אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דינוזאורוס צמחוני
דינוזאורוס צמחוני צילום: איי פי
 
שלד משוחזר של דינוזאורוס
שלד משוחזר של דינוזאורוס 
 
מין קדום של טירנוזאורוס
מין קדום של טירנוזאורוס צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מידע נוסף מאתר "זום דינוזאורים"
 דינוזאורים מאתר אוניברסיטת ברקלי
 דינוזאורים מאתר ה-BBC
 דינוזאורים - כתבה לילדים מתוך "גליליאו צעיר"


ערכים קשורים
 סייסמוגרף
 לטאות
 אבולוציה
 חולייתנים
 פליאונטולוגיה
 חילוף חומרים
 אינטליגנציה
 אסטרואיד
 שביט
 פוטוסינתזה
 מארג המזון
 לואיס וולטר אלוורז
 אירידיום
 ניאוגן
 מקסיקו
 הר געש
 חורף גרעיני
 יונקים
 זוחלים
 מזוזואיקון
 קרטיקון
 יורה
 יבשת
 כדור הארץ
 שבט האדם
 עופות
 סביבה


תחומים קשורים
 זואולוגיה


 
 
 

דינוזאורים


Dinosauria

מבנה וסיווג |  מאפיינים התנהגותיים |  היכחדותם של הדינוזאורים |  מידע נוסף

דינוזאורים, בזואולוגיה, זוחלים מטילי ביצים שחיו בתור המזוזואיקון - יחידת הזמן הגיאולוגית שתחילתה לפני כ-250 מיליון שנים - ונכחדו לפני כ-65 מיליון שנה, בסוף עידן הקרטיקון. חלק מהדינוזאורים היו זוחלי-ענק, כמו הברכיוזאורוס (Brachiosaurus), אחד הגדולים מבין הדינוזאורים הידועים, שחי בתקופת היורה, והגיע לאורך של יותר מ-30 מ' ולגובה של כ-12 מטר. דינוזאורים אחרים היו קטנים, באורך של פחות מ-80 ס"מ - כמו תרנגולת ממוצעת. את השם "דינוזאורוס" טבע אנטומאי הבריטי סר ריצ'רד אוון (Owen) ב-1842, ופירושו "לטאת אימים" ביוונית.

 

סרטון הסבר לקטנים וגם לגדולים מתוך אתר בריינפופ ישראל

 

למרות שנכחדו מן העולם, מצביע הידע המצוי בידינו עד כמה רחוקה מהאמת הסברה שהדינוזאורים היו כשלון אבולוציוני. שיירי מאובנים של דינוזאורים התגלו בשכבות סלע שונות בכל היבשות של כדור הארץ, עובדה המצביעה על תפוצתם הרחבה, ועל ריבוי הסוגים המותאמים לבתי גידול שונים. כמו כן, הדינוזאורים שלטו בסביבתם במשך 160 מיליון שנים, ולעומתם, קיים מין האדם (Homo Sapiens) רק 100,000 שנים בערך.

 

דינוזאורוס טורף (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

שאלות רבות הנוגעות לדינוזאורים ולאורחות חייהם נותרו עדיין ללא תשובות חד משמעיות. החוקרים חלוקים בדעתם בשאלות כמו האם העופות והדינוזאורים הם בני אותה המחלקה; האם הדינוזאורים היו כולם בעלי דם קר (אקטותרמיים), כמו הזוחלים של ימינו, או שמא היו חלק בעלי דם חם (אנדותרמיים); האם הצאצאים (האפרוחים?) של כולם היו בעלי יכולת תנועה והאכלה עצמית כשבקעו מן הביצה, או שמא היו ביניהם מינים שהגנו על צאצאיהם והאכילו אותם; עד כמה יש ממש בתיאור הגדולים מבין הדינוזאורים אוכלי העשב כיצורים מסורבלים ואטיים; וכמובן, שאלת השאלות - כיצד נכחדו הדינוזאורים?

