אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 קליפת פרי
 בוהיניה
 זרע
 פרי
 נבג
 שיטה
 עיכול
 נביטה
 סוככיים
 פרפרניים
 שושנת-יריחו
 סירה קוצנית
 קוקוס
 טפילות
 סחלביים
 טבוריתיים
 איקליפטוס
 מקור החסידה
 גבעול
 שורש
 רבייה וגטטיבית
 ניצן
 רבייה
 בצל
 חצב
 שום
 בצלצול
 פקעת
 סתוונית


תחומים קשורים
 בוטניקה
 סביבה ואקולוגיה


 
 
 

הפצה


Dissemination

שיטות ההפצה העיקריות |  מידע נוסף

הפצה, מושג בבוטניקה המתייחס להעברתם ופיזורם של זרעים או של יחידות תפוצה אחרות של הצמח. קיומם של צמחים, היאחזותם באזור מסוים והתפשטותם לאזורים אחרים תלויים באמצעי ההפצה שלהם.

האיברים העיקריים המשמשים להפצה הם: נבגים, זרעים, פירות ואיברים וגטטיבים (איברים שאינם קשורים למערכת הרבייה) כמו גבעולים ושורשים. אין דרכי ההפצה ייחודיות למשפחה מסוימת, וכן כמעט אין משפחה שלה רק שיטה אחת להפצת זרעים.

 

בצמחים המתרבים ברבייה וגטטיבית, על-ידי חלקי צמח שאינם זרעים, משמשים חלקי גבעול תת-קרקעיים וניצנים מיוחדים מהשורשים להפצה. בתהליך הריבוי מפתחים הצאצאים גבעול ושורש משל עצמם. בצמחי בצל, כגון חצב, מתבקע הגבעול התת-קרקעי שבבצל לשני בצלים נפרדים. בצמחי בצל אחרים, כגון שום הגינה, מתפתחים בצלים קטנים (בצלצולים) שכל אחד ואחד מהם יכול להיעשות צמח עצמאי. בצמחי פקעת, כגון הסתוונית, נוצרים בצלצולי ריבוי מניצנים קטנים שעל הפקעת.

 


שיטות ההפצה העיקריות

הפצה בליסטית - בפרי המבשיל נוצר מתח שמקורו במבנה המיוחד של דופן הפרי, וכאשר הפרי מתייבש הוא "יורה" את הזרעים למרחק. זרעי הבוהיניה נורים בדרך זו למרחק מרבי של 15 מטרים (זהו גם המרחק המרבי של הפצת זרעים בדרך זו); במהלך הבשלתם של פירות ירוקת החמור נוצר בהם לחץ מים, עם התנתקות הפירות מעוקציהם הלחץ משתחרר והזרעים נורים ומפיצים את תוכנם; הפצה של נבגים של טחבי כבד נעשית באמצעות אלטרות (elaters) - תאים מוארכים במנבג, בעלי התעבויות דמויות סליל בדופנם. עם הבשלת הנבגים האלטרות מתייבשות ודופנן נפרץ, כתוצאה מכך הסלילים מתיישרים בפתאומיות והנבגים מופצים.

הפצה על-ידי בעלי חיים - בעלי חיים רבים אוכלים פירות ומפרישים את זרעיהם. דרך הפצה זו מאפשרת לצמח להפיץ את זרעיו למרחק רב. בארץ נפוצה ההפצה על-ידי ציפורים. בפירותיו של דבקון הזית מצוי חומר משלשל, והציפורים האוכלות את הפירות מפיצות את הזרעים ליד צמח האם; מפירות השיטה, הצומחת בערבה, ניזונים צבאים, עזים, יעלים ושפני סלע. חיפושיות התוקפות את הזרעים נשמדות במערכת העיכול שלהם, קליפות הזרעים מתרככות ונביטתם מוצלחת יותר; זרעיהם של צמחים רבים מופצים על-ידי נמלים; בעלי חיים שעירים מפיצים זרעים ופירות קוצניים, הנאחזים בשערותיהם - מינים רבים במשפחות הסוככיים והפרפרניים מפיצים את זרעיהם בדרך זו.

הפצה על-ידי לחות - יש צמחים שבהם מי הגשמים גורמים לפתיחתם של איברי הזרעים או הפירות, והזרעים ניתזים החוצה. צמחים אלה גדלים באזורים שחונים ומצויים גם בחבל הים תיכוני שבארץ ישראל, כגון שושנת יריחו והכוכב.

הפצה על-ידי מים - פירותיהם של הסירה הקוצנית, חבצלת החוף, הדום המצרי והקוקוס צפים במים בעזרת רקמת ציפה ספוגית. בצמחים נוספים קיימים זרעים קטנים הנאחזים בגזעי עצים או בעצמים אחרים שצפים על-פני המים. משערים שזרעיה של רגלת הגינה, שמוצאה באמריקה, חצו בדרך זו את האוקיינוס האטלנטי.

