אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל הגאווה
דגל הגאווה 
 
הומוסקסואלים בכנסייה האנגליקנית בבריטניה
הומוסקסואלים בכנסייה האנגליקנית בבריטניה צילום: איי פי
 
הפגנת הומוסקסואלים מול תחנת המשטרה ביפו
הפגנת הומוסקסואלים מול תחנת המשטרה ביפו  צילום: שאול גולן
 
אולימפיאדת ההומוסקסואלים בסידני
אולימפיאדת ההומוסקסואלים בסידני צילום: איי פי
 
הח"כ ההומוסקסואל המוצהר הראשון, עוזי אבן
הח"כ ההומוסקסואל המוצהר הראשון, עוזי אבן צילום: רויטרס
 
שינוי מהותי ביחס החברה כלפי הומוסקסואלים ולסביות בעשורים האחרונים של המאה ה-20. חתונת לסביות
שינוי מהותי ביחס החברה כלפי הומוסקסואלים ולסביות בעשורים האחרונים של המאה ה-20. חתונת לסביות צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 אתר גג לארגוני הקהילה
 האגודה
 גוף הסטודנטים הגאה בטכניון
 ארגון הנוער הגאה
 GoGay: פורטל הקהילה
 המועצה לזכויות הגייז


ערכים קשורים
 יוון העתיקה
 נורמה חברתית
 יהדות
 נצרות
 אסלאם
 נאציונל-סוציאליזם
 יצחק רבין
 גנטיקה ותורשה
 גיל ההתבגרות
 מגדר
 רבייה
 אבולוציה


תחומים קשורים
 ביולוגיה
 פסיכולוגיה


 
 
 

הומוסקסואליות


Homosexuality

בראי ההיסטוריה |  הומוסקסואליות בישראל |  מידע נוסף

הומוסקסואליות, מונח המתאר את נטייתו המינית של אדם בעל משיכה מינית אל בני מינו (גבר לגבר, אישה לאישה). הומוסקסואליות בין נשים נקראת גם בשם "לסביות" (lesbianism).

 

היחס אל בעלי נטייה הומוסקסואלית השתנה ומשתנה מתרבות לתרבות ומתקופה לתקופה. פעמים רבות במהלך ההיסטוריה האנושית כלל יחס זה התנגדות ורדיפה אלימה מצד מוסדות דת, חברה ומדינה. שיעור בעלי נטייה הומוסקסואלית באוכלוסייה מוערך בשניים עד ארבעה אחוזים. שיעור זה נשאר קבוע בחתכים אתניים, דתיים, רמת השכלה או חתכים סוציו-אקונומיים אחרים. שיעור בעלות נטייה לסבית מוערך כנמוך מעט מזה.

בדומה להנחות ולהערכות אחרות הנוגעות להוֹמוֹסֶקְסוּאָלִיּוּת, גם נתונים אלו נמצאים במחלוקת ויש הטוענים כי המספרים גבוהים בהרבה (עשרה אחוז לערך). הפער בין ההערכות השונות נוגע בין השאר ביכולת להגדיר מיהו בעל נטייה הומוסקסואלית ובעיקר האם אדם שאינו מממש פנטזיות או מחשבות הומוסקסואליות (ובאיזו תכיפות) נחשב כבעל נטייה שכזו. בניגוד לדיעות קדומות נפוצות, לא נמצא קשר מחקרי בין נטייה מינית לתכונות אופי.

 

מצעד הגאווה בספרד (צילום: רויטרס)

גם על מקור הנטייה ההומוסקסואלית קיימת מחלוקת מחקרית, בעיקר בין שתי תפיסות נפוצות: הראשונה טוענת כי מקור הנטייה הוא ביולוגי, דהיינו נטייה מולדת (גנטית) המופיעה בשיעור מסויים באוכלוסייה. ואילו התפיסה השנייה מסמנת את ההומוסקסואליות כהתנהגות נלמדת וכתוצאה של מצבים פסיכולוגיים מסויימים. גישה מקובלת נוספת מחברת בין שתי תפיסות אלו ומניחה עירוב של תנאים מולדים ונלמדים, היוצרים יחד את הנטייה ההומוסקסואלית.

ישנם חוקרים החולקים על החלוקה הברורה בין נטייה הומוסקסואלית והטרוסקסואלית (משיכה לבן המין השני). על פי גישה זו, בכל אדם מתקיימות שתי הנטיות, והיחס הכמותי ביניהן קובע את הנטייה השולטת. בעלי משיכה מינית אל בני מינם ואל המין השני גם יחד, נקראים בעלי נטייה ביסקסואלית. רוב המחקרים מעידים כי נטייה מינית אינה ניתנת לשינוי (גם לא מרצון), אך גם בעלי נטייה הטרוסקסואלית עשויים לחוות משיכה אל בני מינם, בעיקר במהלך גיל ההתבגרות.