כמעט מעולם לא מצאו הפליאונטולוגים (חוקרי המאובנים) מאובן שלם של דינוזאורוס, ומכל מקום, מאובנים משמרים רק בצורה חלקית ביותר, אם בכלל, מידע על הרקמות הרכות של הגוף. לכן הם נאלצים להסיק את מסקנותיהם מחלקים של דינוזאורים שנשתמרו. למשל, מידע על מזונם מתקבל מאיסוף מאובנים של גלליהם ומהשוואתם עם אלו של בעלי חיים בני זמננו, או השוואה בין השיניים הטוחנות של הדרודאורוס (Hadrosaurs), למשל, לאלו של אוכלי עשב חיים. מידע נוסף מתקבל מקנים ומביצים של דינוזאורים, וכן ממאובניהם של צמחים ובעלי חיים אחרים בני התקופה, המאפשרים לאחות יחדיו תמונה של הסביבה שבה חיו הדינוזאורים.

 

 

איור של דומיקוסאורוס צ'ילנסיס (צילום: רויטרס)

 


מבנה וסיווג

הדינוזאורים ממוינים בראש ובראשונה על פי מאפייני גופם וצורתם, ושמותיהם ניתנים להם לפי מאפייני גופם, או המקום שבו נמצאו, או על שמו של החוקר שהיה מעורב בגילויים. אך שמותיהם של דינוזאורים רבים משקפים את הרושם שעשו על מגליהם, כגון סייסמוזאורוס הכבד - יצור שפסיעותיו יכולות להיקלט בסייסמוגרף - או טירנוזאורוס, הרודן מטיל האימה. בין הדינוזאורים היו כאלה שהלכו על שתיים, ואחרים על ארבע. היו שניזונו מן החי, ואחרים - מהצומח. ככל הידוע כיום, היו במהלך תקופת קיומם של הדינוזאורים מאות מינים שלהם. בתחילה מוינו כל הדינוזאורים במסגרת של קבוצה אחת, אך מאוחר יותר התגלה כי סיווגם מורכב יותר. הסיווג הבסיסי הוא לשתי קבוצות דינוזאורים, בעלי הבדלים במבנה שלהם:

זאוריסקיאנים (Saurischian), "דמויי-לטאה" – הדומים במבנה האגן והמותניים שלהם ללטאות בנות זמננו.


אורניתיסקיאנים (Ornithischian) "דמויי-עוף" – הדומים במבנה האגן והמותניים לעופות של ימינו, מלבד זאת שמותניהם של חברי קבוצה זו נטויים אחורה ביחס למותני העופות; לפי הסברה המקובלת, התהליך האבולוציוני גרם לשינוי זה כדי להקל על העופות את ההמראה והתעופה. ואכן, פליאונטולוגים אחדים סבורים כי הזיקה בין שתי הקבוצות הדוקה עד כדי כך שיש לראות את העופות לא כמחלקה בקרב החולייתנים, אלא כתת-מחלקה של מחלקת הזוחלים. אחרים מרחיקים לכת עוד יותר, ומפרידים בין הדינוזאורים והעופות לבין הזוחלים: שתי קבוצות אלה הן תת-מחלקות (Dinosauria ו-Aves) במחלקה נפרדת, Endosauropsida, שמוצאה במחלקת הזוחלים (Reptilia).


גם הלסתות והשיניים של שתי קבוצות הדינוזאורים שונות זו מזו: לזאוריסקיה (שהיו בהם גם אוכלי עשב וגם טורפים) יש שיניים רק בחלק הקדמי של הפה, או גם בצדדים; ואילו לאורניתיסקיה (שהיו אוכלי עשב בלבד) יש "שיני לחיים", בצידי הלסתות אך לעולם לא בקידמתן. העצמות שבקדמת הפנים התפתחו להיות, במקרים מסוימים, מעין מקור משונן הדומה לאלו שיש בצבים בני זמננו.


