אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


סמל בנק ישראל
סמל בנק ישראל 
 
בנק בלונדון, 1880
בנק בלונדון, 1880 צילום: אימג'בנק / GettyImages
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 יוון העתיקה
 בבל
 אשראי
 ריבית
 ימי הביניים
 נצרות
 דברים
 אירופה
 ניירות ערך
 אינטרנט
 בנקאות מקוונת
 משבר מניות הבנקים
 בנק מרכזי
 בנק ישראל
 כסף
 איטליה


תחומים קשורים
 מושגים ואישים בכלכלה


 
 
 

בנק


Bank

היסטוריה |  בנקאות מודרנית |  מידע נוסף

בנק, מוסד פיננסי שתפקידו העיקרי הוא טיפול ותיווך בכסף. מקור המילה בנק הוא מהמילה האיטלקית banco שפירושו שולחן, זאת משום שהבנקאים הראשונים, באיטליה, ניהלו את עסקיהם על שולחנות שהועמדו בשוק.

 

הבנק המרכזי של האיחוד האירופי בפרנקפורט, גרמניה (צילום: איי פי)

 


היסטוריה

פעילות בעלת אופי בנקאי התקיימה כבר בעת העתיקה ביוון העתיקה, בבבל, בפיניקיה, בסין וברומא העתיקה, ארצות בהן התקיימה פעילות מסחר עניפה ובהתאם עלה צורך בפעולות בנקאיות שונות כגון: הפקדות, הלוואות, מתן אשראי ואף הסדרי משכנתא. כך למשל הקצו המקדשים בבבל הלוואות על בסיס אוצרותיהם כבר ב-2000 לפני הספירה. המקדשים ביוון העתיקה שימשו להפקדת חפצי ערך שונים.

 

תרומה נכבדת להתפתחות מוסד הבנקאות נהוג לייחס להופעת שיטת המטבעות כאמצעי תשלום. המַטבעות הראשונים נטבעו ככל הנראה לפני יותר מ-2700 שנים על ידי בני העיר לִידִיָה (בטורקיה של ימינו), במהלך השנים לאחר מכן נפוץ השימוש במטבעות כסף ומתכות יקרות אחרות בארצות נוספות. שיטת המטבעות הציבה בפני בעלי הממון קושי  – היכן לשמור את כל המטבעות שצברו? אחד הפתרונות שנמצאו לבעיה הזו היה שמירת המטבעות אצל צורפים, אשר בגלל מקצועם נאלצו להחזיק כמויות גדולות של מתכות יקרות. במהלך השנים הבינו כמה מהצורפים כי יש ביכולתם להרוויח מאחזקת הכסף, על ידי הלוואתו בריבית. עד שידרשוהו בעליו. כל עוד נשמר איזון לטווח ארוך בין ההפקדות והפרעונות, וכל עוד התקיים האמון בצורף, היה ביכולת הצורף להרוויח כספים בדרך זו.

 

תהליך זה הביא להופעתם של מוסדות בעלי אופי בנקאי מובהק יותר. בנוסף עם תחילת השימוש בכסף ובשטרות התחייבות, התעורר צורך בגורם שינפיק את הכספים ויתווך בשטרות, וכן בגורם שימיר מטבעות של ארץ אחת באחרת. צרכים אלה הביאו גם הם להתפתחות שרותים בעלי אופי בנקאי.

 

התפתחות המערכת הבנקאית באירופה נקטעה עם שקיעתה של האימפריה הרומית ב- 476 לספירה, תהליך שגרם לדעיכת עסקי המסחר ובהתאם לדעיכת עסקי הבנקאות. לאחר נפילת האימפריה, החלה תקופת ימי הביניים. במהלך תקופה זו גיבשה הכנסיה הנוצרית עמדה שלילית כלפי העיסוק בבנקאות ובכספים, עד שאסרה על מאמיניה לעסוק בתחומים אלה כליל. איסור זה גרם לכך שמרבית העוסקים בפעילות בנקאית (עד לסוף תקופת ימי הביניים) היו יהודים. אמנם גם ביהדות קיים איסור על עיסוק במתן הלוואות בריבית, אולם איסור זה מתייחס להלוואות בין יהודים ליהודים בלבד. הלוואות בריבית ללא יהודים הותרו על פי הלכה - כך בספר דברים פרק כ"ג, כ"א "לנכרי תשיך ולאחיך לא תשיך".

