אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


גליליאו גליליי
גליליאו גליליי 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 "פרוייקט גליליאו" המקיף של אוניברסיטת רייס


ערכים קשורים
 מכניקה
 אסטרונומיה
 משפחת מדיצ'י
 קוסמולוגיה
 ניקולאוס קופרניקוס
 הכנסייה הקתולית הרומית
 תומסו קמפנלה
 אריסטו
 קלאודיוס תלמי
 אינקוויזיציה
 ג'ורדנו ברונו
 אפיפיור
 יוחנן פאולוס ה-2
 התמד
 פיזה
 טלסקופ
 ירח
 צדק
 שמש
 נוגה
 סר אייזיק ניוטון


תחומים קשורים
 אסטרונומיה
 מדענים וממציאים
 פיסיקה


 
 
 

גליליאו גליליי


Galileo Galilei

ציטוטים |  מידע נוסף

גליליאו גליליי (1564 - 1642), פיסיקאי ואסטרונום איטלקי, מאבות הפיסיקה החדשה; קנה לו שם עולם במחקריו ובתגליותיו במכניקה ובאסטרונומיה, כמו גם במאבקו נגד סמכותה המדעית של הכנסייה.

גליליאו נולד בפיזה שבטוסקנה, ובילדותו עברה משפחתו לפירנצה. ב-1581 החל ללמוד רפואה בפיזה, אך פנה למתמטיקה, שריתקה אותו. אף שעזב את האוניברסיטה בלא תואר, נעשה פרופסור למתמטיקה בפיזה ב-1589, וב-1592 עבר לאוניברסיטת פדובה, שם נשאר עד 1610. בשנה זו מינה אותו קוזימו דה מדיצ'י, דוכס טוסקניה, להיות פילוסוף ומתמטיקאי בחצרו, והוא חזר לעירו פירנצה בכבוד רב.

 

תמיכתו של גליליאו בקוסמולוגיה ההליוצנטרית של קופרניקוס עוררה את זעם הכנסייה הקתולית, שגזרה עליו שתיקה בנושא זה. לימינו עמד תומסו קמפנלה, אף הוא תומך נלהב של הקוסמולוגיה הקופרניקנית, שלפיה הארץ חגה סביב השמש ולא להיפך (כפי שגרסה הכנסייה, שאימצה את תמונת העולם האריסטוטלית ואת הקוסמולוגיה הגיאוצנטרית של תלמי).  ב"כתב הגנה על גליליאו" שחיבר ב-1616, בעת המשפט הראשון של גליליאו בפני האינקוויזיציה, גילה קמפנלה אומץ לב ויושרה אינטלקטואלית בהתייצבו בפומבי לימין גליליאו. ג'ורדנו ברונו, אשר קדם להם בכעשרים שנה בהפצת רעיונותיו של קופרניקוס, הועלה על המוקד ברומא ב-1600, לאחר שנחקר ועונה בידי האינקוויזיציה. כאמור, תוצאת המשפט היתה הטלת איסור על גליליאו להחזיק ב"תורת הכפירה" של קופרניקוס ולהפיצה ברבים.

 

אולם ב-1624 נבחר אפיפיור חדש, אורבנוס ה-8, שהיה מעריץ וידיד ותיק של גליליאו. האפיפיור נתן לו רשות לחבר ספר שיציג את תורת קופרניקוס לצד עמדתה הרשמית של הכנסייה (שהתבססה כאמור על משנתם של אריסטו ותלמי), והוא פרסם אותו בשם "דו-שיח על שתי שיטות העולם" ב-1632. אולם הספר הבהיר היטב להיכן נוטה דעתו של גליליאו עצמו, והוא זומן להתייצב למשפט האינקוויזיציה. שוב נגזרה עליו שתיקה, והוא הוציא את ימיו במעין מעצר בית, אם כי הוסיף לכתוב עד שלקה בעיוורון. בשנים אלה חיבר את ספרו החשוב "שיחות על שני ענפי מדע חדשים" (1638), שהוברח להולנד ונדפס שם. מסופר שעל ערש מותו (ולפי גרסה אחרת, בצאתו ממשפט האינקוויזיציה השני) לחש, "Eppur si muove" ("ואף על פי כן נוע תנוע").

