אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 גורם ייצור
 עבודה
 כסף
 אשראי
 חשבונאות
 השקעה וחיסכון
 תשואה
 מניה


תחומים קשורים
 מושגים ואישים בכלכלה


 
 
 

הון


Capital

הון, אחד מגורמי הייצור במשק. בהגדרתו הטכנית, המושג הון מתייחס לסחורות המשמשות לייצור סחורות אחרות: מבנים, מכונות וציוד אחר, מאגרי מידע וכיו"ב. חומרי גלם במצבם הטבעי אינם קרויים הון, שכן הם נכללים במסגרתו של גורם הייצור הקרוי קרקע; אבל אחרי תחילת הפקתם הם נחשבים למוצרים, ורכישתם ע"י אחר מגדילה את ההון שלו. יש המדברים על "הון אנושי", אבל זהו חלק מגורם הייצור עבודה.

ההון יכול להיות שייך ליצרנים, למשקי בית (בתים, מוצרים בני-קיימא) ולציבור. חלק גדול מהתשתית הכלכלית של מדינה הוא הון ציבורי. בכלכלה מקובל לדבר על הון פיסי (נכסי הון - capital goods)- כמוגדר לעיל, ועל הון פיננסי, הכולל כסף מזומן ואשראי לסוגיו השונים, העומדים שניהם לרשות עסק יצרני.

החשבונאות אינה מבחינה בין הון פיננסי להון פיסי, שכן את זה האחרון אפשר לשערך, כלומר להקצות לו שווי כספי. לעומת זאת, היא מבחינה הבחנות אחרות, לפי מקור ההון.

בעסק יש הון בעלים המייצג את סך השקעת הבעלים בפירמה (קרוי גם "הון עצמי"). הון הבעלים יכול להיות מושקע עם הקמת הפירמה, שלאחר מכן מתנהלת בעזרת כמה מסוגי ההון האחרים המתוארים להלן, או גם לאחר מכן, למשל לשם חילוצה מקשיים או הרחבתה.

הון הלוואות הוא אותו חלק מההון של פירמה שאינו שייך לבעלים, אלא נלקח בהלוואה לטווח ארוך או מהנפקת איגרות חוב, ויש להביא בחשבון שהוא אמור להיות מוחזר במועד הפרעון.

הון חוזר מייצג את הכספים הדרושים לפירמה לשם מימון עסקיה השוטפים ולגישור על פער הזמן שבין מועד הוצאת הכספים לבין מועד קבלת התשלומים עבור המכירה. הון זה דרוש בעיקר לרכישת חומרי גלם, לתשלום שכר עבודה ואף למתן אשראי ללקוחות. היקף ההון החוזר בעסק הוא אינדיקטור להערכת מצבו, וכל זמן שהוא נמוך מסך ההתחייבויות השוטפות, מעמדו של העסק איתן.

הון מושקע הוא סך כל הון המניות ואגרות החוב המושקע בפירמה. התשואה להון המושקע היא מדד חשוב לרווחיות הפירמה.

הון מניות הוא סך כל ההון שבידי החברה מהנפקת מניות. כל חברה רושמת אצל רשם החברות "הון מניות רשום" שהיא מבקשת לגייס מן הציבור. בהנפקה אחת היא יכולה לנסות לגייס את כל הון המניות הרשום, או רק חלק ממנו. סך המניות שהחברה הקצתה למשקיעים הוא "הון המניות המונפק". ייתכן מצב שבו "הון המניות הנפרע", שהוא ערך המניות שתמורתן שולמה לחברה, יהיה נמוך מ"הון המניות המונפק", אם לא נמכרה ההנפקה כולה.

הון עצמי הוא כלל ההון של עסק שאינו הון הלוואות, והוא כולל את הון הבעלים ואת הון המניות הנפרע, וכן רווחים שטרם חולקו, מענקים שנתקבלו וקרנות שמורות.

הון קבוע הוא אותו חלק מההון הפיסי של חברה המשמש אותה לתקופה ארוכה ואינו משנה את צורתו, כגון קרקע ומבנים. הון שוטף הוא שאר ההון הפיסי, כגון חומרי גלם, מוצרים בתהליך עבודה או מלאי המצפה למכירה שעודנו בבעלות החברה, אך לתקופה קצרה.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©