מיני דינוזאורים חדשים מתגלים כל הזמן. סך מיני הדינוזאורים שהיו אינו ידוע, אולם מעריכים כי היו בין 285 ל-550 מינים. קווי דמיון בין מאובני דינוזאורים שחיו באזורים שונים על פני יבשות שונות מספקים למדענים רמזים להיפרדותה של יבשת-העל פנגיאה, היפרדות שהחלה לפני כ-170 מיליון שנה. גילוי דינוזאורוס אפריקני בן 130 מיליון שנים שמאובניו דומים לאלו של הדינוזאורוס הצפון אמריקני אלוזאורוס, מצביע על כך שהלוח האפריקני היה מחובר ליבשת הצפונית (Laurasia) זמן ארוך יותר משחשבו תחילה.

 


מאפיינים התנהגותיים

בשנים האחרונות חלו התפתחויות חשובות בפליאונטולוגיה, אשר חוללו שינויים ניכרים בהשערות לגבי אורחות החיים של הדינוזאורים. ראיות חדשות מצביעות על כך שמינים רבים של דינוזאורים היו יצורים חברתיים, בעלי ארגון חברתי משוכלל, לרבות טיפול בצאצאים.


עקבות דינוזאורים של מספר פרטים קרובים זה לזה, מצביעים על האפשרות כי הדינוזאורים חיו בקבוצות. עוד נמצא כי חלק נדדו ממקום למקום לפי עונות השנה (התגלו עקבות דינוזאורים גם באיזורים ארקטיים).

  

מספר מאובנים של קיני ביצים של דינוזאורים מסוג הדרוזאורוס (Hadrosaur) נמצאו כשבתוכם קליפות מרוסקות ושלדים של צאצאי דינוזאורים, עדיין בתוך הקן - ממצא המצביע כנראה, על כך שההורים היו אחראים על האכלת ילדיהם, גם לאחר שאלו בקעו מביציהם.

גודלם של הדינוזאורים והמעט הידוע על המטבוליזם שלהם, הביא חוקרים להערכה כי משך חייהם נע בין כמה עשרות שנים לכמה מאות שנים. הערכות לגבי מהירות התנועה שלהם מדברות על ריצה במהירות של 40 - 65 קמ"ש במהירים שבהם , ועל הליכה בקצב של 4 - 6 קמ"ש.

 

כף רגל של דינוזאור שהתגלתה ע"י מדענים סיניים ביולי 2007. נכון לאמצע 2007 הדינוזאור עדיין לא הוגדר (צילום: רויטרס)התקשורת בין הדינוזאורים נעשתה באופן קולי וחזותי. ככל הנראה, ידעו להגביר קולות נחירה (כמו של החזיר) ושאגות. מהלכי חיזור, הגנה, ומלחמות על טריטוריות לוו גם הם במצגים ויזואליים-קוליים.

למרות שאין דרך מדויקת למדידת האינטליגנציה של דינוזאורוס, נעזרים החוקרים במדד מקובל לזמננו: גודל המוח ביחס לגודל הגוף. מין המכונה טרודון, אחד האורניתיסקיה, שהיתה לו כנראה ראיית עומק, עונה על ההגדרה של מין נבון באופן יחסי, שכן היה בעל מוח גדול וגוף קטן יחסית, אם כי, סביר שדינוזאורוס זה היה פחות אינטליגנטי מהציפורים והיונקים של ימינו.

 


