אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מייקל ג'קסון בגיל 13, 1972
מייקל ג'קסון בגיל 13, 1972 צילום: איי פי
 
על עטיפת האלבום "מותחן"
על עטיפת האלבום "מותחן" 
 
בהופעה
בהופעה צילום: מאיר פרטוש
 
לאחר הניתוחים הפלסטיים שעבר
לאחר הניתוחים הפלסטיים שעבר צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 אתר רשמי


ערכים קשורים
 מוסיקת פופ
 מוסיקה שחורה
 הביטלס
 אלביס פרסלי


תחומים קשורים
 מוסיקה עכשווית


 
 
 

מייקל ג'קסון


Jackson, Michael

ג'קסון במספרים |  ציטוטים |  מידע נוסף

מייקל ג'קסון (1958 - 2009), אמן פופ אמריקאי, נחשב לאחד התופעות המרתקות בתרבות המערבית של סוף המאה ה-20. ג'קסון הפך לכוכב בטרם מלאו לו עשר וזכה להצלחה בימתית ומסחרית מסחררת, אך חייו האישיים האפילו תמיד על הקריירה שלו. הוא נחשב על-ידי רבים לתמהוני ושמו הגיע לכותרות גם בנסיבות לא נעימות.

נולד באינדיאנה למשפחה מרובת ילדים. אביו כפה עליו ועל אחיו להתאמן בשירה ובנגינה ובאמצע שנות השישים הקים עבורם את להקת "חמישיית ג'קסון". בלהקה זו היה מייקל צעיר המשתתפים והסולן הראשי. האחים האחרים בלהקה היו ג'קי, ג'רמיין, מרלון וטיטו ג'קסון. 

 

בסוף שנות השישים חתמה הלהקה על חוזה הקלטות עם חברת "מוטאון", שהיתה הצומת הראשית להפקות של מוסיקה "שחורה". מנהל החברה, ברי גורדי, נטל את ג'קסון תחת חסותו והפיק לו גם אלבומי סולו. הלהקה עצמה זכתה להצלחה גדולה בארה"ב, בהיותה אטרקציה בהופעות ובתוכניות הטלוויזיה. להיטה הגדול בשנים ההן היה "ABC". מייקל ג'קסון זכה לכינוי "ילד פלא" ואלבומי הלהקה נמכרו במאות אלפי עותקים.

במהלך שנות השבעים המשיך ג'קסון להקליט ולהופיע עם אחיו. במקביל להצלחת הלהקה החלה העיתונות האמריקנית לפרסם כתבות, שטענו כי אבי הנערים, ג'וזף ג'קסון, רודה בהם ומנהל את הקריירה שלהם במשטר נוקשה ומחמיר. מייקל ג'קסון עצמו הקליט בשנים אלו גם מספר אלבומי סולו, שזכו להצלחה מוגבלת. ב-1980 הקליטו האחים ג'קסון את האלבום המצליח "Triumph" וסיבוב ההופעות שבא אחריו חתם, זמנית, את דרכם המשותפת.

 

חמישיית ג'קסון (צילום: איי פי)


ב-1982 הקליט ג'קסון, בשיתוף עם המנהל המוסיקלי החשוב קווינסי ג'ונס, את האלבום Thriller ("מותחן"). האלבום כלל את הלהיטים "בילי ג'ין", Thriller, ו-Beat It. לשירים אלה צולמו וידאוקליפים שזכו לשידורים תכופים בתחנות הטלוויזיה. האלבום נמכר בעשרות מיליוני עותקים ולימים הפך לאלבום הנמכר בהיסטוריה (כ-70 מיליון עותקים). להיטי האלבום התמקמו בצמרת מצעדי הפזמונים בארה"ב ובשאר העולם וג'קסון היה לכוכב על, שהופעותיו עברו מאולמות גדולים לאיצטדיוני ענק.

ב-1984 נכווה ג'קסון במהלך הסרטת פירסומת לטלוויזיה ונזקק לטיפול רפואי ממושך. על פי שמועות שנפוצו החל לאחר מכן בסדרת ניתוחים פלסטיים נוספים. לאחר שהבריא חזר ג'קסון לשתף פעולה עם החשובים שבעולם הבידור ובין היתר כתב (יחד עם ליונל ריצ'י) את השיר "אנחנו העולם", שבוצע על-ידי "נבחרת אמנים" במסגרת הפרוייקט "אמריקה למען אפריקה".

