אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


הפטריה הגרעינית שנוצרה לאחר הטלת הפצצה גרעינית על הירושימה
הפטריה הגרעינית שנוצרה לאחר הטלת הפצצה גרעינית על הירושימה 
 
שרידי העיר הירושימה לאחר הטלת פצצת האטום, 1945
שרידי העיר הירושימה לאחר הטלת פצצת האטום, 1945 צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
ניצולה מפצצת האטום שדוגמאות הקימנו שלבשה נשארו חרוטים בגופה בעקבות הקרינה
ניצולה מפצצת האטום שדוגמאות הקימנו שלבשה נשארו חרוטים בגופה בעקבות הקרינה צילום: איי פי
 
כיפת הפצצה האטומית ששרדה את הפצצה האטומית
כיפת הפצצה האטומית ששרדה את הפצצה האטומית צילום: איי אף פי
 
פארק השלום ומוזיאון ההנצחה
פארק השלום ומוזיאון ההנצחה צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 מלחמות סין-יפן
 מלחמת העולם השנייה
 ברית המועצות
 נשק גרעיני
 תוכנית מנהטן
 רדיואקטיביות
 אונסק"ו
 יפן


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 מקומות בארצות העולם


 
 
 

הירושימה


Hiroshima

על העיר |  פצצת האטום |  השיקום

הירושימה, עיר ביפן, שוכנת לצד מפרץ הירושימה בדרום-מערב האי הונשו. מזוהה יותר מכל עם פצצת האטום הראשונה בהיסטוריה, שהוטלה עליה בידי צבא ארצות הברית בשלהי מלחמת העולם השנייה, ואשר הביאה למותם של 140,000 מתושביה ולפציעתם של רבבות נוספים.

 


על העיר

הירושימה בנויה על שישה איים בדלתה של נהר האוטה. פני השטח שלה מישוריים לחלוטין, מעט מעל גובה פני הים. מהכיוונים צפון-מזרח וצפון-מערב מקיפות אותה גבעות המתנשאות עד לגובה של 700 מ'. משמשת כבירת מחוז הירושימה וכעיר נפה המספקת שירותים ליישובי הסביבה: יש בה משרדי ממשלה רבים, אוניברסיטאות ומכללות. היא עיר התעשייה הגדולה באזור ויש בה מרכז לתעשייה קלה וכבדה, כולל מזון, דפוס, חומרי גלם לטקסטיל ואניות.

 

נוף העיר הירושימה (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

מיקומה של הירושימה לחוף הים בשילוב הגבעות המקיפות אותה, מקנים לה מזג אוויר נוח יחסית. ממוצע הטמפרטורות השנתי עומד על 15° צלזיוס, בנוסף ל-73 אחוזי לחות; ממוצע המשקעים השנתי - 1,550 מ"מ.

 

הירושימה הוקמה בסוף המאה ה-16 לספירה. מייסדה היה הפיאודל היפני מורי טרומוטו (Mori Terumoto) שהחזיק בכל אדמות המחוז ועשה את הירושימה לבירתו. בשנת 1889 הוענק לה מעמד של עיר. החל מ-1868 היה בעיר בסיס לוגיסטי גדול של צבא יפן. במלחמת סין-יפן הראשונה (1894 - 1895) היתה הירושימה ספקית מובילה של ציוד צבאי לכוחות היפניים, וכך גם במהלך מלחמת העולם השנייה, כאשר יוצרו בה מטוסים ודלק סינטטי. בתקופה זו מנתה העיר 255,000 תושבים.

 


פצצת האטום

לקראת סיום מלחמת העולם השנייה שחררו בעלות הברית ביחד עם ברית המועצות את כל השטחים שכבשה יפן במהלך המלחמה. מפלתה של יפן הסתמנה כוודאית, ואולם האמריקנים חששו שכיבוש יפן יהיה כרוך באבדות כבדות. משיקולים אלה ואחרים החליטה ממשלת ארה"ב להשתמש בנשק הגרעיני שפיתחה בחשאי (ר' ערך תוכנית מנהטן) כדי להכניע את יפן. הירושימה נבחרה למטרה הראשונה, בין השאר בשל תפקידה הלוגיסטי ומשום שעד אז היה נזק ההפצצות הקונוונציונליות שנגרם לה מועט יחסית לערים גדולות אחרות ביפן.

