אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דיכאון. ירידה ניכרת במצב-הרוח
דיכאון. ירידה ניכרת במצב-הרוח 
 
פרוזאק, טיפול תרופתי
פרוזאק, טיפול תרופתי 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 הורמונים
 וסת
 הפרעות אכילה
 פיסיולוגיה
 פסיכולוגיה
 בלוטת התריס
 מוח
 איידס
 סרטן (1)
 שחפת
 טראומה
 סימפטום
 סרוטונין
 פסיכותרפיה
 פסיכיאטריה
 חרדה


תחומים קשורים
 פסיכולוגיה
 רפואה ואנטומיה


 
 
 

דיכאון


Depression

גורמים לדיכאון |  תסמינים  |  טיפול

דיכאון, מצב של הפרעה נפשית מתמשכת, המאופיינת בירידה ניכרת במצב-הרוח, בפעילות, בהתעניינות, בהנאה ובאנרגיה של הפרט הסובל. הדיכאון עלול להפריע לחיי היומיום ולפגוע בתפקודו השוטף של האדם באופן חמור.

 

דיכאון הוא ההפרעה הפסיכיאטרית הנפוצה ביותר אחרי הפרעות החרדה. בצורתו החריפה, מתבטא הדיכאון בסממנים פיזיים ונפשיים כאחד: תשישות פיזית ונפשית, חוסר יכולת להתמודד אף עם קשיים ובעיות פשוטות מאוד, תחושות חרדה, פחד, ודכדוך תמידיים. לרוב, במצבי דיכאון נוטים האנשים להסתגר בעצמם, להימנע ממגע עם אנשים ומעימות עם הנסיבות, ולעתים קרובות אף אינם עושים כדי לשפר את מצבם.

 

 


גורמים לדיכאון

למרות התקדמות מדע הרפואה והפסיכיאטריה ושכיחותה של התופעה, הגורמים לדיכאון עדיין אינם ברורים במלואם. תופעת הדיכאון שכיחה אצל נשים פי שתיים מאשר בגברים (מסיבות שעשויות להיות קשורות בפיזיולוגיה, אך גם בסיבות פסיכו-חברתיות). על פי פרסומים של ארגון הבריאות העולמי, כ-10% מבני האדם סובלים מדיכאון ברמה זו או אחרת במהלך חייהם.

 

מעריכים כי אחד הגורמים המרכזיים ביצירתו הוא שינוי ברמות ההורמונליות בדם, ואחת העדויות לכך היא השינויים במצב הרוח אצל נשים לאחר הלידה (דיכאון שלאחר הלידה) ובימים הקודמים לווסת (מתח קדם-וסתי). דיכאון מופיע גם אצל ילדים. הוא מתגלה בדרך כלל במצבי רוח (שעמום, חוסר עניין, אדישות) והפרעות התנהגות (תוקפנות, ירידה בהישגים בלימודים, בולימיה או אנורקסיה). אחד הגורמים לדיכאונות בקרב ילדים הוא פגיעה שספגו ההורים (פיטורין, מחלה וכד').

 

הדיכאון יכול להיווצר גם כתוצאה ממחלות שונות, באופן ישיר או עקיף ולכן חשוב לשלול קיומן של סיבות פיזיולוגיות לקיומו של הדיכאון לפני שניגשים לטפל בו בכלים פסיכולוגיים. מחלות שונות המשפיעות על רמות ההורמונים בגוף עשויות להגביר את הסיכויים להופעת הדיכאון - בעיות בתפקוד בלוטת התריס, רמות נמוכות של הורמונים מבלוטת יתרת המוח, ועוד. ישנן מחלות המסבות סבל רב לחולה, בין אם בשל סימפטומים קשים, ובין אם בשל הטיפול התרופתי. נכות, מחלות קשות כמו איידס, גידולים סרטניים, שחפת ומחלות אחרות, משפיעות על מצב רוחו של החולה מסיבות ישירות ועקיפות, כמו השפעה על חייו, פגיעה בהרגליו ותחושת חוסר אונים הנובעת מהמחלה והטיפולים הנובעים ממנה.

 

על ההיסטוריה של הדיכאון וגורמי התופעה (לצפיה בסרטון המלא באתר הערוץ האקדמי - לחצו כאן )  

 

דיכאון יכול להיגרם גם בתגובה לאירוע טראומתי מסוים, כמו מוות, אובדן, שכול, אבטלה, סכסוך, הפסד כספי גדול, וכדומה, ואז הוא מכונה דיכאון מצבי או תגובתי (ריאקציוני). עבודה מאומצת, תחושת ניצול וקיפוח מתמשכים, דיאטה חריפה וחוסר חשיפה לשמש (בעיקר בעונות החורף) מובילים אף הם לעלייה בסיכויים לפתח דיכאון. 

 


תסמינים

לדיכאון תסמינים שונים ומגוונים, המשתנים מאדם לאדם באופיים ובמידת החומרה שלהם. תגובה אופיינית לדיכאון היא עייפות כרונית, המלווה בקשיי שינה והירדמות, לצד האטה בתגובות, בחשיבה ובדיבור. אנשים הסובלים מדיכאון מתארים מציאות אפורה ואיטית, חסרת חיים ומשעממת.