הפצה על-ידי רוח - שיטה זו שכיחה מאוד. לזרעים המופצים ברוח כמה תכונות המקלות על הרוח לשאתם: במשפחות של צמחים טפילים, כגון עלקתיים, וכן בסחלביים, בטבוריתיים ובאיקליפטוס הזרעים זעירי משקל (זרעי אבק). כל צמח מייצר מיליוני זרעים וכך הוא מבטיח כי לפחות כמה מהם ינחתו בבית גידול מתאים. בכמה מסוגי הפרפרניים הפרי, או הגביע המלווה אותו, נפוח. הגדלת הנפח מסייעת למעוף הפרי ואינה כרוכה בעלייה ניכרת במשקל. זרעים של רבים מבני משפחת המורכבים מצוידים ב"מצנח" ובו שערות דקות המסייעות לתפוצה; למקור החסידה, לזלזלת ולמלענן איבר דמוי נוצה וגם בו שערות הממלאות את אותו התפקיד; יש צמחים בעלי יחידת הפצה מכונפת שבתוכה נמצא הזרע. בנפילה מאריך הפיתול סביב ציר האורך של הכנף את זמן השהייה באוויר; בכעשרים מינים הגדלים בארץ הצמח כולו ניתק משורשיו, מתגלגל ברוח ומפיץ את זרעיו.

 


מידע נוסף

 

הדילמה המסובכת של הצמחים: משיכת בעלי החיים - "לצמחים כמו לשאר היצורים יש יחסי גומלין עם סביבתם. לרבים מהם יש שיתוף פעולה הדדי עם מיני בעלי חיים שמאביקים אותם ומפיצים את זרעיהם. בעלי חיים אלה הם אוכלי צמחים (הרביוורים), ומשום כך, נזקקים הצמחים לאמצעים שונים כדי להגביל את בעלי החיים כך שיאכלו רק את החלקים המורשים - כמו הצוף והפרי. מחד, מחויבים הצמחים למשוך את בעלי החיים כדי להתרבות, ומאידך מוטל עליהם גם להרחיקם כדי שלא יאכלו אותם עד תום. במהלך האבולוציה התפתחו שיטות הטעיה, משיכה והגנה, עד כי יחסי הגומלין בין בעלי חיים לצמחים הם מן המורכבים ביותר בעולם הטבע". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

כיצד שורדים הצמחים במדבר? - "בבסיסי החפים ובין בסיסי עלי הגביע מצויה רקמה התופחת בהרטבה. כשהצמח נרטב בגשם או במי שיטפון בוואדי, המים מחלחלים לתוך הרקמות התופחות וגורמים לפתיחת עלי-הגביע. אז נחשף הקצה העליון של ההלקט, שבו מצויה רקמת 'המנעול'. אם חדל הגשם לרדת בשלב זה, הרקמות התפוחות מתייבשות, עלי-הגביע והחפים שבים ונסגרים. רק אם הגשם ממשיך לרדת גם כשעלי הגביע רטובים ופתוחים, מאפשרת ההרטבה הממושכת של 'המנעול' למתח הקיים בין שני חלקי המחיצה לגרום לפיצוץ ההלקט ולהפצת הזרעים שבתוכו. כשהזרע נופל על האדמה שנרטבה בגשם, השערות הצמודות לפניו נרטבות ונפתחות. דפנות התאים שבשערות הופכות לריר צמיג, המצמיד את הזרע לקרקע. בכך מתאפשרת החדירה המהירה של שורשון הזרע הנובט לעומק הקרקע, לפני התייבשותה. הזרע קולט במהירות מים מן האדמה הרטובה ונובט לעתים בתוך פחות משעה". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

כשטועם תרנגול הודו מפירות עץ הדודו - "אצל מרבית מיני הצמחים, מופצים הזרעים למרחק רב, כדי להפחית את התחרות בינם לבין עצמם ובינם לבין צמח האם. הרוח היא אחת הדרכים להפצה, ובמהלך האבולוציה הותאם אליה מבנה הזרעים. ישנם זרעים זעירים וקלי משקל כמו אצל הסחלבים שמוסעים הרחק כמו אבק ברוח. ישנם בעלי ציציות כמו זרעי הסביון, שפועלים לפי עקרון המצנח. ישנם זרעים משוחלפים דוגמת התלתן, שבנוי בצורת שלפוחית וכך גדל נפחו ביחס למשקלו, ומאפשר לרוח לשאת אותו ביתר קלות. ישנם מכונפים כמו אצל האדר, כך שתתאפשר נפילתם לאורך זמן ממושך, עד שיגיעו ארצה. לפעמים יחידת התפוצה היא הצמח עצמו כמו במקרה של עכובית הגלגל, אשר ניתקת מן האדמה ובעזרת הרוח מתגלגלת על פני המרחבים". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©