תעלת סואץ (1869).

 


מושבת גיברלטר

מושבת ממשל עצמי בחסות בריטית, בקצה הדרומי של ספרד על חצי אי צר ותלול, מצפון מזרח למצר גיברלטר. שטחו של חצי האי כ-6.5 קמ"ר: כ-4.5 ק"מ אורך מצפון לדרום, וכ-1.2 ק"מ רוחב; בשטחו צוק המתנשא לגובה של 426 מ'. לגיברלטר חשיבות אסטרטגית ממדרגה ראשונה בשל שליטתה על מצר הים המחבר בין הים התיכון לאוקיינוס האטלנטי. אוכלוסיית גיברלטר מונה כ-30,000 תושבים (נכון ל-2005). השפה הרשמית אנגלית, אך נפוצות גם ספרדית איטלקית ופורטוגזית. כ-75% מן התושבים הם נוצרים קתולים, כ-7% משתייכים לכנסייה האנגליקנית, כ-7% מוסלמים, כ-2.3% יהודים.

 

גיברלטר
גיברלטר - דיוקן
שם רשמי Gibraltar
שטח 6.5 קמ"ר
אוכלוסיה 27,833 (אומדן יולי 2004)
שיעור גידול אוכלוסין 0.19% (אומדן 2004)
תושבים ספרדים, איטלקים, אנגלים, מלטזים, פורטוגזים גרמנים, צפון אפריקאים
שפה רשמית אנגלית
דתות קתולים 77%, אנגליקנים 7%, מוסלמים 7%, יהודים 2.3%, 6.7% אחרים
בירה גיברלטר
ממשל תחת מערכת השלטון הבריטי
תוצר מקומי גולמי 500 מיליון דולר (אומדן 1997)
מטבע פאונד גיברלטרי (GIP)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני -
שיעור אינפלציה 1.5% (אומדן 1998)
שיעור אבטלה 2%
ענפי כלכלה מרכזיים תיירות, בנקאות ופיננסים, ספנות
יצוא 136 מיליון דולר (אומדן 2002)
יבוא 1.743 ביליון דולר (אומדן 2002)

 

בגיברלטר ממשל עצמי בכל התחומים למעט הגנה ובטחון, ואולם בריטניה מספקת למושבה סיוע גם בפיתוח הכלכלי של המקום. בשל שטחה הקטן אין במושבה חקלאות והמשק המקומי מתבסס רובו ככולו על ענפי שירותים, תיירות, בנקאות, ספנות ומסחר. שותפות הסחר העיקריות הן גרמניה, בריטניה, שוויץ, צרפת, ספרד ואיטליה. המטבע המקומי הוא פאונד גיברלטרי, וערכו צמוד לערך הפאונד הבריטי.

 

צוק גיברלטר (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

בגיברלטר אין מעיינות ולא עוברים בה נהרות. האקלים ים תיכוני ממוזג, ואולם לעיתים היא סובלת ממחסור במשקעים. כ-500 סוגי צמחים, מיעוטם ייחודי למקום; העצים הנפוצים הם עצי אורן ועצי זית. בין בעלי החיים, יונקים כגון ארנבות, שועלים וקופים ברברים, וכן ציפורים נודדות.

 


היסטוריה

בתקופה היוונית והרומית היה שמה קאלפי (Calpe) והמצוקים שמשני צדי המצר כונו "עמודי הרקולס" (אחד מהם נמצא בגיברלטר, והשני על הר האקו במרוקו). עד המאה ה-14 הייתה בידי המורים הערבים. במהלך הרקונקויסטה שבה גיברלטר ונכבשה על ידי הנוצרים בראשית המאה ה-14 אך שבה ועברה מיד ליד עד כיבושה לבסוף ב-1462 וסיפוחה לממלכת קסטיליה הנוצרית. ב-1704 בזמן מלחמת ירושת ספרד נתפסה על ידי בריטניה, ובהסכמי השלום של אוטרכט (1713), בין צרפת אוסטריה בריטניה ספרד והולנד, הוכרה כשטח חסות בריטי. הבריטים עשו אותה לבסיס ימי, צבאי ומסחרי, והקימו בה מבצר אדיר.

 

במשך קרוב ל-300 שנה תבעה ספרד את גיברלטר חזרה לעצמה, אך חרף כל ניסיונותיה לזכות בה, בדרכי מלחמה או בדרכי שלום, נותרה גיברלטר בידי בריטניה עד היום. 14 פעמים הוטל מצור על גיברלטר, הקשה ביותר הוא זה של 1779, במשך ארבע שנים ניסתה אז ספרד למוטט את ביצורי גיברלטר ולכבשה, אך ללא הצלחה.

 

האדמירל הבריטי נלסון עשה את גיברלטר נמל בית לצי שלו לפני קרב טרפלגר בו הביס את הצי של נפולאון, וביסס את מעמדה של בריטניה כמעצמה הימית החזקה בעולם. ב-1830 הוכרזה גיברלטר מושבת הכתר הבריטי.

