אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


בנימין זאב הרצל
בנימין זאב הרצל 
 
הרצל (מימין) כחבר אגודת הסטודנטים הווינאית "אלביה", 1882
הרצל (מימין) כחבר אגודת הסטודנטים הווינאית "אלביה", 1882 צילום: לע"מ
 
1898, נואם בפני הקונגרס הציוני השני בבאזל
1898, נואם בפני הקונגרס הציוני השני בבאזל צילום: לע"מ
 
על מרפסת מלון "שלושת המלכים" בבאזל
על מרפסת מלון "שלושת המלכים" בבאזל 
 
מסמך החתום ע"י בן גוריון אל הקהילה היהודית, המבקש למסור את ארונו של הרצל לקבורה בישראל
מסמך החתום ע"י בן גוריון אל הקהילה היהודית, המבקש למסור את ארונו של הרצל לקבורה בישראל צילום: דוד אלדן, לע"מ
 
כותרת העיתון ידיעות אחרונות ביום הלוויתו של הרצל, 16.8.1949
כותרת העיתון ידיעות אחרונות ביום הלוויתו של הרצל, 16.8.1949 
 
קברו של הרצל בהר הרצל בירושלים
קברו של הרצל בהר הרצל בירושלים צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 לאתר הארכיון הציוני


ערכים קשורים
 בודפשט
 נאורות
 וינה
 אנטישמיות
 פריס
 סוציאליזם
 אלפרד דרייפוס
 הברון מוריס דה הירש
 אדמונד ג'יימס רוטשילד
 ארגנטינה
 האימפריה העות'מאנית
 עבדולחמיד ה-2
 צ'רטר
 הקונגרס הציוני
 ציונות
 החלטת החלוקה
 חיבת ציון
 אפיפיור
 ויליאם הנרי הכלר
 תוכנית אוגנדה
 ציונות מעשית
 העלייה הראשונה
 נחום סוקולוב
 שואה
 הר הרצל
 הכנסת
 ההסתדרות הציונית העולמית
 ציונות מדינית


תחומים קשורים
 היסטוריה יהודית
 המאה ה-20 ואילך
 העת החדשה
 ישראל והציונות
 עיתונות


 
 
 

בנימין זאב הרצל


Theodor Herzl

השנים הראשונות |  הבעיה היהודית |  קונגרס באזל והתנועה הציונית |  הערכה ואחרית דבר |  ציטוטים |  מידע נוסף |  בחנו את עצמכם

בנימין זאב הרצל (תיאודור, 1860 - 1904), מייסד ההסתדרות הציונית העולמית ונשיאה הראשון (1897 - 1904); מייסד הציונות המדינית. חזונו לגבי הקמתה של מדינה יהודית ציונית ומאמציו להגשמת חזון זה הקנו לו את הכינוי "חוזה המדינה".

  

 


השנים הראשונות

בנימין זאב הרצל נולד בעיר בודפשט שבהונגריה, אחד משני ילדיה של משפחה מתבוללת, מן המעמד הבינוני. הוריו של הרצל, יעקב הרצל (סוחר ובנקאי אמיד) וז'אנט (לאנה) דיאמנט, שמרו בביתם על מסורת ישראל והשתייכו לזרם היהודי-ליברלי. בהתאם לעקרונותיו של זרם זה, זכו ילדי המשפחה בחינוך על פי ערכי תנועת ההשכלה. בשנים מאוחרות יותר תמכו שני ההורים בפעילותו הציבורית והמדינית של בנם. מלבד בנימין כללה המשפחה את אחותו המבוגרת פאולינה (שהיתה גדולה ממנו בשנה אחת).