במהלך שנות השמונים החלו להופיע הסדקים הראשונים בחייו האישיים של ג'קסון. הוא התעשר מאוד והחל לרכוש נכסים במיליוני דולרים (בהם גם הזכויות על שירי ה"ביטלס"), אך במקביל החל להסתגר בביתו. באותו זמן בנה אחוזה ענקית שנקראה Neverland (כשם הממלכה בסיפור "פיטר פן") שעוצבה כמו אחד הפארקים של דיסני.

 

אחוזת Neverland (צילום: אי פי איי)

 

גל השמועות לא הפריע לג'קסון להמשיך ולהקליט אלבומים מצליחים, בסוף שנות השמונים ובמהלך שנות התשעים: Bad, "מסוכן" ואת אלבום האוסף-HIStory בשנים אלו הוא גם נישא לליסה מרי פרסלי (בתו של אלביס פרסלי) והתגרש ממנה. בסוף שנות התשעים הוא נישא לדבי רו, אחות באחת המרפאות בהן טופל. לזוג נולדו שני ילדים.

בשנות ה-2000 המשיך ג'קסון ליהנות מתמלוגי הענק על יצירותיו בשנים שחלפו, להקליט שירים ולצלם וידאוקליפים. אך מעמדו ככוכב והצלחתו המסחרית פחתו.  ב-1993 העלה אחד ממכריו הקטינים האשמה כי ג'קסון הטריד אותו מינית. תביעה אזרחית שהגישה משפחת הקטין הסתיימה בהסדר כספי ללא הודאה באשמה. בדצמבר 2003 הוגש נגדו כתב אישום בחשד להתעללות מינית בבן 12, אישום שעורר סערה גדולה בקרב מעריציו ועולם הפופ בכלל. הזמר זוכה מכל סעיפי האישום ביוני 2005.

 

למרות ההכנסות הגבוהות מהן נהנה במשך הקריירה, שקע ג'קסון בחובות כבדים בשל אורח החיים הראוותני שניהל, ונאלץ ללוות כספים רבים במטרה להציל את אחוזתו מעיקול. ביוני 2009 מת לאחר שלקה בדום לב, זמן קצר לפני שיצא למסע הופעות עולמי. בטקס ההלוויה השתתפו עשרות אלפי מעריצים ומיליונים רבים צפו בו על מסכי הטלוויזיה.

 


ג'קסון במספרים

במהלך הקריירה מכר מייקל ג'קסון -750 מיליון אלבומים ברחבי העולם; ‭13 ‬ סינגלים של הזמר הגיעו למקום הראשון במצעד האמריקני, והוא מדורג בקטגוריה זו כאמן הרביעי אחרי הביטלס ‭20)‬ להיטי מקום ראשון‭,(‬ מריה קארי ‭18)‬ להיטים) ואלביס פרסלי ‭17)‬ להיטים‭ ;(‬ זכה במהלך הקריירה ב-13 פרסי גראמי; נכנס פעמיים ל"היכל התהילה של הרוק‭,"‬ בתחילה כחבר ב"חמישיית ג'קסון" ובהמשך כסולן;  קיבל שמונה תקליטי פלטינה ומולטי-פלטינה במהלך הקריירה;‭47  ‬ שירים שלו זכו להיכנס לטופ 100 של המצעד האמריקני; ספר שיאי גינס הגדיר אותו "האמן המצליח בכל הזמנים‭;"‬ השיר ‭,We Are the World‬ אותו כתב ב-1985 עם ליונל ריצ'י, הפך לסינגל פלטינה ארבע פעמים וכיכב בפסגת המצעד האמריקני ארבעה שבועות. בנוסף הצליח לגייס כ-50 מיליון דולר למען נפגעי הרעב באפריקה;  ב-1996‬ יצא ג'קסון לסיבוב הופעות עולמי עם האלבום ‭,History‬ שכלל 82 הופעות, נצפה על ידי ‭4.5‬ מיליון מעריצים ונחשב לסיבוב ההופעות הכי גדול בקריירה שלו.

