אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל האיטי
דגל האיטי 
 
השעה בהאיטי 
 
פרנסואה דיווליה
פרנסואה דיווליה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
הנשיא לשעבר ז'ן ברטראן אריסטי
הנשיא לשעבר ז'ן ברטראן אריסטי צילום: איי אף פי
 
שטפונות בעקבות הסופה הטרופית ארנסטו
שטפונות בעקבות הסופה הטרופית ארנסטו צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של משרד התיירות של האיטי
 מידע נוסף על המדינה
 מפת המדינה באתר אנכרטא


ערכים קשורים
 אקלים טרופי
 רעש אדמה
 סולם ריכטר
 איידס
 הרפובליקה הדומיניקנית
 איי הודו המערבית
 האוקיינוס האטלנטי
 הים הקריבי
 קובה
 וודו
 אנימיזם


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

האיטי


Republic of Haiti

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה

האיטי, מדינה בשליש המערבי של האי היספניולה שבאיים הקריביים, לצד הרפובליקה הדומיניקנית התופסת את שני השלישים המזרחיים של האי. מצפון לה – האוקיינוס האטלנטי, מדרום – הים הקריבי ובמערבה – מעבר ווינדוורד המפריד בינה לבין קובה.

 

האיטי היא אחת המדינות העניות ביותר בעולם. רוב תושביה הם צאצאי עבדים אפריקאים שחורים שהובאו לאי על ידי השלטון הצרפתי כדי לעבוד במושבה. הדת המרכזית היא הנצרות, בשילוב עם וודו, אמונה אנימיסטית שמוצאה אפריקני. האליטה של המדינה מדברת צרפתית, והשאר (90% מהתושבים) מדברים קריאולית. בירתה - פורט או פרנס - שהיא גם עיר הנמל הראשית במדינה.

 

 

האיטי - דיוקן
האיטי - דיוקן
שם רשמי Republique d'Haiti - Repiblik d'Ayiti
שטח 27,750 קמ"ר (מקום 149 בעולם)
אוכלוסייה 9,035,536 (מקום 88 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 1.83%
תושבים שחורים 95%, מולאטים ולבנים 5%
שפה רשמית צרפתית, קריאולית
דתות קתולים 80%, בפטיסטים 10%, פרוטסטנטים אחרים 5%, ללא דת 1%
בירה פורט או פּרַנס
ממשל ממשלה נבחרת
ראש מדינה נוכחי הנשיא רנה פרבל
עצמאית מאז 1 בינואר 1804 מצרפת
אוכלוסייה מתחת לקו העוני 80%
תמ"ג לנפש 1,300 דולר (מקום 203 בעולם)
שיעור אבטלה אבטלה ותת-תעסוקה נרחבות; לפחות 67% מהתושבים - ללא מישרות קבועות
אינפלציה 15.5%
ענפי כלכלה מרכזיים קפה, מנגו, קני-סוכר, אורז, תירס, סורגום, עץ לתעשייה; זיקוק סוכר, טחינת קמח, טקסטיל, מלט, הרכבה (החלקים - מייבוא)
מטבע גורדה
ידיעת קרוא וכתוב 52.9%
תוחלת חיים

60.78 שנה

(מקום 181 בעולם)

(הטבלה עודכנה לאחרונה בינואר 2010)

 

 


גיאוגרפיה

האיטי מורכבת משני חצאי אי, המופרדים על ידי מפרץ גונאיב. רוב שטחה הררי ויש בה נהרות ונחלים רבים. האקלים טרופי, אך ניכרים הבדלים גדולים בין איזוריה המישוריים של האיטי לבין פסגות ההרים. האי מוקף שוניות אלמוגים. במדינה קיימת סכנה גדולה לסופות הוריקן. סופות הרסניות כאלה פקדו את המקום ב-1963, 1980, 1988, 1994 ו-1998.