 

אנדרטה המציינת את מקום הולדתו של הרצל בבודפשט (צילום: גלית קוסובסקי)

 

את לימודיו עשה הרצל תחילה בבית ספר יהודי (החל ב-1868), ולאחר מכן בבית ספר עירוני ריאלי. משם עבר לגימנסיה אוונגלית שבה סיים את לימודיו התיכוניים ב-1875. שלוש שנים מאוחר יותר, הלכה לעולמה פאולינה אחותו, והמשפחה עברה להתגורר בווינה. מקץ שש שנות לימוד בפקולטה למשפטים באוניברסיטת וינה הוענק להרצל תואר דוקטור. בתקופת לימודיו האקדמיים נתקל לא אחת בגילויי אנטישמיות (בגינם נטש את אגודת הסטודנטים בה היה חבר), ובתום לימודיו נרמז לו כי בשל יהדותו קלושים סיכוייו להתמנות לשופט.

 

בשנת 1889 נשא הרצל לאשה את יוליה נשאואר, בתו של בעל הון שעסקיו הסתעפו על כל פני אירופה. תוך זמן קצר עלו חיי הנישואין על שרטון, בין השאר בשל הממון הרב והזמן היקר שהשקיע הרצל במפעל הציונות, ללא הסכמתה ותמיכתה של רעייתו. לזוג נולדו שלושה ילדים: טרודה, פאולה והאנס.

 


הבעיה היהודית

בזמן לימודיו בווינה החל הרצל לכתוב סיפורים, מערכונים ומחזות, אשר כמה מהם הוצגו בגרמניה ובאוסטריה (בין מחזותיו החשובים: "הגטו החדש" [1895/8] ו"סולון בלודיה" [1904]). הוא שימש כתב ולאחר מכן עורך של מדור הפיליטונים (מערכונים קצרים) של היומון הווינאי החשוב "נויה פראיה פרסה". ספרו הראשון, "חדשות מוונוס" (Neues von der Venus), קובץ פילטונים מוקדמים, התפרסם ב-1887.

 

.בשנים 1891 - 1895 שימש ככתב העיתון בפריס. בעת שהותו שם החלה להעסיקו שאלת מצוקתם של היהודים באירופה, ואחד מהרעיונות שהגה היה כי יש לעודד את בני הדור הצעיר להתנצר ולהצטרף לתנועה הסוציאליסטית. עד מהרה נטש הרצל רעיון זה, בעיקר בשל האנטישמיות שגאתה בעת משפט דרייפוס, עליו דיווח בהרחבה בעיתונו.

 

הרצל עם ילדיו האנס, פאולה, וטרודה, 1900 (צילום: לע"מ)

מניתוח "הבעיה היהודית" הגיע הרצל לכלל מסקנה שיש לנתק את היהודים מאירופה ("בית הגידול" של האנטישמיות) ולהעבירם לטריטוריה משלהם. בשנים 1895 - 1896 ניסה להשפיע על שניים מעשירי היהודים, הברונים מוריס דה הירש ו אדמונד דה רוטשילד, לתמוך בתוכנית שגיבש: הקמתה של מדינת יהודים שתקלוט את המוני היהודים הסובלים באירופה. המפגשים עם הברונים לא עלו יפה, והרצל החליט לפנות אל הציבור היהודי כדי לקדם את רעיונותיו בדבר הקמתה של מדינת היהודים.


ב-14 בפברואר 1896 פרסם את "מדינת היהודים, ניסיון לפתרון מודרני של שאלת היהודים" (בגרמנית, "Der Judenstaat") - חיבור קצר ובו קריאה לרכז את היהודים במדינה עצמאית משלהם - ארץ ישראל או ארגנטינה, שכן זה הפתרון היחיד ל"צרת היהודים".

 

הוא עצמו העדיף את ארץ ישראל, ומאז 1896 ניסה לבוא בדברים עם ראשי השלטון העות'מאני (תחילה עם הווזיר הגדול ואח"כ עם הסולטן עבדולחמיד ה-2) כדי לקבל מהם בדרך כלשהי (רכישה, זיכיון, צ'רטר וכיו"ב) את השליטה המדינית על שטחי ארץ ישראל.