על השאלה מדוע עוררה לעיתים ההומסקסואליות התנגדות כה עזה, מתקיים דיון מחקרי ותרבותי זה זמן רב. אחת הסברות הנפוצות היא כי הומוסקסואליות מערערת מוסכמות מיגדריות (כאלה המתייחסות להבדלים בין גברים לנשים) ולכן מעוררת התנגדות אצל בעלי נטייה הטרוסקסואלית. סברה אחרת היא, כי מערכת יחסים הומוסקסואלית מציעה אופציה של קיום מערכת יחסים זוגית ללא רבייה, והצגת אופציה זו עוררה התנגדות בקרב מוסדות חברה שמרניים ובעיקר מוסדות דת מונותיאסטיים (הדוגלים באמונה באל אחד). יחס של עוינות גלויה כנגד בעלי נטייה הומוסקסואלית נקרא "הומופוביה".


על פניו, מערכת יחסים מינית לבן אותו מין אינה ממלאת אחר המטרה הביולוגית של יחסי המין (דהיינו רבייה), ובהתאם, תפקידה הביולוגי של נטייה זו בהתפתחות האבולוציונית עדיין אינו ברור. מחקרים בשנים האחרונות העלו, כי יחסים הומוסקסואליים אינם ייחודים לבני אדם, ומתקיימים גם בקרב בעלי חיים.

 


בראי ההיסטוריה

סוגיית ההומוסקסואליות ככלל מעוררת עניין מחקרי ודיון תרבותי ער בעשרות השנים האחרונות, אך כתופעה היא קיימת לאורך כל ההיסטוריה האנושית. ממצאים היסטוריים מעלים כי ביוון העתיקה נחשבו יחסים הומוסקסואליים לנורמה מקובלת. ככל הנראה התקיימה נורמה זו גם בתרבויות עתיקות נוספות.

 

שינוי חד ביחס כלפי הומוסקסואליות אירע עם הופעת הדתות המונותיאסטיות (אמונה באל אחד). על פי היהדות, הנצרות ו האסלאם, קיום יחסים הומוסקסואליים הוא חטא ונחשב למעשה לא מוסרי.

 

חרדים מפגינים נגד קיום מצעד הגאווה בירושלים, 2007 (צילום: דודי ועקנין)

 

במאה ה-19, עם התפתחותה של הפסיכיאטריה בעולם המערבי, נחשבה ההומוסקסואליות כהפרעה נפשית. בחצי הראשון של המאה ה-20 סבלו הומוסקסואלים מרדיפה ממשית של מוסדות אכיפת החוק והפסיכיאטריה. קיום יחסים הומוסקסואליים נחשב במדינות רבות לעבירה פלילית והומוסקסואלים רבים אושפזו בכפייה (או מרצון) על מנת להעבירם מנטייתם. בגרמניה הנאצית נחשבה ההומוסקסואליות לפגיעה בטוהר הגזע הארי, ורבים מבעלי נטייה זו נעצרו או הוצאו להורג.

 

שינוי מהותי ביחס החברה כלפי הומוסקסואלים החל בעשורים האחרונים של המאה ה-20 (ובעיקר מאז שנות ה-70). הגדרת הנטייה כהפרעה נפשית והאיסור בחקיקה על קיום יחסים הומוסקסואלים בוטלו ברוב מדינות העולם המערבי (ב-1988 בוטל סעיף שכזה בחוק העונשין של מדינת ישראל), והמקובלה החברתית כיום היא לראות בהומוסקסואליות נטייה מינית לגיטימית.

 

אחת הסיבות לשינוי היא מאבקם הפוליטי-חברתי של הומוסקסואליים לשוויון וכן התפתחות גישה חברתית כוללת, הדוגלת בקבלה של קבוצות מיעוטים וסובלנות כלפיהם. השינוי בגישה החברתית כלפי הומוסקסאליות הביא להתפתחות תרבות הומוסקסואלית. אחד מסמליה של תרבות זו הוא "יום הגאווה", הנחוג במדינות רבות, ביניהן מדינת ישראל. פועל יוצא נוסף של שינוי זה היה נכונותם של בעלי נטייה הומוסקסואלית להצהיר על נטייתם בפומבי. תהליך זה זכה בכינוי "יציאה מן הארון".

 

אחד מהאירועים המגבשים של הקהילה ההומוסקסואלית (במיוחד בארה"ב) היה "מרד סטונוול", התנגשות אלימה בת יומיים בין שוטרים להומוסקסואלים, טרנס ג'נדרים (מי שזהותו המגדרית שונה ממינו הביולוגי) ומלכות דראג, שאירעה ביוני 1969, באחת השכונות בניו-יורק. העימות הפומבי היה מהפעמים הראשונות בהן עמדו ההומוסקסואלים על זכויותיהם האזרחיות, וככזה נחשב לאירוע מכונן במאבק לשוויון על רקע נטייה מינית.

