אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


יהודית הנדל
יהודית הנדל צילום: אביגיל עוזי
 
כריכת ספרה של הנדל "ארוחת בוקר תמימה" (1996)
כריכת ספרה של הנדל "ארוחת בוקר תמימה" (1996) באדיבות הוצאת הקיבוץ המאוחד
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 פרס ישראל
 רומן
 המנדט הבריטי
 דבר
 הארץ
 מלחמת העצמאות
 דוד בן-גוריון
 נתן אלתרמן
 אורי צבי גרינברג
 אלכסנדר פן
 אופקים חדשים
 אבות ישורון
 יוכבד בת מרים
 אביגדור סטימצקי
 יהדות פולין
 שואה


תחומים קשורים
 ספרות עברית ויידיש


 
 
 

יהודית הנדל


Yehudit Hendel

מידע נוסף

יהודית הנדל (1921-2014), סופרת ישראלית, כלת פרס ישראל לספרות בשנת תשס"ג (2003). כתיבתה משקפת קול יחודי בספרות העברית של המאה ה-20, ובמיוחד בתקופת קום המדינה, כאשר נתנה ביצירתה ביטוי למציאות הכאב, האובדן והשכול בחברה הישראלית.  

 

הנדל ילידת ורשה, בת למשפחה חסידית. סבה, הרב יחזקאל הנדל, היה ממייסדי כפר חסידים. כשהיתה בת ארבע, עלתה משפחתה ארצה וקבעה את משכנה בנשר, שהיתה אז שכונת פועלים קטנה ליד חיפה. נופי ילדותה שימשו מקור השראה ליצירתה ונזכרים לא פעם בסיפוריה. מגיל צעיר גילתה עניין וכישרון בכתיבה ספרותית. כבר בתקופת בית הספר התיכון כתבה רומן (שלא ראה אור) על הווי החיים בחיפה בתקופת המנדט.

 

בתחילת שנות ה-20 לחייה, החלה הנדל לפרסם סיפורים קצרים במוספים הספרותיים של עיתוני "דבר" ו"הארץ", ומאוחר יותר בירחון "מולד" ובשנתון "דבר" 1949 (בעריכתו של נתן אלתרמן). בשנת 1950 ראה אור ספרה הראשון – "אנשים אחרים הם" (קובץ סיפורים).

 

כבר מראשית דרכה משכו סיפוריה של הנדל תשומת לב בייחודם ובחריגותם, בעיקר על רקע התקופה הסוערת והקשה של מלחמת העצמאות וימיה הראשונים של מדינת ישראל.

 

בעוד שמרבית היצירות הספרותיות הקאנוניות התמקדו בתיאור הירואי של דמות הצבר הלוחם, העדיפה הנדל להתמקד דווקא ב"דמויות שוליים" דוגמת ניצולי שואה המגוייסים לשורות הצבא מבלי שתינתן להם הזכות לבחור את גורלם ("אנשים אחרים הם") ואב שכול המתקשה להשלים עם אובדן בנו במערכה על ישראל ("קבר בנים").

 

בין השנים 1948 – 1949 עבדה הנדל לפרנסתה ככתבת פרלמנטרית של העיתון "דבר", והירבתה לשוטט במסדרונות הכנסת. באחד הימים, כך סיפרה כעבור שנים, נתקלה בראש הממשלה דאז, דוד בן גוריון. הלה חייך אליה בחביבות, ובהתייחסו לסיפור "אנשים אחרים הם", העיר – "סיפור יפה מאוד, אבל אין לך כבר על מה לכתוב?". דוגמא קטנה זו יכולה לשמש עדות ליחסו הביקורתי של הממסד כלפי יצירות שחרגו מן הנרטיב הציוני המקובל. דוגמא אחרת היא הקביעה הנחרצת של ספריית פועלים, אשר הוציאה לאור את ספרה הראשון של הנדל, כי יש לערוך את הסיפורים כך שיתאימו לרוח התקופה. רק בשנת 2000 התפרסם הספר מחדש בגרסתו המקורית והלא-מצונזרת.

 

ספרה הבא, הרומן "רחוב המדרגות", ראה אור בשנת 1954 וגם הוא עורר הדים רבים. שוב בחרה הנדל להתמקד דווקא בנופים האורבניים של החברה הישראלית והפסיפס האנושי המרכיב אותה, בעוד שמרבית הסופרים העדיפו למקם את עלילותיהם על רקע הסביבה הקיבוצית האידיאולוגית.