 

לעתים, משפיע הדיכאון על הופעתן של הפרעות פסיכיאטריות ורפואיות נוספות. כחמישה אחוזים (5%) מהאנשים הסובלים מדיכאון מדווחים על תעתועים, חזיונות וקולות שווא, ואשליות שונות. כ-15% מבין הסובלים מדיכאון חמור סובלים גם מנטיות אובדניות.

 

חלק מהאנשים הסובלים מדיכאון סובלים גם מהפרעות אכילה דוגמת בולמיה, אנורקסיה ועוד. דיכאונות קלים גורמים בדרך כלל לתיאבון רב, אכילת יתר ועלייה במשקל, בעוד שדיכאון מג'ורי (Major Depression) גורם לרוב לתופעה ההפוכה - תיאבון ירוד ואיבוד משקל קיצוני. אצל אנשים רבים הנוטים לתגובה דכאונית ניתן למצוא גם התמכרויות לסמים, אלכוהול ותרופות, ממצא אשר ניתן להבין, בין היתר, כניסיון להתמודדות עם הכאב הנפשי על-ידי אמצעים "חיצוניים".

 

איגוד הפסיכיאטרים האמריקני הגדיר תשעה קריטריונים, המשמשים כדי לקבוע ולאבחן דיכאון מג'ורי (Major):

 

1. מצב רוח ירוד ברוב היום,

2. ירידה בעניין בסביבה או בהנאה מפעילויות שונות,

3. ירידה או עליה במשקל מעל 5% אשר מתרחשת ללא כוונה מודעת או עליה או ירידה בתיאבון,

4. נדודי שינה או שינת יתר,

5. אי שקט מוטורי או איטיוּת,

6. עייפות או חוסר אנרגיה,

7. הרגשת נחיתות או תחושות אשם בלתי-מבוססות,

8. ירידה בריכוז,

9. מחשבות חוזרות על מוות, התאבדות או תוכנית ממשית להתאבדות.

 

החולה מאובחן כסובל מדיכאון, אם מופיעים אצלו לפחות אחד מבין הסימפטומים 1 או 2, יחד עם ארבעה סימפטומים נוספים (לפחות) במשך רוב הזמן - בתקופה של שבועיים לפחות.  

 


טיפול

הטיפול המרכזי בדיכאון הוא על ידי תרופות מקבוצת ה-SSRI, מעכבי ספיגת סרוטונין בררניים, המעכבות את קליטת הסרוטונין אל תוך התאים ובכך גורמות לעלייה ברמתו בקשרים שבין תאי העצב במוח. המוכרות מבין תרופות אלה הן הפרוזאק והסרוקסט, משפחת תרופות שחוללה מהפיכה של ממש עם כניסתן לשוק כטיפול פסיכיאטרי לתופעות רבות, כשהמרכזיות הן דיכאון, הפרעה טורדנית-כפייתית, חרדה ומצבי מתח.

(אזהרה: אזכור שם תרופה באנציקלופדיה זו, אינו מהווה המלצה להשתמש בה. יש ליטול תרופות רק לאחר התייעצות עם רופא).

 

קבוצות תרופות נוספות הן נוגדי הדיכאון הטריציקליים, מעכבי מונואמין אוקסידאז, וסמים מעוררים (פסיכוסטימולנטים), המשמשים בדרך כלל אצל אנשים הסובלים מדיכאון חמור, איטיות, אפתיות ותשישות, וכאשר קבוצות התרופות האחרות אינן פועלות.

 

לטיפולים תרופתיים מסוג זה חסרון משמעותי, מאחר והם מתחילים להשפיע רק כעבור שבועיים ואף יותר מיום תחילת הטיפול. לא כל החולים מגיבים באותו האופן לתרופות נוגדות הדיכאון, וב-35% מהמקרים התרופה המותאמת לחולה איננה מתאימה ויש להחליפה באחרת.

 

במקרים חריגים מאוד, אצל חולים בעלי נטיות התאבדותיות חמורות והרעבה עצמית, נדרש טיפול מיידי ואינטנסיבי באמצעות הלם חשמלי - ECT. בשיטה זו, מעבירים זרם חשמלי בגופו של החולה (הנמצא תחת הרדמה מלאה), דבר אשר לעתים מסייע בהפחתת רמת הדיכאון באופן משמעותי, מסיבות שעדיין אינן מובנות.

 

לרוב, הטיפול התרופתי ניתן בשילוב עם טיפול פסיכולוגי (פסיכותרפיה), במהלכו מסייעים אנשי מקצוע למטופלים להתגבר על הקשיים ולצאת מהדיכאון. השימוש בפסיכותרפיה מעלה משמעותית את סיכויי ההצלחה של הטיפול התרופתי, ולהפך, וכיום השילוב של שתי השיטות נחשב כדרך הבטוחה והיעילה ביותר לטיפול בדיכאונות ולמניעת חזרתם.

 

באדיבות אתר GayMed.co.il, פורטל הבריאות של הקהילה הגאה

 

 

* לתשומת לבכם: התוכן המובא בערך זה אינו בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, אבחנה או ייעוץ, אינו תחליף לביקור וייעוץ אצל רופאים ואין לראותו ככזה; בכל מקרה תמיד יש לפנות לגורמים מטפלים מוסמכים. אזכור שם תרופה, טיפול או כל אמצעי נוסף באנציקלופדיה זו, אינו מהווה המלצה להשתמש בהם.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©