 

טקס נישואין של זוג הומואסקסואלים בספרד (צילום: איי פי)

 


הומוסקסואליות בישראל

בשנת 1976 הוקמה האגודה לזכויות הפרט בישראל, לימים אגודת ההומואים, הלסביות, הביסקסואלים והטרנס ג'נדרס. ב-1988 בוטל סעיף החוק האוסר על קיום יחסי מין הומוסקסואליים והוא נמחק מספר החוקים הישראלי. ב-1993 היה יצחק רבין לראש הממשלה הראשון שהתייחס לנושא ההומו-לסבי בגלוי, לאחר שחייב את צה"ל לשנות את יחסו להומואים ולסביות המשרתים במסגרתו.

 

 

מצעד הגאווה בתל אביב, 2004 (צילום: תומריקו)

 

מאז סוף שנות ה-90 ותחילת המאה ה-21, עברה הקהילה ההומוסקסואלית בישראל תהליך הדרגתי של צמיחה והתפתחות חברתית. בין השינויים: הקמת גופי תקשורת ותרבות ייעודיים לציבור ההומוסקסואלי (אתרי אינטרנט, עיתונים, הוצאת ספרים), פתיחתם של מקומות בילוי ייעודיים, בתי-קפה, פאבים, מועדונים, ועלייה משמעותית במספר האמנים והיוצרים החושפים את נטיותיהם המיניות, ביצירתם ובעבודותיהם.

 

בישראל נערכים, מדי שנה, מצעדי גאווה במהלך החודשים יוני ויולי (חודשי הגאווה בכל העולם). מצעד הגאווה הראשון נערך בתל-אביב בשנת 1998. בשנת 2002 מונה, לראשונה בישראל, חבר כנסת הומוסקסואל מוצהר; חבר הכנסת עוזי אבן (בסיעת מרצ). הוא כיהן בתפקיד תקופה קצרה מאוד, אך עורר סערה במסדרונות הכנסת והתנגדות מצד המפלגות הדתיות.

 


מידע נוסף

 

הגברים המוזרים - "חברי הקהילה ההומוסקסואלית היו קורבן לאמיתות חברתיות, מדעיות ומוסריות מוחלטות למדי. למזלם, בעשרות השנים האחרונות מעמדן של כמה מאותן אמיתות התערער במידה ניכרת. כדי לראות עד כמה התקדמה המחשבה האנושית, נקח אתכם הקוראים במסע בזמן אל דפי העיתונים המצהיבים של שלהי שנות ה-60" - טור מתוך המדור "במנהרת הזמן" של אנציקלופדיה ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

הומוסקסואליות: מבטן ומלידה - "האם הומוסקסואליות היא נטייה מינית שנתונה לבחירה אישית, או שהיא נכפית על האדם? מחקרים מראים שכמעט בוודאות זוהי נטייה מולדת שמתפתחת כבר בשלב העוברי, ושדפוסי ההתנהגות ההומוסקסואליים מתגבשים כבר בגיל חמש. למה על כל לסבית יש 10-8 הומוסקסואלים, ואיך משפיעים רמות הטסטוסטרון והמתח אצל האם במהלך ההריון". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

חוקרים מאשרים שוב: הומוסקסואליות היא גנטית - "מדענים איטלקים מצאו כי אמהות לגברים הומוסקסואליים היו פוריות יותר. ההשערה: רצפים על כרומוזום X של האם מעבירים את התורשה ההומוסקסואלית לצאצא". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

האבולוציה של ההומופוביה - "בשנים האחרונות מתחזקת המגמה של שילוב אלמנטים ביולוגיים בכלל ואבולוציוניים בפרט, במחקרים חברתיים, סוציולוגיים ואנתרופולוגיים. אחת מזירות המחקר המעניינות היא בכל הקשור לחקר ההומוסקסואליוּת, ותועפת ההומופוביה החברתית, דרך נקודת מבט ביולוגית". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

דווקא כן כדרך הטבע - "קופים, פינגווינים, נשרים, עכברים ואפילו זבובים וכלבי ים. חוקרים גילו למעלה מ-400 מינים של בעלי חיים, המקיימים יחסי מין ואפילו מערכות יחסים זוגיות עם בני מינם. מקופים שמתעלמים מנקבות מיוחמות ועושים סקס סוער, ועד זוג נשרים זכרים שבנו קן ואימצו גוזל. הטבע יוצא מהארון". כתבה באתר ynet. 

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

האמת מאחורי ה"טיפולים" לשינוי הנטייה המינית - "מכות חשמל, הליכה לזונות, הקזות דם, ניתוחי מוח והקרנות הם רק חלק מהשיטות שהוצעו ל"ריפוי" הומוסקסואליות • בפועל, מחקרים מוכיחים כי גם ה"טיפולים הפסיכולוגיים" לשינוי הנטייה המינית גורמים לנזקים עצומים ובעולם המערבי הם הוגדרו רשמית כעבירה על חוקי האתיקה הרפואית". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©