 

שטפונות בעקבות ההוריקן ג'ין, 2004 (צילום: איי פי)

 

יערותיה הטרופיים של האיטי הושמדו ברובם, אם כדי לפנות שטחים לחקלאות ואם לצורך אספקת עץ וחומרי בעירה. לדבר זה השפעה קשה על החי והצומח במדינה, כמו גם על סחף הקרקע. טיב הקרקע נפגע גם מחוסר תכנון נכון של הגידולים החקלאיים ושימוש יתר.

 

בינואר 2010 פקד את המדינה רעש אדמה בעוצמה של 7.0 בסולם ריכטר. מרכזו – 25 ק"מ בלבד מערבית לבירה פורט או פרנס בעומק משוער של 13 ק"מ מתחת לפני האדמה. בשל הקרבה לרעש ובעיקר בשל תשתיותיה הרעועות של המדינה הנחשבת לאחת העניות בחצי הכדור המערבי, קורסים בבירה מבנים רבים. על פי הערכות רשמיות (נכון למרס 2010) נהרגו כתוצאה מרעש האדמה כ-250,000 איש, מאות אלפים אחרים נפצעו או נותרו חסרי בית.

 


כלכלה

כלכלתה של האיטי הלכה והידרדרה מאז שנות ה-80, והיא אחת המדינות העניות והבלתי-מפותחות בעולם. צפיפות האוכלוסייה גדולה, וקרוב ל-70% מהתושבים חיים בעוני. הפער הכלכלי בין המעמד העליון לבין כל השאר - אחד הגדולים בעולם. רבים מהתושבים עוסקים בחקלאות, וחלקם סובל מתת-תזונה כרונית.

 

 

חוף ים בהאיטי (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

רק לכמחצית מהאוכלוסייה בהאיטי יש גישה למים ראויים לשתייה, ורק כ-28% מחוברים למערכת ביוב. מצב הבריאות גם הוא קשה, ותושבי המדינה סובלים מאחוז גבוה של נשאי איידס וחולי איידס, כמו גם מחלות זיהומיות אחרות. רמת האבטלה או תת-התעסוקה גבוהות ביותר. כ-68% מכוח העבודה עוסק בחקלאות. הגידולים המסחריים המרכזיים הם קפה, קנה סוכר ופירות. בהאיטי מגדלים גם שעועית, אורז ותירס – בעיקר לצריכה עצמית.

 

התעשייה בהאיטי אינה מפותחת, ועוסקת בעיקר בעיבוד קנה סוכר, טקסטיל ועיבוד מזון. חלק מהתושבים מתפרנסים מעבודות יד – כמו גילוף עץ, אריגה וריקמה – אותן מוכרים לתיירים.

 


היסטוריה

כריסטופר קולומבוס גילה את האי לעולם המערבי, ונתן לו את השם "אספניולה". בעקבותיו הגיעו למקום ספרדים שהתיישבו בחלקו המזרחי של האי (הרפובליקה הדומיניקנית של היום), ושודדי ים צרפתיים. במאה ה-17 השתלטו הצרפתים על חלקו המערבי של האי, והקימו שם מושבה אליה הביאו עבדים שחורים למטעי הקפה וקנה הסוכר. כמעט חצי מיליון עבדים הפכו את הקולוניה לאחת העשירות בעולם.

 

ארמון המלוכה בבירה פורט או פרנס (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

בסוף המאה ה-18 פרץ באי מרד העבדים הגדול, בהנהגת פרנסואה פרנסואה טוסן-לוברטיר, שהצליח לשחרר את העבדים ולסלק את הצרפתים מהמקום. למרות שלוברטיר נתפס ומת בכלא הצרפתי, נמשך המרד במדינה, וב-1804 הוכרזה האיטי כ"רפובליקה השחורה הראשונה בעולם". ב-1844 הכריז החלק המזרחי של האי על עצמאותה של הרפובליקה הדומיניקנית.