 


ציטוטים

 

  • "אבי קרא לי מכוער, צחק ממני וגם היכה אותי".

 

  • "אנשים חושבים שהם מכירים אותי, אבל הם לא. לחלוטין לא. למעשה, אני אחד האנשים הבודדים ביותר בעולם הזה. אני בוכה לפעמים, כי זה מכאיב לי. אם לומר את האמת, אני מניח שאפשר להגיד שזה עצוב להיות אני" .

 

  • "הייתי בוגר לפני שהייתי נער".

 

  • "אני פיטר פן. הוא מייצג את הנעורים, את גיל הילדות. לעולם לא להתבגר, קסם, לעוף.

 

  • "ברגע שהתעליתי על אלביס והחיפושיות, הם קראו לי מוזר, הומוסקסואל, מטריד ילדים. הם אמרו שהלבנתי את עורי...הכל כדי להסית את הציבור נגדי. היתה פה קנוניה שלמה. אני יודע מהו גזעי. אני רק מסתכל במראה. אני יודע שאני שחור".

 

  • "אני נמצא בתעשיית הבידור מאז גיל שש, וכמו שצ'רלס דיקנס אמר: 'אלה היו הימים הטובים ביותר והגרועים ביותר', אבל לא אשנה את הקריירה שלי. יש מספר אנשים שמנסים לפגוע בי במכוון, אולם אני לוקח זאת בקלות מכיוון שיש לי משפחה אוהבת, אמונה חזקה, חברים נפלאים ומעריצים שממשיכים לתמוך בי".

 

  • "אחרי שהתחלתי לישון בתא החמצן התעוררתי כמו אדם חדש. אף פעם לא הרגשתי טוב יותר. אני מאמין שאם אטפל בגוף שלי כמו שצריך, אזכה לחיות לפחות עד ‭."150‬

 

  • "אין רע בלישון עם ילדים, כל עוד לא פוגעים בהם...לפני שאפגע בילד, אחתוך לעצמי את הוורידים".

 

  • "אני מרגיש שעוד אחד הולך למות. ויש לי הרגשה שזה יהיה אני. בבקשה, אל תיתנו לזה לקרות" (בראיון לאחר מותה של הנסיכה דיאנה, 1997).

 


מידע נוסף

 

הזמר מייקל ג'קסון הלך לעולמו בגיל 50 - אחד מכוכבי הפופ הגדולים בהיסטוריה הלך הלילה לעולמו. כלי התקשורת בארה"ב דיווחו כי ג'קסון פונה מביתו לאחר שלקה בדום לב. בדרך לבית החולים בוצעה בו החייאה, אך ללא הועיל. בימים אלה ערך חזרות למופע חדש . כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

מייקל ג'קסון - 1958 - 2009 - פרויקט מיוחד באתר ynet

לכניסה למאגר הכתבות - לחצו כאן.

 

הקאמבק הגדול: מייקל ג'קסון חוזר להופיע - הקאמבק המוזיקלי הגדול ביותר בשנים האחרונות יתרחש באולם ה-"O2" בלונדון: מייקל ג'קסון, מלך הפופ והשערוריות, יעלה לסדרת הופעות בהתאם לדרישת המעריצים. כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

עלילות המלך בארץ הקודש - לפני 16 שנה הופיע מייקל ג'קסון בישראל, בשתי הופעות בלתי נשכחות. המפיק חיים סלוצקי ואשת יחסי הציבור רחלי גולדבלט, שליוו אותו בביקור, נזכרים באיש שסגרו לכבודו את הלונה פארק. כתבה באתר ynet לקריאת הכתבה - לחצו כאן

 

שחור או לבן - גם אם שנותיו האחרונות לא כיבדו את נעוריו, אין כל ספק שמייקל ג'קסון היה מלך הפופ, שאת הישגיו איש עוד לא הצליח לעקוף. כשרון אדיר ונשמה מיוסרת הביאו לשברון לב בגיל צעיר מדי. כתבה באתר yent

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©