אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אמצעי לחימה שנתפסו ברמאללה במהלך המבצע
אמצעי לחימה שנתפסו ברמאללה במהלך המבצע צילום: יואב גוטרמן, לע"מ
 
חיילי צה"ל לוכדים מבוקשים
חיילי צה"ל לוכדים מבוקשים צילום: דובר צה"ל
 
ילדים פלסטינים בונים מחסומים כדי למנוע כניסת טנקים של צה"ל, עזה
ילדים פלסטינים בונים מחסומים כדי למנוע כניסת טנקים של צה"ל, עזה צילום: איי פי
 
ראש הממשלה אריאל שרון מקבל הסברים על פעילות צה"ל בגזרת ג'נין במהלך המבצע
ראש הממשלה אריאל שרון מקבל הסברים על פעילות צה"ל בגזרת ג'נין במהלך המבצע צילום: משה מילנר, לע"מ
 
הריסות מחנה הפליטים בג'נין
הריסות מחנה הפליטים בג'נין צילום: איי פי
 
שריפת דגל ישראל בתהלוכה לציון 5 שנים למבצע חומת מגן בג'נין
שריפת דגל ישראל בתהלוכה לציון 5 שנים למבצע חומת מגן בג'נין צילום: איי פי
 
דחפורים מדגם D-9 שלקחו חלק פעיל במבצע
דחפורים מדגם D-9 שלקחו חלק פעיל במבצע 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 דוח האו"ם על הלחימה בג'נין


ערכים קשורים
 ארגון האומות המאוחדות
 אנתיפאדת אל-אקצא
 הרשות הפלסטינית
 תהליך השלום הישראלי - פלסטיני
 חמאס
 אריאל שרון
 שכם
 רמאללה
 בית לחם
 יאסר ערפאת
 פתח
 מרואן ברגותי
 חברון
 גדר ההפרדה


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

מבצע חומת מגן


Operation Defensive Shield

הקרב בג'נין |  ציטוטים |  מידע נוסף

מבצע חומת מגן, מבצע נרחב של כוחות צה"ל ביהודה ושומרון שנערך ב-2002, במהלך אנתיפאדת אל-אקצא. מטרתו העיקרית - החזרת השליטה ביהודה ושומרון לידי צה"ל ועצירת גל הפיגועים בשטח ישראל.

 

בחודשים לאחר פריצתה של אנתיפאדת אל-אקצא, ביצעו ארגוני הטרור הפלסטינים שורה ארוכה של פיגועי התאבדות בשטח ישראל. תגובתה של ישראל לפיגועים הלכה והסלימה, החל מסנקציות כלכליות, הטלת איסור על כניסת פלסטינאים לשטח ישראל, הפצצת מבני שלטון פלסטיניים ועד חיסול פעילי טרור. אולם למרות כל אלה לא צומצם מספר הפיגועים בצורה משמעותית ושגרת החיים בישראל הלכה והתערערה.

 

מבצע חומת מגן. פעילות צה"ל בבית לחם, 2002 (צילום: איי פי)

 

בראשית 2002 התגבשה ההכרה במערכת הביטחון בישראל, כי הדרך היעילה ביותר לצמצום רמת הפיגועים היא החזרת השליטה בשטחי יהודה ושומרון, ובמיוחד בערים הפלסטיניות (שטחי A - שטחים בהם הועברה השליטה לידי הרשות הפלסטינית במסגרת תהליך השלום) , לידי צה"ל. מהלך זה נשקל מספר פעמים גם לפני כן, אולם לא מומש בעיקר בשל חשש מביקורת בינלאומית קשה וממספר נפגעים גבוה בקרב כוחות צה"ל.

 

ב-27 במרס 2002, בליל הסדר, ביצע ארגון חמאס פיגוע התאבדות קטלני במלון "פארק" בנתניה. 19 בני-אדם נהרגו במקום ו-150 נפצעו. בימים שחלפו מאז הפיגוע, מתו מפצעיהם עוד 11 פצועים. בעקבות הפיגוע הורתה ממשלת ישראל בראשות אריאל שרון, לצה"ל לצאת למבצע "חומת מגן". על מנת להוציא את המבצע לפועל גויסו כ-20,000 חיילי מילואים בגיוס חירום (צו 8). 