 


קונגרס באזל והתנועה הציונית

בשנת 1897 כינס הרצל את הקונגרס הציוני הראשון בבאזל - התכנסות ראשונה של יהודים במסגרת לאומית חילונית - והקים את התנועה הציונית. בתום הקונגרס כתב ביומנו: "אם הייתי מסכם את קונגרס באזל במשפט, שמתוך זהירות לא אשמיע אותו בפומבי, הרי הוא: בבאזל ייסדתי את מדינת היהודים. לו אמרתי זאת היום בריש גלי, הכול היו לועגים לי. בעוד חמש שנים, וודאי בעוד חמישים, הכול יסכימו."  ואכן, כעבור חמישים שנה, כמעט בדיוק, קיבלה עצרת או"ם את החלטה 181 שקראה להקמת מדינה יהודית בא"י.

 

בשש השנים הבאות התכנסו בראשותו עוד חמישה קונגרסים, על אף ההתנגדות העזה שעוררו מעשיו בקרב קבוצות שונות. כמה מאנשי תנועת "חובבי ציון" לא הסתירו את חששם מן התנועה החדשה ומן העומד בראשה, היהודים המתבוללים הסתייגו מפעילותו הנמרצת לגיבוש זהות יהודית לאומית, וחלק נכבד ממנהיגי היהדות הדתית פסלו אף הם את רעיונותיו.
 

הקונגרס הציוני הראשון בבאזל, 1897 (צילום: לע"מ)


כדי להגשים את תוכניתו "לרכוש" את ארץ ישראל לעם ישראל בעזרת הסדר מדיני כלשהו, הירבה הרצל בנסיעות ונפגש עם מלכים, נסיכים, שרים ואף עם האפיפיור. רבים מתומכיו, וביניהם הכומר הבריטי הציוני, ויליאם הכלר, סייעו לו בהסדרת פגישות אלו. לשם כך עשה שימוש בהון שהעמיד לו אביו, ובהונה של אשתו.

 

בשנת 1898 נסע הרצל לארץ ישראל כדי להיפגש עם שליט גרמניה הקיסר וילהלם ה-2, שהגיע לארץ לביקור באזור. משהתברר להרצל שהעות'מאנים מתנגדים למתן צ'רטר, ניסה למצוא טריטוריות אחרות - קפריסין, סיני (אזור אל-עריש), ולבסוף הגה את תוכנית אוגנדה. ב"קונגרס אוגנדה" (הקונגרס הציוני ה-6; 1903) כמעט התפלגה התנועה הציונית, עניין שהרע את מצב בריאותו של הרצל, שסבל זה כבר ממחלת לב. הוא נפטר כעבור שנה.

 

הרצל באניה בדרך לישראל,  1898 (צילום: לע"מ)

 


הערכה ואחרית דבר

הרצל הוא אבי הציונות המדינית, שעמדה בניגוד לציונות המעשית של "חובבי ציון"; הוא גרס שבראש ובראשונה יש להשיג זכויות פוליטיות בארץ ישראל, ורק אח"כ להתחיל בתהליך ההתיישבות. בגישה המעשית של "חובבי ציון" זלזל, ואף תקף את "הסתננותם" של כמה אלפי יהודים לארץ ישראל (העלייה הראשונה) ואת הקמתן של כמה מושבות חקלאיות, בעידודם של חובבי ציון והברון רוטשילד. 


את דמותה של המדינה היהודית העתידה לקום תיאר בחיבורו "מדינת היהודים", וביתר פירוט - בספרו האוטופי "אלטנוילנד" ("ארץ ישנה-חדשה"; 1902; ובתרגום לעברית מאת נחום סוקולוב - "תל אביב"). המוטו של הספר, "אם תרצו אין זו אגדה", היה לסיסמת הציונות. חזונו ודמותו עשו רושם עז על היהודים בזמנו; מראהו המלכותי הגביר את ההערצה שהעריצוהו, ועם מותו הפתאומי היה לאגדה. 

