אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


חופי הוואי
חופי הוואי 
 
פרל הרבור
פרל הרבור צילום: איריס ז'ורלט
 
שקיעה בחוף הים בוייקיקי
שקיעה בחוף הים בוייקיקי צילום: איריס ז'ורלט
 
קפטן ג'יימס קוק, כינה את האיים "איי סנדביץ'"
קפטן ג'יימס קוק, כינה את האיים "איי סנדביץ'" צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
המלכה ליליאוקלאני, ניסתה להחזיר מקצת מן הכוח לידי הילידים
המלכה ליליאוקלאני, ניסתה להחזיר מקצת מן הכוח לידי הילידים  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
הנשיא גרובר קליוולנד, בתקופת כהונתו הוכרז על הקמת הרפובליקה העצמאית של הוואי
הנשיא גרובר קליוולנד, בתקופת כהונתו הוכרז על הקמת הרפובליקה העצמאית של הוואי צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 אתר מרכז המבקרים בהוואי
 מדריך הלונלי פלנט להוואי


ערכים קשורים
 הר געש
 טקטוניקת הלוחות
 רעש אדמה
 קרב פרל הרבור
 יער
 אקלים טרופי
 עטלפים
 דולפיניים
 צבים ימיים
 לווייתנאים
 חקלאות
 קנה-סוכר
 אננס
 מלחמת העולם השנייה
 סביבה
 אוקייניה
 פולינזיה הצרפתית
 ג'יימס קוק
 אמריקה הדרומית
 המערכת החיסונית
 סטפן גרובר קליוולנד
 ויליאם מק'קינלי
 אלסקה
 ויליאם ג'פרסון קלינטון
 ארצות הברית של אמריקה
 האוקיינוס השקט


תחומים קשורים
 מקומות בארצות העולם


 
 
 

הוואי


Hawaii

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה |  המדינה ה-50

הוואי, המדינה ה-50 של ארה"ב מאז 1959. קבוצת איים באוקיינוס השקט, המורכבת משמונה איים מרכזיים ועוד 124 איים זעירים . החשובים שבאייה: הוואי (Hawaii), מאווי (Maui), אואהו (Oahu), קאואי (Kauai), מולוקאי (Molokai), ניהאו (Niihau) לאנאי (Lanai) וקהולאווה (Kahoolawe). זוהי המדינה הדרומית ביותר בארה"ב והיא מרוחקת כ-4,000 ק"מ מהחוף המערבי של ארה"ב. בירתה - הונולולו.

 

 

האוכלוסייה בהוואי מעורבת מבחינה אתנית, ואין בה רוב לאף קבוצת אוכלוסייה. כ-34% מהתושבים הם לבנים, 32% ממוצא יפני, 16% ממוצא פיליפיני, כ-10% ממוצא ילידי, וכ-5% ממוצא סיני.

 


גיאוגרפיה
אורכה של שרשרת האיים שמהווה את המדינה הוואי הוא כ-2,600 ק"מ ושטח המדינה כולה 16,705 קמ"ר. מקור האיים
בהרי געש שהתרוממו מתוך הים במשך 25 מיליון שנה, בתהליך של פליטת לבה דרך סדק במעטפת כדור-הארץ שהתרחש מתחת לקרקעית האוקיינוס. רצועת האיים התהוותה כשורה ישרה, בשל תנועת הלוח הטקטוני דרומה בעוד נקודת ההתפרצות נשארה יציבה במקומה.

 

קיימים עדיין הרי געש פעילים באיים; השניים הגדולים והפעילים ביותר מביניהם - מאונה לואה וקילאואאה - נמצאים על האי הגדול ביותר - הוואי. התפרצויות הרי הגעש מלוות בדרך כלל ברעידות אדמה, אם כי אלה אינן חזקות. מרבית האוכלוסייה מתגוררת באי אואהו, שם גם נמצאת עיר הבירה הונולולו. האי מורכב ממישור הנמצא סביב קו החוף, ומשתי שרשרות הרים שביניהן משתרע מישור נרחב. בקצהו הדרומי של מישור החוף נמצא הנמל המרכזי, והאתר המפורסם של הוואי – פרל הרבור.