 

יהודית הנדל מקבלת את פרס ישראל לספרות, 2003 (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

הנדל עצמה השתלבה בקלות בחיי הבוהמה התל אביביים, והירבתה לבלות בחברתם של נתן אלתרמן, אורי צבי גרינברג ואלכסנדר פן – מהדמויות הבולטות של קפה "כסית" שהיה אז מרכז חיי הרוח של תל אביב הקטנה. בשנת 1948 נישאה לצייר הנודע צבי מאירוביץ, ממייסדי הזרם האמנותי "אופקים חדשים". לאחר שנתיים בהן התגוררו בפריס, קבעו בני הזוג את משכנם בחיפה. ביתם היווה במשך שנים רבות מוקד משיכה לאמנים ידועי שם, ביניהם גרטרוד קראוס, אבות ישורון, יוכבד בת מרים, אביגדור סטימצקי ועוד רבים אחרים, שעליהם כתבה הנדל בספרה האוטוביוגרפי "הכוח האחר". לזוג נולדו שני ילדים.

 

בשנת 1974 הלך מאירוביץ לעולמו לאחר מחלה ממושכת. ב-1980 עקרה הנדל לתל אביב ושם קבעה את ביתה ברחוב דובנוב, בלב העיר. חלק ניכר מעלילות הסיפורים שכתבה מאז מתרחש באזור זה ומתמקד בעולמם האינטימי של הגיבורים.

 

ב-1987 התפרסם הספר "ליד כפרים שקטים", המתאר את רשמי מסעה של הסופרת בפולין ומסכם סדרת תוכניות רדיופוניות שהגישה בנושא השואה בתחנת "קול ישראל". הספר (כמו גם תוכניות הרדיו) עסק בשואה מנקודת מבט הנטועה דווקא בהווה, בהשלכות שיש למאורע ההיסטורי על המציאות העכשווית של הניצולים ובני משפחותיהם. לעיסוקה של הנדל בנושא השואה נודעה השפעה רבה על הציבור הישראלי, ובין היתר באה לידי ביטוי בתחילת נסיעתן של משלחות נוער ישראליות לפולין.

 

מכלול יצירתה של הנדל כולל רומנים, נובלות וסיפורים קצרים, וכן מאמרי דיעה בענייני השעה שהתפרסמו בעיתונות היומית ובכתבי עת. כתיבתה זוכה להערכה רבה לא רק בקרב קהל הקוראים הישראלי אלא גם בספרות העולמית, ומגוון סיפוריה תורגם לשפות זרות רבות.

ביקורת
הכינור החבוי של הנדל / דורון קורן
"הריקנות והייאוש הם שהובלטו בקובץ הסיפורים של יהודית הנדל, 'המקום הריק', שכתבה לאחר מחלה קשה, בעוד היופי האמיתי התגלגל אל סוף הספר".
לכתבה המלאה - לחצו כאן
 
ב-2002 פירסם פרופ' דן מירון ספר המוקדש ליצירתה של הנדל: "הכוח החלש - עיונים בסיפורת של יהודית הנדל".
 
בשנת 2003 הוענק לה פרס ישראל לספרות. בנימוקי השופטים נכתב בין היתר: "... יהודית הנדל [היא] 'כוח אחר', חזק ומקורי בספרות העברית, שונה בתכנים ובדרכי העיצוב מבני דורה וכזאת שמבשרת את הבאות, שמגיעה בנושאיה הרבים לסמטאות צדדיות, לרחוב מדרגות ולבתי קברות שרוחשים בהם חיים אחרים, הרחק מדרך המלך הממלכתית (...) חלוצה בפנייתה ממרכז המפה החברתית אל שוליה, מן המוצק והיציב בחברתנו אל השביר, הרופף והנזקק".
 
יהודית הנדל הלכה לעולמה ב-23 במאי 2014 בתל-אביב.

 

מספריה: "אנשים אחרים הם" (1950), "רחוב המדרגות" (1954), "החצר של מומו הגדולה" (1969) "הכוח האחר" (1984; פרקי זכרונות), "ליד כפרים שקטים" (1987; תיעודי), "הר הטועים" (1991), "החמסין האחרון" (1993), "ארוחת בוקר תמימה" (1996), "טירופו של רופא הנפש" (2002), "המקום הריק" (2007).

 


מידע נוסף

 

שיעור ספרות - מאחורי כל יצירה מתחבא יוצר, ומאחורי כל יוצר מסתתר סיפור. מסע בעקבות סיפורי חייהם של הכותבים הגדולים, בישראל ובעולם. פרוייקט באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©