היכחדותם של הדינוזאורים

הסברים רבים הוצעו להיעלמותם המוחלטת של הדינוזאורים לאחר 160 מיליון שנות שלטון בעולם. אחת התיאוריות המובילות מדברת על התנגשות של אסטרואיד או שביט בכדור הארץ, אשר העלתה כמות עצומה של אבק ואפר לאוויר. מסך העננים שנוצר כך חסם את קרינת השמש למשך שנים. הצמחים מתו מחמת החשכת אור השמש האחראי לפוטוסינתזה, ובעקבותיהם מתו היצורים אוכלי הצמחים, ואחריהם - הטורפים שניזונו מהם. בפשטות, מארג המזון התמוטט לגמרי. את התיאוריה הזאת הציגו לראשונה לואי ו-וולטר אלוורז, אב ובנו - הראשון פיסיקאי ידוע, השני גיאולוג. הם הסתמכו בהשערתם על הימצאות כמות יוצאת דופן של היסוד אירידיום ב"קו התפר" בין שכבות מהקרטיקון ומהשלישון, דהיינו במועד הסתלקותם של הדינוזאורים מרשומות המאובנים. מתכת זו אינה שכיחה בקרום כדור הארץ, אולם היא מצויה באסטרואידים רבים. בתחילה מיאן ציבור הפליאונטולוגים לקבל סברה זו, אולם בשנת 1991 התגלו בחצי האי יוקטן שב מקסיקו שרידיו של מכתש מהתקופה המתאימה, וכך ניתנו תימוכין לתיאוריה זו.

 

עם זאת, חוקרים אחרים טענו כי מועד הסתלקותם של הדינוזאורים היה מאוחר בכמיליון שנים או יותר ממועד פגיעתו של אותו אסטרואיד, והעלו את הצורך בתיאוריה חלופית. זו גורסת כי הדינוזאורים נכחדו לאחר שסדרת התפרצויות געשיות אדירות העלתה לאטמוספירה את הכמויות הגדולות של אבק הדרושות כדי לחולל את החורבן. אלא שגם לתיאוריה זו יש מתנגדים.

 

מכל מקום, נראה כי בכל תיאוריה שהיא, התרחישים הנפוצים מדברים על מעין "חורף גרעיני" ששם קץ לא רק לדינוזאורים, אלא לרוב המינים שחיו באותה עת. ההערכות השונות מדברות על 70 עד 90 אחוז מכל המינים שהתקיימו בעולמנו בתום הקרטיקון - חי, צומח, פטריות ומיקרואורגניזמים. רק מיעוט המינים (ומבין החולייתנים, לפחות, רק הקטנים מביניהם, שיכלו להתקיים זמן רב על כמויות המזון הזעומות שהיו בנמצא) הצליחו לשרוד, והם ירשו את הארץ. היו ביניהם כמה מיני יונקים (בניגוד לדעה הנפוצה, היונקים והדינוזאורים הופיעו בעת ובעונה אחת לפני כ-220 מיליון שנה, אלא שהיונקים אשר התקיימו ב"עידן הדינוזאורים" היו קטנים ונחבאו אל הכלים), ואלה התרבו במהירות, הסתגלו לגומחות האקולוגיות שהתפנו ולחדשות שנוצרו, ודחקו את רגלי הזוחלים, שלא חזרו מאז לממדי הענק שלהם. עם זאת, אומרים אחדים, הדינוזאורים שרדו אף הם, וממשיכים להתקיים לצד היונקים של ימינו - בדמות עופות.

 


מידע נוסף

 

דינוזאורים - לפני 250 מיליון שנה לא היו על פני כדור הארץ בני אדם. אפילו לא אדם אחד בודד. לעומת זאת היו כאן דינוזאורים. הרבה מינים וסוגים של דינוזאורים. היום יש בעולם מיליוני בני אדם, ודינוזאורים – אין. אפילו לא דינוזאור אחד לרפואה. למרות שמעולם לא פגשנו אותם פנים אל פנים, ולמרות שנראה שאין שום סיכוי שנפגוש יצורים כאלה בעתיד - הסקרנות שלנו לגבי אותם זוחלים ענקיים שפעם שלטו בכדור הארץ אינה יודעת גבול. כתבה לילדים מתוך "מזה?"

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

נבחרת הדינוזאורים - קבלו את הדינוזאורים המרשימים ביותר שהילכו אי פעם על פני כדור הארץ. הדינוזאורים שייכים למשפחת הזוחלים - מעין לְטָאוֹת גדולות שחיו בכדור הארץ לפני 227 מיליון שנים ושלטו בכוכב במשך 165 מיליון שנה. כתבה לילדים מתוך "גליליאו צעיר".  

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

 

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©