 

 

חייהם הפרטיים של הרצל ובני משפחתו סבלו לא מעט ממסירותו לחזון הציוני. הרצל עצמו נפטר ב-3 ביולי 1904 ולא זכה לראות את חלומו מתגשם. אשתו יוליה מתה שלוש שנים אחריו בבית חולים פסיכיאטרי. שלושת ילדיו גם הם לא האריכו חיים: טרודה נספתה בשואה, פאולה נפטרה כתוצאה מהתמכרות לסמים והאנס התאבד ביריה.  

נכדו היחיד של הרצל, בנה של טרודה, סטפן תיאודור, הנצר האחרון למשפחה, למד בפנימיה באנגליה ושינה את שם משפחתו למונרו. הוא דמה דמיון פיסי מובהק לסבו וב- 1946 התאבד בקפיצה מגשר.

 

באוגוסט 1949 הוצאו עצמותיו של הרצל מקברו בבית הקברות מדובליניגן בווינה, אוסטריה (כמו כן הוצאו ארונותיהם של הוריו ואחותו). לאחר טקס בבית הכנסת בוינה הועבר ארונו של הרצל לישראל ונקבר על פי צוואתו בירושלים, בהר הרצל הנקרא על שמו. למרות בקשתו המפורשת של הרצל בצוואתו, לא הועלו עצמותיהם של ילדיו ארצה לאחר הקמת המדינה, בין השאר בשל לחץ של אנשי ציבור דתיים., רק ב-2006 הובאו ילדיו לקבורה בישראל.

 

ביוני 2004 אישרה הכנסת את חוק "בנימין זאב הרצל (ציון זכרו ופעלו)". במסגרת החוק יצויין מדי שנה - ב-י' באייר, יום הולדתו של הרצל - יום מיוחד לזכר פועלו של חוזה המדינה.

 

טקס הורדת ארון הקבורה של הרצל לקבורה בישראל, 1949 (צילום: דוד אלדן, לע"מ)

 


ציטוטים

 

  • "אבל אם לא תרצו, הרי כל מה שסיפרתי לכם בזה הוא אגדה ויישאר אגדה". (מתוך ספרו "אלטנוילנד")

 

  •  "אם הייתי מסכם את קונגרס באזל במשפט, שמתוך זהירות לא אשמיע אותו בפומבי, הרי הוא: בבאזל ייסדתי את מדינת היהודים. לו אמרתי זאת היום בריש גלי, הכול היו לועגים לי. בעוד חמש שנים, וודאי בעוד חמישים, הכול יסכימו". (הרצל מסכם ביומנו את אירועי קונגרס באזל)

 

  • "רק פעם אחת באלפי שנים, ייוולד איש פלאים כזה". (דוד בן-גוריון, בגיל 17, סופד להרצל לאחר מותו הפתאומי)

 


מידע נוסף

 

חייו האישיים של תיאודור הרצל - "לפני 100 שנים בדיוק הלך לעולמו תיאודור הרצל, אבי התנועה הציונית והוגה מדינת ישראל. כולנו מכירים את הרצל כסמל, אבל עד כמה אנחנו מכירים את הרצל האיש?". כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

אלטנוילנד - אריאנה מלמד גמעה את "אלטנוילנד" של הרצל, שיצא מחדש, וניסתה להבין איפה טעינו. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

מימוש הצוואה - תיעוד היסטורי: תמונות נדירות מטקס העברת עצמותיו של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל מבית הקברות בוינה למדינת ישראל. כתבה במדור "במנהרת" הזמן" באנציקלופדיה ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

זו הארץ – תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet.

לציר הזמן - לחצו כאן.

 

בנימין זאב הרצל - הנה משהו שאולי לא ידעתם על בנימין זאב הרצל: הוא אהב מאוד לכתוב יומן פרטי ולתעד את כל הדברים שעברו עליו במשך היום. יומן פרטי, כשהוא שייך למישהו שזכה בתואר "חוזה מדינת היהודים", הופך במשך השנים ליומן ציבורי שכל אחד יכול לפתוח בו ולקרוא. גם אתם, אם רק תרצו. ואין זו אגדה. כתבה לילדים מתוך "מזה?"

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 


בחנו את עצמכם
.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©