 

הונולולו, בירת האי אואהו (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

שרשרת האיים עשירה מאוד בצמחייה, שהרכבה משולב: אלפי זנים אנדמיים (מקומיים) בצירוף צמחים שהובאו במהלך השנים על ידי בני האדם. שטחי היער והחורש משתרעים על פני כ-40 אחוזים משטח האיים, ו-25 אחוזים נוספים הם שטחי עשב ומרעה. המתיישבים הראשונים הביאו עימם עצי מאכל שונים, בהם הקוקוס, הבננה, קנה הסוכר והיאם. המתיישבים האירופים והאמריקנים הביאו עימם עצי פרי נוספים, וכן מינים רבים ונדירים של פרחים.

 

 

נוף האי מאווי (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

האי הגדול ביותר – הוואי – מורכב בעיקרו מגוש הרים וולקניים, שחלקים גדולים ממנו מכוסים בלבה ואפר. באזורים אחרים באי משתרע יער גשם טרופי, ובו נחלים רבים ומפלי מים. קאואי נחשב לאי היפה ביותר בהוואי. זהו אי גשום ביותר, עם נהרות ונחלים רבים וצמחייה עשירה. ניהאו הנו אי פרטי השייך למשפחה שרכשה אותו ב-1864. חיים בו קצת מעל 200 תושבים העובדים במקום, אך הכניסה אליו נעשית באישור בלבד.

 

האקלים באיי הוואי הוא טרופי, ומשתנה מאזור לאזור לפי הגובה מעל פני הים. הטמפרטורות נעות בין C˚  22  ועד ד C˚26 בממוצע במשך כל השנה.  בהוואי מינים רבים של ציפורים וחרקים, אך כל היונקים היבשתיים באיים, מלבד סוג אחד של עטלף, הובאו למקום על ידי מתיישבים. החיים במים, לעומת זאת, עשירים ומגוונים. באזור הוואי חיים יותר מ-650 מיני דגים, וכן דולפינים, צבי ים, לווייתנים ועוד.

 

 

התפרצות הר הגעש קילאואאה (צילום: רויטרס) 

 


כלכלה
עד שנות ה-30 של המאה ה-20 התבססה כלכלתה של הוואי במידה רבה על
חקלאות. מטעים עצומים של קנה סוכר ו אננס היוו את עיקר הפעילות הכלכלית. בשנים אלה הובאו זרים רבים ככוח עבודה חקלאי. כחברה חקלאית היו רוב התושבים עובדים שכירים של בעלי האדמות והמפעלים לעיבוד מזון. בעלי האדמות היוו שכבה מעמדית קטנה ועשירה, והמעמד הבינוני היה מצומצם וכלל בעיקר מנהלי עבודה ואנשי מקצוע.

 

בתחילת שנות ה-30 החלה ארה"ב להקים באיי הוואי בסיסים צבאיים, ובתקופת מלחמת העולם השנייה הורחבה הפעילות הצבאית באי (בין השאר בעקבות המתקפה היפנית על נמל פרל הרבור, וכניסתה של ארה"ב למלחמה). הפעילות הצבאית הפכה למקור כלכלי מרכזי עבור תושבי המקום.

 

בשנות ה-50 של המאה ה-20, עם ירידת ההשקעה בכוחות הצבא, הופנו משאבים לפיתוח תעשיות באיים, ובעיקר לפיתוח התיירות. תעשיית התיירות גדלה במהירות עצומה ולקראת סוף המאה ה-20 היוותה ההכנסה מתיירות כ-65% מהכנסות המדינה. מיליוני התיירים שהגיעו לאיים הביאו הכנסות גדולות, אך גם גרמו הרס לסביבה הטבעית של הוואי. במאה ה-21 הפך נושא השימור לאתגר מרכזי של המדינה.

