אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


היפוקרטס
היפוקרטס איור: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 שבועת היפוקרטס - הנוסח הקדום


ערכים קשורים
 כישוף
 אסטרולוגיה
 ספריית אלכסנדריה
 תזונה
 אנטומיה
 פיתגורס
 יוון העתיקה
 רפואה
 הים האיגאי
 אפלטון


תחומים קשורים
 מדענים וממציאים
 רפואה ואנטומיה


 
 
 

היפוקרטס


Hippocrates

הגישה ההיפוקרטית |  האסופה ההיפוקרטית |  שבועת היפוקרטס

היפוקרטס (460? - 377? לפנה"ס), גדול הרופאים ביוון העתיקה, הנחשב במסורת הרופאים ל"אבי הרפואה". גדולתו וחדשנותו ניכרות בגישתו למחלות ולרפואה (הגישה ההיפוקרטית), שעיקרה תצפיות מדוקדקות במהלך הטבעי של המחלה והכרת תכונות החולה.

 

על חייו של היפוקרטס ידועים בוודאות רק פרטים מעטים. על פי ההשערה, נולד באי קוס (אחד מאיי הדודקנסוס בדרום הים האיגאי). מקצוע הרפואה עבר במשפחתו מאב לבנו במשך דורות רבים, ולא פסח על היפוקרטס, שאף ייסד בקוס בית ספר לרפואה, בסמוך למקדש אסקלפיוס (אל הרפואה היווני). היפוקרטס ערך ביוון מסעות רבים, ובדרכו ריפא חולים (רבים מהם בני המעמדות הגבוהים), ועל כן שמו יצא למרחוק; בנוסף, נחשב היפוקרטס לגדול המורים לרפואה. הוא נפטר בשיבה טובה בעיר לריסה (במזרח יוון, החשובה שבערי תסליה).

 

במרוצת השנים הלכה וגברה ההערצה להיפוקרטס וההערכה למורשתו, ודורות של רופאים, בכל רחבי העולם, ראו בדמותו את הרופא האידיאלי. בן-דורו אפלטון אף כינה אותו בשם "אסקלפיוס מקוס". על שם היפוקרטס קרויה השבועה (שלא הוא חיבר) שנשבעים מסיימי בתי-ספר לרפואה במקומות רבים בעולם, כמתואר להלן.

 

 


הגישה ההיפוקרטית

הגישה שהנהיג היפוקרטס עומדת ביסודו של העיסוק המודרני ברפואה, ומתמקדת בהסתכלות על המהלך הטבעי של המחלה, באמצעות תצפיות מדויקות ולא על סמך השערה כלשהי שלא נבחנה באופן מדעי. גישה זו גורסת כי לכל מחלה קיימת השתלשלות עניינים ייחודית לה, שמקורה בדרך כלל בהפרעה מסוימת באחד ממרכיבי גוף האדם. היפוקרטס ייחס חשיבות מרובה לתזונה, וגרס כי מחלות רבות נובעות מאכילת מאכלים שאינם מתאימים לגוף. במהלך המחלה עובר החולה "ימים קריטיים", שבהם מתחולל מאבק בין הטבע לבין המחלה. אם במהלך ימים אלו גובר הטבע על המחלה - החולה מבריא. ומאידך גיסא, אם מנצחת המחלה, אזי החולה מת. על פי גישה זו, תפקיד הרופא זו הוא לעודד את הטבע להילחם במחלה ולהשיב את גוף החולה לאיזון.

 

הגישה ההיפוקרטית שונה בתכלית מן הגישה שהיתה מקובלת ברפואה עד לימיו של היפוקרטס, ולפיה יש למחלות הסבר מופשט - דתי, מוסרי או פילוסופי - הקשור בין השאר בהתנהגותו של החולה (למשל שכר ועונש - "חטא ולכן חלה במחלה") או במעשי אויביו (שהפעילו כוחות כישוף נגדו). הריפוי, לפי הגישה ההיפוקרטית, צריך אף הוא להיות מבוסס על תרופות שיעילותן הוכחה באופן מדעי, ולא להתבסס על שיטות כגון מגיה או אסטרולוגיה.