 

בשתי מלחמות העולם שמשה גיברלטר את הצי הבריטי במלחמתו בצי הצוללות הגרמני, אשר טיבע אוניות של בנות-הברית בדרכן אל ומן הים התיכון. בזמן מלחמת העולם השנייה פונתה רוב אוכלוסייתה האזרחית. בקרקע הסלעית של גיברלטר נחצבו מנהרות ארוכות ועמוקות אשר בהן הוקם בסיס תת-קרקעי, מוגן מפני הפצצות מן האויר ומן הים, ובו מערכות הספקה של מזון ומים, תחנות כוח, קווי תקשורת בתי-חולים ועוד.

 

עם הקמתו של ממשל העצמי במושבה ב-1964 נבחר ראש עיריית גיברלטר, יהושע חסן, פוליטיקאי יהודי ממוצא עירקי, לתפקיד ראש השרים (Chief Minister). חסן נודע כמתנגד תקיף ביותר לתביעותיה של ספרד על גיברלטר, ותומך נלהב בריבונות עצמית בחסות בריטית. ב-1969 הורה הגנרל פרנקו, רודן ספרד, לסגור את מעבר הגבול המחבר בינה לבין גיברלטר, ובכך ניתק את כל דרכי התחבורה והתקשורת היבשתיות איתה; מצור אזרחי זה נמשך באופן מלא עד מותו של הרודן 16 שנה מאוחר יותר. אולם גם לאחר שקמה בספרד דמוקרטיה, נשארו בתוקפן רוב ההגבלות על מעבר סחורות ורכב בדרך היבשה לגיברלטר. רק ב-1985, כאשר הסכימה בריטניה לראשונה לדון עם ספרד על עתיד הריבונות בגיברלטר, נפתח הגבול באופן מלא. אולם המתנגדים העיקריים להעברת הריבונות לידי ספרד, הם תושבי גיברלטר עצמם, אשר במשאל-עם מ-1967 הביעו דעתם ברוב עצום (12,138 מול 44 קולות) נגד שינוי המעמד הפוליטי של גיברלטר. מאז הצטרפותן של בריטניה וספרד לאיחוד האירופי הן העבירו את זירת המאבק שלהן על עתידה של גיברלטר אל מוסדות האיחוד.

 

ב-1981 זכו תושבי המושבה לאזרחות בריטית מלאה. בסוף 1987 פרש ראש השרים חסן מתפקידו, לאחר שהטביע חותמו על החיים הציבוריים בגיברלטר במשך קרוב ל-40 שנה. בבחירות שנערכו לאחר מכן נבחר במקומו ז'ואה בוסנו (Joe Bossano), מנהיג מפלגת הלייבור של גיברלטר. ב-1992 שב בוסנו ונבחר לתפקיד ברוב גדול. בבחירות של-1996 נבחר לתפקיד פטר קרואנה (Peter Caruana), פוליטיקאי יליד גיברלטר (1957) ממוצא מלטזי, מנהיג המפלגה הסוציאל-דמוקרטית; שב ונבחר בבחירות בשנת 2000. בשנת 2002 הציעה ספרד ריבונות משותפת לה ולבריטניה על המושבה, ואולם גם הצעה זו נדחתה על ידי התושבים ברוב עצום.

 


יהודים

יהודים חיו בגיברלטר תחת שלטונם של שבטי המורים הערבים שהגיעו מצפון אפריקה. עם השלמת הרקונקויסטה וגירוש יהודי ספרד ב-1492, לא נותרו יהודים בגיברלטר, והם שבו להתיישב בה רק לאחר שעברה לשלטון בריטניה בראשית המאה ה-18.

 

בהסכם אוטרכט התחייבה בריטניה בפני ספרד כי לא תאפשר לערבים וליהודים לחזור לגיברלטר, אך שנים ספורות לאחר מכן, בהסכם שערכה עם מלך מרוקו, הבטיחה בריטניה להתיר לנתיניו המוסלמים והיהודים להתגורר בגיברלטר, בתמורה להענקת זכות דומה לנתינים בריטים המבקשים להתגורר במרוקו. ואמנם, זמן קצר לאחר מכן השתמשה ספרד בכך כעילה למלחמה על חצי האי. יהודי גיברלטר לחמו לצידה של בריטניה בעת המצור הספרדי ב-1727, וזכו להכרת תודה מן הכתר הבריטי על עוז רוחם.

 

ב-1749 הגיע מלונדון החכם הרב, יצחק ניאטו, ויסד בה את בית הכנסת "שער השמיים"; הקיים עד היום. עם התבססות והתרחבות הקהילה היהודית של גיברלטר הוקמו בה שלושה בתי כנסת נוספים, כולל ומרכז קהילתי. רבים מהיהודים עסקו במסחר ושימשו ספקים של הצי הבריטי. בשיאה מנתה הקהילה המקומית כ-2000 יהודים.

 

במלחמת העולם השנייה פונו יהודי גיברלטר יחד עם כל תושביה האזרחים, ולאחר המלחמה שבו אליה רק כמחציתם. כיום מונה הקהילה כ-800 יהודים. לישראל קונסוליה בגיברלטר.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©