אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


חדירת תא הזרע לביצית
חדירת תא הזרע לביצית 
 
משך ההריון של אישה הוא כ-266 יום מזמן ההפרייה
משך ההריון של אישה הוא כ-266 יום מזמן ההפרייה צילום: סי די בנק
 
צילום אולטרסאונד בו נראים נוזלי מי השפיר בהם צף העובר
צילום אולטרסאונד בו נראים נוזלי מי השפיר בהם צף העובר 
 
הפילה נושאת את עוברה ברחמה כ-22 חודשים. אולטרסאונד של פילה
הפילה נושאת את עוברה ברחמה כ-22 חודשים. אולטרסאונד של פילה צילום: רויטרס
 
אולטרסאונד תלת מימדי של עובר ברחם אימו
אולטרסאונד תלת מימדי של עובר ברחם אימו צילום: איי פי
 
בדיקות במהלך ההריון
בדיקות במהלך ההריון צילום: סי די בנק
 
שכיחותם של פגים היא גבוהה יותר בהריונות מרובי עוברים
שכיחותם של פגים היא גבוהה יותר בהריונות מרובי עוברים צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 בדיקות הריון - משרד הבריאות
 אמנות הלידה - מאמרים ומדריכים לתקופת ההריון
 אתר "יולדת" - מדריך להריון ולידה


ערכים קשורים
 רקמות
 בלוטות חלב
 שדיים
 צבען
 לב
 דם
 שתן
 אדמה
 ברזל
 אנמיה
 לחץ דם
 על-שמע
 סטטיסטיקה
 תסמונת דאון
 הפסקת הריון
 ביוץ
 גנטיקה ותורשה
 אדמת
 מערכת העצבים
 שמיעה
 ראייה
 סוכרת
 קרני רנטגן
 אתנול
 עישון
 חומצה פולית
 רחם
 יונקים
 לידה
 וסת
 אבולוציה
 פיל
 קנגורו
 עונות השנה
 הפריה
 תא זרע
 ביצה
 חצוצרה
 תא
 שליה
 מי שפיר
 אמבריולוגיה
 חבל הטבור
 הורמונים
 סוכרים
 תזונה


תחומים קשורים
 זואולוגיה
 רפואה ואנטומיה


 
 
 

הריון


Pregnancy

הריונה של האישה והשינויים החלים בגופה |  בדיקות בהריון |  סיבוכים אפשריים |  מחלות בהריון |  מידע נוסף

הריון, תקופת ההתפתחות של העובר ברחמה של נקבת היונק.

 

 

 

עובר בן 12 שבועות ברחם אימו (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

תקופת ההריון מוגדרת כזמן שבין ההתעברות לבין הלידה, אולם זמן התעברותה המדוייק של הנקבה אינו תמיד ידוע. קל יותר לקבוע את משכה של תקופת ההריון לפי שינויים מוגדרים ונצפים: בבני אדם, יהיה זה לדוגמה התחלת מחזור הווסת הקודם של האישה.

 

משכה של תקופת ההריון משתנה אבולוציונית בין מין למין. בד"כ תקופת הריונם של יונקים קטנים קצרה יותר, ושל יונקים גדולים – ארוכה יותר (הפילה, למשל, נושאת את עוברה ברחמה כ-22 חודשים). יונקים שסביבת חייהם בטוחה נוטים להיות בעלי הריון קצר יותר, ואילו יונקים שסביבתם מאיימת עליהם נוטים לשמור על העובר ברחם למשך תקופה ארוכה, על מנת שיוולד חסון יותר. בהתאם, נוטה משך ההריון של חיות הכיס להיות קצר יחסית (בקנגורו – כחמישה שבועות). אצל חלק מהיונקים מותאם זמן ההתעברות לעונות השנה, על מנת להקל על מציאת המזון. משכה של תקופת ההריון מושפע גם מתרדמת מכוונת בהתפתחות שחלה במהלך ההריון ואשר קיימת אצל מינים מסויימים, ממין העובר, ממספר העוברים, ואף מתורשה.

 

ראשיתו של ההריון בהפריה - חדירת תא הזרע לביצית והתמזגותם. בדרך כלל מתרחשת ההפריה באחת מן החצוצרות (צינורות דמויי משפך המובילים את הביצית מן השחלה אל הרחם).

הביצית המופרית על ידי הזרע מתפתחת מאליה לאחר ההפריה ונעה לעבר הרחם, ובתוך כך נחלקת לתאים.