 

התיאור הקליני הוא חידוש נוסף של היפוקרטס. ע"פ הגישה ההיפוקרטית, על הרופא לתאר את המחלה באופן עקבי ושאינו מוטה. באמצעות המעקב הרפואי ניתן להגדיל את סיכויי הריפוי, לאבחן מחלות וכדומה. עם זאת, כתבי היפוקרטס לא מייחסים משמעות רבה לאבחון מחלות (דיאגנוזה) אלא מתמקדים במהלך העתידי של המחלה וביכולת הרופא לבצע חיזוי מדויק לעתיד (פרוגנוזה).

 

 


האסופה ההיפוקרטית

במרוצת השנים התפתחה אסופה של כתבים בנושאים רפואיים שונים, שחיבורם יוחס להיפוקרטס, אם כי כבר הקדמונים פקפקו בכך שאכן הוא שחיבר אותם. כ-70 חיבורים שונים נכללו באסופה ההיפוקריטית (Corpus Hippocratium), ומרביתם התקיימו עד ימינו. נראה ש"האסופה ההיפוקרטית" מיצגת את תכולת הספרייה של בית הספר לרפואה בקוס, שהועברה לאחר זמן לספרייה הגדולה של אלכסנדריה.

 

במשותף, האסופה משקפת את יסודות הגישה ההיפוקרטית. היא נכתבה בידי מספר מחברים, שחלקם אף קדמו להיפוקרטס וחלקם באו אחריו; למעשה, לא ניתן בוודאות לייחס להיפוקרטס אף אחד מהחיבורים הללו. על כך יעידו בין השאר סתירות שנתגלעו בין חלק מהחיבורים. למרות זאת, נחשבים כל החיבורים ליחידה אחת שלמה, שנודעה לה השפעה אדירה על התפתחות מקצוע הרפואה.

 

החיבורים באסופה ההיפוקרטית עוסקים בענפים רבים של הרפואה ביניהם כירורגיה, אפידמיולוגיה, פרמקולוגיה, תזונה, וכן אנטומיה, תורת הריפוי ועוד. בין המחלות שנסקרות בה: דלקת ריאות, פצעי ראש, נקעים וכן מחלות כירורגיות, מחלות אורתופדיות ועוד.

 

במשך מאות שנים שימשה האסופה ההיפוקרטית יסוד ללימודי הרפואה. היא נזכרת בספרי הרפואה שחיברו רופאים יהודים בימי הביניים, ואחדים מחיבוריה תורגמו לעברית. על חשיבותה ניתן ללמוד גם מן הפירושים הרבים שחוברו לה.

 


שבועת היפוקרטס

באסופה ההיפוקרטית נמצאת שבועה המיוחסת להיפוקרטס עצמו וקרויה בשמו, אף שככל הנראה לא הוא חיבר אותה; שבועת היפוקרטס משמשת בסיס לכללי המוסר ברפואה. עד עצם היום הזה נהוג בבתי-ספר לרפואה רבים להשביע את הבוגרים בנוסח זה או אחר של שבועת היפוקרטס.

 

בשבועתו מתחייב הרופא לעזור לחולה ככל יכולתו ולהימנע מלגרום לו נזק או לסייע במותו (ובכלל זה ביצוע הפלה), לא לנצל לרעה את מעמדו בתור רופא ולשמור על סודיות רפואית. כמו כן מפורטות בה חובותיו למוריו שלימדוהו רפואה. שבועות הרופא היהודיות ושבועות אחרות בתחום הרפואה חוברו לפי מתכונתה של שבועת היפוקרטס.

 

יש חוקרים הטוענים שמקורה של שבועת היפוקרטס באסכולת פיתגורס (הפיתגוריים), שעסקה בין השאר בגיבוש כללי מוסר. על פי הפיתגוריים, תוקנה שבועת היפוקרטס על מנת שתבוצע עבודת הרפואה באופן נכון וטוב יותר, ולא משום הרצון לעשות חסד ולסייע לחולים ולחלשים.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©