אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


כרמטכ"ל מעניק תעודה לחייל בסיום צעדת ארבעת הימים
כרמטכ"ל מעניק תעודה לחייל בסיום צעדת ארבעת הימים צילום: ג'רמי פלדמן
 
מפת מהלכי מלחמת סיני, שורטטה על ידי משה דיין מספר ימים לפני המלחמה
מפת מהלכי מלחמת סיני, שורטטה על ידי משה דיין מספר ימים לפני המלחמה 
 
 שר הביטחון דיין (משמאל) והרמטכ"ל דוד אלעזר
שר הביטחון דיין (משמאל) והרמטכ"ל דוד אלעזר צילום: לע"מ
 
קברו של דיין בנהלל
קברו של דיין בנהלל צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 משה דיין, מתוך אתר הכנסת
 המרכז ללימודי מזרח התיכון ואפריקה, ע"ש משה דיין
 לאתר הארכיון הציוני


ערכים קשורים
 צה"ל
 דגניה ב'
 נהלל
 המנדט הבריטי
 הגנה
 אורד צ'רלס וינגייט
 מלחמת העולם השנייה
 ממשלת וישי
 מלחמת העצמאות
 מבצע דני
 עבדאללה ה-1 אבן חוסיין
 הסכמי שביתת הנשק
 מרדכי מקלף
 מלחמת סיני
 מפא"י
 דוד בן-גוריון
 רפ"י
 מלחמת ששת הימים
 שמעון פרס
 ליכוד
 מנחם בגין
 הסכמי קמפ דייוויד
 אסי דיין


תחומים קשורים
 אישים בישראל
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

משה דיין


Moshe Dayan

ציטוטים |  מידע נוסף |  בחנו את עצמכם

משה דיין (1915 - 1981), איש צבא ופוליטיקאי ישראלי; הרמטכ"ל ה-4 של צה"ל (1953 - 1958), שר החקלאות (1959 - 1964), שר הביטחון (1967 - 1974) ושר החוץ (1977 - 1980).

 

משה דיין נולד בקיבוץ דגניה א' וגדל במושב נהלל; הוריו, שמואל ודבורה דיין, נמנו עם מייסדי דגניה ונהלל. עוד מנעוריו היו חייו של דיין שלובים במערכות ההגנה והביטחון של היישוב והמדינה. הוא שימש כנוטר בתקופת המנדט הבריטי, הצטרף לארגון ה"הגנה", היה משומרי קו הנפט לחיפה ומן המתנדבים הראשונים ל"פלגות הלילה המיוחדות" שייסד צ'רלס אורד וינגייט.

 

ב-1939 נאסר דיין על ידי הבריטים, ביחד עם 43 חברי קורס המדריכים ב"הגנה" שאותם הדריך, ונכלא בכלא עכו. עם שחרורו כעבור שנתיים (במהלך מלחמת העולם השנייה), התנדב לפעולות נגד צבא וישי בסוריה, נפצע ואיבד את עינו השמאלית. לאחר שהחלים מן הפציעה עסק זמן מה בעבודה חקלאית במשקו.

ב-1947 שב דיין ל"הגנה" והצטרף למנגנון הקבע שלה. עסק בפעולות מודיעין בארצות ערב השכנות. במהלך מלחמת העצמאות היה מפקד גזרת עמק הירדן, וכמפקד גדוד 89 - גדוד הקומנדו של חטיבה 8 המשוריינת - לקח חלק בכיבוש לוד ורמלה במסגרת מבצע דני. לאחר מכן השתתף בקרבות נגד הצבא המצרי, התמנה למפקד מחוז ירושלים וניהל מגעים עם המלך עבדאללה להסדר בגזרה המזרחית. לקח חלק בשיחות רודוס להשגת הסכמי שביתת נשק עם מצרים וירדן.  

 

(באדיבות הארכיון הציוני, ההסתדרות הציונית והסוכנות היהודית)

ב-1950 התמנה דיין לאלוף פיקוד הדרום. למד בבית הספר לפיקוד ומטה של הצבא הבריטי. ב-1951 מונה לאלוף פיקוד הצפון וב-1952 לראש אגף המטה (אג"ם) במטכ"ל. ב-1953 מונה דיין לרמטכ"ל (קודמו בתפקיד - מרדכי מקלף). בתפקיד זה הוריד דיין את תקרת הגיל של הפיקוד העליון, ותמך בפיתוחן ובהגדלתן של יחידות הצנחנים, כוחות השריון ויחידות האוויר. כמו כן פיקד על צה"ל בימי מבצע קדש (1956). 

בשנות ה-40 החל דיין לפעול במשמרת הצעירה של מפא"י ועם שחרורו מצה"ל השתלב בפעילות במפלגה. נבחר לכנסת ה-4 (1959) ונותר חבר כנסת עד יום מותו. במסגרת תפקידו כשר החקלאות שקד על הגדלת רווחיותם של החקלאים, הרחבת ענפים לייצוא והגדלת הייצור בהתיישבות הצעירה. התפטר מתפקידו לאחר פרישת דוד בן-גוריון מראשות הממשלה.