 

בהגיע צבר התאים (המכונה בלסטוציסט) אל הרחם, בערך ביום העשירי לאחר ההפריה, מתרחשת השרשה (implantation) - היצמדות הבלסטוציסט לרירית הרחם. לאחר ההשרשה חודרים מספר תאים לרירית הרחם ומתחילים ליצור את השליה, ואילו התאים האחרים מתפתחים לעובר ולשק נוזלים המגן עליו, הנקרא שק שפיר. למידע מפורט על התפתחות העובר ברחם - עברו לערך אמבריולוגיה.

 

השליה מחוברת לעובר באמצעות חבל הטבור, ודרכה עוברים חומרי מזון ובניין מן האם לעובר, וחומרי פסולת מן העובר לאם. השליה מתפקדת כמסננת המגינה מפני חדירת מיקרואורגניזמים לעובר וכן כאיבר המייצר ומפריש הורמונים. מי השפיר עוטפים את העובר ומגינים עליו מפני חבלות, והם מכילים מלחים, מינרלים, חלבונים וסוכרים החיוניים להתפתחותו (ר' תזונה).

 


הריונה של האישה והשינויים החלים בגופה
משך ההריון של אישה הוא כ-266 יום מזמן ההפרייה, אבל לצרכי מעקב וטיפול הוא נמדד למן תאריך הווסת האחרונה ועד יום הלידה. לפי חישוב זה משכו הוא 280 יום בממוצע, שהם 40 שבועות, או כעשרה חודשים (לפי השנה הירחית, להבדיל מ"תשעה ירחי לידה" המתייחסים לשנת חמה והנספרים מזמן ההפרייה). מקובל לחלק את תקופת ההריון לשלושה שלישים: השליש הראשון נמשך מתחילת ההריון ועד סוף החודש השלישי, ובמהלכו מתפתחים רוב איברי העובר והמערכות בגופו. השליש השני נמשך מהחודש השלישי ועד סוף החודש השישי והוא הקל מהשלושה עבור האם ההרה. השליש השלישי נמנה מהחודש השביעי ומסתיים עם הלידה.  

 

בתחילת ההריון מתחוללים כמה שינויים בגוף האישה ובתהליכים הפיסיולוגיים שהיא עוברת. בין שינויים אלה: הפסקת המחזור החודשי (אם כי ייתכן דמם קל שמקורו בהשרשה, ובטעות ייחשב כווסת), גדילת הרחם (נפח החלל עשוי לגדול פי 1000), עלייה במשקל (שחלקה נובע ממשקל העובר ומי השפיר, וחלקה האחר מאצירת מים בתוך הרקמות), התפתחות בלוטות החלב, אשר מביאה לגדילת השדיים ולבליטת הפטמות, והיווצרותם של כתמי פיגמנטציה על פני העור.

 

משקל העובר והצרכים שהוא תובע מגוף אמו יוצרים עומס על האישה ההרה. קצב לבה עולה, וכן עולה קצב זרימת דמה ונפחו גדל, על מנת שתתאפשר אספקת דם לאיברי הגוף השונים גם כאשר דם רב מופנה אל השלייה. נפח הנוזלים בגופה עולה והם נאגרים במי השפיר, בשליה ובעובר.

 

תחילת ההריון מלווה לעתים בתופעות לוואי כגון בחילות והקאות, עצירות וטחורים, צרבת, עייפות, שינויי תיאבון ותכיפות במתן שתן בשל הלחץ שיוצרים הרחם והעובר על שלפוחית השתן. בהמשכו יכולים להופיע בצקות, דליות ברגליים, כאבי גב ועוד. התגברות צריכת הברזל בהריון עלולה לגרום להתפתחות אנמיה, המצריכה מעקב סדיר ולעתים מתן תוסף ברזל.

 

היעלמותו של המחזור החודשי היא על פי רוב סימן להריון. ניתן לאבחן הריון בשלביו הראשונים באמצעות בדיקת דם או בדיקת שתן המבוצעות במעבדה, או באמצעות בדיקת שתן ביתית. בבדיקות אלה מאשרים או שוללים מציאותו של הורמון

המופרש מהשליה (hcg), שנוכחותו היא סימן להריון.

 

בשלבים מוקדמים למדי ניתן לחוש בתנועותיו של העובר (החל משבוע 16). ניתן גם לקבוע את מינו (שבועות 14-20), לצפות בו באולטרסאונד ולהקשיב לפעימות לבו (החל משבוע 12) בעת ביצוע מעקבי ההריון אצל הרופאים המטפלים.