 

הריסות מלון פארק בנתניה. בעקבות הפיגוע הורתה ממשלת ישראל לצה"ל לצאת למבצע "חומת מגן" (צילום: רויטרס)

 

ב-29 במרס החלו כוחות צה"ל בפעולה נרחבת בערים הפלסטיניות ביהודה ושומרון: ג'נין, קלקיליה, שכם, רמאללה ובית לחם. הכניסה לערים נעשתה בכוחות חי"ר גדולים ובליווי מסוקי קרב, טנקים ודחפורים משוריינים (מרביתם מדגם D-9 של חברת "קטרפילר"). במקביל פעל צה"ל בעשרות כפרים ומחנות פליטים בסמוך לערים. במרבית הערים לא נתקלו כוחות צה"ל בהתנגדות עזה כצפוי. קרבות עזים התנהלו בעיקר בשכם ובג'נין.

 

באחת הפעולות הראשונות במבצע הוטל מצור על בניין המוקטעה ברמאללה בו שכנה לשכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת. מאותו יום ואילך נמנעה בפני ערפאת האפשרות לצאת מן הבניין עד להעברתו לבית החולים בצרפת לפני מותו ב-2004.

 

במהלך המבצע נהרגו 29 חיילים ו-127 נפצעו. במקביל נהרגו כ-250 פלסטינאים, חלקם פעילים בארגוני הטרור וחלקם אזרחים, כ-400 נפצעו. כ-5,000 תושבים פלסטינאים נעצרו (ביניהם מנהיג תנועת פתח בגדה המערבית - מרואן ברגותי) כ-3,300 מהם שוחררו לאחר תחקור. הוחרמו כמויות גדולות של אמצעי לחימה וחומרי חבלה (רובים, מרגמות, טילי כתף, מקלעים וכו') ונחשפו כ-23 אתרים לייצור חומרי חבלה. במהלך המבצע נהרסו מבנים רבים, חלקם של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים וחלקם אזרחיים.

 

טנקים צרים על בניין המוקטעה ברמאללה (צילום: איי פי)

 

ב-21 באפריל 2002 הסתיים מבצע "חומת מגן" באופן רשמי, וצה"ל נסוג מן הערים הפלסטיניות. אולם מאותה עת ואילך המשיך צה"ל לבצע מבצעים נקודתיים בשטחי יהודה ושומרון, כך במאי אותה שנה בוצעה פעולה נרחבת בעיר חברון.

 

השפעתו של המבצע על המצב הבטחוני בישראל שנויה במחלוקת. למרות הפגיעה הקשה לא חדלו ארגוני הטרור הפלסטינים מלפעול ותוך זמן קצר שוב לבצע פיגועים קטלניים בישראל. ב-2003 חלה ירידה משמעותית במספר הפיגועים. טענה מקובלת היא כי הגורם המרכזי לנתון זה הוא פעולת צה"ל במרכזי הערים הפלסטיניות שהתאפשרה לאחר מבצע "חומת מגן", מנגד יש הרואים בבנייתה של גדר ההפרדה כגורם המרכזי מאחורי צמצום מספר הפיגועים.

 

מבצע "חומת מגן" פגע במידה ניכרת בפעולתה של הרשות הפלסטינית. בפועל למן תחילת המבצע, חדלה הרשות לשמש כגורם השלטוני המרכזי בערים הפלסטיניות. 

 

יציאת כוחות צה"ל מג'נין בסיום מבצע חומת מגן, 2002 (צילום: רענן כהן, לע"מ)

 


הקרב בג'נין

אחד הקרבות הקשים ביותר במבצע "חומת מגן" התנהל במחנה הפליטים ג'נין. ב-9 באפריל, כשבוע וחצי לאחר תחילת המבצע, נכנס כוח חיילי מילואים למחנה הפליטים. במהלך ביצוע סריקה במקום עלה הכוח על מספר מטעני חבלה. במקביל לנסיונות פינוי הפצועים וההרוגים התפתח קרב קשה בין כוחות צה"ל לפעילי ארגוני טרור.  מספר ימים לאחר מכן סיים צה"ל את כיבוש מחנה הפליטים. במהלך הקרב בג'נין ב-9 באפריל נהרגו 13 חיילי צה"ל. בסך הכל נהרגו בג'נין במסגרת מבצע "חומת מגן" 23 חיילים ועשרות פלסטינים (קיימות הערכות שונות הנעות בין 47 ל-56). 