 


היסטוריה
המתיישבים הראשונים באיי הוואי הגיעו למקום בין המאה ה-7 והמאה ה-13 לספירה מאיי
פולינזיה, ובעיקר מטהיטי ואיי המרקיזה. אלה עשו בים מרחק של יותר מ-3,200 ק"מ בסירות קאנו. האדם המערבי הראשון שהגיע לאיים היה קפטן ג'יימס קוק, אשר גילה אותם במקרה בדרכו צפונה מטהיטי בתחילת 1778. הוא כינה את האיים "איי סנדביץ'", על-שם פטרונו. תחילה התקבל קוק בברכה על ידי התושבים המקומיים, אך מאוחר יותר נרצח בידי הילידים.

 

 

אנשי כפר בהוואי מגישים מנחתם לקפטן קוק ולאנשי צוותו. תחריט של ג'ון ובר משנת 1779 (מתוך מאגר גטי אימג' בנק ישראל)

 

באותה עת חיו באיי הוואי כ-300,000 תושבים במספר ממלכות. בשנות ה-80 של המאה ה-18 יצא אחד המלכים החזקים בממלכות הוואי, קמהאמהא, למלחמה נגד הממלכות האחרות, ועד שנת 1810 הצליח להכניע את כולן ולהפוך את האיים לממלכה מאוחדת.

 

בסוף המאה ה-17, לאחר גילוי האיים על-ידי קפטן קוק, החלו ספינות של מדינות שונות להשתמש בהוואי כנמל לספינות  שסחרו עם מזרח אסיה . הספינות עגנו בנמלים לעתים במשך חודשים ואנשי צוותן החלו ליצור קשרים עם האוכלוסייה המקומית. בשנות ה-20 של המאה ה-19 התיישבה באיים קבוצה קטנה של זרים מערביים, שהחלו לשנות את הכלכלה המקומית. הם הביאו לאיים בקר וסוסים וכן סוגים חדשים של צמחים, בהם עצי הדר. בנוסף, ובדומה לאשר אירע באמריקה הדרומית, הביאו הזרים עמם מחלות שונות שבני המקום לא היו מחוסנים בפניהן. עשרות אלפי ילידים מתו מהמחלות, ובמחצית המאה ה-19 קטן מספרים עד ל-130 אלף בלבד.

 

במקביל לחדירתם של הסוחרים והמתיישבים המערביים לאיים, החלו להגיע להוואי גם קבוצות מיסיונרים, תחילה פרוטסטנטים ולאחריהם גם קתוליים. כוחם של אלה עלה במהלך השנים, וחלקם אף נעשו יועצים למלך ובעלי השפעה פוליטית רבה.

 

במחצית השנייה של המאה ה-19 חלה התפתחות מהירה בענף גידול הסוכר בהוואי. הסכם שנחתם בין הוואי לארה"ב הבטיח לאיים שוק עצום למכירת תוצרתם ואף משך משקיעים רבים מארה"ב לענף זה. חלק ניכר מהפעולות הנדרשות לגידול קנה הסוכר ולעיבודו היו עבודות כפיים, ובהוואי לא היה די כוח עבודה זמין עבור הענף המתפתח. ממשלת הוואי החלה לנקוט בצעדים לייבוא כוח עבודה זול וזמין ממקומות אחרים, ותחילה הביאו להוואי כ-200 אלף עובדים יפניים. התפתחות כלכלית זו יצרה מצב שבו מרבית הכוח והעושר של הממלכה היה מרוכז בידי מיעוט מערבי-לבן, ואלה העניקו לו גם כוח פוליטי עצום.