 


בדיקות בהריון

מעקב אחר התפתחות ההריון כולל מדידת לחץ דמה של האישה ההרה, שקילתה, ביצוע בדיקות מעבדה הכוללות בדיקות דם ובדיקות שתן, ובדיקות שוטפת של העובר, הכוללות מעקב אחרי גודלו והתפתחותו. האמצעי המקובל כיום לבדיקת העובר הוא מכשיר האולטרה סאונד (על שמע), המציג בזמן אמיתי ובדייקנות רבה פרטים חשובים, כגון גודל ראשו של העובר ומקום השליה. באמצעות מעקב זה אפשר לזהות פיגור בהתפתחותו של העובר, מומים מסויימים, את מנח העובר לפני הלידה ואת תנועותיו, לשמוע את פעימות לבו ועוד.

 

 

בדיקת האולטרה סאונד העוקבת אחרי גודלו והתפתחותו של העובר (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

בעולם המערבי התפתחו בעשורים האחרונים בדיקות הולכות ומשתכללות שתפקידן לזהות מבעוד מועד מומים בעובר, ובעקבותיהם להביא במקרה הצורך להפסקת הריון יזומה.

 

סקירת מערכות היא בדיקת אולטרה סאונד במהלכה עובר הרופא על איברי העובר, מודד את גודלם ובודק את קיומם או היעדרם של מומים. ניתן לזהות בבדיקה זו את מינו של העובר (בתלות בתנוחה בה הוא נמצא). את סקירת המערכות מקובל לבצע בשבוע 20 - 24. בשנים האחרונות התפתח תחום סקירת המערכות וכיום מתאפשר ביצועה של סקירת מערכות מוקדמת, בשבועות 14 - 16. סקירה בשבועות אלה מגלה מומים שלא ניתן לאתרם בשלב מאוחר יותר, וכן מאפשרת ביצוע הפלה בגרידה במקרה הצורך, ולא על ידי לידה מוקדמת. אם בוצעה סקירת מערכות מוקדמת, מקובל לבצע סקירה מאוחרת בשבוע 25 - 26. ניתן לבצע את הבדיקות גם במכשירי אולטרה סאונד המפיקים תמונה תלת-מימדית של העובר.

 

בדיקת חלבון עוברי או "תבחין משולש" (שבועות 16 - 20) היא בדיקת דם סטטיסטית. בדיקת החלבון העוברי מאתרת מומים פתוחים בתעלת העצבים. אליה מתווספות בדיקת רמות hCG ובדיקת רמות של אסטריול בלתי קשור. שקלול שלוש הבדיקות עם גיל האישה נותן הסתברות ללידת ולד בעל תסמונת דאון. בדיקת השקיפות העורפית (שבועות 10 - 13) היא בדיקת אולטרה סאונד המודדת את עובי המרווח התת עורי בעורף העובר. הנתון המתקבל יכול להוות אף הוא מדד סטטיסטי לקיומה של תסמונת דאון בעובר.

 

בדיקה נוספת, המבוצעת לפי בחירה ובמקרה הצורך, היא בדיקת מי השפיר (שבועות 16 - 20) לזיהוי מומים בעובר. במהלך הבדיקה נלקחת דגימה ממי השפיר הכוללת תאים עובריים. בדיקה זו נעשית בדרך כלל בנשים הרות העלולות ללדת תינוק בעל מום מסיבות גנטיות, ובנשים שמלאו להן יותר מ-35 שנים (על פי תקנות משרד הבריאות). מטרתה של הבדיקה לזהות אם העובר לוקה בתסמונת דאון ובמומים נוספים. במקום בדיקת מי השפיר ניתן לערוך בדיקת סיסי שליה, במהלכה נלקחת דגימה מהשליה; יתרונה הוא שניתן לבצעה בשלב מוקדם יותר של ההריון, במהלך השליש הראשון (שבועות 10 - 11). לנשים שהריונן כרוך בסיכון רב נוהגים לעשות מעקב צמוד הכולל בדיקות נוספות.