 

במהלך הקרבות בג'נין הפעיל צה"ל כלים כבדים משוריינים אשר הרסו בתים רבים במחנה הפליטים. העובדה כי מחנה הפליטים הוכרז כשטח צבאי סגור ומראות ההרס וגופות ההרוגים הפלסטינאים שנחשפו עם כניסת אמצעי התקשורת לאחר מכן, עוררו גל שמועות (שנתמך על ידי פעילות הסברה פלסטינית) אודות "טבח" שערכו חיילי צה"ל בתושבי מחנה הפליטים. בעקבות הטענות הפלסטיניות על ביצוע טבח והריגתם של 500 מתושבי המחנה ובזכות הסיקור הנרחב של מראות ההרס בתקשורת הבינלאומית, החליט האו"ם על הקמת ועדת בדיקה שתחקור את מאורעות הקרב. זמן קצר לאחר מכן פוזרה הוועדה לאחר שישראל סירבה לשתף פעולה עם חקירתה.

 

 

ועדת הביטחון של האו"ם בעת הצבעה בנושא אירועי ג'נין, אפריל 2002 (צילום: איי פי)

 

באוגוסט 2002 פירסם האו"ם דו"ח מיוחד לגבי אירועי הקרב בג'נין. מסקנות הדו"ח אישרו את עמדת ישראל כי אכן לא התבצע טבח במחנה הפליטים, עם זאת נמתחה ביקורת נגד ישראל על שימוש מוגזם בכוח ובאמצעים צבאיים כבדים נגד אוכלוסיה אזרחית. במקביל נמתחה ביקורת נגד הפלסטינאים על שימוש באוכלוסיה אזרחית כמגן בפני כוחות צה"ל.

 


ציטוטים

 

  • רה"מ אריאל שרון בתגובה לדבריו של רה"מ הספרדי חוסה מריה אסנר בדבר הצפת הדואר האלקטרוני שלו בתלונות על פעולותיה של ישראל במהלך המבצע: "גם לי יש אי-מייל‭ ‬ומעניין שלא מצאתי בו ולו הודעה אחת אחרי שקברנו את הקשישה בת ה‭92-‬ מנתניה שנהרגה בפיגוע בליל הסדר. אם אני צריך להחליט בין הקשיים שיש לכם בדעת הקהל באירופה ואי הנוחות של שליטי מדינות באזור לבין הצורך למנוע את ההרג היומיומי, זה לא לוקח לי יותר משנייה להחליט".

 

  • שר החוץ שמעון פרס בזמן המצור על יו"ר הרשות יאסר ערפאת: "המשמעות של חיסול ערפאת על ידינו, כמוה כשריפת מסגד אל אקצה בידי ישראלים‭."‬

 

  • מפקד סיירת אגוז בתום הקרב על המוקטעה ברמאללה: "היה לנו ברור שמבחינת הפלסטינים המוקטעה זה הקו האדום. שיא השיאים. היינו משוכנעים שיילחמו בנו פה עד הכדור האחרון. אני מודה, שהעיר מתנהגת מוזר. ציפיתי שתהיה התנגדות מאוד חזקה, אפילו עכשיו, בשלבים המאוחרים. כנראה שהכניסה לתוך המוקטעה ולמיפקדת הביטחון המסכל בביתוניה, גרמה אצלם לשבר תודעתי. המהלכים האלה מוטטו כנראה את ההתנגדות שלהם בכל הגיזרה‭."‬

 

  • איש מילואים מספר על הקרב במחנה הפליטים ג'נין: "אנחנו משלמים את המחיר על כך שסגרנו את המחנה בפני התקשורת במשך יותר מדי ימים. הייתי שם, ואני אומר לך שלא היה טבח. אבל התמונות הראשונות שיצאו מהמחנה הוברחו על-ידי פלסטינאים. היה צריך להכניס את התקשורת מייד אחרי הכדור האחרון".

 


מידע נוסף

 

יומן מילואים - אלון, קצין קרבי, יצא למילואים בעיצומו של מבצע "חומת מגן" ודיווח מהשטח. כתבה באתר ynet.

 לסדרת הכתבות המלאות - לחצו כאן

 

הקרב בג'נין - תחקיר הקרב במחנה הפליטים ג'נין בו נהרגו 13 חיילי מילואים. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

ג'נין, ג'נין - ביקורת על "ג'נין ג'נין", סרטו השנוי במחלוקת של מוחמד בכרי העוסק בפעילות צה"ל במחנה הפליטים ג'נין. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

שיח לוחמים - סקירת כל מלחמות ישראל. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.  

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן 

 

זו הארץ - תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet. 

לציר הזמן - לחצו כאן

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©