ב-1965 הצטרף לבן-גוריון במפלגת רפ"י, ונבחר מטעמה לכנסת ה-6. ערב מלחמת ששת הימים התמנה, בעקבות לחץ פוליטי וציבורי, לשר הביטחון. חלקו בניצחון הביא לו מוניטין ברחבי העולם. עם תום המלחמה יזם את מדיניות הגשרים הפתוחים עם ירדן, דחף לחתימת הסכמים עם מצרים וגרס כי שמירת מאחזים על גב ההר בגדה - בלי להתערב בחייהם של תושביה - תפתח פתח להסדר עם ירדן. ב-1968 הוביל, במשותף עם שמעון פרס, את חזרתם של רוב אנשי רפ"י לשורות מפלגת העבודה. 

 

דיין נבחר לכנסת ה-9 מטעם המערך, אך זמן מה אח"כ פרש מן המפלגה, הצטרף לממשלת הליכוד בראשות מנחם בגין והיה לשר החוץ. בתפקידו זה היה מעורב בצורה משמעותית בניהול משא ומתן עם מצרים שהביא לחתימת הסכמי קמפ דיוויד.


ב-1980 התפטר דיין מתפקידו ופרש מהממשלה על רקע חילוקי דעות עם בגין בעניין ניהול המשא ומתן על מתן אוטונומיה לפלסטינאים. נבחר לכנסת ה-10 מטעם תנועת תל"ם שהקים, אך תנועתו זכתה לשני מושבים בלבד ונותרה באופוזיציה עד יום מותו.

 

כותרת העיתון ידיעות אחרונות ביום הלוויתו של משה דיין, 18.10.81

 

דיין נחשב לאחד המדינאים הישראלים המפורסמים בעולם, אך גם כמדינאי שנוי במחלוקת. עד לפרוץ מלחמת יום הכיפורים זכה להערצה ולהערכה בציבור הישראלי בעיקר בזכות הדימוי שנוצר לו כ"מר ביטחון". כמו כן נודע כבעל כריזמה אישית, כרודף נשים וכבעל חושים תקשורתיים מפותחים. במהלך חייו עסק רבות בחפירות ובאיסוף ממצאים ארכיאולוגיים.

 

אביהם של הבמאי אסי דיין, האמן אודי דיין והפוליטיקאית יעל דיין. נפטר ממחלה קשה בשנת 1981.

 


ציטוטים

 

  • כרמטכ"ל (1955): "אין בידינו להבטיח כל צינור מים מפיצוץ וכל עץ מעקירה. אין בידינו למנוע רצח של עובדים בפרדס ושל משפחות בשנתן, אך יש בכוחנו לקבוע מחיר גבוה לדמנו".

 

  • מתוך ריאיון שהעניק בתום מלחמת ששת הימים (1967): "הערבים חייבים להחליט: אם הם רוצים בהסדר הבעיות - הכרח שישבו ליד שולחן הדיונים וישתתפו במשא ומתן (...) אם לא ירצו הערבים לשבת ליד שולחן הדיונים - נשאר במקומות בהם אנו נמצאים ותהיה מפה חדשה של ישראל".

 

  • מתוך ריאיון לעיתונות (1976): "היינו מספיק חכמים כדי להבין שהסכמי שביתת נשק אלה לא חוזי שלום, זאת אומרת שהם משהו זמני. אבל לא היינו מספיק חכמים להבין שהסכמי שביתת נשק שהאו"ם נותן להם חסות (...) זה הסכמים רציניים מאוד שיוצרים משהו שיש לו ערך מדיני משלו".

 
  • "כל אחד בפוליטיקה רוצה להיות ראש ממשלה, אבל לא כל אחד מוכן לעבוד כל כך קשה בשביל זה".

 

  • אריאל שרון, במלאות עשור למותו של דיין (1991): "רום קומתו של משה דיין כמנהיג טבעי שצמח מן העם, מן השדה, ממערכות הקרב, הזכיר ליריביו ללא הרף את ממדיהם הטבעיים. גם על כך לא יכלו לסלוח לו (...) דיין הפך את צה"ל בשנות ה-50 לצבא התקפי (...) שהמלחמה תתנהל בשטח האויב, בכל תנאי ובכל מצב".

 


מידע נוסף

 

רמטכ"לי צה"ל: מרא"ל יעקב דורי ועד רא"ל גבי אשכנזי. רשימת כל רמטכ"לי צה"ל מקום המדינה ועד לימינו. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט – לחצו כאן

 

התאנים של משה דיין - הוא תיעב דג מלוח, שרימפס ואסקרגו, לא וויתר על אכילת תאנים למרות שהיה אלרגי אליהן ומאוד אהב את מרק השעועית של שמחה המבשלת. עופר ורדי מספר על משה דיין - מכיוון הצלחת. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

40 שנה למלחמת ששת הימים - פרוייקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לפרוייקט המלא - לחצו כאן

 

יש דין ויש דיין: תמונות מאלבום המשפחתי בנהלל - בפרק האחרון על תולדותיו של מושב העובדים הראשון, נהלל, החוגג השנה 90 להיווסדו, נחזור אל שירותה הצבאי של אביבה דיין (גפן) בצבא הבריטי ה-ATS, עת הייתה נהגת תובלה בדרכי מצרים לוב. תצלומים נוספים מספרים על פעילותו של שמואל דיין אביה של אביבה בתחום התיישבות, לפני ואחרי קום מדינת ישראל, וגם נתוודע למשפחת דיין המיתולוגית. פרוייקט מיוחד בynet תיירות

לפרוייקט המלא - לחצו כאן

 

 

 

 


בחנו את עצמכם
.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©