 


סיבוכים אפשריים

הפלה טבעית מוגדרת כאובדן הריון המתרחש במהלך 20 השבועות הראשונים להריון. בערך 15% מכלל ההריונות מסתיימים בהפלה טבעית. באחוז זה לא נכללות ההפלות המתרחשות במשך השבועיים הראשונים שלאחר הביוץ, כאשר ברוב המקרים האישה אינה מודעת כלל לעובדה כי היתה בהריון; אם כוללים נתון זה, מגיעה שכיחותן של ההפלות הטבעיות ל-30% - 50% . הפלה טבעית יכולה להיגרם בשל מומים התפתחותיים בעובר, או בשל קיומן של בעיות מסוגים שונים ומחלות אצל האם, אולם במקרים רבים גורם ההפלה אינו ידוע. הפלות מלאכותיות מתבצעות בעקבות החלטה מודעת לסיים את ההריון. בישראל מתבצעות כ-20 אלף הפלות מלאכותיות בשנה. הסיבות המוכרות בחוק הישראלי להפלה מלאכותית הן גיל האישה (מתחת לגיל הנישואין, 17 שנה, או מעל 40), הריון שנוצר כתוצאה מיחסים אסורים לפי החוק הפלילי או מיחסי עריות, או שלא מנישואין, חשש לסיכון חיי האם או הימצאותו של מום גופני או נפשי בעובר.

 

הריון שבו נשקפת סכנה לאם, לעובר או ליילוד בשל גורמים גנטיים, בשל מחלת האם או העובר, או בשל מצבים רפואיים מסוימים שנגרמים במהלך ההריון או הלידה, נקרא הריון בסיכון. קיים קשר בין בעיות פוריות או בעיות שהתעוררו בהריון קודם, כגון הפלות חוזרות, לידת ולד מת או מות היילוד בשעת הלידה, לידות מוקדמות, לידות רבות ורעלת הריון - לבין הריון הכרוך בסיכון.

 

שכיחותם של פגים, מומים ותמותת עוברים היא גבוהה יותר בהריונות מרובי עוברים, זהים (ביצית אחת מופרית ומתחלקת) או לא זהים (מספר ביציות מופרות על ידי תאי זרע שונים). נשים העוברות טיפולי פריון הן בעלות סיכוי גבוה יותר ללדת עוברים שאינם זהים, כיוון שהטיפול גורם להן לייצר כמה ביציות. הריון מרובה עוברים עשוי להגדיל את תופעות הלוואי בהריון ולגרום ליתר לחץ דם וללידה מוקדמת.

 

דימומים בתחילתו של הריון עשויים להעיד על הפלה או על הריון שמחוץ לרחם. בהריון מחוץ לרחם משתרשת הביצית בחצוצרה או במקום אחר בחלל הבטן, במקום ברחם. חשוב לאבחנו מוקדם כדי לסיימו ולמנוע התפתחות סיבוכים. בשלב מאוחר יותר בהריון עשויים הדימומים להעיד על התפתחות השליה בחלקו התחתון של הרחם, סמוך לפתח צוואר הרחם (שליית פתח), או על היפרדות מוקדמת של השליה; שני אלו מחייבים מעקב רפואי מיוחד וטיפול.

 

היעדר התאמה בין קבוצות הדם של האישה ההרה ושל עוברה עלול לגרום למחלה קשה של היילוד ואף למותו. המחלה החמורה ביותר מתפתחת כאשר לאם יש גורם Rh שלילי (כלומר על פני כדוריות הדם האדומות שלה אין גורם Rh) ולתינוק יש גורם Rh חיובי (על פני כדוריות הדם שלו יש גורם Rh). חדירת כדוריות הדם של התינוק למחזור הדם של האם (המתרחשת בעת הלידה, ובשל כך לרוב אין היא פוגעת בילד הראשון) גורמת ליצירת נוגדנים לגורם Rh אצל האם. אם תהרה האישה בשנית ועוברה יהיה בעל Rh חיובי, יתקפו נוגדני האם את כדוריות הדם של העובר, ובנסיונותיו למלא את החסר תיגרם לעובר אנמיה קשה. את חוסר ההתאמה פותרים על ידי מתן חיסון לאם, המכיל נוגדנים לגורם Rh חיובי, והוא משמיד את כדוריות הדם שחדרו למחזור דמה ומונע את היווצרות הנוגדנים. כיום מזריקים נוגדנים לאישה בעלת גורם Rh שלילי מיד לאחר שילדה תינוק עם Rh חיובי, כדי לחסום את כדוריות הדם של היילוד ולמנוע היווצרות נוגדנים של האם. כן מקובל לתת את החיסון בשבוע ה-28 להריון לכל אישה בעלת Rh שלילי.