שורת שליטים רודניים שלטו בהאיטי לאורך המאה ה-19, והביאו לדרדור הכלכלה וסדרי השלטון. בתחילת המאה ה-20, בשל חשש אמריקני לגבי אבטחת השיט בתעלת פנמה, כבשה ארה"ב את המדינה ושלטה בה עד 1934. האמריקנים ניסו לשקם את המדינה, בנו כבישים, טיפלו בחוב החיצוני וניסו לבנות מוסדות שלטון יציבים. אלא שמיד עם עזיבתם חזרו לשלוט באי שורה של רודנים שהחזירו את האיטי לתוהו ובוהו ממנו סבלה שנים רבות.

ב-1957 עלה לשלטון פרנסואה דיווליה, שנודע בכינויו "פפה דוק", ובסיוע כוחות המשטרה החשאית שהקים לעצמו, הנהיג שלטון דיכוי אכזרי. הוא נטל לעצמו שליטה כלכלית מוחלטת במדינה, כמו גם שליטה פוליטית ומינה את עצמו לנשיא לכל החיים, ואת בנו ליורש. בתגובה למדיניותו, הסירו האמריקנים את הסיוע הכלכלי שהעניקו להאיטי. כוחות התנגדות בתוך המדינה קמו, אך דוכאו ביד קשה. עד שנת 1967 נרצחו על ידי כוחותיו של דיווליה יותר מ-2,000 מתנגדים פוליטיים ואלפים נשלחו לגלות. לאחר מותו, ב-1971, עלה לשלטון בנו, ז'ן קלוד דיווליה ("בייבי דוק"), והקל מעט את עול השלטון. ב-1986 הודח מכיסאו וגלה לצרפת, ובהאיטי הונהג משטר דמוקרטי יותר.

ב-1990 התקיימו בחירות בפיקוח בינלאומי בהאיטי. לנשיאות נבחר ברוב מוחץ ז'ן ברטראן אריסטיד, כומר קתולי בעל אוריינטציה שמאלית. בספטמבר 1991 הודח אריסטיד בהפיכה צבאית, אך הוחזר לשלטון בהתערבות אמריקנית ב-1994. תקופת שלטונו הביאה לשיפור מסויים בחיי התושבים.

 

ההפיכה בהאיטי, 2004 (צילום: איי פי)

 

בשנים שלאחר מכן עברה האיטי תהפוכות פוליטיות נוספות. נשיאים אחרים נבחרו לשלטון וכוחות או"ם נכנסו למדינה להבטחת השקט והסדר. ב-2001 נבחר אריסטיד שוב לנשיאות, תוך טענות של האופוזיציה על בחירות בלתי הוגנות. כמו כן, הואשם אריסטיד במעשיי שחיתות ובדיכוי אלים של פעילים פוליטיים.

 

בינואר 2004 החלו מתנגדי הנשיא במאבק אלים וקראו להפלתו. חודש לאחר מכן התפטר אריסטיד ועזב את המדינה, לאחר שמתנגדיו השתלטו על חלקים גדולים של המדינה ואיימו לכבוש את הבירה. בפברואר 2004 מונה נשיא בית המשפט העליון בונפאס אלכסנדר (Boniface Alexandre) למשרת נשיא זמני. בקיץ 2004 שלח האו"ם כוח שמנה כמה אלפי חיילים ושוטרים במטרה להחזיר את הסדר על כנו.

 

בבחירות כלליות שנערכו בפברואר 2006 נבחר לנשיא רנה פרבל (Rene Preval). למרות הרגיעה היחסית בפוליטיקה במדינה, לא ניכר שיפור במצב הכלכלי וכנופיות פשע חמושות ערערו את הסדר בערים. בעקבות רעש האדמה שפקד את הבירה בפברואר 2010, קיבלה האיטי סיוע כלכלי נרחב, אך דומה כי שיקומה יארך זמן רב.


יהודים וישראל

בהאיטי חיים כ-100 יהודים וישראלים. בתקופת מלחמת העולם השנייה הגיעו למקום יהודים שנמלטו מאירופה, אך כמעט כולם עזבו את המדינה. לישראל יחסים דיפלומטיים עם האיטי, ושגרירה בפנמה משמש גם שגריר בהאיטי.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©