 

ב-1979 הורה האפיפיור יוחנן פאולוס ה-2 לבדוק מחדש את משפטו של גליליאו. ב-1984 הודתה הכנסייה כי אנשיה "טעו" כשהרשיעו אותו, וב-1992 (350 שנה אחרי מותו) הכריז האפיפיור על זיכויו של גליליאו מכל אשמה.

תרומותיו של גליליאו למדעים היו רבות וחשובות מאין כמוהן. בתחום המכניקה גילה כי מהירות תנועתו הטבעית של גוף שאין עליו השפעות מבחוץ היא מהירות קבועה ("חוק ההתמד"); כן חקר את נפילתם החופשית של גופים, ומצא שאין היא תלויה במשקלם (אם כי אין אמת בסיפור שהוא הוכיח זאת בהפלת שני כדורים בעלי משקל שונה מראש המגדל הנטוי בפיזה). גילה גם את חוקי תנודתה של המטוטלת, ותרם תרומה ראשונית למדע חוזק החומרים.


 

גלילאו מציג את הטלסקופ שבנה. איור משנת 1747 (צילום: ויז'ואל/פוטוס)


בתחום האסטרונומיה נמנה גליליאו עם המפורסמים שבבוני הטלסקופים הראשונים, והיה הראשון שהשתמש בטלסקופ לחקר השמים. כך גילה כי אין פניו של הירח חלקים, אלא זרועים מכתשים והרים. כמו כן גילה גרמי שמים חדשים, בהם ארבעה ירחים של כוכב הלכת צדק (גנימדס, קליסטו , איו ואירופה, הקרויים כיום "הירחים הגליליאיים"). גילוי זה הוכיח שגרמי השמים אינם נעים סביב מרכז יחיד, ובכך העניק תמיכה רעיונית חשובה לתורת קופרניקוס.

לפי תנועתם של כתמי השמש, מדד גליליאו את קצב סיבובה של השמש על צירה. עוד הראה כי כוכב הלכת נוגה דומה לירח, בכך שיש לו מולדים (חלקיו השונים מוארים באופן שונה בזמנים שונים), ומכאן הסיק שאורו של נוגה אינו אור עצמי, אלא אור שמש מוחזר.


סמכותו המדעית של גליליאו וכישרונו הנדיר בהסברת קושיות ובהבהרתן, בעל פה ובכתב, הוציאו לו מוניטין בכל רחבי אירופה. כיום מקובל לראותו כמי שהניח את היסודות למחקר המדעי המודרני, שכן הוא שקבע כי המחקר המדעי צריך להסתמך על הניסוי, ולא על השקפת עולם פילוסופית או דתית. עוד קבע כי הכללתן של תוצאות הניסויים בנוסחה מתמטית תבטא בדיוק המרבי את חוק הטבע. בכך הניח גליליאו את היסודות לעבודתו של אייזיק ניוטון.

 


ציטוטים

 

  • "אין בסמכותם של פרופסורים למדע לשנות את דעתם על פי גחמה, ולאמץ צד אחד ולאחר מכן צד אחר".

 

  • "אני בטוח שפני הירח אינם חלקים לגמרי (...). יש בהם חורים ובליטות בדיוק כמו פני השטח של כדור הארץ שמגוונים על ידי הרים נישאים וגיאיות עמוקים".

 

  • "יש למדוד כל מה שניתן למדידה, ולהפוך למדיד כל מה שאינו כזה".

 

  • "גלילאו לא היה אידיוט. רק אידיוט יאמין כי המדע זקוק לקדושים מעונים, להם יש אולי צורך בדת, אך אמת מדעית תתבסס לבדה עם הזמן". (דוויד הילברט, מתמטיקאי גרמני)

 

 

 


מידע נוסף

 

האם גלילאו גילה את נפטון 234 שנים לפני כולם? - מה משמעותו של כתם דיו קטן המופיע במחברותיו של גליליאו גליליי מינואר 1613? האם ניתן להסיק מהכתם האחד הזה, שגליליאו היה האדם הראשון שזיהה את כוכב הלכת נפטון? כתבה מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

גליליאו גליליי - כשאנחנו מסתכלים על השמש, בבוקר, בצהרים ובערב - זה נראה ברור שהשמש זזה ממקום למקום, מסתובבת סביבנו. לפני הרבה שנים כולם גם חשבו שזה נכון. צריך הרבה אומץ כדי להגיד את ההיפך ממה שכולם חושבים. אומץ כזה היה לגליליאו גליליי. כתבה לילדים מתוך "מזה?".

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©