 

 


מחלות בהריון

מחלות זיהומיות שהאישה לוקה בהן בעת ההריון עלולות לפגוע בעובר ואף לגרום למותו, וכמו כן להביא ללידה מוקדמת או להפלה. מחלת האדמת, בעיקר כאשר היא פוגעת באישה בשליש הראשון להריונה, בו נוצרים איברי העובר ורבה הרגישות להיווצרות מומים, עלולה לפגוע בוולד ולגרום לו לפגיעה במערכת העצבים, לפגיעה בשמיעה או בראייה, ולמומי לב. שכיחות הפגיעה בעובר שאמו חולה באדמת נע סביב 20% בחודש הראשון להריון, והוא פוחת ככל שמתקדם ההריון. על כן קיימת חשיבות למתן חיסון נגד אדמת לאשה טרם הריונה, ולהתחקות אחר רמת הנוגדנים בדמה של האישה ההרה שלא חוסנה.

 

עם המחלות הזיהומיות שנשקפת מהן סכנה לעובר נמנות הטוקספלזמוזיס, מחלה הנגרמת לרוב בעקבות אכילת בשר לא מבושל או בעקבות מגע עם צואת חתולים. המחלה גורמת למומים בעובר, בעיקר אם היא פוגעת באם במהלך השליש הראשון להריונה, ומחלת הציטומגלווירוס או CMV, הנגרמת בעקבות מגע עם הפרשותיהם של בני אדם הנגועים בוירוס זה. מחלה זו מסוכנת רק בהריון וגורמת אף היא למומים בעובר.

 

באישה ההרה עשויות להתפתח מחלות הייחודיות להריון, כמו סוכרת הריונית, הדומה לסוכרת רגילה אך חולפת עם תום ההריון, ורעלת הריון. רעלת מוגדרת כעלייה בלחץ הדם, אולם רעלת קלאסית מלווה בד"כ בבצקות ובהימצאות חלבון בשתן. הרעלת עשויה לפגוע בשליה ולכן עלולה לגרום לירידה באספקת הדם לעובר. באם היא עשויה לגרום לפרכוסים וכן לפגיעה בתפקודם של האיברים הפנימיים, ואף להביא במקרים קיצוניים למות האם ועוברה. הרעלת נעלמת לרוב עם סיומו של ההריון, ובצורתה הקשה היא אינה שכיחה.

 

כדי למנוע נזק לעובר, משתדלים שלא לבצע צילומי רנטגן בהריון, או לבצעם תוך הגנה על הבטן בסינר מתכת. נהוג גם להימנע ככל האפשר מלתת לאישה ההרה תרופות שאינן הכרחיות, בעיקר בשליש הראשון להריונה. הוכח שתרופות רבות גורמות להיווצרות מומים בעובר, ואשר לתרופות אחרות, יש ספק בנוגע למידת הסיכון שבהן. גם בלקיחת סמים, שתיית אלכוהול ועישון יש משום סכנה להתפתחות העובר. מומלץ לאישה ליטול חומצה פולית לפני הכניסה להריון ובמהלכו, כדי לעזור במניעת מומים במערכת העצבים המרכזית של העובר.

 

בשל המעקב והטיפול הרפואי הצמוד במקרי הריון הכרוך בסיכון פחתה במידה רבה תמותת הנשים ההרות והעוברים במערב. 

 


מידע נוסף

 

האם העובר באמת בועט ברחם? - כן, זה אמנם מרגיש כמו בעיטות, אבל מחקרים הראו שהעובר שברחם כלל לא בועט, אלא מתכונן לצפוי לו באוויר העולם. הוא בעצם מתחיל ללכת. אתם שאלתם, הדוקטור משיב.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

מדריך ynet: כל בדיקות ההריון - מחומצה פולית ועד אולטרסאונד - מדריך מפורט לכל הבדיקות, לפי השבועות, שאישה הרה צריכה לעבור - מהאיחור בווסת ועד הלידה, 40 שבועות של מעקב רפואי צמוד.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

קהילת בריאות - הריון ולידה, באתר ynet  - מומחים רפואיים משיבים בנושאי הריון ולידה בפורומים בערוץ הבריאות של אתר ynet.

לכניסה לפורומים - לחצו כאן

 

המחזור החודשי - מעגל הפריון בגוף האישה. פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

  

תהליך ההפריה - היכן נפגשים תאי הזרע עם הביצית? מהי זיגוטה? אנציקלופדיה ynet מציגה את היווצרות החיים שלב אחר שלב. פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

 

  

* לתשומת לבכם: התוכן המובא בערך זה אינו בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, אבחנה או ייעוץ, אינו תחליף לביקור וייעוץ אצל רופאים ואין לראותו ככזה; בכל מקרה תמיד יש לפנות לגורמים מטפלים מוסמכים. אזכור שם תרופה, טיפול או כל אמצעי נוסף באנציקלופדיה זו, אינו מהווה המלצה להשתמש בהם.

 

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©