 

ב-1887 חשו האמריקאים בהוואי כי המלך קלאקאוה אינו משרת במידה מספקת את האינטרסים שלהם. הם הקימו מיליציה חמושה, שבעזרתה כפו על המלך שינויים בחוקה שהגבילו במידה רבה את כוחו. בין השאר כללה החוקה החדשה סעיף המגביל את זכות ההצבעה לבעלי ההון. סעיף זה מנע מרוב הילידים את זכות ההצבעה. ב-1891 ניסתה המלכה ליליאוקלאני ( Liliuokalani) להעביר חוקה חדשה שתחזיר מקצת מן הכוח לידי הילידים. האמריקנים הזעיקו ספינת מלחמה צבאית, כבשו את בנייני מוסדות השלטון והפילו את המלוכה. הם הקימו ממשלה זמנית, פרו-אמריקנית, בראשות סנפורד דול, בנו של מיסיונר אמריקאי.

 

כוונת ארה"ב היתה לספח את הוואי כאחת ממדינות הפדרציה, אך בדיוק באותה עת התחלף הנשיא האמריקאי, וגרובר קליוולנד נכנס לבית הלבן. קליוולנד התנגד להשתלטויות אימפריאליסטיות, וב-4 ביולי 1894 הוכרז על הקמת הרפובליקה העצמאית של הוואי.

 

אבל סיפוחה של הוואי לארה"ב לא נדחה לזמן רב, ומיד כאשר התחלף שוב נשיא בבית הלבן וויליאם מק'קינלי נבחר לתפקיד,  נמשכו צעדי הסיפוח. ב-1900 הפכה הוואי לטריטוריה אמריקנית ותושביה לאזרחים אמריקאים.

 


המדינה ה-50
העשורים הראשונים של המאה ה-20 עמדו בסימן פיתוח מטעי האננס בהוואי. פיתוח זה הביא אחריו שוב גלים של מהגרי עבודה מיפן, מהפיליפינים ומסין. תעשיית האננס, כמו גם תעשיית הסוכר, רוכזו בידי שכבה קטנה של לבנים, ולתושבים המקומיים היה סיכוי מועט לצבור עושר וכוח פוליטי.

 

שדה אננס במאווי (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

מלחמת העולם השנייה הביאה לשינויים מהותיים בחברה ובכלכלה של הוואי. לאחר
ההתקפה על פרל הרבור, הפכה הוואי למרכז הפעילות הצבאית האמריקנית בדרום-מזרח אסיה. האיים היו נתונים תחת ממשל צבאי עד תום המלחמה, ורבים הגיעו מארה"ב לעבוד בהם. עם סיום המלחמה הוסר החוק הצבאי.

 

שאלת הפיכתה של הוואי למדינה בארה"ב עלתה במשנה תוקף לסדר היום הציבורי לאחר המלחמה. עד אז היה הממשל האמריקני ממנה מושל מטעמו עבור הוואי, אך לתושבי המקום לא הוענקה זכות הצבעה בארה"ב . גם שאלת הפיכתה של אלסקה למדינה בארה"ב עמדה אז על סדר היום, ותומכי ההצטרפות פעלו במשותף.

 

באוגוסט 1959 אושרה הפיכתה של הטריטוריה הוואי למדינה ה-50 של ארה"ב, צעד שהביא להתפתחות כלכלית מואצת באיים. זרם התיירים להוואי הלך וגבר, ובעקבותיו באו עבודות בנייה, פיתוח שירותים, תחבורה ועוד. במקביל חל שינוי מהיר במבנה החברתי-מעמדי של התושבים: כאשר אחוז גבוה מתושבי הוואי ממוצא אסיאתי (יפני וסיני) הצליחו לעלות במעמד החברתי, ולהתבסס ברובד הבינוני-גבוה. הילידים המקוריים של האיים נותרו במצב כלכלי-חברתי נמוך, ודבר זה עורר תסיסה מסויימת ומאבק על החייאת התרבות הילידית במקום. כיום קיימות קבוצות ילידים שקוראות להחזרת המלוכה לאיים, או להקמת אומה אוטונומית. בנובמבר 1993 חתם הנשיא האמריקאי ביל קלינטון על החלטה המתנצלת בפני ילידי הוואי על הפלת הממלכה מאה שנים קודם לכן, ואושרו מספר הצעות לפיצוי הילידים על אדמותיהם שנגזלו באותה עת.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©