 

הבנק הראשון של ארצות הברית בפילדלפיה (מתוך מאגר אימג'בנק / GettyImages)

 

הבנקאות באירופה שבה להתפתח רק במאה ה-13, עם פריחת הפעילות המסחרית באיטליה, כשכוח הכלכלה והמסחר גבר על האמונה הנוצרית לגבי העיסוק בכספים. ארבעה בנקים ראשונים ידועים בהנחת היסודות להתנהלות הבנקים כפי שאנו מכירים אותם כיום: "בנק ברצלונה" בספרד (1401), "בנק אמסטרדם" (1609), "בנק ונציה" (1587) ו"בנק המבורג" (1619), כולם ביבשת אירופה.

 

במאה ה-17 החלו להופיע ההמחאות המוקדמות, כשגילו המפקידים כי די להעביר מכתב אל בעל הכספת שבו הם מורים לו להעביר חלק מפקדונם אצלו לזכותו של אדם אחר. התפתחות זו החלה באנגליה, שהכירה ראשונה בהמחאה מסוג זה כשטר חוב לכל דבר. הבנקים המסחריים היו גם הראשונים שהנפיקו שטרות של כסף מזומן, שייצגו את מחויבות הבנק לשלם מזומנים בסכום הנקוב למי שיציג שטרות אלו. למעשה, שטר כזה הוא המחאה למוכ"ז, להבדיל מהמחאה רגילה, שהיא על שם אדם פלוני. שטרות כסף היו ידועים בסין כבר בימי הביניים, כפי שדיווח מרקו פולו, אך הונפקו לראשונה באירופה ב-1661, בסטוקהולם.

 

הופעת ההמחאות היתה חלק מתהליך התפתחות שעברה המערכת הבנקאית במאה ה-17, כאשר בנקים החלו להוסיף שרותים פיננסיים נוספים מלבד שמירת כספים המפקידים כגון: העברת כספים בין פקדונות ובנקים שונים, הנפקת שטרי חוב ועוד. ביבשת צפון אמריקה, הבנק החשוב הראשון היה "בנק צפון אמריקה" שנוסד ב-1781.

 

מכאן ואילך הלכה המערכת הבנקאית והסתעפה, והתהדקו הקשרים בין בנקים במדינות שונות. בהדרגה החלו הבנקים משמשים כסוכניהם של יחידים וחברות לצורך כל ענייני הכספים שלהם, והתעורר הצורך בפיקוח ממלכתי על הבנקים, שכן התמוטטותו של בנק יחיד (כלומר אי-יכולתו לעמוד בהתחייבויותיו לציבור המפקידים) היתה עלולה לזעזע את המשק כולו. במאה ה-19 החל ריכוזן של סמכויות הפיקוח בידי בנק-אב יחיד, הוא הבנק המרכזי.

 


בנקאות מודרנית

פעילות בנקאית מודרנית כוללת מספר רב של שירותים פיננסיים ללקוחות פרטיים וגופים עסקיים: פיקדונות, שקים, תוכניות חיסכון, ניהול השקעות, יעוץ פיננסי מתן הלוואות ומוצרי אשראי נוספים, סחר בניירות ערך ועוד. במהלך המאה ה-20 מרבית הפעילות הבנקאית התבצעה באמצעות סניפים שהקימו הבנקים באזורי מגורים ומסחר מרכזיים. נכון לתחילת המאה ה-21 מנוהל חלק ניכר מן הפעילות הבנקאית באמצעות תקשורת טלפונית ודיגיטלית, בין היתר באמצעות רשת האינטרנט (בנקאות מקוונת).

