אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


בוב דילן בצעירותו
בוב דילן בצעירותו 
 
עטיפת האלבום "בוב דילן" (1962), אלבומו הראשון של דילן
עטיפת האלבום "בוב דילן" (1962), אלבומו הראשון של דילן 
 
בהופעה בספרד
בהופעה בספרד צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 bob dylan


ערכים קשורים
 ג'וזף ריימונד מק'קרתי
 דילן תומס
 היפים
 קנטרי
 בלוז
 אוסקר
 מרטין סקורסזה


תחומים קשורים
 מוסיקה עכשווית


 
 
 

בוב דילן


Bob Dylan

ציטוטים |  מידע נוסף

בוב דילן (שמו המקורי: רוברט אלן צימרמן, יליד 1941), זמר אמריקאי. נחשב לאחד מחשובי המלחינים/מבצעים, זמרי העם והרוק של המאה ה-20. מכלול יצירתו כולל עשרות להיטים, בהם שירי מחאה רבים שהפכו לנכסי צאן ברזל בתרבות האמריקנית.

 

דילן נולד בעיר קטנה בשם דולוט במיניסוטה, בן למשפחה יהודית ממעמד הביניים. בגיל צעיר למד לנגן בפסנתר ובגיטרה,  ובתקופת התיכון היה חבר במספר להקות מקומיות. את חופשות הקיץ שלו נהג לבלות במחנות קיץ יהודיים. בשנת 1959 התחיל את לימודיו באוניברסיטת מינסוטה במיניאפוליס, שם הושפע מאוד מאווירת המרדנות ששררה בקמפוס ואשר כיוונה את חיציה נגד הממשל האמריקני שהיה נתון עדיין תחת השפעת המקארתיזם.


בשנת 1961 עבר דילן לניו יורק ושם החל להופיע בבתי קפה כזמר בעל רפרטואר עצמאי. את השם "דילן" אימץ, ככל הידוע, בשל אהבתו למשורר דילן תומס. ב-1962 יצא אלבומו הראשון שהיווה כישלון מסחרי. באלבומו הבא כלל רק חומרים מקוריים, בהם השיר הנודע - Blowin In The Wind. השיר בוצע על-ידי להקת "פיטר פול ומרי" וזכה להצלחה רבה בקרב פעילי זכויות האזרח, שהיוו שדרה מרכזית לתנועות הצעירים וההיפיז של שנות ה-60. לאחר שהחל להופיע עם הזמרת הפופולרית ג'ון באאז, צברה הקריירה שלו תאוצה ומעמדו כזמר וכיוצר מוביל התחזק.

 

עד אמצע שנות ה-60 התמקד דילן במוסיקת עם (בהשפעתם של זמרי הפולק וודי גאטרי והאנק ויליאמס), שכללה גם שירי קאנטרי, בלוז ועוד. באמצע שנות ה-60 שינה את כיוונו המוסיקלי והחל לנגן ולהקליט עם הרכבי רוק, שניגנו בכלים חשמליים. הוא צירף אליו את להקת The Band, שליוותה אותו במשך השנים הבאות, והקליט את האלבומים Highway 61 Revisited, Blonde On Blonde ונוספים, שהפכו אותו לאמן רוק מוערך. בשנת 1965 הוציא את האלבום "Bringing It All Back Home ", אשר זכה להצלחה עצומה. ב-1966, בעקבות פציעתו בתאונת דרכים קשה, פרש מכל עיסוקיו והתבודד בביתו. אט אט החל לשוב ולכתוב שירים ומוסיקה.

בתחילת שנות ה-70 כבר היה דילן אמן מוכר ומוערך בכל העולם. שיריו החלו להיות מבוצעים כ"גירסאות כיסוי" על ידי גדולי האמנים והלהקות. הוא הוזמן להשתתף בכל הפסטיבלים החשובים ובמקביל זכו שיריו להערכה גם מגורמים אקדמיים. במחצית השנייה של שנות ה-70 נהנה דילן במידה רבה מהתהילה שצבר. הוא הוציא את האלבום Desire, שנחל הצלחה רבה והמשיך להופיע בפני קהלי ענק. באותן שנים גם גילה עניין בדת - תקופה מסוימת התקרב לנצרות ואח"כ חזר לחיק היהדות. רשמים מאותה תקופה באים לידי ביטוי באלבומו Slow Train Coming.

בשנות ה-80 המשיך דילן להקליט ולהופיע, אך לא זכה להצלחה אותה ידע בשני העשורים הקודמים. הוא לקח חלק בהרכב Traveling Wilburys (ביחד עם טום פטי, ג'ורג' הריסון, ג'ף ליין ורוי אורביסון) וחידש את נסיונותיו לשחק בקולנוע ("Hearts of Fire”). בתקופה זו גם חזר אל חיק היהדות ואף ערך לבנו טקס בר-מצווה בכותל המערבי בירושלים.

