אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


ברק, תופעה המיוחסת למעשי ידי האלים
ברק, תופעה המיוחסת למעשי ידי האלים צילום: ג'רמי פלדמן
 
תופעות מאיימות (התפרצות הר געש) המיתולגיה באה להסבירן ולבארן
תופעות מאיימות (התפרצות הר געש) המיתולגיה באה להסבירן ולבארן צילום: רויטרס
 
האקרופוליס באתונה
האקרופוליס באתונה צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 המיתולוגיה באמנות המערבית - רשימת קישורים, אונ' חיפה (אנגלית)


ערכים קשורים
 ג'יימס ג'ורג' פרייזר
 כישוף
 פולקלור
 אנתרופולוגיה חברתית
 קלוד לוי-סטרוס
 ולטר בנימין
 אסכולת פרנקפורט
 אידיאולוגיה
 אלגוריה
 קבלה
 רולאן בארת
 סטרוקטורליזם
 סמיוטיקה
 מיתולוגיה נורדית
 שירת הניבלונגים
 אדה
 סאגה
 קלוולה
 מהבהראטה
 מיתוס
 אפוס
 אלוהים
 מיתולוגיה יוונית ורומית
 מבול
 קרל גוסטב יונג
 ארכיטיפ


תחומים קשורים
 מיתוס - מושגים וכתבים
 סוציולוגיה ואנתרופולוגיה
 ספרות כללית
 תרבות כללית


 
 
 

מיתולוגיה


Mythology

מיתולוגיות מודרניות |  מידע נוסף

מיתולוגיה, מן המילה מיתוס (סיפור ביוונית). כלל סיפורי העלילה, האפוסים של תרבויות העולם העתיק, אשר נועדו לסייע ביצירת תמונת עולם משותפת, בביאורן של תופעות טבע, ובהסברת מאורעות המתחוללים בחברה ובתרבות האנושית.

 

במקומות שונים ובתרבויות שונות נוצרו סיפורים שיש בהם קווי דמיון רבים:  איך נברא העולם; מה משמעותם של חילופי היום והלילה ועונות השנה; מקורן של תופעות מאיימות כברק ורעם, שטפונות, התפרצויות של הרי-געש; הלידה והמוות.

 

רוב המיתולוגיות מייחסות תופעות אלו למעשי ידיהם של אלוהים, של אלים רבים (כמו במיתולוגיה היוונית) או של חיות, צמחים וחפצים שניתן להם כוח אלוהי (למשל, במיתולוגיה האינדיאנית).

ברבות מהן ישנם סיפורים הדומים לסיפור המבול המקראי, וגם לסיפורים המקראיים אחרים, ונראה כי הפרייה בין תרבותית תרמה להיווצרותן של מורשות אלו. אפשר גם שמקור הדמיון בין המיתולוגיות בתרבויות שונות הוא בקיומם של שורשים דומים בנפש יוצריהם. על פי תפיסתו של הפסיכואנליטיקן קרל יונג, מוצאים אלה את ביטויים במערכות סמלים ארכיטיפיות שאינן תלויות מקום וזמן.

 


מיתולוגיות מודרניות

המחקר המודרני של מיתוסים בחברות מסורתיות החל להתפתח מאמצע המאה ה-19 בידי אנתרופולוגים כמו ג'ימס ג'ורג' פריזר, חלוץ חקר המיתולוגיה הכישוף והפולקלור. במהלך המאה ה-20 הרחיבו אנתרופולוגים חברתיים את תחום התעניינותם והחלו לחקור גם מיתוסים של חברות מודרניות.

 

האנתרופולוג לוי-סטרוס, אשר חקר בשנות ה-40 וה-50 של המאה ה-20 מיתוסים וטקסים בחברות מסורתיות ומודרניות, הבחין בין מיתוס לבין טקס פולחני, וראה בהן שתי שפות שונות הפועלות בכיוונים מנוגדים. בעוד שמשימתו של הטקס הפולחני היא לאשר ולכונן מחדש את ההמשכיות שבחיים, משימתה של המחשבה המיתית היא לפצל, לקטלג וליצור ניגודים בין מרכיביו הנתפסים של העולם על מנת לשוב ולארגנם במסגרת סיפור-על, זהו המיתוס, שתפקידו לתת הסבר גלובלי לתופעות, כלומר, ליצור תפיסת עולם אחדותית. בהצביעו על מנגנונים אוניברסליים העומדים בבסיסם של סיפורי-על אלה, סיפק לוי-סטרוס כלים יעילים לחקר התרבות באשר היא.

 

יחד עם זאת, הצביע לוי-סטרוס על הבדל עקרוני בין החברות השבטיות המסורתיות, אותן חקר, לבין החברה המערבית בת זמננו. בעוד שבחברות המסורתיות נעשה שימוש במיתוס על מנת לתת הסבר על-זמני להמשכיות ולרציפות המארגנות את אורחות חייהן (אגב הדחקתו של מימד הזמן), המיתוס בחברה המודרנית מתבטא בעיקר בשימוש המיתולוגי שהיא עושה במושג ההיסטוריה על מנת להסביר את הכרחיותו של מצב הענינים בהווה.