 

הבסיס לעסקי הבנק הוא נטילת הלוואות מפרטים, מחברות ומממשלות (כלומר פתיחת פקדונות עבורם), ומתן הלוואות לגורמים אלה מאותם כספים, וכן מאמצעיו העצמיים של הבנק, וכן השקעתם. רווחי הבנקים מבוססים באופן מסורתי על הפער בין הריבית הנגבית מן הלווים מן הבנק לבין הריבית המוענקת למפקידים בבנק. בנוסף לכך, גובים הבנקים מלקוחותיהם עמלות על פעולות ושירותים שונים: משיכת כספים, ניהול חשבון, סחר בניירות ערך וכו'.

 

עיקרון חשוב בבנקאות הוא שהבנק ישמור על רמת נזילות מסוימת בכל עת, כלומר יהיו בידיו תמיד מזומנים די הצורך לשלם למפקידים את כספם בכל עת שידרשוהו, או כאשר מגיע המועד שנקבע מראש להחזרת פיקדון. יש באפשרות הבנק להלוות כספים גם מעבר לסכום שהופקד אצלו, וכך ליצור אשראי חדש, מעבר לכמות המזומנים שבשוק; אשראי כזה מרחיב את כמות אמצעי התשלום במשק. בנק יכול לעשות זאת כל עוד יהיו כל לקוחותיו משוכנעים שהוא מסוגל לעמוד בהתחייבויותיו (כל המחאה, תעודת פיקדון וכתב אשראי מהווים התחייבות מצד הבנק כלפי המחזיקים בהם), ולפרוע אותן כל אימת שיידרש לכך. האמון הוא בסיס קיומה של כל מערכת בנקאית.

 

המערכת הבנקאית נחשבת לנדבך מרכזי בפעילות הכלכלית: האמון אשר הציבור רוחש לבנקים, יציבותם הפיננסית, מוצרי האשראי שהם מציעים יכולים להניע, לעכב או לערער את מצבו הכלכלי של המשק הלאומי כולו. בהתאם במרבית המדינות מתקיים פיקוח ממשלתי או ציבורי על המערכת הבנקאית. בהיסטוריה הכלכלית של מדינת ישראל זכורה במיוחד פרשת "משבר מניות הבנקים", במהלכה נחלצה המדינה לעזרתם של הבנקים המובילים בישראל על מנת למנוע את התמוטטות המערכת הבנקאית.

 

בנק ישראל בירושלים (צילום: עטא עוויסאת) 

 

במרבית המדינות, קיים גם בנק ממלכתי המכונה "הבנק המרכזי", אשר אחראי על ניהול כל כספי המדינה. לרוב מוסד בנקאי זה אמון על הפיקוח על המערכת הבנקאית כולה ואף מסייע לבנקים שנקלעים לקשיים, זאת במטרה להגן על ציבור הלקוחות ועל יציבות המשק הכלכלי. במדינת ישראל, מכונה הבנק המרכזי "בנק ישראל", הפועל על  פי "חוק בנק ישראל".

 

המונח בנק, משמש לתאור מוסדות נוספים העוסקים בתיווך, מלבד מוסדות פיננסיים, לדוגמא: "בנק הדם" מתווך בין מנות הדם המתקבלות בו לאנשים הזקוקים להן. דוגמאות נוספות הן "בנק הזרע", ו"בנק המזון". 

 

מתוך הלקסיקון לכלכלה של איתן אבניאון בהוצאת ידיעות אחרונות ואיתאב © 2004-2007

 


מידע נוסף

 

עבודה ושכרה בצידה - כסף מניע את העולם, עבודה מניעה את האדם. מה בין עבודה לאושר, אליבא דה קונפוציוס? מה חשב רוברט פרוסט על קידום בעבודה? אנציקלופדיה ynet מזמינה אתכם לקרוא ולהחכים - ציטוטים של אישים מפורסמים על כסף ופרנסה.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©