 

בשנת 1989 הוציא את האלבום "Oh Mercy", שנחשב, על ידי מבקרים רבים, לאחד מאלבומיו הטובים ביותר. בשנות ה-90זכה דילן להערכה רבה על תרומתו היחודית למוסיקה ובין היתר, זכה בפרס "גראמי" על מפעל חיים (1991). חברות התקליטים ערכו לו מופעי מחווה, בהשתתפות אמנים ששיתפו עימו פעולה עם השנים. מיליוני צופים בעולם ראו את תוכנית הטלוויזיה Unplugged שהפיקה לכבודו רשת MTV. בשנת 2001 זכה בפרס האוסקר ובפרס גלובוס הזהב על שירו "Things Have Changed" מתוך פסקול הסרט "נערי הפלא".

 

בחייו האישיים נודע דילן כאדם צנוע וסגור אשר קנאי לפרטיותו וממעט להיחשף בתקשורת. בהקשר זה, נחשבים יוצאי דופן שני סרטים דוקומנטריים: האחד הוא סרטו התיעודי של מרטין סקורסזה "No direction Home", המתחקה אחר תקופת ילדותו ושנות הקריירה הראשונות של דילן, והשני הוא סרטו של די. איי. פניבייקר הסוקר גם הוא את הקריירה המפוארת של אחד המוסיקאים האמריקאים החשובים ביותר במאה ה-20. סרט שלישי העוסק בדמותו של דילן ובמיתוסים שצמחו סביבו, הוא הסרט המוערך "אני לא שם" (2007) בבימויו של טוד היינס. במהלך הסרט מגלמים את דמותו של דילן שישה שחקנים שונים - כל אחד מהם מציג פן אחר באישיותו וביצירתו.

 


ציטוטים

 

  • "לפעמים זה לא מספיק לדעת את המשמעות של הדברים. לפעמים צריך לדעת איזו משמעות אין לדברים".
  •  

  • "השירים המוקדמים נכתבו ממש כמעשה קסם. (...) אף אחד לא יכול לעשות משהו לנצח. עשיתי את זה פעם, ואני יכול לעשות דברים אחרים היום, אבל לחזור על מה שעשיתי פעם – את זה אני לא יכול".


 

  • "החומר שלי הוא בסך הכל שירים... אלה לא דרשות בכנסייה. אם תבדקו את השירים שלי מקרוב, אני לא מאמין שתמצאו שם משהו שמראה שאני דובר של מישהו או של משהו. אלה שחושבים שמדובר בחומר נעלה כנראה לא שמעו את השירים כמו שצריך".

 


מידע נוסף

 

מצימרמן הקטן לדילן הגדול - בזכות סצנה אחת בה בוב דילן, אלוהי הפולק, מתגמד לבנאדם רגיל, עייף וזועם שווה לראות את "Don’t Look Back", סרטו הדוקומנטרי של די. איי. פניבייקר, שיצא על גבי דיוידי. וגם בזכות כל השאר. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

  

פיצול האישיות של בוב דילן - בוב דילן חי חיים שמצריכים יותר מביוגרפיה אחת. טוד היינס, הבמאי של "אני לא שם", הזדקק לשש (!) דמויות שונות ול-135 דקות, כדי לספר את הסיפור של רוברט אלן צימרמן. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

בין המשובח למגוחך - עם עריכה קשוחה, להקת נגנים נלהבת יותר ומבצעים יומרניים פחות, אוסף המחווה לבוב דילן היה יכול להיות מושלם. אבל מתוך 33 הביצועים ב-"I'm Not There", רק מעטים מצליחים לחדש ולרגש. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

עשרת הגדולים של בוב דילן - חמי רודנר ודני ליטני בוחרים את היצירות הקדושות של גדול המשוררים של הרוק. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

דילן. המדריך המלא - עם צאת האוסף "The Essential Bob Dylan", נזכר ארי קטורזה באלבומיו הטובים ביותר, וממליץ - לדור שלא ידע את דילן - איפה כדאי להתחיל. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

הרפתקאות דילן בישראל. כל הסיפור - ההתנדבות בקיבוץ, התרומה לכהנא, הבר-מצווה בכותל והמסע מקהיר לת"א. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

להיות בוב דילן (זה כיף) - החדש של דילן - "Love And Theft" - מורכב ומאתגר גם ללא להיטים גדולים או תמלילים נצחיים. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©