 

היפוך מושגי מעניין בהערכת הייחס בין חשיבה מיתית-מסורתית לבין חשיבה היסטורית-רציונלית, חל אצל הוגה הדעות ומבקר הספרות והתרבות ולטר בנימין. בנימין, איש אסכולת פרנקפורט, קשר בין תודעה מיתית לבין מושג האידיאולוגיה. בחיבורו האחרון, תזות "על מושג ההיסטוריה" (1940), ביקש בנימין להשתמש דווקא בכוחות האלגוריה, שמירת-הזכר, והמסורת על מנת לשחרר את ההיסטוריה, מן הפונקציה האידיאולוגית שלה - אישור ההווה. כלומר, באמצעות ביקורת גואלת, השואבת מן המורשת הקדומה של הקבלה היהודית ומחזה-התוגה הגרמני, הוא ביקש להתנגד לתפיסה מיתית (אידיאולוגית וכוזבת) של היסטוריה, המנציחה בדיעבד את רצף האירועים וההתרחשויות כמהלך עניינים טבעי והכרחי.

 

חוקר הספרות והתרבות, רולאן בארת, שהיה תלמידו של לוי-סטרוס, הדגים בספרו "מיתולוגיות" (1957) כיצד מתבטאת "מחשבה מיתית" בסיטואציות יומיומיות בחברה המודרנית. כמו אצל בנימין, מושג ה"מיתוס" של בארת קיבל משמעות ביקורתית, ונעשה בו שימוש על מנת לנתח פרקטיקות טעונות מבחינה אידיאולוגית אשר המשותף להן הוא עיקור השיח הציבורי ממטעניו הפוליטיים. "המיתוס הוא דיבור שעבר דה-פוליטיזציה" טען בארת, והדגים זאת באופן מרשים באמצעות ניתוח סטרוקטורלי וסמיוטי של שורת דוגמאות משגרת החיים היומיומית של החברה הבורגנית המודרנית בצרפת של שנות ה-50.

 

הפניות נוספות:

מיתולוגיה נורדית , האפוס הגרמני שירת הניבלונגים , האדה והסאגה האיסלנדיות, הקלוולה הפינית, המהבהראטה ההודית.

 


מידע נוסף

 

מהו הסוד של סיפורי עמים?(כתבה לילדים) - המלה מִיתוֹלוֹגְיָה מורכבת משתי מילים: "מִיתוֹס" ו"לוֹגְיָה". מִיתוֹס הוא סיפור מעשה או אגדה, העובר בְּעַל-פֶּה, מִפֶּה לאוזֶן. לוֹגְיָה היא תורה. למעשה, המִיתוֹלוֹגְיָה היא תורה שבְּעַל-פֶּה, מִקְבָּץ של סיפורים והתרחשויות אשר עברו מדור לדור. בְּהֵיעָדְרָם של ספרים ואמצעי תקשורת הועברו סיפורי המִיתוֹלוֹגְיָה מאב לבן בכינוסים משפחתיים או שִׁבְטִיִּים. לכן, קל להבין מדוע נוצרו כל כך הרבה הסברים שונים לאותן תופעות, כיוון שכל דור פירש אותן מחדש בהתאם למציאות המשתנה. כתבה מתוך "גליליאו צעיר".

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

10 המפלצות המיתולוגיות של כל הזמנים (כתבה לילדים) - "כמעט בכל סיפורי המיתולוגיה המוכרים ניתן לפגוש מפלצות ויצורים מוזרים. חלקם מרושעים ומנסים לפגוע בבני האדם וחלקם דווקא טובים. יצאנו לפגוש את עשר המפלצות המפורסמות ביותר בעולם המיתולוגי, וניסינו להכיר אותן קצת יותר מקרוב. לפניכם מצעד המפלצות השלם". כתבה מתוך "גליליאו צעיר".

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

איך נולדת מיתולוגיה (כתבת וידיאו) - "במוזיאון ישראל מוצגת התערוכה 'בראשית: הסיפור האמיתי. הולדת המיתולוגיה' ובה אוצרות נדירים ותגליות ארכיאולוגיות נדירות וחשובות המעידות כי ארץ-ישראל היתה מהמוקדים החשובים שבהם נוצרו לפני אלפי שנים הדתות המאורגנות הראשונות. המוצגים שופכים אור על המציאות מאחורי המיתוסים של מעשי הבריאה והסיפור המתאר כיצד יצרו בני האדם את הדת והאלים". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

פרוייקט פנטסטי - במשך רוב תולדות הספרות הבדיונית, ספרות ושירה פנטסטית היו היחידות שבנמצא. פרוייקט פנטסיה באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט – לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©