 

אינולה גיי. המטוס שהפיל את פצצת האטום על הירושימה (צילום: רויטרס)

 

ב-6 באוגוסט 1945, בשעה 08:15 (זמן מקומי), הופיע בשמי הירושימה מפציץ 29-B של צבא ארה"ב (שכינויו "אינולה גיי" - על שם אמו של טייס המטוס) והטיל על העיר פצצת אטום - הנשק הגרעיני הראשון בו נעשה שימוש בהיסטוריה האנושית. פצצת האטום (שזכתה לכינוי "ליטל בוי") התפוצצה בגובה 680 מ' מעל העיר והרסה שני שלישים משטחה. מספר ההרוגים נאמד ב-140,000 עד סוף 1945, ורבים אחרים מתו בשנים הבאות עקב הרעלת קרינה. שלושה ימים מאוחר יותר הוטלה פצצת אטום גם על העיר נגסקי במערב האי קיושו. פצצה זו הביאה למותם של 75,000 מתושביה, לאחריה נכנעה יפן ללא תנאי ומלחמת העולם השנייה הסתיימה.

 

אחרי פצצת האטום. עיתונאי זר עומד בין ההריסות,  8 בספטמבר 1945 (צילום: איי פי)

 


השיקום

לאחר ההפצצה הגרעינית היתה הירושימה עיי חורבות ואפר, ונראה היה כי בשל הקרינה הרדיואקטיבית לא יתאפשרו בה חיים במשך עשרות רבות של שנים. תושבים רבים ששרדו עזבו אותה, והיתר סבלו ממחסור חריף במקומות מגורים, במקורות מזון ובתעסוקה. בשנת 1949 נחקק בבית הנבחרים היפני "חוק הירושימה" שנועד לסייע לבנותה מחדש כ"עיר של שלום". לאחר גיבושה של תוכנית שיקום היקפית הוחל ב-1950 בבניית העיר מחדש, בין השאר בסיוע של הצבא היפני, ערי האזור וממשלת יפן.

 

הירושימה המודרנית נבנתה מחדש - כאתר הנצחה לפצצת האטום שהוטלה עליה, וכמגדלור למאבק בנשק להשמדה המונית; חלק מהריסותיה אף הושארו בחורבנם לדיראון עולם. מאז החל שיקומה צמחה הירושימה באופן מרשים. ב-1958 היו בה 400,000 תושבים, ונכון ל-2005 מונה אוכלוסייתה 1.15 מיליון תושבים.

 

כיפת הפצצה האטומית בפארק השלום (צילום: איי פי)

 

בהירושימה מבנים ואנדרטאות רבים המנציחים את חורבנה במלחמת העולם השנייה. במוקד ההרס נבנה "פארק השלום" (Peace Memorial Park), ובו מוזיאון להנצחת האסון ואנדרטה המכילה את שמות הקורבנות. מדי שנה, ב-6 באוגוסט, מתקיים בפארק טקס זיכרון ממלכתי. אתר הנצחה נוסף הוא מוזיאון הפצצה האטומית ("A-Bomb") הכולל מידע ומוצגים בנושא הפצצה האטומית שהוטלה על העיר לצד הקלטות, ראיונות עם ניצולים ועוד. כיפת הפצצה האטומית (Genbaku domu) הוא מבנה אשר שרד את הפצצה האטומית והוכרז ב-1996 כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו. במקביל, הוקמו בהירושימה אתרי תרבות, אמנות וטבע מודרניים, בהם מוזיאון לאמנות עכשווית, מוזיאון למדע ורפואה, מוזיאון תחבורה, גן חיות וגן בוטני.

 

טקס זיכרון בהירושימה (צילום: איי פי)

 

בעקבות פצצת האטום שהוטלה עליה והזוועות שהתרחשו בה, זכתה הירושימה לתשומת לב רבה בקהילה הבינלאומית והפכה לעיר בעלת מעמד בינלאומי נכבד. מעת לעת נערכות בה ועידות בנושאי שלום ובנושאים חברתיים. ב-1994 אירחה את אירועי הספורט של משחקי אסיה, בין היתר כדי לציין את עמידותה של העיר ואת התחדשותה. במקביל מהווה העיר מרכז עבור תנועות וארגונים המתנגדים להפצת נשק גרעיני.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©